خلاصه خبرها و رویدادهای بورس سه شنبه 1 بهمن

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در اولین روز از بهمن ماه در حالی در ابتدا رشد 300 واحدی را تجربه کرده بود که در پایان افت 389 واحدی را به ثبت رساند و در 83،252 واحد ایستاد .نماد معاملاتی فارس که تعدیل مثبت 53 درصدی داده بود با 266 واحد ،مپنای پر پتانسیل با 74 واحد و اخابر و فخوز نیز به ترتیب با 63 و 62 واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای  تاپیکو و بانکی وپاسار،وبملت،وپارس،وتجارت و وبصادر به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس با کمک مارون و زاگرس رشد حدودا 10 واحدی را تجربه کرد و به 820 واحد رسید

ارزش کل معاملات بازار به 388.5 میلیارد تومان رسید که بیش از 330 میلیارد تومان آن مربوط به بازار بورس و مابقی مربوط به بازار فرابورس بود.

بیشترین ارزش معاملات بورس به معاملات خرد و بلوکی شپنا با 112.2 میلیارد تومان و مپنا با 24.4 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار در اولین روز کاری هفته و یک روز پس از اعلام رسمی کشور های اروپایی و آمریکا مبنی بر تعلیق رسمی تحریم ها در حالی در حال برگشت بود که به یکباره فشار عرضه ها امان بازار را برید بار دیگر رنگ قرمز در بیشتر نمادها خودنمایی کرد. افت قیمت ها از گروه خودرویی شروع شد. این بار خپارس با شناسایی زیان در 9 ماهه عامل ریزش سهام گروه بود. بعد از آن هلدینگ خلیج فارس نفس شاخص را برید.

فارس که 53 درصد تعدیل مثبت داده بود با افت قیمتی 5 درصد بازگشایی شد و به صف فروش در قیمت 1611 تومان نیز رسید. اگر سهم برای تعدیل مثبت بسته نمی شود و معاملات عادی خود را پیش می گرفت تقریبا در همین قیمت ها بود. بازار دچار بی اعتمادی به همه چیز شده است و این را از معاملات فارس می توان فهمید. جو بی اعتمادی به جایی رسیده است که لغو تحریم های صنعت خودور نه تنها باعث رشد قیمتی سهام این گروه نشد بلکه نسبت به روزهای قبل صف فروش آنها سنگین تر نیز شد. نمی توانیم در مورد روزهای آتی پیش بینی داشته باشیم چرا که هر روز بر بی اعتمادی به بازار بیشتر می شود و خبری از حمایت ها نیز نمی باشد.

بازار در چنین شرایطی که با خبرهای مثبت نیز رشد ندارد و همچنان ریزشی دنبال می شود فقط به حمایت های مسئولان و حقوقی ها نیاز دارد.

مسلما اگر حمایتی از بازار صورت پذیرد با توجه به اینکه ریسک سیستماتیک بازار بسیار پایین آمده است روند معاملات تغییر خواهد کرد. در اخبار سیاسی بالاخره تحریم ها لغو می شوند. بازار سرمایه که سال ها تحت تاثیر این موضوع نوسانات زیادی را تجربه کرده است حالا و با حل این مشکل بدون واکنش خاصی شرایط منفی را تجربه می کند.

بیشتر کارشناسان و فعالان بورسی معتقدند بازار به کف خود رسیده است و امکان تعادل و برگشت بازار وجود دارد ولی با توجه به ترس به وجود آمده در بین سهامداران حقیقی، نمی توان زمان دقیق آن را پیش بینی کرد. پتانسیل های بازار برای برگشت وجود دارد بنابراین بهتر است سهامداران به دور از هیجانات کاذب و ترس سهامداری کنند و مطمئن باشند که همانطور که هر رشدی یک اصلاحی دارد ، بعد از هر اصلاحی نیز برگشتی در پیش خواهد بود البته اگر مسئولان بی اهمیت نباشند.

در مورد گزارش های 9 ماهه باید به این نکته اعتراف کنیم که پوشش ها قابل قبول بوده است و بیشتر پیش بینی ها نیز با فشار بورس بدون تعدیل اعلام شده اند.بنابراین نباید نا امید بود.مسلما بیشتر شرکت ها در 12 ماهه حرف های بیشتری برای گفتن خواهند داشت.

یک نکته مهم دیگر که امیدواریم هر چه سریعتر ابهامات آن برطرف شود بحث بررسی بودجه سال آتی و تصمیمات بعضا غیر کارشناسی نمایندگان مجلس می باشد. بحث نرخ خوراک و بهره مالکانه معادن و هدفمنی یارانه ها سه موضوع مهم می باشد که اگر هر چه سریعتر تعیین تکلیف شوند بازار نیز با امید بیشتری به برگشت فکر خواهد کرد.

در هیچ مورد از موارد ذکر شده تصمیمات قطعی گرفته نشده است. فقط در مورد بهره مالکانه معاون وزیر صنعت از بررسی سیاست آزادسازی قیمت سنگ ‌آهن در وزارت صنعت خبر داده و گفته: قرار شد موضوع بهره مالکانه معادن سنگ آهن با حضور مسئولان وزارت صنعت در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

در مورد نرخ خوراک پتروشیمی ها نیز با اینکه هنوز نرخ قطعی در این مورد مشخص نشده است ولی برخی خبرگزاری ها با اخبار منفی به این موضوع دامن می زنند و جو منفی درست می کنند و باعث ضرر و زیان به سهامداران می شوند.

در اخبار حاشیه ای بازار،

دیروز آغاز تعلیق تحریم ها علیه ایران بود. با تایید گزارش بازرسان آژانس: اتحادیه اروپا رسما بخشی از تحریم های ایران را تعلیق کرد. اتحادیه اروپا اعلام کرد در چارچوب اجرای برنامه اقدام مشترک با ایران، شروع به اجرای تعهدات متقابل خود در قبال ایران و رفع تحریم های توافق شده می‌کند.

به نقل از رویترز آمریکا نیز کاهش تحریم‌های ایران را رسما اعلام کرد. این اخبار ،اخبار بسیار مثبتی می باشد که متاسفانه بازار سرمایه به آن واکنش مثبتی نشان نداده است

وزیر نفت با بیان اینکه با لغو تحریمها ایران هیچگونه سقفی برای افزایش صادرات نفت خود ندارد، از حل و فصل مشکلات صادرات محصولات پتروشیمی ایران خبر داده و اعلام کرده: هفته آینده نخست وزیر ترکیه به ایران می‌آید. قرار است  تفاهم نامه‌هایی در بخش‌های مختلف تجاری به ویژه در حوزه انرژی و نفت و گاز  با ترکیه منعقد شود.

در اخبار اقتصادی با لغو تحریم ها نرخ دلار که دیروز به کانال 2800 تومانی نزول کرده بود امروز بار دیگر به بیش از 2900 تومان بازگشت.

در اخبار بورسی معاون اقتصادی وزیر اقتصاد با رد برخی شایعات در مورد تغییر رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، تاکید کرده: اساسا در حال حاضر هیچ گونه عزمی برای ایجاد تغییر در راس بازار سرمایه در دستور کار دولت وجود نداشته و حتی بحثی هم در این مورد مطرح نشده است.

در هفته های آتی بررسی بودجه در مجلس را داریم که مسلما بازار را تحت تاثیر قرار می دهد که امیدواریم حاشیه ساز نشود. البته آنچه که برای بازار در بررسی بودجه مهم است هدفمندی یارانه هاست که قرار است در قالب یک تبصره به مجلس ارائه شود، موضوع بهره مالکانه معادن نیز شاید زودتر تعیین تکلیف شود. نرخ خوراک پتروشیمی ها نیز که مدت ها ست در مرحله بررسی برای تعیین یک نرخ مشخص می باشد. همچنان بر روی نرخ خوراک پتروشیمی های گازی توافقی حاصل نشده است و مطابق با کار کارشناسی دقیق نظر  مرکز پژوهش های مجلس عدد 10.7 سنت است، اما برخی از مقامات از جمله معاون وزیر بر روی عدد 15 سنت به اجماع رسیده اند، وجود این اختلاف نظر ها مانع از اعلام دقیق نرخ خوراک تاکنون شده است.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

خودرویی ها با گزارش خپارس در اولین روز از آغاز تعلیق تحریم هایشان به صف فروش کشانده شدند. خپارس برای سال جاری همان زیان قبلی یعنی 1377 ریال را پیش بینی کرده است در 9 ماهه نیز زیان 100 تومانی محقق کرده است. شاید سهامداران انتظار تعدیل مثبت سنگین از این شرکت را داشتند که اینگونه با فشار عرضه ها باعث صف فروش بسیاری از نمادهای گروه از جمله خبهمن” href=”https://www.bourseiness.com/mofidforums/topic/car” target=”_blank”>خبهمن شدند.

در این گروه رئیس شورای رقابت با اشاره به اینکه موضوع تجدید نظر در قیمت پایه دستورالعمل قیمت گذاری خودرو منتفی شده است، گفته: تغییر فرمول قیمت‌گذاری خودرو در دستور کار شورای رقابت قرار گرفته است

در معدنی ها کگل و کچاد همچنان با صف فروش روبرو هستند .همین که برای آزاد سازی نرخ سنگ اهن تلاش می شود باعص امیدواری سهامداران است.در مورد بهره مالکانه کمیسیون تلفیق تا 2 روز آینده تصمیم نهایی خود را اعلام خواهد کرد. پیش از این نایب رئیس خانه معدن ایران با بیان این که وضع این عوارض باعث می شود که معادن از تکمیل طرح های توسعه ای خود عقب بمانند، تصریح کرد: حداکثر بهره مالکانه برای دو معدن چادرملو و گل گهر باید 15 درصد باشد تا این معادن علاوه بر توزیع درآمدهای خود به توسعه طرح های عمرانی خود نیز بپردازند.

در این گروه کگل سود هر سهم خود را از 1389 ریال به 1336 ریال کاهش داده و در 9 ماهه نیز 78 درصد آن را پوشش داده است.

بانکی ها بعد از روز اول لغو تحریم ها مثبت بودند ولی فشار عرضه ها به آنها امان نداد . بانکی ها با اینکه تحت تاثیر گزارش های 9 ماهه نه چندان مورد انتظار برخی شرکت های گروه با معاملات منفی روبرو شده اند اما با لغو تحریم ها در بلند مدت و میان مدت شرایط خوبی خواهند داشت.طبق اخبار در دیدار نمایندگان بانکها و صنایع سوئد با معاون وزیر اقتصاد آمادگی بانکها و صنایع سوئد برای توسعه روابط با ایران اعلام شد.

در این گروه بانک پاسارگاد پوشش بسیار خوبی و بالای 90 درصدی در 9 ماهه داشته است ولی اعلام کرده تا پایان سال تعدیل مثیتی نداریم این هم از دخالت های بورس در روند اعلام سودآوری شرکت ها ست.

بانک سرمایه در 9 ماهه مبلغ 272 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است آخرین سود پیش بینی شده توسط شرکت 404 ریال بوده است.

وپارس روز 12 بهمن جلسه افزایش سرمایه 20 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی دارد .شرکت 42 تومان در 9 ماهه پوشش داده است که معادل 69 درصد آخرین سود اعلامی می باشد.

در پتروشیمی ها فارس تعدیل مثبت 53 درصدی داد و سود تلفیقی خود را نیز 48 درصد رشد داده است ولی بازار ظاهرا معتقد بود که اثرات تعدیل مثبت پیش خور شده است و همین عامل در جو منفی بازار باعث شد سهم افت 5 درصدی را تجربه کند. مسلما با رشد قابل توجه سود زیر مجموعه ها ناو سهم بالا می باشد در زیر مجموعه ها:

سود هر سهم پتروشیمی بندر امام از 41 تومان به 104 تومان افزایش یافته است

سود هر سهم پتروشیمی پارس از 328 تومان به 339 تومان افزایش یافته است

سود هر سهم پتروشیمی برزویه از 60 تومان به 264 تومان افزایش یافته است

سود هر سهم پتروشیمی فجر از 11 تومان به 135 تومان افزایش یافته است

سود هر سهم پتروشیمی بوعلی سینا از 178 تومان به 613 تومان افزایش یافته است

در پتروشیمی ها قائم‌مقام معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت گفته: درباره خوراک پتروشیمی‌ها کار کارشناسی در وزارت نفت انجام شده و پیشنهاداتی نیز از سوی بخش خصوصی در این باره ارائه شده است.در قیمت‌گذاری خوراک اقتصاد طرح‌ها پتروشیمی هم باید بر اساس قانون هدفمندی مورد توجه قرار بگیرد.وی گفته قیمت‌های فعلی را کسی قبول ندارد، در مورد خوراک گاز مجموعه وزارت نفت و معاونت برنامه‌ریزی کار کارشناسی انجام داده‌اند و قیمت‌هایی نیز اعلام شده است اما هنوز جمع‌بندی نهایی برای قیمت انجام نشده است.

شکبیر در نه ماهه اول 555 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است .سود سال 92 شرکت 1034 ریال می باشد.

پتروشیمی جم در 9 ماهه 1865 ریال محقق کرده است که معادل 56 درصد آخرین سود پیش بینی شده می باشد.

در حمل و نقلی ها حوزه کشتیرانی با تعلیق تحریم ها شرایط خوبی پیدا خواهد کرد.امروز در بیانیه رسمی تعلیق تحریم ها از سود اتحادیه اروپا اعلام شد که اقدامات لازم برای رفع محدودیت در زمینه کشتی‌رانی انجام شده است.

حتوکا در 9 ماهه 88 درصد سود 133 ریالی اش را پوشش داده است.

حسینا در معاملات امروز بدلیل دریافت اطلاعات از شرکت مذکور در خصوص تعدیل با اهمیت پیش بینی سود هر سهم سال مالی 92 متوقف شد.

در انفور ماتیکی ها صف خرید مفاخر عرضه شد ولی سهم مورد توجه بود.بعد از مدت ها نیز حجم مبنای رانفور داده شد.

مرقام در گزارش سه ماهه مبلغ 83 ریال از سود 407 ریالی اش را محقق کرده است.شرکت قبلا نیز در اولین پیش بینی از سود سال مالی منتهی به 31/6/93 همین 407 ریال را اعلام کرده بود

رتاپ ضمن تاکید بر سود 117 تومانی قبلی در گزارش 9 ماهه 55 درصد آن را نیز پوشش داده است.

در تجهیزاتی ها مپنا در برابر عرضه های شدید حقیقی ها طاقت نیاورد و صف فروش شد بانک تجارت روزانه خریدار سهم می باشد.

فاذر و حفاری و فاراک نیز منفی بودند جالب اینکه رتکو در این گروه مثبت بود و به بیش از 1300 تومان رسیده است.

در این گروه بانک اقتصاد نوین به وکالت از سرکت تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو قرار است9.95 درصد از سهام آذر آب را ( معادل 99،461،000 سهم) را به صورت یکچا و نقد به قیمت پایه 420 تومان عرضه کند.تاریخ عرضه 11 بهمن ماه می باشد

در فلزی ها فولاد مبارکه پوشش خوبی داشته است. فولاد مبارکه در 9 ماهه ضمن تاکید بر سود 806 ریالی قبلی موفق شده 88 درصد آن را در این دوره پوشش دهد

در ذوب مدیرعامل شرکت از افتتاح پالایشگاه این شرکت همزمان با ایام دهه فجر امسال خبر داده است. وی گفته از گاز حاصل کک سازی در این پالایشگاه، 45 هزار تن قطران، 12 هزار تن بنزل و دو هزار و 200 تن گوگرد بدست می آید که هر کدام سودآوری و ارزش افزوده قابل توجهی دارد.

کروی ضمن اینکه سود هر سهم خود را از 569 ریال به 608 ریال افزایش داده است در 9 ماهه نیز 14 درصد آن را پوشش داده است

فسرب برای تعدیل عایدی احتمالا منفی متوقف شد

فباهنر در گزارش 9 ماهه همان 241 ریال قبلی را پیش بینی کرده و 73 درصد آن را نیز در این دوره پوشش داده است

فاسمین که احتمال تعدیل مثبت آن زیاد بود در دوره 9 ماهه سود خود را از 1646 ریال به 1655 ریال افزایش داده و 71 درصد آن را در این دوره پوشش داده است

در نفتی ها مدیرعامل نفت سپاهان گفته با شرایط فعلی سهم را عرضه نمی کنیم و عرضه اولیه سهم به تعویق افتاده است.در این گروه شپاس در 9 ماهه 3816 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است .اخرین سود اعلامی برای سال جاری 4901 ریال بوده است.

در دیگر نمادها و گروه ها

غچین سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/3/93 خود بر اساس عملکرد شش ماهه را  از 1951 ریال به 1908 ریال کاهش داده است و در شش ماهه نیز 50 درصد آن را پوشش داده است

کخاک در گزارش 9 ماهه مبلغ 4178 ریال به ازای هر سهم پوشش داده است.آخرین پیش بینی سود هر سهم شرکت 5217 ریال بوده است.

دابور در گزارش 9 ماهه همان 2621 ریال را پیش بینی کرده است و در این دوره 77 درصد آن را نیز پوشش داده است.

آ س پ در سه ماهه 214 ریال از سود 933 ریالی اش را پوشش داده است.( معادل 23 درصد)

فن آوا در 12 ماهه منتهی به 30/9/92 مبلغ 539 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است .این در حالی ست که در 9 ماهه 213 ریال پوشش داده بود.

ولساپا سود هر سهم خود را از 401 ریال به 364 ریال کاهش داده است ولی در دوره 9 ماهه 85 درصد را پوشش داده است که پوشش خوبی ست.

کفرا سود هرسهم سال 92 خود را باتعدیل مثبت 19 درصدی از مبلغ 2253 ریال به 2689 ریال افزایش داده است. ودرعملکرد 9 ماهه مبلغ 2152 ریال (معادل 80 درصد) از این سود را پوشش داده است.علت اصلی این تعدیل مثبت افزایش مبلغ فروش به دلیل افزایش نرخ فروش و کاهش بهای تمام شده می باشد.

سمازن در 9 ماهه واقعی امسال 2968 ریال پوشش داده است این در حالی ست که آخرین پیش بینی سود شرکت 3256 ریال بوده است( پوشش 91 درصدی)

دامین” href=”https://www.bourseiness.com/groups/INDM/” target=”_blank”>خکمک سود هر سهم سال مالی جاری خود را همان 2 ریال قبلی پیش بینی کرده است و در 9 ماهه نیز 17 ریال پوشش داده است( پوشش 850 درصدی)

ونیکی در 12 ماهه منتهی به 30/9/92 مبلغ 607 ریال محقق کرده است. در 9 ماهه 529 ریال شناسایی کرده بود.

فسپا سود هر سهم خود را همان 1433 ریال پیش بینی کرده و در 9 ماهه نیز 86 درصد پوشش داده است.

فنر سازی زر در 9 ماهه زیان 123 ریالی پیش بینی کرده است و همان پیش بینی قبلی یعنی 314 ریال را اعلام کرده است.

خریخت زیان هر سهم خود را همان 528 ریال قبلی پیش بینی کرده است و در 9 ماهه نیز 50 تومان به ازای هر سهم زیان محقق کرده است.

شفارس در گزارش 9 ماهه همان سود 30 تومانی قبلی را پیش بینی کرده است و در 9 ماهه نیز 77 درصد محقق کرده است.

ختور سود هر سهم خود را همان 226 ریال قبلی اعلام کرده است و در 9 ماهه نیز 78 درصد آن را پوشش داده است.

کماسه سود هر سهم خود را همان 603 ریال قبلی اعلام و 84 درصد ان را نیز در دوره 9 ماهه پوشش داده است.

فروس ضمن پوشش 1686 ریال در 9 ماهه بر همان سود 2282 ریال قبلی تاکید کرده است. (پوشش 74 درصدی)

غسالم سود هر سهم خود را از 143 به 163 ریال افزایش داده است و در 9 ماهه نیز 76 درصد پوشش داده است.

منبع: پرشین تحلیل

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب