تبریک! جاده شفاف‌سازی‌های بورس دوطرفه شد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

یکی از سؤالات همیشگی و متداول سرمایه گذاران بازار سرمایه نحوه و نوع برخورد دوگانه مسئولین سازمان بورس در شرایط رشد قیمت و افت قیمت سهام شرکت ها می باشد بطوریکه یکی از استرس های فعالان بازار سرمایه در شرایط خوب بورس که شاهد رشد قیمت سهام اغلب شرکت ها می باشیم، توقف یکباره نماد شرکت ها به جهت ارایه گزارش شفاف سازی از سوی مدیران به دلیل بیان علت رشد قیمت سهام شرکتشان می باشد. در حالیکه هیچگاه شاهد توقف نماد شرکتی بورسی در شرایط نزول و افت قیمت سهام به جهت بیان علت روند نزولی و کاهش قیمت سهام نبوده ایم به عبارتی دیگر سرمایه گذاران بازار سرمایه معتقدند که مسئولین بورس همیشه برای رشد قیمت سهام شرکت ها به دنبال دلیل هستند در حالی که کاهش قیمت سهام از نگاه مسئولین نیازی به دلیل ندارد.

در همین راستا بورس نیوز طی برگزاری نظرسنجی با عنوان “آیا موافق ارایه اطلاعیه شفافیت برای شرکت هایی که در یک دوره محدود سقوط قیمتی دارند هستید؟” نظر فعالان بازار سرمایه را جویا شد که طبق آمار به دست آمده 87 درصد از سرمایه گذاران موافق این اتفاق بودند و 13 درصد نیز مخالف این موضوع بودند.

براین اساس اگرچه به نظر می رسد مسئولین بورس کشور در هر حالتی کاهش قیمت سهام شرکت ها را منطقی دانسته و برای آن به دنبال دلیل نیستند اما آمار نظرسنجی مذکور نشان می دهد فعالان بازار سرمایه هر افت قیمت سهامی را که در بورس مشاهده می کنند طبیعی ندانسته و برای برخی از آنها به دنبال دلیل قابل قبول از سوی مدیران شرکت های مربوطه می باشند.

از همین رو محمودرضا خواجه نصیری رییس اداره بورس ها و بازارهای سازمان بورس در گفتگو با بورس نیوز با پاسخ به نظرسنجی مطرح شده اظهار داشت: در شرایط فعلی شاهد روند نزولی و کاهش قیمت سهام شرکت ها به صورت عمومی می باشیم و این روند کلیت بازار سرمایه را در برگرفته به همین دلیل در شرایط فعلی نمی توان از یک یا چند شرکت خاص درخواست ارایه گزارش شفافیت را داشت.

وی افزود: البته این پیشنهاد قابل بررسی بوده و می توان در شرایطی که شرکت ها افت قیمت بیش از حد منطقی و یا روندی برخلاف جهت حرکت شاخص بورس و کلیت بازار به نمایش می گذارند را عملی کرد و علت افت قیمت سهام را از مدیران آنها جویا شد.

بنا بر گزارش بورس نیوز طی معاملات روز گذشته سازمان بورس در اقدامی بی سابقه نماد معاملاتی شرکت مپنا را به دلیل روند نزولی قیمت سهام طی روزهای اخیر و تشکیل صف فروش های پیاپی علی رغم حجم بالای معاملات به جهت ارایه گزارش شفاف سازی متوقف نمود که به نظر می رسد با این اقدام سازمان بورس باب ارایه گزارش های شفاف سازی در روزهای نزولی و افت قیمت سهام گشوده شده است.

خاطر نشان می شود در حالی سهام شرکت مپنا این روزها در قیمت های نزدیک به 1000 تومان با تقاضای فروشندگان و صف های میلیونی فروش مواجه می باشد که اندکی قبل تر سرمایه گذاران شاهد صف خرید چند 10 میلیونی برای سهام این شرکت و عدم عرضه حتی به میزان حجم مبنا بوده اند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب