خلاصه خبرها و رویدادهای بورس یکشنبه 22 دیماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در معاملات امروز افت بی سابقه ی 2388 واحدی را تجربه کرد و از کانال 87 هزار واحدی به کانال 85 هزار واحدی سقوط آزاد کرد.حمایت شاخص در 86500-86600 بود که آن را نیز شکست به حمایت بعدی یعنی دقیقا همین محدوده فعلی 85400 واحد رسید.افت شاخص کل در بازار امروز در تاریخ بازار سرمایه بی سابقه بود.

نماد معاملاتی فارس با 320 واحد،فولاد با 136 واحد و فملی و پارسان به ترتیب با 126 و 123 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر افت شدید شاخص کل بورس داشتند.شاخص کل فرابورس نیز افت 29 واحدی را تجربه کرد.

ارزش کل معاملات بازار به 855 میلیارد تومان رسید که جالب توجه بود.بیش از 597 میلیارد تومان از ارزش کل معاملات به بازار بورس و مابقی به بازار فرابورس متعلق بود.

بیشترین ارزش معاملات بورس به مپنا با 161.6 میلیارد تومان ،شپنا با 119.8 میلیارد تومان و فارس با 17.8 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز 22 دی ماه بازار عجیبی بود. گویی جنگی رخ داده بود و یا بمبی منفجر شده بود.این افت شاخص در ذهن ها حک خواهد شد. افتی که هر چه گشتیم دلیل منطقی برای آن پیدا کنیم نتوانستیم. این همان بحثی ست که قبلا بارها درباره آن صحبت کرده ایم و آن هیجان است. رشد و نزول بورس ما فقط بر اساس هیجانات و شایعات است و کمتر مبنای تحلیلی و واقعی دارد. برخی دلایل جالبی برای افت چند روز اخیر بازار عنوان می کنند که نمی توان خیلی آنها را منطقی دانست.

ابهامات زیاد است ولی تا زمانی که اتفاق منفی نیفتاده است افت این گونه بازار نیز توجیهی ندارد. سهامداران حقیقی با رفتارهای غیر منطقی خود افت امروز را رقم زدند هر چند این اصلاح برای بازار مفید بود ولی برخی با رفتارهای غیر حرفه ای خود بسیاری از سهام خود را فروختند و حالا در صورت اخبار مثبت خصوصا از رفع احتمالی تحریم ها از تاریخ 30 دی به بعد مجبور به خرید در قیمت های بالاتر و نشستن در صف خرید هستند.

در گزارش های قبلی اشاره کردیم که در زمان وجود ابهامات برای سرمایه گذاران مسئولان نیز نباید با تصمیمات غیر کارشناسی به افت بیشتر نمادها دامن بزنند. متاسفانه تصمیمات غیر کارشناسی و هیجانی و بدون هماهنگی برخی مسئولین از جمله تلاش برای عرضه سهام بزرگ با موافقت دولت، توقف اکثر نمادهای بازار پایه و فرستادن آنها به بازار توافقی، توقف برخی نمادها بدون شرایط خاص و بازگشایی سلیقه ای در نحوه و زمان برخی دیگر نمادها ( که امروز و دیروز چند مورد آنها را دیدیم) و عدم اعمال گره معاملاتی در برخی نماد ها، در این روزها یکی از دلایل افت بازار بوده است.

مسئولان باید تصمیماتی برای کنترل رشد هیجانی بگیرند که بعدا به فکر حمایت از بورس از راه های مختلف از جمله تبلیغات و مصاحبه نشوند. امروز ریزش بازار بورس مسئولان را هم نگران کرد به طوری که محمود رضا خواجه نصیری مدیر نظارت بر بازارها و بورس ها درباره افت ناگهانی قیمت سهم ها در روز جاری گفت: عده ای با طرح برخی شایعات بی اساس با هدف اثر گذاری و جمع آوری سهم ها به قیمت مناسب اقدام به شایعه پراکنی در خصوص برخی تغییر و تحولات در ساختار سازمان بورس کردند که در این خصوص به سهامداران توصیه می شود از هرگونه اقدام عجولانه پرهیز کنند.

امیدواریم امروز تجربه ای برای سهامداران و حتی مسئولان بورسی باشد. سهامداران باید با رفتارهای منطقی از بروز رفتارهای احساسی در خرید و فروش ها پرهیز کنند. مسئولین نیز باید به فکر اعتماد سازی باشند و این موضوع را در نظر داشته باشند که اعتماد ذره ، ذره جمع می شود اما به یکباره از بین خواهد رفت.

نکته دیگر در بازار امروز تحرکات پررنگ حقوقی ها در برخی نمادها و جمع آوری صف فروش ها بود که برخی حقیقی ها را نیز برای خرید وسوسه کرد. حقوقی ها همواره منتظر افت های اینچنینی و جمع آوری سهام مورد علاقه خود در قیمت های پایین در بازار هستند تا در روزهای مثبت به تدریج آنها را به سهامداران حقیقی و جو زده بفروشند.

بپردازیم به برخی دیگر از دلایل افت بیش از 3800 واحدی شاخص کل در چهار روز کاری اخیر:

در کنار عاملی که در بالا به آن اشاره شد باید به عوامل دیگر افت بورس نیز اشاراتی داشته باشیم. در مباحث سیاسی برخی با شایعات بی اساس از هم اکنون طبل نا امیدی را در باره لغو تحریم ها می زنند. مذاکرات تا الان خوب پیش رفته است و یگ گام دیگر تا زمان اجرای توافقات که 30 دی ماه اعلام شده است ، باقی ست.

در اخبار بورسی شایعات برکناری رئیس سازمان بورس مطرح بود که این موضوع از سوی خود صالح آبادی تکذیب شد.

در بحث گزارش های 9 ماهه برخی قبل از انتشار گزارش های شرکت ها اعلام کرده اند که گزارش های 9 ماهه تعدیلی در دل خود ندارند.

در بحث هدفمندی یارانه ها ترسی در بین سرمایه گذاران ایجاد شده است که شیب افزایش نرخ سوخت و حامل های انرژی تند باشد. در این باره عضو کمیسیون تلفیق از اتمام بررسی ردیف‌های درآمدی بودجه ۹۳ تا پایان هفته در این کمیسیون خبر داده و گفته: پیشنهاد دولت برای قیمت حامل‌های انرژی در تبصره هدفمندی یارانه‌ها قطعاً کمتر از 38 درصد نخواهد بود.

در اخبار حاشیه ای بازار،

در اخبار سیاسی مایکل مان اعلام کرد کاترین اشتون تمایل خود برای سفر به ایران در چارچوب اقدامات ‌مربوط به توافق‌نامه جامع هسته‌ای را ابراز کرده است.

علیرغم مخالفت‌های شدید کاخ سفید از وضع تحریم‌های جدید علیه ایران، هم‌اکنون 59 سناتور آمریکایی از بسته تحریم‌های جدید اعلام حمایت کردند و در تلاش هستند تا بتوانند تصمیم «باراک اوباما» برای وتو این لایحه ضدایرانی را به چالش بکشند.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

امروز در گروه تجهیزاتی تحرکات در مپنا جالب بود. سهم در حالی نزدیک به 130 میلیون سهم معامله شد که بعد از مدت ها نه تنها صف خرید خود را از دست داده بود بلکه صف فروش را نیز تجربه کرد. خریداران حقیقی و حقوقی امروز را فرصت خرید سهم دانستند و سهم را از صف فروش به صف خرید مجدد کشاندند. بسیاری از کارشناسان قیمت های بالاتری را برای این شرکت نیروگاهی متصور هستند و دلیل خود را رشد سود زیر مجموعه ها و آینده مثبت بخش نیروگاهی کشور اعلام می کنند. شایان ذکر است امروز یکی دیگر از زیر مجموعه های شرکت گزارش سود خود را منتشر کرد. شرکت نصب نیرو موفق شده در شش ماهه ابتدای امسال سود خالص بیش از 5 میلیارد تومانی شناسایی کند که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد 628 درصدی داشته است.

در این گروه به دنبال مپنا رتکو نیز مثبت شد . فاذر و حفاری منفی بودند. فاذر متعادل بود و حفاری در پایان نیز با صف فروش به کار خود پایان داد.

در گروه رایانه و انفورماتیکی در شرایط و جو منفی ، رانفور صف خرید خود را حفظ کرد. مفاخر با وجود عرضه بیش از 3 میلیون سهمی صف خرید خود را حفظ کرد. سایر نمادهای گروه امروز را منفی به اتمام رساندند.

ساختمانی ها به جز وآذر که صف خرید داشت تمامی نمادها قرمز پوش بودند. وآذر مجمع خود را روز 27 دی ماه با سود واقعی 83 ریالی برای سال 92 برگزار خواهد کرد.

در ساختمانی ها علی رغم افزایش وام مسکن فشار شدید عرضه ها را شاهد هستیم. در این گروه رئیس مرکز برنامه‌ریزی و ارزیابی عملکرد بانک مسکن با بیان اینکه پرداخت وام 50 میلیونی به زوجها که گفته شده بود، تاریخ عقد آنها 17 دی ماه است می‌تواند قابلیت تعمیم از نظر زمان داشته باشد، گفته: اگر عملکرد پرداخت وام 35 میلیونی مثبت باشد و قیمت مسکن افزایش نیابد باز هم سقف آن افزایش می‌یابد.

در گروه مالی بیمه ای ها یکپارچه صف فروش ، بانکی ها در حالی صف فروش بودند که جمع آوری شدند و تسهیلات مسکن نیز با توجه به هجوم برای دریافت وام مسکن با صف خرید روبرو بودند. بانکی ها به نقاط جذابی برای خرید با دید میان مدت و بلند مدت رسیده اند. این گروه فعلا منتظر اخبار مثبت تر از اجرای توافقنامه ژنو در روزهای آتی و گزارش های 9 ماهه هستند. در معاملات امروز وکار در اواخر وقت مثبت شد.

حمل و نقلی ها یکپارچه صف فروش بودند که در این بین تمایل برخی حقیقی ها برای خرید حسینا این سهم را از صف فروش به صف خرید کشاند. کل سهام موجود در تابلوی معاملات حسینا نهایت 10-11 میلیون سهمی می باشد که 5.7 میلیون آن امروز معامله شد..

خودرویی ها و لیزینگی ها همگی منفی و یا صف فروش بودند که در اواخر وقت صف فروش برخی از آنها جمع آوری شد. در قطعه سازان نیز بیشتر نمادها منفی بودند. خودرویی ها منتظر لغو تحریم هایشان هستند. تولید انواع خودرو در ۹ ماهه امسال نسبت به دوره منتهی به پایان آذر سال قبل با کاهش ۲۵.۸ درصدی به ۵۰۲ هزار و ۲۷۳ دستگاه رسیده است.

خبهمن به زیر 300 تومان رسید ولی در این قیمت ها نیز صف فروش سهم جمع نشد. صف ایران خودرو و سایپا و بیشتر شرکت های زیانده گروه جمع آوری شد. خاور نیز تا پایان صف فروش خود را حفظ کرد. خط تولید سه نوع محصول جدید شرکت همچون کشنده A7، آریا و پیک آپ اخیراً به بهره برداری رسیده به گونه ای که 200 دستگاه کشنده ََA7 و 100 دستگاه آریا آماده تحویل به متقاضیان است و 100 دستگاه پیک آپ نیز پس از اخذ مجوز شماره گذاری آماده تحویل به متقاضیان است.

شرکت های سرمایه گذاری یکپارچه منفی بودند. در این گروه در اواخر وقت صف فروش واتی جمع آوری شد. وخارزم که شرکتی ست که در بلند مدت سودآوریش متحول خواهد شد و برای خرید با دید بلند مدت مناسب ارزیابی می شود.

در سیمانی ها گفته می شود آزاد سازی نرخ سیمان در دستورکار مسئولین است . امروز به جز سیلام و سفار و سنیر سایر نمادها افت قیمت را تجربه کردند.

پتروشیمی ها که در شرایط عادی نیز تحت فشار عرضه ها بودند با وضعیت منفی امروز در بیشتر نمادها به صف فروش هدایت شدند.

در پتروشیمی ها پس از ثبت رکورد جدید مصرف ٤٨٣ میلیون متر مکعبی گاز در روزهای گذشته، خوراک پتروشیمی های گازی به حداقل رسید و برخی از مجتمع ها به طور کامل تعطیل شدند. در روزهای گذشته به دنبال کاهش دمای هوا و  افزایش مصرف گاز مشترکان خانگی، برخی از مجتمع های پتروشیمی با کمبود گاز مواجه شده و به همین دلیل شرکت ملی گاز ایران ناچار به کاهش تزریق خوراک به این واحدها شده است.

فارس با معاملات منفی بیشترین تاثیر منفی را بر افت شاخص کل داشت. در کل این شرکت با توجه به عدم تاثیر پذیر ی از افزایش نرخ خوراک گازی ریسک کمی دارد. دیروز در کمیسیون تلفیق نیز تصویب شد که دولت مجاز به واگذاری هلدینگ خلیج فارس تا پایان سال آینده شد.

تاپیکو در قیمت های کمتر از 500 تومان و پی بر ای کمتر از 5 حمایت شد و در پایان با معاملات بیش از 500 تومانی به کار خود پایان داد. در پی انتشار برخی شایعات در خصوص احتمال تعدیل منفی سود شرکت در گزارش 9 ماهه مدیر مالی این شرکت موضوع تعدیل منفی را تکذیب کرد.

در دارویی ها تعداد نمادهای با معاملات مثبت 8 سهم بود . سایر نمادها منفی بودند. در این گروه امروز جلسه معارفه تیپیکو برای عرضه اولیه در روزهای آتی برگزار می شود.

در گروه ماشین آلات لبوتان بعد از تعدیل سود با رشد 108 درصدی به بازار بازگشت. تمحرکه نیز که در گزارش 9 ماهه همان سود قبلی یعنی 98 ریال را پیش بینی کرده و در 9 ماهه نیز 69 درصد آن را پوشش داده است با صف فروش روبرو بود.

سنگ آهنی ها با اخبار مربوط به وضع عوارض صادراتی و افزایش بهره مالکانه در حالی دست و پنجه نرم می کنند که تعدیل منفی کچاد نیز به وضعیت منفی گروه افزود.

کچاد سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس عملکرد 9 ماهه را از 111 تومان به 102 تومان کاهش داده است و با تعدیل منفی 8 درصدی روبرو شده است علت تعدیل منفی کاهش بیش از 112 میلیارد تومانی فروش ( ناشی از کاهش 4 درصدی نرخ فروش محصولات)می باشد.

زمانی که نرخ شمش فخوز کاهش پیدا کرد پیش بینی هم می شد که بر سود کچاد هم اثر داشته باشد. در آن مقطعه اعلام کردیم سود کگل و کچاد در صورتی به رشد تولید نرسند نمی توانند از محل رشد قیمت محصولات سود خود را افزایش دهند.

مکانیزم قیمت گذاری محصولات شرکت های سنگ آهنی بر اساس درصد خاصی از نرخ شمش فولاد خوزستان است. نرخ شمش فخوز در اولین پیش بینی بودجه سال 92 کچاد 1260 تومان لحاظ شده بود که این نرخ تا بیش از 1600 تومان نیز افزایش یافت. به طوری که نرخ گذاری محصولات شرکت در 9 ماهه واقعی بر اساس شمش 1619 تومانی بوده است و دلیل پوشش 85 درصدی شرکت در 9 ماهه نیز همین است.

در حال حاضر نرخ شمش بلوم فخوز 1400 تومان می باشد که کچاد نیز برای برآورد سه ماهه پایانی سال همین نرخ را برای نرخ گذاری استفاده کرده است که منطقی ست.

کچاد کنسانتره را در 9 ماهه به فولاد مبارکه 226700 تومان در هر تن و به فولاد خوزستان 194300 تومان فروخته است.این در حالی ست که برای سه ماهه پایانی سال نرخ فروش را برای فولاد مبارکه 196 هزار تومان و به فولاد خوزستان 168 هزار تومان در نظر گرفته است.نرخ فروش گندله در 9 ماهه بیش از 404 هزار تومان بوده است که برای سه ماهه پایانی 350 هزار تومان در هر تن لحاظ شده است.

پالایشی ها که روز گذشته روز پر اقبالی داشتند مجددا امروز منفی شدند و بازهم نتوانستند به رشد خود را تداوم بخشند. مسلما اگر پوشش 9 ماهه شرکت های گروه مناسب باشد حرکت رو به رشد سهام آنها ادامه خواهد یافت.

در این گروه مدیرکل دفتر صادرات، بخشنامه لغو اخذ 5 مابه التفاوت نرخ داخلی و صادراتی مواد اولیه فرآورده های نفتی و پتروشیمی را به گمرکات اجرایی مستقل ابلاغ کرد.

دیروز نیز در کمیسیون تلفیق تصویب کرد که تصویب شد که مالیات بر ارزش افزوده و عوارض فرآورده‌های نفتی و نفت و گاز تولیدی در پایان زنجیره تولید، محاسبه شود.

لیدر این گروه نقش مهمی در تداوم روند صعودی بقیه سهام خواهد داشت. پیشرفت فیزیکی طرح افزایش ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه نفت بندرعباس با نصب برج جداکننده نفتا افزایش یافته است. برج جداکننده نفتای طرح افزایش ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه نفت بندرعباس، قابلیت افزایش تا سقف روزانه سه و نیم میلیون لیتر بنزین سوپر به اضافه دو و نیم میلیون لیتر بنزین معمولی به ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه بندرعباس را فراهم می کند.در شبریز نیز خبرهای حاکی از بهره برداری از واحد تولید قیر تا پایان سال است

در دیگر نمادها و گروه ها قندی ها نیز همگام با وضعیت منفی کل بازار روز منفی را تجربه کردند . در این گروه قچار بدلیل دریافت اطلاعات مبنی بر تعدیل با اهمیت پیش بینی سود هر سهم سال مالی 92، متوقف شد.

گروه لاستیکی و پلاستیکی هم از وضعیت بد بازار بی بهره نبودند و همگی صف فروش داشتند.در این گروه گفته می شود خط تولید جدید پکرمان بهمن ماه راه اندازی خواهد شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: دلیل ریزش قیمت سهام بورس, دلیل سقوط شاخص بورس, علت کاهش شدید شاخص بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
3 نظر
 1. سپاس گزارش بسار جامع و کاملاً منطقی بود
  امیدورام بزودی روند معکوس بشه چون نا امید کننده است

  1. سلام
   خوشبختانه امروز دوشنبه روند برگشته و کاملا مشخصه که روند منفی بورس در روز 22 دی کاملا ساخته و پرداخته افرادی خاص بود تا با ایجاد صف های فروش کاذب، به جمع آوری سهام در قیمتهای پایین اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب