نگاه به وضعیت گروه کاشی و سرامیک در بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

طبیعی است که رشد یک گروه در بورس را به دلیل رشد صنعت و سودآوری آن بدانیم. به عنوان مثال گروه پتروشیمی و پالایشگاهی در سال 92 به دلیل رشد سودآوری مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار گرفتند. یا پس از رونق صنعت مسکن انتظار می رفت که این صنعت و صنایع و شرکت ها مرتبط با این بخش نیز مانند صنعت کاشی و سرامیک، سیمان، محصولات فلزی با رشد مواجه شوند. که کما بیش نیز این انتظارات تاکنون برآروده شد.

اما در مقابل برخی از گروه ها نیز در بورس دیده می شوند که به دلایلی همچون پایین بودن حجم مبنا در معرض سفته بازی قرار گرفته و در کل با نوسانات غیر منطقی رو به رو می شوند.

خاطر نشان می شود مسئولان بورس همواره سعی کرده اند با اعمال شرایطی همچون اجبار به افزایش سرمایه، عرضه سهام، ارایه اصلاعیه شفافیت و نظارت بر معاملات آنها تا حدودی زیادی این شرایط را کنترل کرده اند. که به عنوان مثال گروه های کوچک و پر حاشیه مانند قندی ها و کاشی و سرامیک و سایر گروه های از این دست همواره در معرض اتهام سفته بازی بوده اند در خصوص نمادهای گروه کاشی سرامیک که تا سال هایی نه چندان دور جزو گروه های با حاشیه آرام محسوب می شد تاکنون چندان رمزگشایی صورت نگرفته است.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، در این گزارش قصد داریم به بورس تحولات این گروه و مقایسه آن با سال های گذشته بپردازیم و نتیجه گیری را به خوانندگان می سپاریم.

گفتنی است در سال جاری با احتساب آورده میانگین بازدهی بورس به 115 درصد بالغ گردیده است که گروه کاشی و سرامیک با کسب میانگین بازدهی 404 درصدی در این مدت توانسته رتبه سوم را در بین 43 صنعت بورس به دست آورد این در حالی است که صنعت مذکور در مدت مشابه سال گذشته 13 درصد افت یا به عبارت دیگر (13-) درصد بازدهی داشته است و در سال 90 این گروه مجدداً با کسب بازدهی 69 درصدی طی مدت مشابه توانست رتبه دوم را کسب نماید.

گفتنی است در بین 11 نماد فعال در این گروه نماد های کاشی پارس و کاشی سینا بالاترین میزان بازدهی را در سال جاری داشته اند این در حالی است که به لحاظ میزان سهام شناور نمادهای بهسرام، تکسرام بیشترین میزان سهام شناور را در بورس دارند. در مجموع رتبه نقدشوندگی نماد های این گروه در وضعیت مناسبی قرار ندارد و بهترین رتبه نقد شوندگی در سال جاری با عدد 62 به نماد تکسرام تعلق گرفته است.

در خصوص نسبت پی بر ای نمادهای این گروه نیز گفتنی است میانگین موزون این نسبت برای این گروه به عدد 16.7 می رسد که کاشی سینا با نسبت 10.7 پاینترین میزان و تکسرام با 46 بیشترین میزان را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز این اعداد و ارقام در کنار سهم (0.24) درصدی این گروه از کل ارزش بازار سرمایه و میزان رتبه نقد شوندگی و همچنین حجم معاملات نماد های این گروه این مطلب را به ذهن می رساند که سهم فعالان بازار سرمایه از این بازدهی چشمگیر بسیار کم بوده است.

چنانچه به اوضاع صنعت بالادستی این صنعت نگاهی اجمالی در سال های 90، 91 و 92 داشته باشیم به خوبی می توان دریافت با یک فاصله زمانی پس از رونق بازار مسکن نوبت به رونق در صنعت کاشی و سرامیک بورس می رسد و پس از رکود در صنعت ساختمان متعاقباً با یک فاصله زمانی رکود در این صنعت را شاهد بوده ایم لذا انتظار می رود با توجه به رکود سال 92 در صنعت مسکن برای سال 93 صنعت کاشی و سرامیک انتظار رکود می رود.

به گزارش بورس نیوز به لحاظ حجم معاملات گفتنی است طی 10 ماه گذشته در بازار سرمایه بیش از 144.4 میلیارد سهم مورد معامله قرار گرفته است که صنعت بانک، شیمیایی و خودرویی بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص داده اند که در این بین صنعت کاشی و سرامیک با حجم 608 میلیون سهمی توانسته رتبه 24 را به خود اختصاص دهد.

حقوقی های فعال در این صنعت

اصولاً فعالیت حقوقی های بورس در این گروه نیز بسیار پایین است بطوریکه در معاملات سال جاری در مجموع 17درصد از کل خریدها توسط حقوقی هاو 83درصد توسط افراد حقیقی صورت پذیرفته است و در سمت فروش نیز کما بیش شاهد همین نسبت ها هستیم. به عنوان مثال در 5 نماد کاشی حافظ، پارس، اصفهان، الوند و مرجان کار بیش از 98 درصد خریدها توسط حقیقی ها در سال جاری به عمل آمده است. گفتنی است شرکت های حقوقی سرمایه گذاری صدر تأمین، سرمایه گذاری ملی و سرمایه گذاری سپه به عنوان مهمترین سهامدار حقوقی عمده در این گروه شناخته می شوند که نقش صدر تأمین بسیار بیشتر از سایرین می باشد.

ترین های صنعت کاشی و سرامیک

در خصوص وضعیت صورت های مالی نمادهای این گروه نیز باید گفت بیشترین پیش بینی تولید در این گروه به چینی ایران تعلق دارد و همچنین مرجان کار با پیش بینی فروش 40 درصدی بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است. همچنین بیشترین سود خالص به فروش نیز به این نماد تعلق دارد. مرجان کار همچنین در مقایسه با سایر نماد ها از بیشترین درصد سود عملیاتی برخوردار بوده است اما نماد کاشی سینا در این گروه بیشترین بازده سرمایه و بیشترین مجموع درآمد را کسب کرده و بهسرام نیز بالاترین میزان نسبت بدهی را دارد. کاشی الوند به همراه اصفهان بیشترین میزان دارایی و بیشترین میزان جمع بدهی ها نیز به کاشی اصفهان متعلق می باشد. اطلاعات مذکور بر حسب آخرین مجمع برگزار شده ارایه گردیده است.

در پایان از وضعیت پیش بینی سود این شرکت ها نیز باید گفت اکثر نمادهای این گروه با نوسانات بالایی در میزان پیش بینی و تحقق سود مواجه اند ولی از درصد بالای تقسیم سود برخوردارند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب