اصلاح قیمت ها نشانه ای مثبت برای بورس / جای نگرانی نیست

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

روند اصلاح قیمت ها در این روزهای معاملاتی بازار سهام همچنان پایدار بوده و این افت شدید گمان آن را به وجود آورده که شاید حباب قیمتی در بورس وجود داشته که با ترکیدن آن سهام با افت قیمت مواجه شده است.

مدیر اسبق سرمایه گذاری های بانک گلدمن ساکس آمریکا در خصوص این موضوع به خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: قطع به یقین دلیل افت قیمت سهام لزوم اصلاح آنها بوده و این روند نه تنها نگران کننده نیست، بلکه معتقدم نشانه ای مثبت برای بورس محسوب می شود.

شاهین شایان آرانی افزود: در اینکه شاخص کل بورس رشدی بی رویه و غیر عادی داشته و صعود آن مبتنی بر شاخص های کلان اقتصادی نبوده، هیچ شکی نیست و می توان گفت به دلیل عدم وجود هماهنگی میان این نماگر با سایر متغیرها و مؤلفه های اقتصادی از جمله نرخ تورم، شاهد بازدهی حدود 130 درصدی شاخص کل بودیم که به طور قطع غیر عادی بود.

وی تأکید کرد: به هر ترتیب ثبات و پایداری روند صعودی قبلی حاکم بر بازار جای سوال داشت و سرمایه گذاران به دنبال پاسخ این سوالات بودند که آیا این روند می تواند ادامه دار باشد و سال آینده نیز امکان کسب مجدد این میزان بازدهی مثبت در بازار وجود دارد یا خیر؟ اما با نگاهی به سایر مؤلفه ها و بسترهای اقتصادی موجود می توان به این موضوع پی برد که چنین رشدی متناسب با وضع موجود نبوده و به طور قطع به اصلاح نیاز داشت.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه در خصوص زمان پایان این روند اصلاحی گفت: اینکه روند اصلاحی در معاملات بازار سهام تا کجا ادامه می یابد، به واکنش سرمایه گذاران و سهامداران وابسته است و نمی توان پیرامون زمان یا سطح پایانی این روند اظهار نظر کرد.

وی افزود: در این شرایط گرچه روند اصلاحی بایستی زودتر آغاز می شد، اما همین امر که در حال حاضر نیز رخ داده، پدیده ای مثبت است. هرچند امیدواری ها بر این امر استوار است که اصلاح قیمت ها به مرور انجام شده و به یکباره رخ ندهد. در این صورت می توان شاهد برقراری تعادل و پیگیری روند منطقی معاملات در سال جاری و از سرگیری روند رو به رشد در سال آتی بود.

مدیر اسبق سرمایه گذاری های بانک گلدمن ساکس برگشت بورس از مدار صعودی را نشان دهنده زنده بودن جریان معاملات دانست و از افزایش نگرانی ها در صورت تداوم روند مثبت سخن گفت.

وی تأکید کرد: به عنوان یک سرمایه گذار نبایستی از افت کنونی قیمت ها دچار نگرانی شویم و به نظر می رسد در حال حاضر بازار سرمایه در مقابل نقدینگی خارج شده از نظام بانکی واکنش نشان داده است.

شایان آرانی در خاتمه سخنان خود گفت: چون در نظام بانکی کشور نرخ سود سپرده ها از سوی شورای پول و اعتبار به درستی تعیین نشده، بخش زیادی از نقدینگی با خروج از بانک ها به سمت بورس متمایل گردید. هم اکنون نیز روند برگشت پول ها به سیستم بانکی کشور در حال بروز است. مشروط بر اینکه شورای پول و اعتبار نظامی منطقی را در نرخ سود سپرده ها تعیین کند تا نقدینگی خارج شده از بورس به درستی مسیر خود را به سمت بانک ها در پیش گیرد. چراکه در غیر این صورت بخشی از سرمایه ها به سمت فعالیت های ساخت و ساز و نیز سفته بازی در سایر بخش های غیر مولد پیش خواهد رفت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اصلاح قیمتی در بازار سهام, روند منفی بازار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب