آیا شما هم نگران سقوط بورس هستید؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

حجم عمده ای از پرسش های فعالان بازار سرمایه طی روزهای اخیر روی این مسئله استوار است که آیا روند بازدهی بورس می تواند ادامه یابد یا سرانجام کابوس بورسی به حقیقت خواهد رسید. از یک سو برخی کارشناسان معتقدند که بورس همچنان می تواند به روند سود آوری خود ادامه دهد که البته در این بین بحث بر سر نرخ سودآوری است و در سوی دیگر هم عده ای معتقدند که بخشی از این رشد حباب بوده و با بازگشت رونق به سایر بازارهای رقیب و درپی آن خروج نقدینگی از بورس که در ماه های گذشته به دلیل رکود در دیگر بازارها وارد بورس شده و عمده این سرمایه ها نیز توسط افراد نا آشنا وارد این بخش شده ،به احتمال فراوان با کاهش شاخص بورس مواجه خواهیم شد.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، نگاهی به شرایط عمومی کشور و مشاهده نشانه هایی دال بر رونق فعالیت های عمرانی و بازگشت انضباط مالی در عملکرد دولت و همچنین کاهش تنش های سیاسی داخلی و از آن مهمتر خارجی از یک سو و بهبود شرایط عمومی و تخصصی بازار سرمایه در سال های اخیر از سوی دیگر باعث می شود دست کم شانس سقوط بورس بسیار کاهش یابد و حتی با حفظ دید محافظه کارانه می توان به تداوم رشد بورس امید بیشتری داشت.

حال برای اینکه درک صحیح و نزدیک به واقعیت از فضای ذهنی فعالان بازار سرمایه اعم از حقیقی ها که نوعاً با احتیاط بیشتری گام برمی دارند و حقوقی ها که همیشه متهم به جوسازی در بورس هستند داشته باشیم نگاهی خواهیم داشت به آمار معاملات روزهای اخیر.

به گزارش بورس نیوز از ابتدای فصل زمستان تا کنون که به دلیل وجود تعطیلات مختلف تنها شاهد 9روز کاری در بورس بوده ایم بیش از 14میلیارد سهم در بورس مورد معامله قرار گرفته است که این رقم در مقایسه با حجم معاملاتی شش میلیارد سهمی بورس در مدت مشابه سال گذشته که اتفاقاً شاهد تب تند تری هم بودیم حاکی از رشد بیش از 100 درصدی حجم معاملاتی می باشد و شاید همین مسئله برای اینکه ادعا کرد امیدها به بازار سرمایه افزایش یافته به تنهایی کافی باشد. البته نکته قابل توجه اینکه این حجم از معاملات پس از رشد شدید قیمت ها در سال جاری نسبت به سال گذشته رخ می دهد . به عبارت دیگر ارزش معاملات انجام شده درمدت مورد اشاره نسبت به سال گذشته بسیار بیشتر هم بوده است.

ترکیب معاملات انجام شده نیز در این مدت بسیار قابل توجه و امیدوار کننده می باشد به لحاظ حجم معاملاتی نماد بانک صادرات که یکی از بزرگان گروه بانکی و حتی بورس شناخته می شود به بیش از 2.3 میلیارد سهم رسیده است که نزدیک به 15 درصد از کل حجم معالاتی بورس در این مدت است و بعد از بانک صادرات، نماد ایران خودرو در رتبه بعدی از این حیث قرار گرفته است در مجموع بانکی ها خودرویی ها و پترو شیمی ها به همراه فلزات اساسی بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادنده اند که نشان از هوش بالای فعالان بازار سرمایه دارد چراکه گروههای مذکور از نگاه کارشناسان بیشترین شانس را برای رشد دارند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آیا بورس سقوط می کند ؟, آیا شاخص بورس کاهش می یابد

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب