توفیق سهامداران خرد در بازار سرمایه با داشتن نگاه بلندمدت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

با توجه به افت شاخص بورس طی روزهای گذشته، در پی علل این اتفاق برآمدیم. از همین رو با توجه به اینکه صندوق سرمایه گذاری نوین در سه ماهه و اخیر، بهترین عملکرد را داشته و با بازدهی 30.7 درصدی مواجه بوده، علل بازدهی برتر صندوق سرمایه گذاری نوین نسبت به سایر صندوق ها را در سه ماهه اخیر بررسی کردیم.

در این راستا، احمد کوچکی، مدیر صندوق سرمایه گذاری نوین در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: نوسان ذات بازار است و پس از رشد سریع شاخص، امکان اصلاح شاخص وجود دارد. در این میان حواشی از قبیل بحث تغییر مدیران سازمان باعث ریزش بیشتر شاخص شد گرچه حواشی، بهانه ای برای ریزش شاخص می باشند و بازار به این ریزش شاخص و استراحت مقطعی نیاز داشت.

لازم به ذکر است که بازار با تصویب بودجه سال 93 و همچنین نرخ خوراک پتروشیمی ها و بهره مالکانه، به بلوغ فکری خواهد رسید و با جهت مشخص به روند خود ادامه خواهد داد.

وی افزود: به اعتقاد بنده، بازار سرمایه، بازار مناسبی است و چنین بازاری مستلزم دیدگاهی بلندمدت می باشد. متأسفانه سهامداران خردی که تازه به بازار سرمایه وارد شده اند، با دیدگاه کوتاه مدت و اتکا به شایعات سهام را خریداری می کنند و در نتیجه با افت مقطعی شاخص، اقدام به فروش هیجانی کرده و موجب تشدید رالی های نزولی بازار می شوند.

مدیر صندوق سرمایه گذاری نوین بیان کرد: به نظر می رسد تا پایان سال 92، شاخص به طور نوسانی و با رشد اندکی روبه رو شود و شاخص کل در سطوح 85 الی 90 هزار واحد سال جاری را به پایان برساند. همچنین وی بازار سرمایه در سال 93 را، با توجه به ثبات نرخ ارز و اوضاع سیاسی مناسب، بازاری متعادل و صعودی پیش بینی می نماید و بازار سرمایه را به نسبت بازارهای رقیب جذاب تر می داند.

کوچکی تصریح کرد: صندوق سرمایه گذاری نوین نیز در زمان رشد شاخص، سهام را با پشتوانه تحلیل انتخاب و از خریدهای هیجانی خودداری کرده است. همچنین صندوق سرمایه گذاری نوین با پیش بینینوسان کاهشی بازار براساس تحلیل و برآوردی از گزارش های 9 ماهه شرکت های بورسی داشت و همچنین به خاطر کاهش نرخ دلار و کاهش قیمت محصولاتی که تابع قیمت های جهانی بودند، به طور مقطعی بخشی از منابع خود را در دارایی های با درآمد ثابت سرمایه گذاری نمود، که این امر موجب شد عملکرد صندوق نوین به مراتب بهتر از شاخص و سایر صندوق ها باشد.

لازم به ذکر است که سهام انتخابی صندوق سرمایه گذاری نوین نیز، نسبت به کل شاخص، کاهش آنچنانی نداشته زیرا سهام انتخابی از نظر بنیادی توجیه پذیر بودند و نوسان پذیری کمتری نسبت به بازار داشتند. همچنین در ترکیب پرتفوی صندوق تلاش شده حتی المقدور ریسک منفی پرتفوی کنترل شود.

مجموع عوامل مذکور باعث عملکرد بهتر صندوق سرمایه گذاری نوین نسبت به سایر صندوق ها در سه ماهه و شش ماهه اخیر شد.

وی در خاتمه یادآور شد: بازار سرمایه در بلندمدت متاثر از بخش واقعی اقتصاد است و بازار نوسانات غیرعادی ناشی از شایعات و فاکتورهای غیراقتصادی را در بلندمدت اصلاح نماید. بنابراین سرمایه گذاران می بایست با افقی بلندمدت پرتفویی از سهام بنیادی براساس مزیت های نسبی و رقابتی شرکت ها ایجاد کنند.

همچنین وی خاطرنشان کرد، با توجه به اینکه رسالت اصلی صندوق های سرمایه گذاری دیدگاه بلندمدت نسبت به بازار سرمایه است، هدایت منابع صندوق به سمت دارایی های با درآمد ثابت به صورت مقطعی و متناسب با شرایط بوده، و در نظر داریم در زمان مقتضی، منابع خود را مجدداً به سمت سهام هدایت خواهیم کرد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب