خلاصه خبرها و رویدادهای بورس سه شنبه 24 دی‌ماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل در حالی روز گذشته رشد 1700 واحدی را تجربه کرد که امروز با فشار عرضه ها در پایان با افت 10 واحدی روبرو شد و در 87،102 واحد ایستاد. نماد معاملاتی پارسان با 98 واحد و تاپیکو با 61 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی شبندر با 89 و اخابر با 32 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند. شاخص کل فرابورس نیز افت 3 واحدی را تجربه کرد.

ارزش کل معاملات بازار به 667.5 میلیارد تومان رسید که 422.4 میلیارد تومان آن مربوط به بازار بورس و مابقی متعلق به بازار فرابورس بود.بیشترین ارزش معاملات بورس به معاملات خرد و بلوکی وبصادر با 79.6 میلیارد تومان و مپنا با 54.7 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار بورس امروز را در حالی آغاز کردیم که بیشتر کارشناسان پیش بینی متعادل و مثبتی از روند بازار داشتند لیکن فشار عرضه ها بعد از یک روز کاملا مثبت به حدی بود که شاخص کل را نیز در پایان منفی کرد. از یک طرف دولت و خصوصی سازی منتظر هستند تا در قیمت های مثبت حسابی در بعضی نمادها عرضه کننده باشند از سوی دیگر سهامداران حقیقی نیز با وجود اخبار مثبت سیاسی و لغو تحریم ها از 30 دی به بعد، ترس افت قیمت ها را دارند و به نوعی دچار جو زدگی شده و  به یک رشد 4 درصدی نیز راضی هستند. برخی نیز دلیل فشار عرضه ها در بازار امروز را نزدیک شدن به زمان تسویه های اعتباری می دانند.

بازار به نقطه ای رسیده است که مسئولان خیلی مایل به رشد بیشتر آن در این برهه زمانی نیستند از طرف دیگر مایل به سقوط آن نیز به مانند آن چه که در روز یکشنبه اتفاق افتاد نیستند. بازار نباید افتی داشته باشد چرا که خبر لغو تحریم ها که منتظر آن بودیم بالاخره به بازار رسید امیدواریم سهامداران به خصوص سهامداران حقیقی تحت تاثیر هیجانات و شایعات بی اساس برخی گروه ها و افراد خاص قرار نگیرند و بر اساس واقعیت ها تصمیم بگیرند.

مسلما با وجود لغو تحریم ها برخی گروه ها شرایط خوبی را در شش ماه آینده تجربه خواهند کرد و بهتر است با دیدی میان مدت و بلند مدت به دور از شایعات و هیجانات در سهام بنیادی بازار سرمایه گذاری کنند. بی شک از هفته آینده وقتی خبر تحریم ها روز رسانه های داخلی و خارجی قرار گیرد و نام برخی شرکت ها در لیست لغو تحریم ها قرار بگیرند شاهد رشد قیمتی در نمادهای مربوطه خواهیم بود. مسلما فروش سهامی که در شرایط تحریمی رشد داشته اند در زمان لغو تحریم ها بی معنی ست.

در اخبار حاشیه ای بازار، در اخبار سیاسی مقامات اتحادیه اروپا اعلام کرده اند  که تمامی تحریم‌های این اتحادیه علیه ایران از جمله تحریم پوشش بیمه‌ای محموله‌های نفتی این کشور از ۳۰ دی لغو خواهد شد. یک سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم از لغو برخی تحریم‌های مهم علیه ایران در دوشنبه آینده مصادف با ۲۰ ژانویه طی نشستی در بروکسل خبر داده. وی اعلام کرده اتحادیه اروپا به تعهدات خود پایبند بوده و آنچه توافق شده به مرحله اجرا درخواهد آمد.

رئیس جمهور آمریکا نیز برای دومین بار طی دو روز گذشته، به کنگره درباره وضع تحریم های جدید علیه ایران هشدار داد و تاکید کرد فرصت دیپلماسی را نباید از دست بدهیم

مذاکره‌کننده ارشد هسته‌یی ایران از احتمال بررسی زمان انجام مذاکرات گام نهایی ایران و 1+5 در سفر اشتون به تهران خبر داده است.نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی هم به منظور اجرای گام نخست برنامه مشترک 28 دی ماه جاری (18 ژانویه) به تهران سفر می کنند.

در خبر مهم دیگر گفته می شود در هفته های آتی کاترین اشتون به تهران سفر می کند و دیدار بعدی ظریف و اشتون در ایران خواهد بود.

گفته می شود با لغو تحریم ها بودجه سال 93 نیز اصلاح می شود. طراحی بودجه سال اینده بر اساس شرایط لغو تحریم می باشد.

در اخبار اقتصادی دلار به خبر لغو تحریم ها واکنش منفی نشان نداد به 2950 تومان رسید که این ثبات برای بسیاری از شرکت های صادراتی خبر خوبی ست.

در بازارهای جهانی فلزات اساسی نسبت به روز گذشته رشد داشته اند به طوری که مس بار دیگر به بیش از 7300 دلار ،روی به بیش از 2070 دلار و سرب به 2095 دلار در هر تن رسیده اند . به دنبال کاهش ارزش دلار و شاخص سهام در آمریکا و نگرانی ها نسبت به رشد اقتصادی این کشور قیمت جهانی طلا امروز بار دیگر با افزایش روبرو شد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

گروه خودرویی در حالی روز گذشته پر تقاضا بودند و با صف خرید به معاملات خود پایان داده بودند که امروز با فشار سنگین عرضه ها در بیشتر نمادها منفی شدند و سهامداران ( عموما حقیقی) اجازه حتی یک رشد بیش از 5 درصدی را نیز به این گروه ندادند. گروه خودرو در بلندمدت با لغو تحریم ها متحول خواهد شد. برآورد های انجام شده نشان می دهد شرکت خودروسازی پژوی فرانسه در نتیجه قطع همکاری با ایران 4 میلیارد دلار زیان کرده است. این موضوع نشان می دهد خودروسازان جهانی برای ورود مجدد به بازار ایران لحظه شماری می کنند

در این گروه خکاوه که روز گذشته برای تعدیل عایدی متوقف شده بود زیان هر سهم خود را از 866 ریال به 1673 ریال افزایش داده است.علت افزایش زیان شرکت کاهش تولید و فروش به علت رکود بازار و افزایش هزینه های مالی و افزایش هزینه تسعیر ارز می باشد.شرکت در گزارش قبلی سود عملیاتی داشته است که به علت افزایش سایر هزینه های عملیاتی ، زیان عملیاتی 86.3 میلیارد تومانی پیش بینی کرده است.

مشکل این شرکت نیز در واقع هزینه های مالی سرسام آوری ست که بیشتر خودرویی ها نیز با آن درگیر هستند.تا این مشکل شرکت های خودرویی حل نشود نمی توان به رشد سود شرکت های گروه امید داشت.دو عامل لغو تحریم های گروه و افزایش سرمایه ها از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به شرکت های گروه در جهت جبران هزینه های مالی کمک خواهد کرد.خودرویی ها امروز به دلیل افزایش زیان خکاوه منفی شدند.این اتفاق در حالی افتاده که پیش بینی همه ما از گزارش های 9 ماهه سایر خودرویی ها نیز ( به جز خبهمن ) مثبت نبوده است در واقع در کل در سال جاری انتظار تعدیل مثبت و یا کاهش زیان را در بیشتر خودرویی ها نداریم.

در سایپا تقاضا بر عرضه فزونی یافت و سهم در نهایت با معاملات مثبت به کار خود پایان داد.در ماه های اخیر شاهد بوده ایم که سایپا سهام زیادی از زیر مجموعه هایش را برای جمع آوری نقدینگی و حل این موضوع فروخته است.شرکت آگهی مزایده فروش برخی املاک خود را نیز در روزنامه صبح روز جاری همشهری منتشر کرده. با توجه به آگهی مزایده منتشر شده از سوی شرکت، ارزش پایه دارایی ها به مبلغ بیش از 452 میلیارد تومان محاسبه شده که این رقم معادل بیش از 43 درصد از سرمایه آن می باشد .این موضوع در کنار افزایش سرمایه های احتمالی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها نوید این را می دهد که مشکلات مالی این شرکت ها به زودی حل خواهد شد

خبهمن که تا پایان سال سود هر سهم خود را تا 55 تومان نیز افزایش می دهد و برای سال آتی نیز قادر است تا 70 تومان بسازد بار دیگر به 300 تومان و محدوده های کمتر رسیده است. اگر فردا سهم به زیر این محدوده برسد تقاضا در آن بیشتر خواهد شد.

بانکی ها که از گروه تاثیر پذیر از لغو تحریم ها هستند منفی شدند. در بانکی ها افزایش مبادلات ارزی و رفع تحریم سوئیفت باعث رونق این صنعت در کشور و افزایش سود آوری آنها در میان مدت و بلند مدت خواهد شد.

در این گروه متاسفانه دولت مترصد عرضه های سنگین در قیمت های مثبت می باشد که مانع از رشد سهامی همچون وبملت، وتجارت و وبصادر شده است

وتجارت که شنیده می شود افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی های آن به بورس ارسال شده است در شرایط منفی گروه معاملات مثبتی را تجربه کرد و در پایان بار دیگر به سمت صف خرید گام برداشت. خرید “وتجارت” با دید افزایش سرمایه توصیه می شود.

در پتروشیمی ها ریسک مربوط به افزایش نرخ خوراک همچنان پابرجاست ولی مسلما رفع مشکلات تحریمی و افزایش صادرات اثرات منفی افزایش نرخ خوراک را نیز خنثی خواهد کرد. تعدیل مثبت شخارک و توقف فارس برای تعدیل از اخبار مهم گروه در معاملات امروز بود.

در این گروه نرخ خوراک 15 سنتی رای نیاورده است و خبرهای عجیب و غریب در این مورد زیاد است و هر کس بدون آگاهی در این مورد صحبت می کند و متاسفانه جو منفی ایجاد می کند. توصیه به کارشناسان عزیز داریم تا زمان قطعی شدن این موضوع کمتر به شایعات بی اساس دامن بزنند تا باعث ضرر و زیان سهامداران گروه نیز نشوند.

ظاهرا بلوک پتروشیمی پارس توسط ساتا آگهی شده است و پارسان نیز در پایان به همین دلیل رشد داشت. پتروشیمی پارس که در سال های اخیر به واسطه مشکلات ناشی از تحریم ها با مشکل فروش روبرو بوده است و با ظرفیت های کمتر از 70 درصد ظرفیت اسمی کار می کرده قادر است با رسیدن به تولید بیش از 80 درصدی ظرفیت اسمی سود هر سهم خود را در سال آتی به بیش از 500 تومان نیز برساند و با این شرایط خرید این بلوک توسط پارسان آثار سوداوری خوبی دارد.

شخارک سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس عملکرد 9 ماهه را از 5765 ریال به 7389 ریال افزایش داده است و با تعدیل مثبت 28 درصدی روبرو شده است.در 9 ماهه نیز 75 درصد آن را پوشش داده است.

در گزارش جدید مقدار تولید کلی 6 هزار تن افزایش پیدا کرده است. مقدار تولید پروپان و بوتان از 80 هزار تن به بیش از 90 هزار تن افزایش داشته است ولی مقدار تولید پیش بینی شده متانول از 600 هزار تن به 580 هزار تن کاهش یافته است. در 9 ماهه نیز در کل 73.4 درصد تناژ تولیدی را پوشش داده است. شرکت قادر است تا پایان سال کل تولید و فروش پیش بینی شده را محقق کرده و از محل تسعیر نرخ ارز و رشد نرخ محصولات در سه ماهه پایانی سال سود هر سهم خود را به بیش از 800 تومان نیز برساند.

پی بر ای سهم در زمان توقف 6.6 بود که با این سود و پی بر ای فعلی قیمت سهم در بیش از 4000 تومان باز خواهد شد

دارویی ها در بیشتر نمادها منفی بودند. دارویی ها با اینکه در حال ارسال گزارش های همراه با تعدیل مثبت به بازار هستند ولی تعدیل مثبت آنها تا بدین جا مطابق با انتظارات سهامداران نبوده است. انتظار رشد زیاد از این گروه را فعلا نداریم البته افت شدیدی هم برای آنها متصور نیستیم.

در تجهیزاتی ها مپنا در قیمت های بیش از 1300 تومان مورد عرضه ها سهامداران عمدتا حقیقی قرار گرفت. حقوقی ها از 41 میلیون سهم عرضه شده در بازار امروز 6.4 میلیون سهم خریداری کردند. با توجه به رشد نرخ برق در سال آتی و ارزش بالای نیروگاه های برقی کارشناسان همچنان به ارزنده بودن سهام این شرکت اذعان دارند.

رتکو که بی شک ارزش های کمتری از مپنا دارد در استانه قیمتی 1300 تومان ( قیمت های فعلی مپنا) قرار دارد. دلیل توجه به سهم شایعاتی مبنی بر افزایش محسوس سودآوری شرکت می باشد.

در ساختمانی ها آ س پ با توجه به شرایط بنیادی خوب و احتمال افزایش سرمایه مثبت بود. وآذر نیز که آماده برگزاری مجمع است با معاملات مثبت به کار خود پایان داد. سایر نمادها معاملات منفی را تجربه کردند. ثغرب بعد از مجمع بازگشایی شد و با پی بر ای کمتر از 5 افت 10 درصدی را تجربه کرد. ثاخت از 330 تومان به 285 رسیده است و همچنان سهامداران آن در حسرت تعادل آن هستند. فردا سهم به نقاط حمایتی می رسد.

نمادهای ساختمانی یکی از گروهی هستند که با توجه به عدم تاثیر پذیری مستقیم از لغو تحریم ها با فشار عرضه ها روبرو هستند البته دولت نیز برنامه هایی برای خروج این صنعت از رکود دارد.

امروز به‌دنبال مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار در خصوص افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن و افزایش تقاضا برای خرید این تسهیلات، اداره عملیات بازار فرابورس به منظور ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا تمامی نمادهای معاملاتی اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن را متوقف کرد.

در بیمه ای ها تمامی نمادها در قیمت پایانی افت قیمت داشتند. مدیرعامل بیمه دانا اجرایی شدن توافقنامه ژنو از 30 دی را موجب بهره مندی درصنعت بیمه دانسته و گفته با اجرای توافقنامه فعالیت بیمه های اتکایی افزایش خواهد یافت.

گروه سرمایه گذاری در بیشتر نمادها منفی بودند. برخی از شرکت های گروه که سال مالی منتهی به 29 اسفند دارند می توانند در این دوره از محل فروش سهام در سه ماه اخیر سود های خوبی شناسایی کنند.

امروز وبیمه با توجه به عدم اظهارنظر حسابرس نسبت به صورتهاي مالي بسته شد.

یک شرکت سرمایه گذاری نیز به جمع شرکت های گروه اضافه می شود. بانک الکترونیکی آرین با نماد آرین که مجوز فعالیت نگرفت و مدت ها پول سهامدارانش بلوکه شده با توجه به تبدیل شدن آن به شرکت سرمایه گذاری توسعه اقتصادی آرین آماده معامله در بازار می شود و این خبر خوبی برای سهامداران آن می باشد.

در دیگر نمادها و گروه ها

پالایشگاهی ها بازهم منفی شدند. شرکت های این گروه در بلند مدت حرف هایی برای گفتن دارند البته در کوتاه مدت نیز خبر منفی ندارند و ریسک کمی دارند ضمن اینکه لغو تحریم ها برخی شرکت های گروه را به فکر صادرات بیشتر نیز وا می دارد.

در برقی ها بکام افزایش 100 درصدی از محل آورده را رسما اعلام کرداین افزایش سرمایه در جهت افزایش ظرفیت تولید کابل نوری و سیم دوبل هوایی و کابل برق می باشد

در معدنی ها کروی نیز مجوز افزایش سرمایه 26 درصدی را دریافت کرده است. این افزایش سرمایه از محل سود انباشته است و پیش بینی شده با انجام آن سود شرکت بیش از 20 درصد رشد یابد.

در گروه تایرسازان پکرمان برای تعدیل عایدی متوقف شد دیروز اشاره کردیم که در ماه آینده به احتمال زیاد کارخانه تولید شرکت در کردستان افتتاح می شود. سهامداران عمده پکرمان تاپیکو و وبانک هستند.

سیمانی ها روز منفی داشتند. در این گروه سقائن در گزارش 9 ماهه بر همان سود 485 تومان قبلی تاکید کرده و 81 درصد آن را پوشش داده است.

در قندی ها قند اصفهان سود هر سهم سال مالی جاری خود را از 669 ریال به 720 ریال افزایش داده و در 9 ماهه نیز 85 درصد آن را پوشش داده است.

در فولادی ها فجر سود هر سهم خود را بر اساس عمکلرد 9 ماهه از 632 ریال به 619 ریال کاهش داده و در این دوره 76 درصد نیز پوشش داده است.

در مورد سنگ آهنی ها کمیسیون تلفیق درباره بهره مالکانه معادن تصمیم گرفت. مقرر شده مقرر شد استخراج کنندگان سنگ آهن که بیش از 30 درصد سود داشته باشند، بهره مالکانه پرداخت کنند  به همین خاطر مقرر شد که 30 درصد از ارزش فروش کنستانتره سنگ آهن را به عنوان حق انتفاع پرداخت کنند.

 منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
  1. سلام استاد اولا بابت اطلاع رسانی خوب شما سپاسگذارم. اگر امکان داره دوباره اخبار لحظه ای بورس را دوباره رو سایت بزارید یکی امتیازات ویژه سایت بوده. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب