خلاصه رویدادها و اخبار بورس دوشنبه 30 دی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل در آخرین روز از اولین ماه فصل سرد زمستان افت شدید دیگری را تجربه کرد. با افت 1331 واحدی امروز شاخص کل به کانال 83 هزار واحد سقوط کرد تا اگر همین رویه ادامه داشته باشد شاهد لمس کانال 82 هزار واحد نیز باشیم. نماد معاملاتی مپنا با 98 واحد و فملی و تاپیکو به ترتیب با 94 و 63 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند. شاخص کل فرابورس نیز با حدودا 21 واحدی به  810 واحد رسید.

ارزش کل معاملات بازار به 423.5 میلیارد تومان رسید که 368 میلیارد تومان آن متعلق به بازار بورس و مابقی متعلق به بازار فرابورس بود. از کل ارزش 368 میلیارد تومانی برای بازار بورس 175.2 میلیارد تومان آن به معاملات تیپیکو اختصاص داشت.

بازار در آخرین روز کاری دی ماه با روز تلخ دیگری برای سهامداران همراه شد و شاخص به کانال 83 هزار واحدی سقوط کرد و 640 واحد دیگر تا لمس کانال 82 هزار واحد فاصله دارد. در روزهای اخیر به افت های بیش از 1000 واحدی شاخص طوری عادت کرده ایم که نباید افت 640 واحد را زیاد دانست. متاسفانه بازار در شرایطی قرار گرفته است که افت 600 واحدی در کمتر از یک ساعت رقم می خورد و این اتفاق خوبی برای بازار نیست.

در حالی تحریم های خارجی قرار است از امروز لغو شوند که به عقیده بسیاری از کارشناسان علت اصلی افت محسوس شاخص کل و قیمت سهام بنیادی و خوب بازار خود تحریمی ها ( همچون افزایش نرخ بهره مالکانه و تصمیم گیری برای چند برابر کردن نرخ خوراک پتروشیمی ها) می باشد. ریسک سیستماتیک بازار کمتر شده است، ریسکی که سالها برای بازار سرمایه یک نگرانی اساسی بوده است ، حالا تا حدود زیادی مرتفع شده است ولی برخی مسائل و حاشیه های داخلی باعث شده بازار سرمایه اصلاح جدی را تجربه کند که اگر این حواشی ها و خود تحریمی ها ادامه داشته باشد معلوم نیست این بازار مهم و جذاب در چه مسیری قرار خواهد گرفت. اگر گزارش بازار بورس ایران را در کشورهای دیگر بخوانند حتما اولین عاملی به ذهن آنها خواهد رسید این است که اتفاقی بحرانی در مسائل سیاسی یا اقتصادی در ایران رخ داده است.

با اینکه هر روز اعلام می کنیم که قیمت ها به حمایت خود رسیده است که هر روز شاهد شکستن این کف ها و شناسایی نقاط کف دیگر هستیم. هیجان منفی و بسیار نگران کننده ای بر بازار حکمفرما شده است و بسیاری در حال خروج از بازار بورس هستند. هیجانات بی دلیل سهامداران حقیقی در کنار خود تحریمی های مسئولین و شایعات منفی از تغییرات در بدنه سازمان بورس باعث شده که نتوان آینده بورس را پیش بینی کرد. متاسفانه در این بازار منفی مسئولین نیز به فکر راه انداختن قطار عرضه اولیه ها هستند این در حالی ست که در زمان رشد شدید شاخص خبری از عرضه اولیه ها نبود و این نشان از مدیریتی مثال زدنی بر بازار بورس است !!! جالب اینکه قرار است در چند روز آتی عرضه اولیه جدید نیز داشته باشیم!

پیش بینی بدبینانه ما این است که شاخص تا 82 هزار واحد نیز اصلاح داشته باشد ولی بعد از آن نمی توان پیش بینی دقیقی داشت. ایران کشور وارنه هاست شاید با انتشار اخبار خوب بیشتر از حوزه سیاسی شاخص افت بیشتری را هم تجربه کند!

گزارش های 9 ماهه نیز خیلی خوب توسط بورس مدیریت شد و بسیاری از شرکت ها با گزارش های محتاطانه بر افت بیشتر بازار دامن زدند. دلار امروز به کمتر از 2900 تومان رسید تا شرکت های صادراتی یک نکته منفی دیگر برای افت بیشتر داشته باشند. متاسفانه کسی به اینده شرکت های صادراتی و اثرات مثبت لغو تحریم ها بر آنها توجهی ندارد!

این روزها شایعاتی از رفتن مدیران واقعا مدیر نیز به گوش میرسد که فعلا خبر قطعی در این مورد در هیچ یک از رسانه ها منتشر نشده است.

در کل کارشناسان بازار معتقدند که مدیریت منضبط اقتصادی در کنار لغو تحریم‌ها می تواند به رشد بورس کمک کند، آنها معتقدند که ادامه روند نزولی بازار به ایجاد تعادل و منطقی شدن آن کمک می‌کند.

در اخبار حاشیه ای بازار؛

در اخبار سیاسی بازرسان آژانس در ایران به سر می برند. مدیرکل پادمان انرژی اتمی کشور خبر داده با مشارکت بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، تولید اورانیوم 20 درصد با جدا سازی سیلندرهای خوراک‌های زنجیره و قطع خطوط ارتباطی در تاسیسات نطنز متوقف شده است. با گزارش بازرسان تحریم ها نیز از امروز لغو می شوند و باید گفت متاسفانه این بدترین خبری ست که سهام شرکت های خودرویی و پتروشیمی و بانکی بورسی می شنوند و آماده هستند تا بازهم ریزش کنند!!!

در خبر خوب دیگر دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد از ایران برای شرکت در کنفرانس ژنو ۲ برای حل بحران سوریه دعوت کرده و ایران در این کنفرانس شرکت خواهد کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ابراز امیدواری کرد گفتگوها با ایران طی هفته‌های آینده می تواند از سر گرفته شود.

فایننشال طی گزارشی به نقل از کارشناسان نوشت لغو تحریم ها علیه ایران که از امروز کلید می خورد ۱۵ میلیارد دلار طی امسال درآمد عاید ایران می‌کند و بخش پتروشیمی نخستین بخشی است که از لغو تحریم ها منتفع می شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار گزارشی محرمانه خطاب به اعضا، اجرای تعهدات از جانب ایران بر اساس توافق ژنو را تأیید کرد.رییس سازمان انرژی اتمی ایران نیز با اعلام تعلیق داوطلبانه تولید سوخت 20 درصد از امروز گفته:اکنون کوه یخ تحریم ها در حال فرو ریختن است و این مهمترین دستاورد ما است

در اخبار اقتصادی دلار با توجه به لغو تحریم ها از امروز به زیر 2900 تومان رسید و در کمتر ین نرخ به 2883 تومان رسیده است.

در این حوزه اخباری مبنی بر افزایش قیمت بنزین به بیش از 1000 تومان به گوش می رسد. رئیس ستاد مدیریت مصرف سوخت از سه سناریو برای اجرای گام دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها خبر داده و گفته: سناریوی افزایش قیمت بنزین به ۱۱۰۰ تومان روی میز دولت است

گفته می شود تبصره هدفمندی دوشنبه بعد از ظهر و یا سه‌شنبه تقدیم مجلس می‌شود این در حالی ست که یک مقام آگاه در دولت می‌گوید: هنوز این تبصره در دولت نهایی نشده است

در بازار های جهانی مس در بیش از 7300 دلار تثبیت شده است.روی بار دیگر به بیش از 2000 دلار رسیده و سرب نیز در بیش از 2200 دلار در هر تن معامله می شود

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در تجهیزاتی ها رتکو تا مرز درصد مثبت کامل نیز پیش رفت ولی مپنا همچنان با صف فروش دست و پنجه نرم می کند. به دلایلی که ذکر خواهیم کرد این شرکت با دید بلند مدت بسیار ارزنده می باشد.

فاذر و فاراک به همراه حفاری صف فروش بودند. فاراک که سال مالی خود را به 31 شهریور تغییر داده است. در سه ماهه منتهی به 30/9/92 مبلغ 42 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که معادل 8 درصد سود 50 تومانی پیش بینی شده برای سال مالی منتهی به 31/6/93 می باشد.

فاذر نیز در 9 ماهه مبلغ 96 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که معادل 79 درصد سود 122 ریالی شرکت میباشد

در مورد مپنا که حقیقی ها هر روز فروشنده سهم هستند:

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفته قیمت برق اگر ۳۸ درصد هم افزایش یابد، باز هم با قیمت تمام‌شده بدون احتساب هزینه سوخت فاصله است.

قیمت پایه اولیه برق در حال حاضر 30 تومان است که در پله های بعد به 35 و 75 و 135 تومان می رسد. طبق اعلام معاون اقتصادی وزیر نیرو متوسط دریافتی از مردم در قبوض برق 43 تومان است که نسبه به قیمت پایه 43 درصد بالاتر است .از این مبلغ  با توجه به کم شدن هزینه ها برای هدفمندی و تخفیف برخی از مراکز آموزشی و مذهبی از هر کیلووات ساعت 20 تومان به وزارت نیرو برمی گردد که حدودا 46 درصد می شود.

گمانه زنی های مختلفی برای افزایش قیمت برق در سال آتی به گوش می رسد. برخی می گویند نرخ برق حداقل 38 درصد افزایش می یابد این در حالی ست که برخی معتقدند با توجه به اینکه نرخ واقعی برق خیلی بالاتر از 30 تومان پایه ای فعلی می باشد امکان دو برابر کردن آن نیز برای سال بعد وجود دارد .طبق اعلام وزیر نیرو هزینه تولید و انتقال هر کیلووات ساعت برق در کشور 68 تا 70 تومان می باشد و نرخ واقعی برق نیز همین رقم می باشد. وی گفته : در حال حاضر نا متوازن بودن قیمت تولید و فروش برق یکی از مشکلات پیش روی مجموعه صنعت برق کشور است و بر این اساس باید با مشارکت دولت و مجلس ساز و کار جدیدی برای پر کردن این شکاف قیمتی تعریف و از سال آینده اجرایی شود.

طبق برخی شنیده ها قیمت پایه برق برای سال آینده احتمالا 68 تومان تعیین شود که در این صورت با فرض افزایش 43 درصدی متوسط نرخ فروش به مردم 97 تومان خواهد شد که 46 درصد آن ( معادل 44 تومان) به نیروگاه ها خواهد رسید که این رقم با رقم سال قبل اختلاف 24 تومانی دارد یعنی 120 درصد رشد درآمد!

حال مپنا که بیش از 10 نیروگاه با با درصد تملک کامل دارد می تواند با افزایش نرخ برق تحولی در روند سودآوری داشته باشد. امروز نیز مدیرعامل (مپنا) از انعقاد قرارداد ساخت نیروگاه 470 مگاواتی سیکل ترکیبی در سویدیه سوریه خبر داد و گفت: این پروژه درمدت 28 ماه به اتمام می رسد.

شرکت های انفورماتیک در حالی به جز مفاخر و رانفور در حال اصلاح شدید قیمتی هستند که این گروه از هیچ یک از تصمیات دولتی و افزایش نرخ حامل های انرژی تاثیر منفی نمی پذیرند. این صنعت از لغو تحریم ها نیز تاثیر مثبت و خوبی خواهند پذیرفت.

از امروز خدمات بیمه ای برای ارسال محموله های نفتی ایران آزاد می شود ولی این خبر به لحا روانی نه تنها هیچ اثر مثبتی بر بیمه ای های بورسی نداشته است بلکه تمامی آنها را با صف فروش روبرو کرده است. در این گره بیمه دانا گزارش خوبی داد.

بیمه آسیا در حالی برای تعدیل عایدی متوقف می باشد که بیمه البرز در 9 ماهه همان 98 ریال قبلی را اعلام کرده و 76 درصد آن را نیز پوشش داده است.

در گروه مخابرات ، اخابر صف فروش بود و همراه منفی معامله شد! حجم مبنای اخابر معامله نشد. سهم در آستانه سقوط به زیر 300 تومان می باشد. همراه اول سود هر سهم خود برای سال مالی جاری را همان 10421 ریال پیش بینی کرده است و در 9 ماهه نیز 74 درصد آن را پوشش داده است. شرکت سود تلفیقی خود را از 963 ریال به 1032 تومان افزایش داده است

در حمل و نقلی ها توریل و حتوکا مثبت بودند و سایر نمادها از جمله حسینا با صف فروش روبرو شدند. خبر لغو تحریم ها ظاهرا بر حکشتی نیز تاثیر منفی داشته است.

لیزینگی ها و خودرویی ها امروز هم تحت فشار عرضه ها روز بسیار پر فشاری داشتند. خودرویی ها از زمان شنیدن لغو تحریم هایشان روند نزولی را در پیش گرفته اند و در حال سقوط می باشند. بهتر است دیگر از اثرات لغو تحریم ها بر این صنعت صحبت نکنیم.

خاذین زیان هر سهم خود را در گزارش 9 ماهه 166 ریال اعلام کرده است.پیش بینی قبلی زیان شرکت 175 ریال بوده است.در 9 ماهه نیز زیان 94 ریالی به ازای هر سهم محقق کرده است.

خزامیا در گزارش 9 ماهه ضمن تاکید بر سود 29 ریالی قبلی موفق شده در این دوره 76 درصد آن ( معادل 22 ریال) را پوشش دهد.همین که شرکت زیان شناسایی نکرده خوب است.سهامداران شرکت باید شکر گذار باشند!

ورنا ضمن اینکه زیان پیش بینی خود برای سال مالی منتهی به 31/6/93 را از 125 ریال به 118 ریال کاهش داده است در سه ماهه واقعی منتهی به 30/9/92 سود 34 ریالی به ازای هر سهم محقق کرده است.

در بانکی ها شرایط برای رونق این صنعت با توجه لغو تحریم ها آماده ست ولی ظاهرا سهام آنها برای افت بیشتر آماده تر هستند. در خبر ها نیز داشتیم که پول های بلوکه شده برخی بانک ها نیز کم کم در حال آزاد شدن هستند. در این گروه طبق آخرین اخبار بانک مرکزی مصوبه کاهش ۲۰ درصدی شعب بانک‌ها که اسفند سال گذشته ابلاغ شده بود را، بدون اعلام رسمی لغو کرده است.

وانصار سود هر سهم خود را همان 43 تومان قبلی اعلام کرده است و در 9 ماهه نیز 22 تومان پوشش داده است( بدون سود سرمایه گذاری ها) شرکت با سرمایه قبلی در 9 ماهه سال قبل 23 تومان پوشش داده بود.در کل گزارش شرکت بد نبوده است.

در سرمایه گذاری ها پردیس مثبت بود که آن هم امروز منفی شد. وخارزم  در شش ماهه منتهی به 30/9/92 مبلغ 285 ریال به ازای هر سهم شناسایی کرده است. در سه ماهه اول سال مالی 176 ریال محقق کرده بود.

سیمانی ها با اینکه گزارش های 9 ماهه نسبتا متوسطی ارائه کرده اند و برخی حتی پوشش های بالای 80 درصد داشته اند ولی امروز یک دست صف فروش و قرمز پوش بودند. سیمانی ها به دلیل عدم ارائه گزار ش های همراه با تعدیل مثبت های مورد انتظار سهامداران و ترس از افزایش محسوس نرخ حامل های انرژی روز ها کم فروغ و کم معامله ای را تجربه می کنند.

ساروم که در آخرین پیش بینی بر اساس عملکرد شش ماهه سود هر سهم خود را 1488 ریال اعلام کرده بود در 9 ماهه موفق شده 1407 ریال آن ( 94 درصد) را پوشش دهد.

سیمان بجنورد در 9 ماهه مبلغ 923 ریال به ازای هر سهم پوشش داده است که معادل 86 درصد اخرین سود پیش بینی شده توسط شرکت می باشد.پیش بینی اخیر شرکت در گزارش شش ماهه 727 ریال بوده است.

سفار در 9 ماهه 69 درصد از آخرین سود پیش بینی شده خود را پوشش داده است.

در کاشی سازها فقط کحافظ مثبت بود و سایر نمادها منفی معامله شدند. کچینی در این گروه تعدیل منفی داده است. کترام ضمن تاکید بر سود هر سهم 84 ریالی برای سال جاری در 9 ماهه 76 درصد این سود را پوشش داده است.

در سنگ اهنی ها نایب رئیس خانه معدن ایران گفته  وضع عوارض نامناسب باعث می شود که معادن از تکمیل طرح های توسعه ای عقب بمانند و قرار است کمیسیون تلفیق در جلسه فوق العاده روز دوشنبه (۳۰ دی ماه ) این موضوع را مورد بررسی مجدد قرار دهد.همچنین یک عضو کمیسیون تلفیق درباره اینکه چرا فضاسازی گسترده‌ای علیه مصوبه بهره مالکانه ۳۰درصدی معادن ایجاد شده است گفته:این عوارض تنها برای دو معدن چادرملو و گل‌گهر وضع شده نه برای همه معادن و نباید اخبار نادرست منتشر شود.

پتروشیمی ها که به دلیل افزایش نرخ خوراک گازی فعلا فشار عرضه ها را تجریه می کنند بعضا با اخبار مثبتی نیز همچون افزایش نرخ اوره روبرو می شوند ولی تا زمان قطعی شدن نرخ خوراک نمی توان در مورد آینده این گروه صحبت کرد. امروز اوره سازان معاملات مثبتی را به واسطه افزایش نرخ اوره تجربه کردند. شپدیس در آستانه مجمع تا حدودی مورد توجه است.

عضو کمیسیون تلفیق با بیان اینکه هنوز نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در این کمیسیون نهایی نشده است، گفته: برای تعیین قیمت این محصول، کارگروهی تشکیل شده است.

پتروشیمی کرمانشاه سود هر سهم خود را از 2023 ریال به 2052 ریال افزایش داده است و در 9 ماهه نیز 78 درصد آن را پوشش داده است.

پتروشیمی مارون سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس عملکرد 9 ماهه را از 6493 ریال به 6915 ریال افزایش داده است و با تعدیل مثبت 7 درصدی روبرو شده است در 9 ماهه واقعی نیز 72 درصد آن را پوشش داده است. تولید شرکت به خاطر تعمیرات تا حدودی کاهشی بوده ولی افزایش نسبت فروش صادراتی باعث افزایش مبلغ فروش شده است.

شپترو در 9 ماهه ضمن تاکید بر سود 280 تومانی سال 92 مبلغ 200 تومان آن ( معادل 71 درصد) را در این دوره پوشش داده است. شرکت در نه ماهه اول سال 92، 35% از کل فروش با دلار به نرخ ميانگين32,489 ريال صادر نموده است

شاراک که در حالی بررسی افزایش سرمایه 100 درصدی می باشد در 9 ماهه مبلغ 3236 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که این رقم معادل 76 درصد سود 423 تومانی آن می باشد

ساختمانی ها با وجود نشانه هایی از رونق بازار مسکن همچنان فشار عرضه ها و صف فروش را تجربه می کنند و خبری هم از حمایت حقوقی ها نیست. در این گروه مدیران عامل شهرهای جدید از ابلاغ دستورالعمل افزایش متری ۱۰۰ هزار تومانی قیمت مسکن مهر خبر داده و اعلام کرده ا ند این دستورالعمل هفته گذشته به مدیران عامل ابلاغ شده و بزودی بخشنامه آن به انبوه‌سازان نیز داده می‌شود.

ظاهرا ثاخت در مجمع امروز 34 ریال سود تقسیم کرده است

در دارویی ها عرضه اولیه تیپیکو انجام شد و سهم با قیمت 600 تومان عرضه شد. قیمت منطقی بود و با توجه به شرایط بازار فعلا رشد می کند.

دارویی رازک سود هر سهم سال مالی 92 خود را از 2507 ریال به 2936 ریال افزایش داده است و در 9 ماهه نیز 86 درصد پوشش داده است.

پخش البرز سود هر سهم خود را 809 ریال قبلی پیش بینی کرده و در 9 ماهه نیز 63 درصد آن را پوشش داده است.

برخی غذایی ها گزارش های 9 ماهه نسبتا قابل قبولی داشته اند ولی بازار با توجه به چشم انداز اقتصادی و تلاش برای کاهش تورم و تثبیت نرخ ارز، شرایط سود دهی این گروه را در اینده همچون سال جاری و سال قبل نمی دانند.

مهرام سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس عملکرد 9 ماهه را از 446 ریال از 686 ریال افزایش داده است و با تعدیل مثبت 54 درصدی روبرو شده است.در 9 ماهه نیز 67 درصد آن را پوشش داده است.علت تعدیل مثبت شرکت کاهش هزینه های مالی به دلیل عدم دریافت تسهیلات پیش بینی شده می باشد

در قندی ها افزایش سرمایه برخی شرکت ها و تعدیل مثبت برخی شرکت ها را شاهد بوده ایم ولی کاهش نرخ شکر و فروش با قیمت ها کمتر از 1800 تومان توسط این شرکت ها باعث شده که سهامداران از این گروه نیز تا حدودی دوری کنند.

قنقش سود هر سهم سال مالی جاری خود را از 1099 ریال به 1157 ریال افزایش داده است و در 9 ماهه نیز 56 درصد آن را پوشش داده است

در نفتی ها جلسه معارفه عمومی برای عرضه سهام شرکت نفت سپاهان امروز برگزار و عرضه اولیه ۱۰ درصد سهام این شرکت چهارشنبه انجام می‌شود.

نفت بهران در گزارش 9 ماهه همان سود قبلی خود یعنی 8076 ریال را اعلام کرده و در این دوره 73 درصد آن را نیز پوشش داده است

در تایر سازان پتایر سود هر سهم خود در سال مالی جاری را از 261 ریال به 294 ریال افزایش داده است ولی در 9 ماهه زیان 45 ریالی به ازای هرسهم محقق کرده که دلیل آن افزایش هزینه های مالی و اداری بوده است.

پکرمان برای تعدیل عایدی متوقف می باشد.

پشاهن در 9 ماهه زیان 11 ریال به ازای هر سهم شناسایی کرده است. سود هر سهم سال مالی جاری شرکت در آخرین پیش بینی 13 ریال بوده است.

در فلزی ها افت نرخ محصولات در بورس کالا باعث شده که گزارش های 9 ماهه خوبی را برای آنها شاهد نباشیم. اگر نرخ حامل های انرژی نیز برای سال بعد افزایش محسوسی داشته باشد ، با توجه به کاهش نرخ محصولات شرکت ها در ماه های اخیر باید انتظار گزارش های محتاطانه ای را برای سال 93 آنها داشته باشیم

فملی در 9 ماهه سود هر سهم خود را از 551 ریال به 504 ریال کاهش داده است و در این دوره 62 درصد نیز پوشش داده است. علت تعدیل منفی شرکت عدم تحقق فروش خارجی در 9 ماهه ابتدای سال بوده است. نرخ فروش هر تن کاتد برای سه ماهه آخر سال از 6900 دلار به 7200 دلار تغییر یافته و نرخ تسعیر نیز از 2500 تومان به 3000 تومان اصلاح شده است. شرکت اعلام کرده بر اساس قراردادهای فروش خارجی عمده موجودی کالا به فروش خواهد رفت.

فولاژ در 9 ماهه همان سود قبلی یعنی 448 ریال را پیش بینی کرده است و در این دوره 49 درصد ان را پوشش داده است

در پالایشی ها شبندر برای انتخاب اعضای هیئت مدیره متوقف شد. اولین گزارش 9 ماهه گروه خوب بود. شرکت پالایشگاه نفت تهران که برای سال مالی 92 سودی معادل 59001 ریال پیش بینی کرده بود در عملکرد 9 ماهه مبلغ 49966 ریال معادل 85 درصد از این سود را پوشش داده است .

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
 1. سپاس بیکران
  گزارشی جامع و کاملاً منطقی بود امیدورام بزودی روند بازار تغییر کنه و شاهد گزارشهای سبز شما باشیم البته منفی شدن و بودن بازار در این روزهای اخیر خیلی مشکوک بنظر میرسه شاید هم عادی باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب