خلاصه خبرها و رویدادهای بورس دوشنبه 7 بهمن

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل در در هفتمین روز از ماه بهمن نیز افت محسوسی را تجربه کرد و به کانال 80 هزار واحد سقوط کرد.نماد معاملاتی اخابر با 88 واحد، فولاد با 76 واحد و تاپیکو با 68 واحد بیشترین تاثیر منفی را در افت 1044 واحدی شاخص کل بورس داشتند.شاخص کل فرابورس نیز افت 26 واحدی را به ثبت رساند و به 754 واحد رسید.

ارزش کل معاملات بازار به 507.6 میلیارد تومان رسید که 323.3 میلیارد تومان آن متعلق به بازار بورس و مابقی متعلق به بازار فرابورس بود.بیشترین ارزش معاملات بورس به معاملات خرد و بلوکی شپنا با 116.9 میلیارد تومان و پارسان 18.2 میلیارد تومان اختصاص داشت.بلوک شپنا در قیمت های مثبت بین زیر مجموعه های بهداشت بود و تاثیر 48 واحدی بر شاخص کل داشت.

بازار امروز را در ابتدا با صف های فروش آغاز کردیم و شاخص نیز به کانال 80 هزار واحدی رسید. پایان بازار با توجه به فعالیت خوب حقوقی ها خیلی خوب تمام شد و فردا وضعیت متفاوت خواهدبود. حقوقی ها امروز خوب خرید کردند و سهام بسیاری از حقیقی ها را مالک شدند. مسلما اگر بازار یکی دو روز مثبت باشد و تثبیت شود راه برای بازگشت آن به سقف قبلی وجود دارد و در این تغییر و تحولات فقط سهامداران حقیقی و صندوق ها هستند که ضرر میکنند و مجبور به خرید در قیمت های بالاتر هستند. گفته می شود حقوقی ها عزم خود را برای حمایت از بازار جزم کرده اند و حتی شنیده می شود فردا صبح جلسه ای بین حقوقی های بزرگ بازار برای تزریق 1000 میلیارد تومان نقدینگی به بازار وجود دارد. مسلما اگر این اتفاق بیفتد و حمایت ها پایدار باشد بازار نیز بازگشت خوبی خواهد داشت.

واقعا روزهای سختی برای سهامداران رقم خورده است و بسیاری از تازه واردان با از دست دادن بیش از 30 درصد دارایی های خود نا امیدانه در فکر خروج از بازار بورس هستند. دیروز در گزارش بازار اشاره کردیم که یکی از عوامل مهم در ادامه افت بازار و قیمت ها همین سهامداران حقیقی و تازه واردان می باشد که با جوزدگی سهام خود را مفت از دست می دهند.

متاسفانه افت شاخص از محدوده ی 89 هزار واحد به کانال 80 هزار واحد در زمانی اتفاق افتاده که تحریم های یکی پس از دیگری برداشته می شوند. زمانی ریسک سیاسی و تحریم ها و طبل جنگ بر سر بازار بود ولی این طور ریزش را شاهد نبودیم و این یک فاجعه می باشد که نتیجه این است که بازار ما هنوز یک بازار حرفه ای نیست.

این نکته را متذکر می شویم که مطمئن باشید افت بازار ادامه نخواهد داشت و روزی باز خواهد گشت پس بهتر است  از هم اکنون همه سهامداران با کمک هم و با صبر بیشتر مانع از ضرر و زیان بیشتر به همدیگر شوند. متاسفانه با اینکه قیمت ها افت زیادی داشته اند اما این فکر در بین سهامداران افتاده که امروز بفروشم و فردا با قیمت کمتر بخرم. این تفکرات تنها نتیجه ای که خواهد داشت تحمیل ضرر و زیان به سهامداران دیگر است مسلما اگر همه با صبر بیشتر، فرهنگ سهامداری را ترویج دهیم از این اتفاقات ناگوار نخواهد افتاد.

امیدواریم هر چه زودتر بازار از افت بیشتر که واقعا منطقی نیست رهایی یابد و این افت نیز تجربه ای برای سهامداران باشد. امیدواریم رشد بازار بی رویه نباشد و ثبات داشته باشد تا شاهد این چنین روزهای تلخی نیز نباشیم.امیدواریم سهامداران حقیقی دنباله رو سفته بازان نباشند و همواره تحلیل محور باشند تا این اتفاقات در بورس ما نیفتد و امیدواریم که مسئولین حرفه ای تر تصمیم گیری کنند تا با شرایط اینچنینی مجبور به پس گرفتن تصمیمات خود نباشند.

صحبت از این کردیم که بازار بورس بالاخره باز خواهد گشت و این را تجربه های قبلی به ما نشان می دهد. یک کارشناس خوب بازار نگاهی به اتفاقات اخیر بازار در سال های اخیر و عکس العمل های بعد از آن داشته است که ما نیز در جهت کسب یک تجربه  آن را در این جا به طور خلاصه ذکر می کنیم:

زمانی بازار همزمان با بحران اقتصادی جهانی در مدت 3 الی 4 ماه افت 25 درصدی را تجربه کرد که اگر یادتان باشد دوران بسیاری تلخی بود اما بعد از آن افت ، بازار با رشد 15 الی 20 درصدی تا حدودی ضرر های سنگین سهامداران را جبران کرد. بعد از این موضوع در سال 90 برخی اخبار سیاسی داخلی مربوط به رئیس جمهور وقت باعث افت 7 درصدی شاخص کل در چند روز شد و بعد از آن بازهم شاهد برگشت قیمت ها بودیم. بعد در سال 91 سایه ریسک های سیاسی بر بازار سرمایه به شدت سنگین شد و با افزایش تحربم ها و سایه تهدید و جنگ شاهد ریزش 9 درصدی بازار بودیم. این ریزش در تابستان 91 و در مدت کمتر از 1 ماه اتفاق افتاد. در آن زمان پیشنهاد می شد در قیمت های منفی خرید داشته باشید و دید بلند مدت داشته باشید که بعد از آن افت حمایت هایی از بازار از جمله فروش اختیار فروش تبعی شد و بازار کم کم بازگشت.

در اواخر سال 91 برخی مسائل بورسی ( البته در کنار ریسک های سیاسی ) از جمله گزارش های بد و دستکاری شده 9 ماهه باعث افت 7 درصدی بازار شد اما شاهد بودیم که ابتدای سال 92 رشد بازار شروع شد و بازدهی خوبی نصیب سهامدراان صبور شد. در آخرین افت قبل از افت فعلی نیز قضیه سوریه و جنگ احتمالی پیش آمد و شاخص به یکباره افتی 5000 واحدی را تجربه کرد اما همانطور که به یاد دارید شاخص خیلی زود بازگشت و تا همین اواخر نیز بازدهی خوبی نصیب سهامداران شد. مطمئن باشید این افت نیز همانند افت و خیزهای اخیر می گذرد و کسانی که صبور هستند و در قیمت های منفی خرید می کنند برنده اصلی هستند. شرایط فعلی خیلی مهیاتر از دروه های قبل برای خرید می باشد چرا که تحریم ها نیز برداشته شده اند و ریسک سیاسی بر بازار سنگینی نمی کند

روز گذشته تحریم های شرکت ملی نفت و نفتکش و برداشته شد.

پس از خروج نام شرکت ملی نفت و شرکت ملی نفتکش ایران از لیست تحریم‌های وزارت خزانه داری آمریکا، حذف 14 غول پتروشیمی و پلیمری ایران از لیست سیاه تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا آغاز شد

در طول دو سال گذشته تاکنون نام برخی از شرکت‌های بزرگ پتروشیمی ایران همچون شرکت‌های پتروشیمی بندرامام، پتروشیمی بوعلی، مبین، نوری، پارس، شهید تندگویان، شازند، تبریز، جم، قائد بصیر، آریا ساسول و ‌متانول مرجان در لیست تحریم وزارت خزانه داری آمریکا قرار گرفته بود.

امروز نیز مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي از برداشته شدن تحريم‌هاي دريانوردي در بخش‌هاي مختلف و فراهم شدن شرايط مناسب براي تردد کشتي‌هاي بيشتر در پي تفاهم نامه اخير ژنو و اجرايي شدن آن خبر داد.

بنابر این توصیه اکید ما به همه شما سهامداران عزیز این است که صبور باشید و در قیمت های فعلی فروشنده نباشید تا بازار به ثبات برسد و کم کم به سقف قبلی خود باز گردد.این اتفاق بالاخره خواهد افتاد ولی رفتار سهامداران حقیقی در رسیدن به این مهم بسیار مهم می باشد.

در اخبار حاشیه ای بازار

در اخبار بورسی 7 صبح فردا سه شنبه هشتم بهمن ماه جاری مدیران عامل شرکت های سرمایه گذاری بزرگ و صندوق های بازنسشتگی کسپشوری و لشگری به میزبانی علیرضا عسکری مارانی مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری ملی ایران دور هم جمع خواهند شد تا نحوه حمایت از بازار سهام و جلوگیریس از افت بیشتر قیمتها در بازار سرمایه را بررسی و جمع بندی کنند.

همچنین در پی دنباله دار شدن افت شاخص بورس، کارگزاران بورسی امروز جلسه ای را برای بررسی دلایل افت شاخص برگزار کردند. در این جلسه کارگزاران مطرح کردند که وضعیت فعلی بورس ادامه نخواهد داشت و شاخص بورس به زودی به روند مثبت خود بازخواهد گشت.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در سی و ششمین نشست با خبرنگاران از روند حمایتی سازمان بورس و اوارق بهادار و سهامدارن عمده و حقوقی برای بازگشت تعادل به بازار و رفع برخی نگرانی های سهامدارن خرد خبر داد و خبرهای خوبی برای سهامداران و روزهای آتی بازار سرمایه داشت.

رییس سازمان بورس درباره عرضه‌های خرد سازمان خصوصی‌سازی گفت: این عرضه‌ها تنها با هماهنگی بورس تهران، فرابورس و سازمان بورس متناسب با شرایط بازار انجام خواهد شد. صالح‌آبادی تاکید کرد: در صورتی که عرضه‌های خصوصی‌سازی بخواهد مشکلی برای بازار ایجاد کند، عرضه نخواهد شد، چرا که معتقدیم باید متناسب با بازار انجام شود. وی با بیان اینکه طبق رایزنی‌های انجام شده، خرید توسط حقوقی‌های بازار در کف قیمتی سهام شرکت‌ها انجام خواهد شد، گفت: بسیاری از حقوقی‌ها خودشان با مراجعه به سازمان اعلام کردند که حاضرند نقدینگی‌های سنگینی با توجه به قیمت‌های ایجاد شده وارد بازار کنند.

در اخبار اقتصادی دیروز عصر کلیات لایحه هدفمندی یارانه‌ها تبصره ۲۱ الحاقی به لایحه بودجه سال ۹۳ کل کشور با آرای موافق ۵۶ درصد نمایندگان، به تصویب این کمیسیون رسید.سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه گفته: براساس مصوبه کمیسیون تلفیق، دولت در سال آینده ۵۲ هزار میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت حامل های انرژی درآمد کسب می‌کند که این امر مستلزم افزایش ۳۳ درصدی قیمت‌هاست.

در اخبار سیاسی یک مقام آگاه خبر داد که اولین دور از مذاکرات ایران و 1+5 «احتمالا» در نیویورک برگزار خواهد شد و ظریف، اشتون و معاونین وزارت خارجه1+5 در آن حضور خواهند داشت.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

بیشتر گروه های بازار در معاملات امروز منفی بودند که در اواخر وقت صف فروش آنها جمع آوری شد.

در گروه پتروشیمی اخبار مثبت است و فقط تعیین یک نرخ منطقی برای این گروه برای رشد بیشتر لازم است.در حالی قرار بود نرخ خوراک قطعی شود که نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس امروز اعلام کرد: با توجه به زمان‌بر شدن بحث هدفمندی یارانه ها در کمیسیون های مجلس و تلفیق، نرخ خوراک پتروشیمی ها، عصر امروز یا صبح فردا تعیین تکلیف می‌شود.

خبر لغو تحریم های پتروشیمی نیز در صبح امروز خبر بسیار خوبی بود .تحریم شرکت‌های پتروشیمی بندرامام، پتروشیمی بوعلی، مبین، نوری، پارس، شهید تندگویان، شازند، تبریز، جم، قائد بصیر، آریا ساسول و ‌متانول مرجان برداشته شده است

در معدنی ها کگل صف فروش داشت ولی کچاد با توجه به انتشار اوراق اختیار فروش تبعی متعادل و منفی بود.ومعادن نیز با توجه به افزایش سرمایه ای که در پیش دارد متعادل بود که در اواخر وقت با معاملات مثبت به کار خود پایان داد

دیروز گفته شد که جلسه ی مربوط به تجدید نظر برای نرخ بهر ه مالکانه در مجلس رای نیاورده است ولی مسئولان شرکت ها به تلاش های خود برای پایین آوردن نرخ بهره مالکانه تلاش می کنند

در این گروه رئیس اتحادیه صادرکنندگان و تولید کنندگان سنگ آهن از بخش نامه ها و مقررات مختلفی که در رابطه با آنها منتشر می شود اظهار نگرانی کرده و گفته : اخیراً دولت با وضع 10 درصد عوارض صادراتی سنگ آهن بر حجم مشکلات افزوده است و هم راستای آن بخش زیادی از معادن کوچک به سمت تعطیلی خواهند رفت.

بانکی ها با اینکه در ابتدای بازار تحت فشار عرضه ها بودند به عنوان اولین گروه بازار با افزایش تقاضا روبرو شدند و در برخی نمادها از جمله وپارس و وپاسار به معاملات مثبت نیز رسیدند.وتجارت نیز با تداوم خرید حقوقی ها صف فروش مستحکمی نداشت و در نهایت تا 355 تومان رشد کرد.خرید پله ای سهم و حضور در افزایش سرمایه 100 درصدی شرکت در اواخر همین ماه یا ابتدای اسفند ماه توصیه می شود

در گروه بانکی رییس دبیرخانه اجرای توافق ژنو در مورد  این که کدام یک از بانک‌های ایران در نقل و انتقالات پولی و بانکی در چارچوب توافق ژنو مشارکت دارند گفته: تمامی بانک‌های غیرتحریمی و بانک‌های خصوصی (از جمله پاسارگاد، پارسیان، سامان و…) و بانک‌های کشاورزی،‌کارآفرین، مسکن و نیز برخی بانک‌های دولتی در این امر مشارکت خواهند داشت.

در این گروه همچنین قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ تورم تا پایان سال به 35 درصد می رسد گفته: با توجه به شرایط اقتصادی و روند کاهشی تورم تغییر نرخ سود بانکی در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار دارد.موضوع نرخ سود بحثی مهم است که هم اکنون در دست مطالعه و بررسی بانک مرکزی قرار دارد که امیدواریم با بررسی پیشنهاداتی که از سوی بخش های مختلف اقتصادی بانک مرکزی به شورای پول و اعتبار ارائه شده است بتوان در نرخ سود بانکی متناسب با بهبود وضعیت اقتصادی، کاهش تورم و نیازهای کشور در نرخ سود بازنگری کرد.

در گروه تجهیزاتی توقف مپنا در ابتدای بازار جالب بود.گفته شد این توقف در جهت شفاف سازی شرکت می باشد ولی ظاهرا در جهت کنترل افت شاخص بسته شد.مپنا این روزها لیدر بازار در افت قیمت ها بود.این روزها برق عسلویه مپنا نیز با ارائه گزارش های مالی نشان می دهد که برای عرضه اولیه تا پایان سال آماده می شود

نگاهی به برخی نمادها و گروه های دیگر:

در دارویی ها در تیپیکو برای فردا صف خرید چیده شد.تیپیکویی که امروز به قیمت های عرضه اولیه نزدیکتر شده بود ولی با حمایت ها رشد کرد و به بیش از 640 تومان رسید.

کارخانجات دارو پخش با نماد دارو به عنوان اولین شرکت با سال مالی منتهی به 29 اسفند سود هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/93 خود را برای اولین بار منتشر کرده است

این شرکت که در آخرین پیش بینی از سود سال 92 مبلغ 1464 ریال به ازای هر سهم اعلام نموده است ،سود هر سهم سال 93 را با رشد 6 درصدی نسبت به سال 92 مبلغ 1552 ریال پیش بینی کرده است .رشد 20 درصدی فروش و 35 درصدی بهای تمام شده نسبت به سال 92 باعث شده سود ناخالص شرکت تغییری نکرده باشد ولی کاهش هزینه های مالی و افزایش سود سرمایه گذاری ها رشد 6 درصدی سود خالص شرکت را نسبت به سال 92 در پی داشته است

در این گروه دفرا افزایش سرمایه 81.8 درصدی از محل سود انباشته دارد

در ساختمانی ها گویی زلزله شده است و پی بر ای آنها افت بسیار زیادی داشته است و بیشتر آنها در حال رسیدن به پی بر ای های کمتر از 5 می باشند.ثغرب در معاملات امروز با توجه به پی بر ای کمتر از 4 از صف فروش به صف خرید هم رسید و نوسان خوبی داد

در شوینده ها افزایش سرمایه 300 درصدی پاکسان از محل آورده و انباشته سهم را از قیمت های منفی کامل به مثبت کامل رساند.مدت ها قبل صحبت از افزایش سرمایه شرکت شده بود

در قندی ها عرضه شکر باعث افت نرخ شکر از 1900 تومان به 1800 تومان شده است

در حمل و نقلی ها و بیمه ای ها محدودیت های بین الملل برداشته شده است و شرایط این دو صنعت روبه بهبود است ولی عمق فاجعه در بورس به حدی ست که نمادهای این گروه کوچکترین واکنش مثبتی به آن ندارند

مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی از موافقت وزارت نفت برای احداث یک هزار جایگاه عرضه سی ان جی با سرمایه بخش خصوصی خبر داد.برپایه این توافق، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی نیز آماده بررسی درخواست متقاضیان و ارائه مجوز برای احداث جایگاه سی ان جی در سراسر کشور است.این خبر برای تکنوتار که در همین زمینه فعالیت دارد مهم است و اگر قرارداد فعلی با این شرکت بسته شود به سود عملیاتی خوبی در سال بعد می رسد.تکنو با صف فروش روبرو ست و امروز بسیار کم حجم بود.افت سهم نیز محسوس بوده است

وسینا سود هر سهم 434 ریالی خود را به 515 ریال افزایش داده است.غبشهر به پی بر ای کمتر از 4 رسیده است و ریسکی ندارد.از وسینا شایعاتی شنیده می شود که شرکت قصد فروش صافولا را دارد

فلوله سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس عملکرد 9 ماهه را از 360 ریال به 235 ریال کاهش داده و در این دوره به طور واقعی 82 درصد آن را پوشش داده است.علت تعدیل منفی شرکت کاهش فروش داخلی و تولید بوده است

بترانس سود هر سهم 460 ریالی قبلی خود را به 428 ریال کاهش داده است.خبر خوب برای پیمانکاران اینکه کارگروه ۳ جانبه بررسی طلب پیمانکاران از دولت می شود.رئیس اتاق بازرگانی ایران از تشکیل یک کارگروه متشکل از معاونت برنامه ریزی، معاونت حقوقی ریاست جمهوری و اتاق برای بررسی طلب پیمانکاران از دولت خبر داده است

سیمان مازندران سود هر سهم خود براساس عملکرد 9 ماهه را از 3256 ریال به 3552 ریال افزایش داده است و در 9 ماهه نی ز84 درصد آن را پوشش داده است

وخارزم که در بلند مدت سهم خوبی برای نگهداری می باشد افزایش سرمایه 100 درصدی خود از محل مطالبات حال¬ شدة سهامداران و آوردة نقدی و اندوختة سرمایه¬ای را اعلام کرده است

پالایش نفت کرمانشاه پوشش 9 ماهه خود را نیز اعلام کرده است تا شاید با ارائه سود پیش بینی شده بر اساس این دوره کم کم عرضه اولیه شود.شرکت سود خود را در 5873 ریال پیش بینی کرده است که در 9 ماهه نیز 3534 ریال پوشش داده است

در پالایشگاهی ها در جلسه اخیر هیات واگذاری، سهام شرکتهای پالایش نفت خوزستان، پالایش نفت هرمز، پالایش نفت کاسپین، پالایش پارس فرآیند شیراز، پالایش نفت الفرقلس و صنایع پالایش نکا به لیست شرکتهای قابل واگذاری سال ۹۲ اضافه شد.

خصدرا که در شش ماهه اول سال 240 تومان زیان شناسایی کرده بود در 9 ماهه واقعی 208 تومان زیان محقق کرده است

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب