حمایت از بازار بورس دائمی و قطعی است / حقیقی ها صبور باشند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

نوسان ذات بازار است و بعد از هر دوره رشد، افت در بازار امری معمول است که برای گذار از این دوران بهتر است سهامداران به جای کسب سود در کوتاه مدت به بازدهی در بلند مدت تغییر موضع بدهند.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، محمودرضا خواجه نصیری مدیر نظارت بر بازارها و بورس ها با بیان مطلب فوق شائبه هر گونه حباب در بازار سرمایه را رد کرد و گفت: شرکت های بزرگ با انتشار صورت های مالی دوره 9 ماهه نشان دادند علاوه بر اینکه از نظر تحقق سود سال مالی شرایط خوبی دارند، با وجود افزایش قیمت ها نسبت قیمت به عایدی هر سهم (P/ٍE) بالا نیست.

وی در ادامه با مقایسه دوران حاضر با سالهای 82 و 83 خاطر نشان کرد: درحالیکه در بین سال های 82 و 83 نسبت P/E برای خیلی از شرکت ها و صنایع بالای مرتبه 10 بود اما امسال به دلیل همسانی رشد قیمت ها در کنار افزایش سود شرکت ها،  این مرتبه برای بسیاری از شرکت ها بین 4 تا7 است و همین امر وجود حباب و تشابه شرایط امسال و سال آینده به سالهای 82 و 83 را رد می کند.

این مقام مسوول در ادامه به آمادگی تعدادی از شرکت های بزرگ برای انتشار اوراق اختیار فروش تبعی اشاره کرد و خاطر نشان کرد: شرکت ها زمانی تمایل به انتشار این اوراق پیدا می کنند که نسبت به بازده و سودآوری سهام خود شکی ندارند و با خیال آسوده سودآوری سهام خود را در یک بازه میان مدت و بلند مدت بیمه می کنند.

خواجه نصیری در خصوص حمایت سازمان و سهامدارن حقوقی در روزهای منفی تصریح کرد: همانطور که سازمان سیاست جلوگیری از رشد بی رویه و بی  منطق قیمت ها را در دستور کار دارد، سیاست های لازم برای مدیریت بازار در روزهای منفی را نیز دارد.

مدیر نظارت بر بازار ها و بورس های سازمان بورس با تأکید بر اینکه قیمت بسیاری از سهم ها در حال حاضر بسیار ارزنده است، خاطر نشان کرد: سهامداران حقوقی با عرضه در روزهای مثبت نقدینگی قابل قبولی دارند که می توانند در روزهای منفی در بازار تزریق کنند بنابراین هیچ گونه نگرانی در خصوص کمبود نقدینگی در بازار وجود ندارد.

وی در ادامه به واکنش سهامداران حقیقی طی یکی دو هفته  اخیر اشاره کرد و گفت:  در حالیکه در ماه های گذشته سهامداران حقیقی با خرید سهام در قیمت های بالاتر از قیمت های حاضر از سهامداران حقوقی سبقت گرفته بودند، در یکی دو هفته اخیر بخشی از این سهامداران به خصوص سهامداران تازه کار و ناآشنا با جو کلی بازار سهام به عرضه و فروش دارایی های خود گاه به قیمت های پایین تر از قیمت خرید روی آورده اند که حاصلی جز زیان برای آنها ندارد.

خواجه نصیری در ادامه به سهامداران توصیه کرد: سهامداران حقیقی اگر از شرایط منفی بازار بترسند به احتمال زیاد زیان می بینند بنابراین بهترین استراتژی برای سهامداران صبوری است و اجازه بدهند که بازار روال عادی خود را طی کند.

وی بازار سهام را همچنان بهترین بازار برای سرمایه گذاری نسبت به بازارهای رقیب خواند و گفت: خوش بینی هایی که از ابتدای سال در خصوص بهبود وضع صنایع و محیط کسب و کار با تغییر شرایط سیاسی و روابط بین الملل در بازار تزریق و باعث رشد قیمت ها شده بود نه تنها همچنان وجود دارد بلکه از آنجایی که اثربخشی این امیدها و خوش بینی ها در تحولات اقتصادی کشور زمان بر است جای هیچگونه ترس از آینده برای بازار سهام به جا نمی گذارد.

خواجه نصیری سهامداران را به رجوع به حافظه تاریخی بورس دعوت کرد و گفت: سهامداران قدیمی به خوبی با نوسان در بازار آشنا هستند و بهتر است سهامداران تازه کار نیز با بررسی تاریخ بورس و برآیند کلی بازار سرمایه در خصوص خرید و فروش تصمیم گیری کنند چون فضای اصلی و قالب بازار سرمایه کسب سود در بازه زمانی میان مدت و بلند مدت است در حالیکه بازدهی در کوتاه مدت نه تنها همیشگی و دایمی نیست بلکه پرریسک است.

مدیر نظارت بر بازارها و بورس ها شرایط فعلی بازار را برای خرید حقوقی ها جذاب دانست و گفت: نقدینگی از بخش حقوقی خارج نشده بلکه در حالیکه عده ای از سهامداران حقیقی هیجان زده اقدام به فروش دارایی های خود می کنند سهامداران حقوقی با توجه به نقدینگی در اختیار مترصد خرید سهام به ارزنده ترین قیمت های مد نظر هستند و بلافاصله که برداشت کنند سهم های مد نظرشان به قیمت ارزنده رسیده وارد بازار می شوند.

خواجه نصیری بار دیگر به بازدهی مناسب بورس در مقایسه با بازارهای موازی و رقیب اشاره کرد و به سهامدارن توصیه کرد: سهامداران با صبوری بازدهی مورد انتظار خود را به دست می آورند پس سهم های ارزنده خود را حفظ کنند و در روزهای منفی به صف های فروش نپیوندند که جز سنگینی کرد صف های فروش و کاهش دارایی شان حاصلی ندارد.

وی در بخش پایانی گفتگو با سنا خاطر نشان کرد: جامعه پذیرفته رشد و سودآوری بازار سرمایه مبنای بنیادی و درست داشته و در کوتاه مدت متعادل می شود و در بلند مدت روند مثبت خود را از سر خواهد گرفت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب