خلاصه اخبار و رویدادهای بازار بورس – سه شنبه 17 دی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در معاملات امروز افت 606 واحدی را تجربه کرد و بار دیگر به کانال 88 هزار واحدی نزول کرد. نماد معاملاتی فارس با 105 واحد و شبندر و تاپیکو هر کدام با 95 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی وغدیر با 71 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند.شاخص کل فرابورس نیز افت 10 واحدی را تجربه کرد.

ارزش کل معاملات بازار بورس به 428.4 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات خودرو با 40.6 میلیارد تومان و ومعادن با 18.8 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز را در حالی آغاز کردیم که جو غالب بر اکثر گروه ها جو فروش و عرضه بود. دلیل و خبر خاصی عامل فشار فروش نبود. تنها نکته این جاست که در برخی موضوعات ابهاماتی برای سهامداران ایجاد شده است که این موضوع باعث شده تا خیلی از آنها ترجیح دهند تا زمان رفع این ابهامات بخشی از پرتفوی خود را نقد کنند. البته با توجه به نقدینگی خوبی که با وجود عرضه ها در بازار وجود دارد بعد از افت چند روزه شاهد افزایش تقاضا در بیشتر نمادها هستیم.

ابهاماتی که در برخی موضوعات برای سهامداران ایجاد شده است در چند بخش تقسیم بندی می شود. اول گزارش های 9 ماهه می باشد که در روزهای آتی به بازار می رسند. برخی کارشناسان و فعالان بازار معتقدند که تعدیل شرکت های بورسی در گزارش های میاندوره ای پیش رو به اندازه تعدیل مثبت آنها در گزارش های میاندوره ای قبلی( سه ماهه و شش ماهه ) نخواهد بود. البته نمی توان اظهار نظر دقیقی در این مورد داشت و باید منتظر گزارش ها بود!

در بحث بعدی همچنان موضوع هدفمندی یارانه ها و میزان افزایش نرخ حاملهای انرژی و زمان ارائه آن به مجلس برای خیلی ها ابهام دارد. بسیاری با توجه به میزان نرخ پیشنهاد شده برای نرخ خوراک گازی پتروشیمی ها ترس این را دارند که دولت و مجلس نرخ سوخت و حامل های انرژی دیگر را نیز در هدفندی یارانه ها به یکباره افزایش دهند. شایان ذکر است در رابطه با حامل های انرژی برای سال آتی نیز یک عضو کمیسیون انرژی مجلس می‌گوید قیمت حامل‌های انرژی برای سال ۹۳ می‌تواند تا سقف 30 درصد افزایش یابد.برخی نیز خواستار افزایش نرخ ها به یکباره و به اندازه 50 درصد شده اند.

موضوع مهم دیگر بررسی بودجه سالانه 93 را داریم که بررسی جزئیات آن ممکن است گروه های مختلف را با نوسان همراه سازد. در بحث بودجه در نشست دیروز کمیسیون تلفیق مجلس، کلیات لایحه بودجه 93 با 39 رای از 45 رای تصویب شد و بررسی بخشهای درآمدی لایحه آغاز شد.

در موضوع بعدی بحث گزارش های بودجه سال 93 مطرح است . مسلما با توجه به احتمال اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها ، چند برابر کردن نرخ خوراک پتروشیمی ها، تثبیت نرخ ارز در 2600-2700 تومان و عدم افزایش نرخ محصولات شرکت ها و ثبات نرخ آنها گزارش های بودجه سال 93 شرکت ها در بسیاری از گروه ها محتاطانه پیش بینی خواهند شد.

در دنیای سیاست هر چند که امیدواری ها به اجرای مفاد توافق نامه ژنو و لغو برخی تحریم ها ( طبق توافقنامه) زیاد می باشد اما ما معتقدیم دنیای سیاست و بازی های آن بسیار پیچیده است و نمی توان به آن اعتماد کامل کرد. مسئولان کشور و سران کشورهای دیگر با امیدواری کامل در مورد مذاکرات و اجرای توافقنامه صحبت می کنند که باید دید در آخر ماه میلادی جاری چه اتفاقی در این حوزه می افتد. در جدیدترین اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده احتمالا این هفته یا به زودی گرد هم جمع می شویم تا مذاکرات بیشتری در زمینه مذاکرات داشته باشیم و امید این است به زودی آن را نهایی کنیم.ما بسیار نزدیک شده ایم و تنها باید برخی جزئیات را نهایی کنیم. وی همچنین گفته پیشرفت خوبی در اجرای توافق نامه ژنو داشته ایم.

بنابراین در حالی روزها، هفته ها و ماه های آتی آبستن اخبار مهمی از حوزه های مختلف بورسی، اقتصادی و سیاسی ست و برای بازار خیلی مهم هستند که برخی مدیران بورسی نیز از افزایش 30 درصدی ریسک بازار سرمایه نسبت به سال گذشته خبر دادند و از سهامداران خواسته اند تا با دقت بیشتری نسبت به خرید و فروش سهم اقدام کنند.

در اخبار حاشیه ای بازار، در اخبار سیاسی هیات پارلمانی انگلیس متشکل از 4 نفر از اعضای پارلمان این کشور به ریاست «جک استراو» رییس گروه دوستی پارلمانی انگلیس و ایران در پارلمان انگلیس و وزیر خارجه پیشین این کشور، بامداد امروز وارد تهران شد. جک‌استراو بعد از ورود به ایران اعلام کرد :نسبت به توافق هسته‌ای اخیر در ژنو بین ایران و 1+5 بسیار خوشبینم.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در خودرویی ها فشار عرضه ها در بیشتر نمادها را شاهد بودیم. به جز خگستر و ایران خودرو که به دلیل شایعات مربوط به فروش بلوک وپارس رشد خوبی داشته اند. بیشتر نمادهای خودرویی در یک ماه اخیر در محدوده ی خاصی نوسان داشته اند و برای رشد بیشتر نیاز به اخبار مثبت همچون لغو تحریم ها و افزایش سرمایه برخی از آنها می باشد.

در این گروه در حالی خگستر صف خرید خود را تا پایان حفظ کرد که ایران خودرو متعادل شد. خودرو در حالی به 400 تومان نزدیک شده است که سایپا همچنان در فاصله ی حدودا 160 تومانی آن معامله می شود. در سایپا گفته می شود گزارش کارشناسی افزایش سرمایه آماده شده است .

در رابطه با شایعه بلوک وپارس نیز خگستر اعلام کرده تاکنون هیچ تصمصم اتخاذ شده ای توسط هیئت مدیره شرکت مبنی بر فروش بلوکی یا غیر بلوکی سهام وپارس وجود نداشته و هیچ گونه دستوری نیز بر این مبنا از سوی ایران خودرو به این شرکت ابلاغ نشده است.

مسلما اگر ایران خودرو بلوک وپارس را بفروشد سودهای غیر عملیاتی بالایی به همراه خگستر خواهند ساخت این پول صرف پرداخت بدهی به بانک ها و قطعه سازان خواهد شد و مشکل اصلی شرکت حل شده و از سال آینده به سود عملیاتی مناسبی نیز خواهد رسید

خاور روز مثبت دیگری داشت ولی صف خرید خود را از دست داد . مسلما اگر شایعه افزایش سرمایه 500 درصدی شرکت صحت داشته باشد شرایط بنیادی شرکت در آینده نیز مناسب خواهد شد.

پتروشیمی ها تحت فشار عرضه ها هستند. گفته می شود در نهایت نرخ 12-13 سنت برای خوراک پتروشیمی ها تعیین می شود. در پتروشیمی ها بیشتر اعضا کمیسیون صنایع و معادن امیدوارند که نرخ 15 سنتی در صحن علنی مجلس تصویب شود. جالب اینکه هدف افزایش نرخ تا 15 سنت را جلوگیری از خام فروشی محصولات پتروشیمی اعلام کرده اند. نکته جالب دیگر اینکه گفته شده بر اساس گزارشات مرکز پژوهش های مجلس نرخ خوراک تا 25 سنت نیز توجیه دارد.

یک عضو کمیسیون انرژی نیز گفته: نباید درباره خوراک پتروشیمی‌ها ارزان‌فروشی رخ دهد و بیت‌المال و سرمایه‌های مردم در اختیار عده خاصی قرار بگیرد.

در پتروشیمی ها امروز هم ممسنی، شلرد، زنجان، کازرون و دهدشت با اقبال روبرو بودند. سهام این چند شرکت به دلیل سرمایه پایین دست نوسانگیران افتاده است و به راحتی سهام قیمت آنها را بالا می کشند. اگر قیمت سهام این سرکت ها که در سال های آتی به سوددهی می رسند این باشد پس باید قیمت پتروشیمی غدیر نیز که قرار است به زودی عرضه اولیه شود باید چندین برابر آنها باشد!

شازند بار دیگر با توجه به احتمال تعدیل مثبت در 9 ماهه مثبت شد و به بیش از 2900 تومان رسید.

در گروه رایانه و انفورماتیکی میهمان تازه وارد یعنی مفاخر با سود 27 تومانی با قیمت 295 تومان کشف قیمت شد.سهم با پی بر ای بیش از 10 بازگشایی شد ولی با توجه به سرمایه پایین امکان رشد در کوتاه مدت وجود دارد.افزایش p/e های سهام شرکت های با سرمایه پایین بهانه خوبی شده است تا سهامداران عمده سهامشان را با پی بر ای ( p/e) عرضه کنند. قبلا اگر سهمی با پی بر ای بیش از 6 عرضه اولیه می شد کسی خریدار آن نبود و عرضه آن با شکست مواجه می شد.

سود هر سهم این شرکت برای سال جاری بر اساس عملکرد شش ماهه 271 ریال اعلام شده است که در شش ماهه واقعی 115 ریال آن را پوشش داده است. گفته شده سود این شرکت در سال 93 به 58 تومان در سال 94 به 97 تومان، در سال 95 نیز به 144 تومان افزایش افزایش خواهد یافت. پس از ورود به بازار فرابورس تیز قصد افزایش سرمایه 32.5 درصدی از محل آورده نقدی را دارد. ظرفیت اسمی تولید خودپردازها توسط شرکت 5000 دستگاه می باشد که برای سال جاری 300 دستگاه برای تولید پیش بینی کرده است.با توجه به ظرفیت بالای اسمی پیش بینی می شود با راه اندازی کارخانه ساخت دستگاه های خودپرداز سودآوری شرکت در سال های آتی رشد خوبی داشته باشد.

در این گروه به جز فن آوا و رانفور سایر نمادها منفی بودند.

ساختمانی ها در روزی که می رفت با برگشت قیمتی روبرو شوند در نهایت در بیشتر نمادها با افت قیمت ها به کار خود پایان دادند . در این گروه در حالی با افزایش وام مسکن تا 50 میلیون تومان موافقت شده است که گفته می شود با مالیات بر نقل و انتقالات املاک نیز موافقت شده است.

آ س پ بعد از دو روز صف فروش امروز در p/e حدودا  7 متعادل شد. در سه روز اخیر که سهم در روندی اصلاحی بوده است ، حدودا 5.5 درصد کل سرمایه شرکت معامله شده است. آس پ سهمی بنیادی و مناسب برای خرید در میان مدت و بلند مدت می باشد.

ثاخت با وجود p/e کمتر از 7 با صف فروش روبرو شد. خرید در محدوده های 300 تومان برای حضور در مجمع تقسیم سود ( در دو سه هفته آتی) مناسب ارزیابی می شود. ثباغ نیز این روزها با کمک حقوقیها در حال رشد می باشد.

در حمل و نقلی ها حسینا همچنان صف خرید است و کم کم می رود تا بازدهی 100 درصدی را به سهامدارانش هدیه کند. علت رشد خوب سهم ارزش بالای سهم به خاطر مالکیت در نیروگاه قم می باشد. حرهشا و حفارس نیز امروز صف خرید داشتند و سایر نمادها منفی بودند.

لیزینگی ها یکپارچه منفی بودند.رشد تولید خودرویی ها و فروش اقساطی خودرو شرایط این صنعت را نیز متحول خواهد کرد.

بانکی ها روز منفی داشتند و در هفته های اخیر نوسانی عمل کرده اند. در بانک تجارت که تا آستانه قیمت های منفی کامل نیز پیش رفت بازهم حقوقی ها خریدار بودند. وپارس همچنان با اقبال روبرو ست و به 526 تومان رسیده است. در این گروه مدیرکل نظارت بر بانک ها بانک مرکزی با اعلام اینکه بخشنامه منع شرکت داری بانک ها غیرقانونی بوده و به اصرار بهمنی اجرا می شد، گفته: شرکت داری و پرداخت تسهیلات به افراد مرتبط توسط بانک ها ممنوع نیست ولی تحت نظر دقیق بانک مرکزی قرار دارد

در فولادی ها دولت مجبور شده با توجه موجودی بالای شرکت ها از محصولات تولیدی ممنوعیت صادرات آنها تا خرداد 93 آزاد شود تا شاید انبارهای آنها تا حدودی خالی شود. فخوز و فولاد هر دو امروز منفی بودند. فخوز شمش بلوم خود را در بورس کالا با کاهش قیمت فروخت.نرخ قبلی 1440 تومان بود که آن را 1400 تومان به فروش رساند. این معامله با مازاد عرضه نیز همراه بود. تختال شرکت نیز 1425 تومان به فروش رفت.نرخ شمش فخوز از اوایل بهمن که 1623 تومان بوده تا به امروز به 1400 تومان نزول کرده است

در تجهیزاتی ها خبر عرضه اولیه نیروگاه عسلویه که ارزش بالایی هم دارد باعث شده مپنا فعلا قصد تعادل نداشته باشد. گفته می شود تلاش می شود نیروگاه عسلویه در همین ماه جاری عرضه اولیه شود. فاراک و فاذر هم امروز منفی بودند و افت محسوسی داشتند. رتکو که در گزارش 9 ماهه بر همان سود 79 تومانی تاکید کرده است و 84 درصد آن را پوشش داده است در پایان در 1200 تومان منفی شد.

در دارویی ها بیشتر نمادها منفی بودند. همچنان منتظر ارائه گزارش های 9 ماهه بیشتری از سودی شرکت های گروه هستیم تا تکلیف گروه مشخص تر شود. امروز مجمع افزایش سرمایه 30 میلیارد تومانی والبر برگزار شد .در مجمع شرکت گفته شد دو زیر مجموعه غیر بورسی شرکت تا پایان سال فرابورسی می شوند.

سیمانی ها در بیشتر نمادها منفی بودند. در سیمانی ها مدیر بازرگانی سیمان کردستان گفته براساس دستور ویژه ای که به شرکت نفت استان ارسال شده، اجرای مصوبه جدید مبنی بر ارائه سوخت مازوت برابر با قیمت گاز الزامی شده است و با ابلاغ این مصوبه سوخت مورد نیاز تأمین می شود.

در پالایشی ها سازمان خصوصی سازی دیروز بلوک ۵۰ درصد به علاوه یک سهمی پالایش نفت لاوان را در فرابورس عرضه کرد که خریدار نداشت و به تامین اجتماعی رسید. گفته می شود این بلوک به زودی به تاپیکو منتقل می شود. سهم امروز صف فروش داشت. در این گروه شایعاتی نیز مطرح است مبنی بر اینکه شرکت هایی که طرح توسعه نداشته و بنزین استاندارد یورو 4 تولید نمی کنند با کاهش و یا عدم تخفیف نرخ خوراک مواجه خواهند بود.

در دیگر نمادها و گروه ها:

غذایی ها نیز اکثرا منفی بودند و نمادهای انگشت شماری شاهد رشد قیمت ها بودیم. گفته می شود نیمی از دارایی 18 میلیارد دلاری بلوکه شده ایران ( اگر آزاد شود) بخش مهمی به صنعت غذا اختصاص داده می شود.

ومعادن که افزایش سرمایه 146 درصدی داشته است خبر از تعدیل مثبت 7.5 درصدی خود داده است.

امروز  نماد معاملاتی شرکت ریخته گری تراکتورسازی ایران با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، متوقف شد.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب