این نیز بگذرد، آینده را دریابید!

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

در هفته ای که گذشت روند نزولی شاخص بورس که از هفته پیش از آن آغاز شده بود، ادامه یافت و شاخص کار خود را از 87100 واحد آغاز کرد و در 82 هزار واحد به کار خود پایان داد.

در این هفته در عرصه سیاسی شاهد پیشرفت عملی در موضوع توافق ژنو بودیم. همچنین در طول این هفته از ایران برای شرکت در کنفرانس ژنو 2 که به منظور رفع بحران سوریه برگزار خواهد شد دعوت رسمی به عمل آمد، اما با اعمال فشار از سوی برخی کشورها این دعوت باز پس گرفته شد. ولی در مجموع فضای سیاسی تأثیر منفی بر فضای بازار سرمایه نداشت.

همچنین در صحنه داخلی شرایط سیاسی بسیار آرام بود. در فضای اقتصادی نیز بحث های مربوط به بودجه سال آتی کشور به همراه موضوع چگونگی اجرای گام بعدی طرح تحول اقتصادی حجم عمده اخبار منتشر شده را به خود اختصاص داد. در بین این تحولات، بحث نرخ بهره مالکانه و خوراک پتروشیمی ها بیشتر از سایر مباحث مد نظر فعالان بازار سرمایه قرار داشت هرچند در اواخر هفته شاهد این مطلب بودیم که نمایندگان مجلس در خصوص تعیین تکلیف این دو موضوع بنای تعامل با بازار سرمایه را دارند اما بطور عملی گامی مؤثر برداشته نشد و این نگرانی ها همچنان ادامه یافت. به نظر می رسد بهترین روش برای تعیین تکلیف این دو موضوع که همواره در این مقطع زمانی از سال روند بازار سرمایه را به شدت تحت تأثیر خود قرار می دهد، این است که مسئولان ذیربط با تعیین یک فرمول منطقی برای همیشه این ابهام را برطرف ساخته و تکلیف همگان را یکبار برای همیشه روشن سازند.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، در حوزه بازار سرمایه نیز تحولات این هفته با موضوع احتمال تغییر در تیم مدیریتی سازمان بورس آغاز شد که هرچند این مطلب با تکذیب مقامات روبرو شد اما تأثیر نامطلوبی بر فضای بازار سرمایه گذاشت.

البته در این بین نباید از این نکته غافل بود هرچند که اخبار رسمی در مجموع به نفع بازار سرمایه بود اما برخی شایعات و اظهار نظرها باعث شد که بسیاری از فعالان بازار سرمایه در طول دو هفته گذشته به خصوص حقیقی ها به دلایلی که به آن اشاره شد با زیان های قابل توجهی روبرو شوند. در حالیکه اگر مسئولین کمی با رعایت حال فعالان بازار سرمایه عمل می کردند، شاهد این وضعیت نبودیم. ولی این اتفاق افتاد و حال باید بگوییم “این نیز بگذرد”؛ اما انتظار می رود در آینده کمتر شاهد این موضوعات باشیم. البته به اعتقاد کارشناسان این افت شرایط خرید های طلایی را پیش روی فعالان بازار سرمایه قرار داده است و آنها نیز باید آینده را در یابند.

نکته ملموس در روند معاملات در بازار سرمایه طی هفته جاری کاهش شدید حجم معاملات بود که با نگاهی به آمار و ارقام جای خالی حقوقی ها به خوبی نمایان بود؛ البته در این خصوص هم اخبار خوشی از حضور حقوقی ها در هفته آینده با ابزارهای جدید منتشر شد که امیدها را برای تغییر روند بورس در هفته آینده افزایش داد.

همچنین در طول این هفته نیز شرکت ها اقدام به ارایه گزارش عملکرد دوره ای خود نمودند که از این ناحیه شوکی وارد بازار نشد و اغلب گزارش ها توانست کف انتظارات فعالان بازار سرمایه را برآورده سازند که در بین گروه های مختلف سیمانی ها و برخی از نمادهای گروه سرمایه گذاری ها به همراه دارویی ها گزارش های بهتری را ارایه نمودند؛ که متأسفانه با توجه به روند نزولی شاخص در این هفته این گزارش ها نیز چندان مورد استقبال قرار نگرفت. در این زمینه امیدواریم فعالان بازار سرمایه با منطق بیشتر و حرفه ای تر از این، عمل نمایند.

به گزارش بورس نیوز در این هفته یک نماد نیز به تابلوی بورس اضافه شد که در بین گروه دارویی قرار گرفت. “تیپیکو” با حضور دو روزه در تابلوی بورس طی هفته ای که گذشت توانست پس از بانک صادرات بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دهد. البته با توجه به این روند احتمال اینکه این نماد زودتر از آنچه انتظار می رفت به تعادل برسد افزایش یافت.

گفتنی است در طول این هفته بیش از 3 میلیارد سهم بدون احتساب معاملات عمده در بورس مورد معامله قرار گرفت و دو نماد “وبصادر” و “تیپیکو” بیش از 33 درصد از حجم معاملات را به خود اختصاص دادند. در مجموع بانکی ها و خودرویی ها در این هفته بیشترین حجم معاملاتی را به ثبت رساندند.

در پایان گفتنی است میانگین افت بازدهی بورس در طول این هفته به رقم 4.87 درصد رسید تا بدین ترتیب رکورد هفته گذشته نیز دوباره شکسته شده و از 368 نمادی که در این هفته مورد معامله قرار گرفتند، 315 نماد در نهایت با افت قیمت سهام بکار خود پایان دادند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خبرهای مهم از بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب