67 درصد فرابورسی‌ها سهام شناور پایین دارند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

فرابورس ایران میزان سهام شناور آزاد شرکت های پذیرفته شده در این بازار را برای پایان آذر ماه 92 اعلام کرد.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، در این جدول که شامل نماد 49 شرکت است، شرکت سیمان لار سبزوار با دارا بودن سهام شناور آزاد نزدیک به 90 درصدی در بالاترین جایگاه قرار گرفته است. یادآور می شود نماد “سبزوا” از تاریخ 24 آذر ماه سال جاری به دلیل وجود ابهام در وضعیت مالی و عملیاتی شرکت متوقف شده و هنوز خبری از بازگشایی آن به گوش نمی رسد.

پس از آن نیز درصد سهام شناور آزاد شرکت سرمایه گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان و نیز صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود به ترتیب نزدیک به 89 و 80 درصد اعلام شده است.

همچنین طبق این آمار، پایین ترین میزان سهام شناور آزاد شرکت های فرابورسی مربوط به بانک ایران زمین است که نماد معاملاتی آن هم اکنون متوقف بوده و مقرر گردیده تا پایان سال جاری پس از تغییر ماهیت فعالیت شرکت به تابلوی معاملات فرابورس بازگردد.

اما نکته قابل توجه در این جدول این است که در میان 49 شرکت فرابورسی، تنها 16 شرکت بالای 20 درصد سهام شناور آزاد دارند که 33 درصد از مجموع کل نمادهای فرابورسی حاضر در این فهرست را شامل می شود و در مقابل سهام شناور آزاد 33 شرکت زیر 20 درصد است که بخش عمده یعنی 67 درصد از کل نمادهای این فهرست را شامل می شود.

اما با نگاهی دقیق تر به این 33 شرکت می توان مشاهده کرد که در حالی حدود 15 نماد، زیر 10 درصد سهام شناور آزاد دارند که اسامی بزرگ ترین شرکت های فرابورسی در میان آنها وجود دارد. بطوریکه پتروشیمی مارون، پالایش نفت لاوان، نفت پاسارگاد، پالایش نفت شیراز، پتروشیمی زاگرس و بسیاری دیگر از نمادهای فرابورسی در حالی در پایین ترین خانه های این جدول جای گرفته اند که هر یک بخش عمده ای از بازار فرابورس را تشکیل می دهند.

افزون بر اینکه شرکت هایی در این فهرست بیشترین میزان سهام شناور آزاد را دارا هستند که به طور معمول از طریق پذیره نویسی سهام خود وارد بازار شده اند. یعنی از ابتدای ورود به فرابورس شناوری سهام آنها به خودی خود بالا بوده است.

بدین ترتیب، لازم به نظر می رسد تا در شرکت ها حداقل های استاندارد برای میزان سهام شناور آزاد رعایت شود؛ چراکه عدم عرضه جهت افزایش میزان شناوری آزاد سهم از سوی سهامداران عمده شرکت ها، می تواند در دوره رونق معاملات در حالی موجب شکل گیری حباب قیمتی شود که ممکن است بسیاری از آنها طی این مدت بازدهی های قابل توجهی را محقق کرده باشند.

افزون برآنکه بیشترین تعداد شرکت های حاضر در این فهرست در حالی پایین ترین میزان سهام شناوری آزاد را در اختیار دارند که معلوم نیست چرا سهامداران عمده آنها در شرایط رونق بازار اقدام به عرضه سهم نمی کنند؛ چراکه به طور قطع در زمان حاکمیت رکود بر روند معاملات، خریدار پرقدرتی برای سهام آنها وجود نخواهد داشت.

در پایان این گزارش می افزاید، به نظر می رسد مدیران بازار سرمایه با مداخله و نظارت بیشتر برای رعایت میزان سهام شناور آزاد شرکت ها، می توانند از بروز روند های حباب گونه در قیمت سهام به ویژه در زمان رونق معاملاتی جلوگیری کرده و بدین وسیله در افزایش نقدشوندگی سهام کمک بسزایی داشته باشند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب