خلاصه اخبار و رویدادهای بازار بورس شنبه 21 دی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل در اولین روز کاری هفته نیز کاهشی بود.با افت 276 واحدی امروز شاخص کل به کانال 87 هزار واحدی سقوط کرد. این در حالی ست که در هفته‌ای که گذشته این نماگر مهم بورس قله 89 هزار واحدی را نیز فتح کرده بود.در معاملات امروز بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل بورس متعلق به نمادهای فملی با 90 واحد و وپارس با 53 واحد و بیشترین تاثیر مثبت نیز متعلق به نماد معاملاتی شبندر با 130 و شپنا با 89 واحد بود.شاخص کل فرابورس بر خلاف شاخص بورس رشد حدودا 7 واحدی را به ثبت رساند.

ارزش کل معاملات با توجه به شرایطی که پیش آمده است هر روز نسبت به روز قبل کمتر می شود. ارزش کل معاملات بورس به 327 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 134.5 میلیارد تومان رسید.بیش از 49 میلیارد تومان ارزش معاملات بورس نیز به معامله بلوکی البرز تعلق داشت.بیشترین ارزش به نماد فولاد با 17.4 و خودرو با 15 میلیارد تومان اختصاص داشت

این روزها ابهامات در زمینه های مختلف بهانه ای برای افزایش عرضه ها توسط حقیقی ها شده است. در هفته گذشته سهم سرمایه‌گذاران حقیقی از ارزش بازار حدود 60 درصد بود. با وجود سهم کمتر سرمایه‌گذاران حقوقی در بازار اما این گروه بیشتر در نمادهای بزرگ که مورد عرضه قرار گرفته‌اند، فعال شده‌اند که با بررسی بیشتر متوجه می شویم که حقوقی ها نسبت به روزهای مثبت فعالیت بیشتری در بازار دارند و حقیقی ها باید به این موضوع توجه داشته باشند.

اما آن عاملی که باعث شده سهامداران به فروش بپردازند حاشیه‌های بودجه‌ای، احتمال عرضه های خصوصی سازی در برخی شرکت های بزرگ، جان گرفتن بازارهای موازی که آرام آرام خود را نشان می‌دهند که چراغ آن با افزایش وام مسکن روشن شد ،از راه رسیدن گزارش‌های 9 ماهه شرکت‌ها ،قوت گرفتن گمانه زنی ها در مورد بودجه های محتاطانه سال 93 شرکت ها و عدم اعتماد کامل به مذاکرات سیاسی می باشند.

اما برای هفته جاری و هفته بعد گزارش های 9 ماهه بیشتری به بازار می رسد و نگاه بازار نیز بیشتر معطوف به این عامل خواهد بود. گزارش های دارویی کم کم به بازار در حال ارسال و انتشار هستند که تاثیر این عامل بر معاملات امروز گروه دارویی با وجود پیش خور کردن اثرات تعدیلات مثبت احتمالی دیده شد.

اخبار سیاسی با اینکه برای بازار مهم است اما می توان گفت بازار نیز در این حوزه دنبال خبرهای قطعی ست و کمتر به سخنرانی ها و احتمالات گوش می دهد. به هر حال باید ذعان داشت بازار سرمایه رشد زیاد خود را مرهون اخبار سیاسی بوده است و با رسیدن به این نقطه نیازمند اخبار مثبت تری از جمله لغو تحریم ها در عمل می باشد. در اخبار سیاسی طی دو روز مذاکره فشرده بین عراقچی و اشمیت در ژنو در باره مسائل هسته ای، معاون وزیر امور خارجه کشورمان با اعلام خبر پایان مذاکرات ژنو اعلام کرد که درباره مسائل باقی‌مانده به توافق رسیدیم اما راه‌حل نهایی منوط به تأیید پایتخت‌ها است. در مذاکرات دو روز گذشته درباره تاریخ اجرای این توافقنامه نیز رایزنی شده که تاریخ مشخصی نیز مورد توافق دو طرف قرار گرفته که در یکی دو روز آینده اعلام می شود. سخنگوی اتحادیه اروپا نیز از پیشرفت حاصله در مذاکرات پنجشنبه و جمعه در ژنو بین نماینده ایران و نماینده این اتحادیه اظهار رضایت کرد.

خبر مهم در حوزه سیاسی این است که به نقل از رویترز ایران و روسیه در حال مذاکره درباره مبادله روزانه 500 هزار بشکه  نفت در برابر کالا هستند که به ایران اجازه خواهد داد صادرات نفتی خود را علی‌رغم تحریم‌های غرب افزایش دهد و در مقابل به واردات تجهیزات از کشور روسیه نیز بپردازد.این موضوع شاید با این هدف انجام می پذیرد که اروپا و آمریکا نیز در مورد توافقات هسته ای کمی جدی تر باشند.

امروز بعد از انتشار این خبر در رسانه ها مدیر کل روابط عمومی وزارت نفت هر گونه قرار داد میان ایران و روسیه را در این زمینه تکذیب کرد.

در این حوزه وزیر خارجه چین خواستار اجرای کامل توافقنامه ژنو از سوی گروه ۱+۵ و ایران شده است.

در خبر دیگر مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا، روز جمعه، اعلام کردند ایران هرگز نمی تواند در مذاکرات صلح درباره جنگ داخلی سوریه که ماه جاری در سوئیس برگزار می شود، مشارکت داشته باشد.

در اخبار اقتصادی این روزها بحث ها در مورد فاز دوم هدفمندی زیاد است عاملی که در اعلام بودجه های محتاطانه بسیاری از صنایع نقش پر رنگی دارد. گفته می شود برنامه دولت برای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در قالب تبصره لایحه بودجه حداکثر تا دو هفته آینده به مجلس ارائه می شود.در آخر هفته پیش نیز جلسه ای بین دولت و مجلس برگزار شد ولی  بر خلاف پیش بینی ها جزئیات فاز دوم هدفمندی در جلسه مذکور بحث نشد

در ابن باره همچنین معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی از تدوین سه سناریو برای تغییر قیمت حامل های انرژی خبر داده و گفته: در این سناریو ها تغییر قیمت ها در یک مرحله و یا درمراحل سه یا چهار ساله بررسی شده است .

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پتروشیمی ها شاهد معاملات منفی در بیشتر نمادها و معاملات مثبت در برخی نمادهای انگشت شمار بودیم. در این گروه در حالی کم کم شاهد ارائه گزارش های 9 ماهه و تعدیل مثبت در برخی شرکت ها هستیم که همچنان ابهامات در نرخ قطعی خوراک گازی زیاد می باشد. در این مورد معاون وزیر نفت با اشاره به این که در حال حاضر مذاکرات درباره نرخ خوراک با وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان برنامه و مصرف کنندگان آغاز شده است، گفته: هم اکنون به یک جمع‌بندی اولیه رسیده‌ایم و فکرمی‌کنیم در یک آینده خیلی نزدیک قیمت واقعی شود. البته قیمت واقعی خیلی بیشتر از آنچه که گفته می‌شود است. وی با تاکید بر این که قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی نه سه سنت و نه 13 سنت است، گفته: قیمت واقعی خوراک برای این واحدها 17 سنت است. وی با اعلام این که واحدهای پتروشیمی در صورت سرمایه‌گذاری می‌تواند از تخفیف ویژه برای قیمت خوراک بهره‌مند شوند، گفته: در صورت سرمایه‌گذاری این واحدهای پتروشیمی آنها می‌توانند از تخفیف 30 درصدی برای قیمت خوراک استفاده کنند.

اوره سازان با توجه به رشد نرخ اوره از 355 دلار به 372 دلار معاملات متعادل و بعضا مثبتی را در برخی مقاطع داشتند. کرماشا که در پایان منفی شد مشغول تعمیرات اساسی ست و این را در بودجه نیز قبلا لحاظ و اعلام کرده است. با توجه به رشد خوب اوره اگر تخفیفی متناسب با میزان تخفیف فروش نرخ اوره داخلی برای گاز این شرکت ها گرفته شود اوره سازان تعدیل منفی نخواهند داد.

مارون از مثبت های امروز گروه بود. مدیر عامل شرکت از خبرهای خوش در گزارش 9 ماهه خبر داده است. گفته می شود عرضه پتروشیمی لاله نیز در فرابورس منتفی شده است.

فارس در محدوده 1705 تا 1778 تومان نوسانی بود. این شرکت به عنوان یکی از بزرگترین هلدینگ های این صنعت زیر مجموعه های بزرگی دارد که افزایش نرخ خوراک گازی( متان) تاثیری بر سود آوری آن ندارد. چرا که حدود 97 درصد خوراک مصرفی شرکت های زیر مجموعه آن میعانات گازی و یا مایعات از قبیل گاز طبیعی غنی و NGL و و سایر مشتقات نفتی ست که از پالایشگاه ها دریافت می شود  و 3 درصد باقی مانده نیز از گازهای اتان و سایر مشتقات گازی تامین می شود که برای اتان شاهد افزایش نرخ ها از 145 دلار به 265 دلار با نرخ مبادله ای قبلا در صورت های مالی زیر مجموعه لحاظ شده است.

پارسان معاملات متعادلی داشت و در برخی مواقع مثبت نیز شد. اقبال به پالایشی ها و خبر بلوک پتروشیمی پارس دلیل معاملات مثبت سهم بود. ظاهرا قضیه فروش بلوک پتروشیمی پارس ساتا به پارسان قطعی شده است. ارزش این بلوک 4500 میلیارد تومان برآورد شده است. ساتا در مقابل قصد خرید بلوک وپارس را از ایران خودرو دارد. ساتا اعلام کرده با سهامداران بانک تجارت و اقتصاد نوین نیز برای خرید آنها مذاکره کرده ایم ولی مذاکره برای خرید وپارس جدی ست.

دارویی ها در معاملات امروز شرایط بهتری داشتند که دلیل آن تعدیل مثبت برخی شرکت های گروه بود. در هفته جاری گزارش های بیشتری از این گروه بازار خواهد رسید. در شرکت های دارویی انتشار گزارش پیش بینی سود سال جاری تیپیکو را شاهد بودیم که این موضوع  احتمال عرضه اولیه آن در هفته جاری را افزایش داد. کل سهام قابل عرضه این شرکت 290 میلیون سهم خواهد بود که در صورت عرضه با قیمت 500 تومان نیز 145 میلیارد تومان نقدینگی احتیاج دارد. این شرکت فردا معارفه خواهد شد و سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/2/93 خود را 743 ریال اعلام کرده است.

سود حاصل از سرمایه گذاری های شرکت 216.7 میلیارد تومان پیش بینی شده است که 41 درصد آن مربوط به سود هلدینگ داروپخش ،12.5 درصد آن متعلق به سود تولید مواد اولیه داروپخش و 8 درصد آن مربوط به سود داروسازی دانا می باشد. طبق محاسبات ما NAV سهم شرکت 850 تومان می باشد که اگر نسبت قیمت به ناو سهم را 80 درصد در نظر بگیریم 680 تومان بدست می اید. بر اساس روش P/E نیز اگر P/E دارویی ها را به عنوان پی بر ای سهم در نر بگیریم  قیمت های بیش از 600 تومان برای سهم بدست می آید.

در دارویی ها معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو ضمن اعلام خبر افزایش 200 میلیارد تومانی اعتبارات دارویی در سال آینده گفته: افزایش قیمت دارو، افزایش قیمت ناشی از تورم خواهد بود.

در این گروه نماد معاملاتی داروسازی جابربن حیان با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، متوقف شد.

دکیمی به دلیل رشد سود سرمایه گذاری در پخش رازی و رارو سازی دانا سود هر سهم خود را 14 درصد تعدیل مثبت داده است.

ددام نیز سود هر سهم خود بر اساس عملکرد 9 ماهه را از 1207 ریال به 1424 ریال افزایش داده و در این دوره 66 درصد آن را نیز پوشش داده است.افزایش فروش و کاهش بهای تمام شده علت تعدیل مثبت شرکت می باشد.

خودرویی‌ها روز منفی و پر فشاری را تجربه کردند. این شرکتها در حالی این روزها در محدوده خاصی نوسانی هستند که نگاهشان به مذاکرات سیاسی و لغو احتمالی تحریمها معطوف است.در مورد کاهش قیمت خودرو بر اساس کاهش احتمالی نرخ ارز در سال آتی نیز دبیرانجمن خودرو سازان درباره اظهارات اخیر نوبخت که خواستار کاهش قیمت‌ها با ارزانی ارز شده،اعلام کرده : این اظهارات با واقعیت‌های صنعت خودرو همخوانی نداشته و غبر قابل اجرا است.

امروز نیز شنیدیم که یک عضو ناظر شورای رقابت از بررسی موضوع کاهش قیمت خودرو در این شورا خبر داده است و گفته: مقرر شده در این زمینه جلسه ای بین شورای رقابت ،خودروسازان و مسئولان وزارت صنعت برگزار شود

در این گروه خگستر و خودرو همچنان تحت تاثیر اخبار مربوط به فروش بلوک وپارس هستند. خگستر در برابر عرضه ها مقاومت خوبی داشت و با معاملات مثبت به کار خود پایان داد. در برخی نمادهای این گروه فردا شاهد قیمت های جذاب تری برای خرید خواهیم بود البته اگر افت داشته باشند.

شرکت های برقی منفی بودند. تجهیزات نیروگاهی مشخصا مپنا همچنان مورد توجه است.

در مورد نرخ برق معاون برنامه ریزی وزیر نیرو گفته: سناریوهای مختلف افزایش بهای مصرف برق هفته قبل در جلسات متعدد در سطح هیئت دولت و ستاد هدفمندی یارانه ها مطرح شد اما تا کنون هیچ سناریویی برای میزان تعدیل قیمت ها نهایی نشده است.

در مورد شرکت هایی نیروگاهی لازم است به یک نکته اشاره کنیم که در حال حاضر برای ساخت یک نیروگاه هزار مگاواتی باید 1600 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شود.بنابراین ارزش یک نیروگاه هزار مگاواتی بیش از این ارقام می باشد

وزیر نیرو نیز از بازپس‌گیری نیروگاه‌هایی که بابت رد دیون به موسسات دولتی داده شده خبر داده و گفته: در بعضی از موارد دولت تصمیم‌گیری‌های لازم را انجام و اقدام به بازپس‌گیری این نیروگاه‌ها کرده است. نیروگاه‌های آبادان و طوس از جمله این‌ها هستند که از دستگاه‌های دولتی مربوطه باز‌پس گرفته شده‌اند.

ساختمانی ها بر خلاف معاملات روز چهارشنبه با فشار عرضه ها منفی شدند. در حالی گفته شده با افزایش وام مسکن فقط در شهر های کوچک شاهد افزایش ساخت و ساز و رونق نسبی خواهیم بود که وزیر راه، مسکن و شهرسازی گفته: وام 50 میلیون مسکن رقم خوبی است ولی هنوز برای تهران و شهرهای بزرگ نیاز به اقدامات بعدی دارد که امیدواریم آثار این موضوع را بانک مرکزی رسیدگی کند و در مرحله بعدی این رقم افزایش پیدا کند.

در این گروه ثاخت روز 30 دی به مجمع تقسیم سود می رود. سود واقعی سهم 622 ریال است و سود تلفیقی سال 92 را نیز از حدود 60 تومان به 114 تومان افزایش داده است. نکته منفی اینجاست که پرداخت سود از ابتدای خرداد 93 خواهد بود البته اگر تقسیم سود بالا باشد سهم بعد از مجمع ممکن است رشد داشته باشد. صف فروش سهم در معاملات امروز با پی بر ای 6 جالب بود.

در شرکت های انفورماتیکی و دانش بنیان شاهد صف خرید رانفور و مفاخر بودیم. سیستم و مداران نیز معاملات مثبت و متعادلی را تجربه کردند.

در شرکت های دانش بنیان مثل همکاران سیستم و سایر شرکت ها که خدمات دانشی ارائه می کنند درآمد مشمول مالیات ناشی از قراردادها و فعالیت‌های تحقیق و توسعه، تجاری‌سازی و تولید محصولات و خدمات دانش بنیان در حوزه فناوری‌های برتر به مدت 15 سال از مالیات موضوع ماده 105 قانون مالیات‌های مستقیم و همچنین از پرداخت عوارضی، حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارضی صادرات معاف هستند.

در حمل و نقلی ها حسینا با اینکه صف خرید خود را عرضه کرد ولی مجددا با صف خرید همراه شد. عمده فروشنده ها خریداران حقیقی سهم در روز عرضه اولیه بودند. فردا نیز کسانی که امروز نفروخته اند خواهند فروخت. با توجه به مالکیت 5 درصدی شرکت در نیروگاه قم و همچنین سرمایه پایین سهم رشد خوبی کرده است . سایر نمادهای گروه در معاملات امروز منفی بودند.

در سیمانی ها معاملات منفی و قرمز را در اکثر نمادها شاهد بودیم. ترس اصلی این گروه از میزان افزایش نرخ حامل های انرژی برای سال آتی ست.

در این گروه طبق اعلام دبیر انجمن صنفی : طی۹ ماهه منتهی به آذرماه امسال 14 میلیون و 425 هزار تن سیمان به خارج از کشور صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 36.2 درصدی را نشان می‌دهد.

سنیر سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس عملکرد 9 ماهه را از 2587 ریال به 2786 ریال افزایش داده است. در 9 ماهه نیز 86 درصد پوشش داده است.علت تعدیل مثبت شرکت کاهش هزینه انرژی ( نفت کوره) به دلیل جایگزینی مقادیر مازت مصرفی با نرخ گاز توسه دولت می باشد.

در پالایشی ها تصویب دلار 2650 تومانی برای سال بعد اثر مثبتی بر سود آنها دارد. در کل سهام این گروه در محدوده های حمایتی قرار دارند و افت بیشتری برای آنها متصور نیستیم. این گروه مدت زیادی ست که نه تنها رشد نکرده اند بلکه در برخی نمادها افت محسوسی نیز داشته اند.

در سنگ آهنی ها شایعه موافقت احتمالی مجلس با افزایش مبلغ بهره مالکانه و حقوق دولتی باعث ایجاد حواشی برای نمادهای گروه شده است. بحث عوارض صادراتی نیز از جمله خبرهای منفی گروه می باشد .در هفته پیش نشست کارشناسی بین مدیران سنگ آهنی و معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد و در این نشست مطرح شد که احتمال دارد تولید و صادرات سنگ آهن در سال آینده به دلیل وضع عوارض صادرات تا 5 میلیون تن کاهش یابد.

در دیگر نمادها

ذوب آهن کم کم به کف قیمتی خود نزدیک شده است . بازهم اشاره می کنیم که ذوب آهن برای سال آینده با توجه به کاهش بهای تمام شده شرایط نسبتا خوبی را تجربه خواهد کرد. شنیده می شود شرکت به خرید معادن ذغال سنگ برای تهیه پودر ذغال نیز روی آورده است که این موضوع نیز به کاهش بهای تمام شده آن کمک بسیاری می کند. شایان ذکر است شرکت افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی درایی هایی از قبیل ماشین آلات و تجهیزات را نیز دارد.

در سرمایه گذاری ها وسکاب مثبت بود شرکت اعلام کرده تاثیر فروش بخشی از آپارتمانهای الهیه 72 ریال بر سود هر سهم شرکت موثر است.

واتی با توجه به خبر افزایش سرمایه 300 درصدی معاملات متعادل و مثبتی داشت. شرکت قصد فروش دو تا از زیر مجموعه های خود را نیز دارد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب