فرصت سوزی مسئولین در سال رویایی بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

سرمایه گذاران با وجود اخبار خوب موجود در بازار و رایزنی برای کاهش نرخ خوراک پتروشیمی ها و نرخ بهره مالکانه همچنان قصد سرمایه گذاری ندارند و کماکان نظاره گر هستند.

یک کارشناس بازار سرمایه در این خصوص به خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: به طور کلی شرایط به وجود آمده در بازار سرمایه ناشی از تصمیمات خلق الساعه و به اصطلاح شوک درمانی بوده است که این گونه روش معمولاً نتایج خوبی را در بلندمدت به همراه نخواهد داشت.

احمدی در خصوص این سوال که آیا نقدینگی در حال خروج از بازار سرمایه می باشد اظهار کرد: این موضوع که عرضه های صورت گرفته در بازار سرمایه خروج نقدینگی است یا خیر بررسی شود که آیا بازارهای جذاب دیگری از لحاظ مقایسه ای در حال حاضر بازار سرمایه وجود دارد و یا اینکه سرمایه گذاران منتظر رسیدن به کف های قیمتی برای خرید سهام هستند.

ولی در کل اعتقادی به خروج نقدینگی از بازار سرمایه ندارم و به نظر می رسد که بزودی با رفع ابهامات بازار شاهد بازگشت روند صعودی به بورس باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه پیرامون این موضوع که حباب در بازار سرمایه وجود دارد یا خیر اظهار کرد: اینکه با مقایسه رشد شاخص در بازار سرمایه با بخش واقعی اقتصاد به تطابق قابل قبولی دست پیدا نمی کنیم باشد موضوعی است که نیاز به بررسی توضیح بیشتری دارد بطوریکه در بازارهای مالی ما آینده را خریداری می کنیم ولی در اقتصاد واقعی و کالایی بنابر ارزش روز معامله انجام می دهیم

بنابراین در بازار سرمایه با وجود افق روشن اقتصادی نمی توان صحبت از حباب در کلیت بازار به میان آورد و دلیلی که در چند هفته گذشته بازار به اخبار خوب واکنش منفی نشان داد در واقع در اثر این موضوع است که رشد بازار سرمایه در سال جاری از زمان تغییر ریاست جمهوری رقم خورده که در واقع بازار به پیشواز افق های آینده رفت بنابراین خبر توافقات و گشایش های سیاسی و اقتصادی از قبل پیش خور شده اند.

وی افزود: اصولاً فرق بین بازارهای مالی و کالایی در پیش خور کردن خبرهای آینده است.

عضو هیأت مدیره کارگزاری بانک تجارت در خصوص گزارشات 9 ماهه عنوان کرد: گزارشات 9 ماهه بسیاری از شرکت ها نتوانست انتظارات سرمایه گذاران را برآورده کند و این موضوع نیز خود عاملی برای واکنش سرمایه گذاران در بازار سرمایه در جهت منفی گردید.

وی همچنین با اشاره به تأثیر گشایش های سیاسی و اقتصادی بر روند بازار سرمایه تصریح کرد: در صورت بهبود وضعیت کلان اقتصادی قیمت خیلی از سهام در یک اقتصاد رو به رشد می تواند متناسب با رشد اقتصادی افزایش یابد که امیدواریم با راه اندازی پروژه های کلان اقتصادی در آینده نه چندان دور شاهد این اتفاق هم باشیم.

همچنین احمدی در خصوص دلیل افزایش شاخص خاطر بورس در سال جاری نشان کرد: افزایش سه برابری نرخ ارز در سال گذشته باعث کاهش نقدینگی در گردش صنایع گردید بنابراین نیاز به اعمال سیاست های انبساطی وجود داشد که اجرای این سیاست ها باعث رشد نقدینگی در سطح جامعه گردید و باعث شد یکی از مهمترین بازارهای مالی یعنی بازار بورس با رشد فرآینده ای مواجه گردد.

وی در ادامه افزود: متولیان بازار سرمایه مدت ها دنبال به وجود آمدن نگاه مثبت در بازار سرمایه بودند تا بتوانند سهام عدالت مردم را به قیمت مناسب در بازار عرضه کنند ولی به جای استفاده از این فرصت مناسب در سال رویایی بورس با استفاده از سیاست های قهری و اعمال برخی محدودیت ها فرصت سوزی اتفاق افتاد در صورتی که اگر از این موقعیت استفاده می شد هم می توانست به متعادل شدن تقاضای بازار کمک کند و هم اینکه 80 درصد مردم سهامدار می شدند که این موضوع همان اجرای اصل 44 قانون اساسی در جهت گسترش مالکیت عمومی است.

این کارشناس در ادامه تصریح کرد: همچنان فرصت برای استفاده بهینه وجود دارد و در صورتیکه مدیران اقتصادی کشور از فرصت های پیش رو برای عرضه سهام عدالت استفاده کنند جمعیت سهامداری بالغ بر 45 میلیون نفر را در کشور شاهد خواهیم بود.

در خاتمه احمدی در خصوص وضعیت پرابهام بازار سرمایه عنوان کرد: نوسان ذات بازارهای مالی در دنیا بوده و هست در واقع بازاری که در آن معامله صورت می گیرد بازاری پویاست که باید رفتاری همراه با صعود و نزول های فراوان داشته باشد.

بنابراین در خصوص این موضوع نباید نگرانی خاصی وجود داشته باشد و به نظر می رسد سایه پرابهام و سیاهی که بر بازار افتاده بزودی برداشته خواهد شد و بازار بورس شاهد برگشت به مدار صعودی خود خواهد بود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب