مالک جدید ایران خودرو را می شناسید

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

سهام شرکت ایران خودرو از جمله سهم های بازار سرمایه است که طی روزهای اخیر بار دیگر با اقبال سرمایه گذاران و معامله گران بورسی رو به رو شده، به گونه ای که سهامداران این شرکت بزرگ خودروساز نظاره گر رشد قیمتی سهام آن و حجم بالای معاملات روزانه هستند. حال این سوال مطرح است که علل استقبال فعالان بازار سرمایه از سهام این شرکت چیست؟

براساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با تملک بیش از 18 درصدی سهام “خودرو” در حالی سهامدار عمده آن به شمار می رود که طی ماه اخیر شاهد عرضه سهام “خودرو” توسط سهامدار عمده همزمان با واگذاری سهام شرکت های فعال بورسی همچون ایران خودرو از سوی سازمان خصوصی سازی هستیم. در این شرایط اما، شرکت کروز که در زمینه تولید قطعات خودرو فعالیت می کند همواره نسبت به خرید سهام ایران خودرو تمایل نشان داده و از طریق شرکت های زیرمجموعه خود اقدام به خرید سهام “خودرو” می کند. به نظر می رسد این شرکت قطعه ساز در صدد بالا بردن درصد مالکیت سهم خود در ایران خودرو است که البته این امر نیز دلایل خاص خود را دارد که در ذیل به آن اشاره خواهد شد.

براساس این گزارش، بزرگترین مجموعه خودروساز داخلی یعنی ایران خودرو در نظر دارد مجمع عمومی فوق العاده ای طی اسفند ماه سال جاری به منظور انتخاب اعضای هیأت مدیره برگزار کند که طی آن سه عضو هیأت مدیره توسط سهامدار عمده یعنی سازمان گسترش و نوسازی صنایع به همراه دولت و دو عضو دیگر توسط شرکت کروز قطعه ساز انتخاب خواهد شد. اگرچه مجموعه قطعه ساز مذکور می تواند تعیین کننده دو عضو هیأت مدیره براساس دیدگاه و نگرش خود باشد، اما به نظر می رسد این امر به دلیل رعایت برخی مناسبات و ملاحظات سیاسی، هماهنگ شده و مطابق با نظر سهامدار عمده ایران خودرو و دولت انجام پذیرد.

برهمین اساس کروز قطعه ساز در راستای بالا بردن سهام خود در مجموعه ایران خودرو و در پی آن برخورداری از امتیاز تعیین سه عضو از اعضای هیأت مدیره به جای دو عضو آن، در صدد جمع آوری عرضه های انجام شده بر روی سهام “خودرو” از طریق شرکت های زیرمجموعه خود برآمده تا بدین نحو بستر لازم جهت انتخاب سه عضو هیأت مدیره شرکت ایران خودرو را فراهم کند تا به دنبال آن بسیاری از اهداف و برنامه های مدنظر خود را در این مجموعه بزرگ خودروساز اعمال و به اجرا در آورد.

در پایان این گزارش می افزاید، با توجه به مطالب عنوان شده می توان دریافت که علت اقبال فعالان بازار سرمایه به سهام شرکت ایران خودرو و حجم بالای معاملات روزانه آن تمایل کروز قطعه ساز برای بالا بردن سهام خود در بزرگترین شرکت خودروساز یعنی ایران خودرو و در پی آن گسترش حیطه اختیارات خود در این شرکت می باشد که در صورت موفقیت کروز در اجرای این برنامه، مجموعه مذکور اولین شرکت خصوصی قطعه ساز خواهد بود که توانسته مالک میزان زیادی از سهام یک شرکت خودروساز داخلی بزرگ باشد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب