بهترین فرصت خرید با تحلیل و دیدگاه میان مدت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

در پی رسیدن شاخص کل به کانال 82028 واحدی و ادامه روند کاهشی آن، سرمایه گذاران به دنبال علل روند هستند.

در این راستا، حسین صالحی، مدیر عملیات کارگزاری آگاه، در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: آغاز افت شاخص مربوط به زمانی می باشد که شرکت‌ها اطلاعیه‌های شفاف‌سازی خود را منتشر کرده و در گزارش 9 ماهه خود، پیش‌بینی‌هایی ارایه دادند که چندان مورد انتظار بازار نبود، در نتیجه با برآورده نشدن انتظارات سهامداران و سرمایه گذاران P/E سهام کاهش یافت.

وی افزود: وجود ابهامات زیاد نیز در این میان بی تأثیر نبود که از جمله این ابهامات می توان به مباحث موجود بین دولت و مجلس در مورد نرخ خوراک پتروشیمی و بهره مالکانه معادن اشاره کرد. همچنین در بحث هدفمندی یارانه ها و کلیات بودجه نیز همچنان ابهاماتی وجود دارد. علاوه بر این، وجود شایعاتی نظیر تحول سازمانی در سطح مدیریتی بازار سرمایه کشور نیز باعث افت شاخص شد و بی اعتمادی به بازار شدت گرفت. از طرفی، به دلیل بزرگ شدن بازار و افزایش تعداد سهامداران خرد، قدرت مانور و کنترل سهامداران حقوقی کاهش یافته است.

این کارشناس بازار سرمایه همچنین گفت: صندوق ها نیز که در شرایط حاکمیت فضای مثبت در بازار، رشد را تقویت می کنند، در شرایط منفی و افت کنونی قیمت ها نیز باعث ریزش بیشتر شاخص شده اند. چراکه صندوق ها حجم بالایی از بازار را به خود اختصاص داده اند و در نتیجه در شرایط منفی موجی از نگرانی در سرمایه گذاران ایجاد شده و باعث هجوم آنها برای ابطال واحدهای صندوق ها می شوند، در نتیجه در چنین شرایطی صندوق ها مجبورند سهام موجود در پرتفوی خود را بفروشند و بدین ترتیب روند افت شاخص تشدید می شود.

صالحی تصریح کرد: به اعتقاد بنده تا پایان سال و برطرف شدن ابهامات، بازار روندی نوسانی خواهد داشت. اما روند حرکتی شاخص بورس در میان مدت مثبت بوده و در سال 93 بازدهی آن حدود 35 الی 40 درصد خواهد بود.

صالحی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اولویت بندی صنایع از نظر سودآوری و تحقق بازدهی مناسب سرمایه گذاری اظهار داشت: از نظر بنده، سه دسته بندی وجود دارد، دسته اول صنایعی که در آن دارای مزیت نسبی هستیم و می توان در این گروه به صنعت پتروشیمی و معدنی ها اشاره کرد. دسته دوم صنایعی که تحول و تغییرات سیاسی اخیر تأثیر مثبتی بر آنها گذاشته است که در این میان نیز می توان با دید کوتاه مدت و میان مدت به بانک ها و با دید میان مدت تر به صنعت خودرو اشاره کرد و گروه آخر سهامی که وضعیت بنیادی خوبی دارند مانند صنعت نیروگاهی.

وی در خاتمه توصیه خود را به سهامداران چنین عنوان کرد: توصیه بنده به سهامداران این است که با دید تحلیلی و میان مدت به سهام نگاه کنند و به صورت هیجانی اقدام به فروش سهام خود نکرده و اندکی صبور باشند. همچنین سهامداران توجه کنند که در این قیمت ها، سهام توجیح فروش ندارند بلکه فرصت خرید مجدد سهام است. در این شرایط بایستی به این نکته اشاره کرد که بازار بورس کشور نیاز به حمایت ندارد، بلکه نیازمند اطمینان و شفافیت اطلاعات می باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب