تفاوت 25 درصدی نرخ داخلی و وارداتی مس امکان پذیر است؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

اخبار منتشر شده در برخی از خبرگزاری ها مبنی بر افزایش قیمت مس داخلی نسبت به مس وارداتی به میزان 25 درصد بنابر دستورالعمل جدید وزیر صنعت، باعث نگرانی برخی شرکت های مصرف کننده مس شده و این دستورالعمل در حالی صادر شد که بازار طی ماه اخیر شاهد افزایش قیمت نزدیک به ده درصدی قیمت ها در معاملات این فلز در بورس کالا است.

براین اساس مشاور اقتصادی مدیر عامل شرکت ملی مس ایران در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اعلام کرد: ابلاغی از سوی مراجع ذی صلاح مبنی بر تغییر در محاسبه قیمت مس داخلی از ارز مبادله ای به ارز آزاد صورت نگرفته است. این دست اخبار واکنش برخی از انجمن ها است که از افزایش نرخ ها نگران هستند.

محمدجواد شیخ در مورد امکان متضرر شدن شرکت های مصرف کننده مس در صورت تغییر محاسبه قیمت مس داخلی از نرخ ارز مبادله ای به آزاد بیان کرد: به هیچ وجه شرکت های مصرف کننده از این اتفاق متضرر نخواهند شد. البته در برخی موارد دیده می شود که شرکت ها به دلیل مرغوبیت مس داخلی و قیمت پایین تر این فلز در داخل کشور دست به صادرات مس می زنند.

وی در مورد امکان افزایش واردات به دلیل این تغییرات در محاسبه قیمت مس، بیان کرد: به هیچ وجه شاهد افزایش واردات نخواهیم بود؛ زیرا علاوه بر مرغوبیت مس داخلی، با در نظر گرفتن هزینه حمل آن از کشورهای مبدأ به ایران، قیمت های داخلی به مراتب پایین تر از قیمت های وارداتی خواهد بود.

وی با اشاره به کاهش نرخ قیمت دلار نسبت به ماه های اخیر و تمایل آن به ثبات در یک محدوده قیمتی بیان کرد: تفاوت در محاسبه نرخ مس از دلار با نرخ مبادله ای به نرخ آزاد در هیچ صورتی نمی تواند بیست و پنج درصد قیمت این فلز را نسبت به قیمت وارداتی این محصول بالا ببرد و تفاوت قیمت های احتمالی کمتر از این میزان خواهد بود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب