خلاصه اخبار بورس روز سه شنبه 8 بهمن

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در هشتمین روز از ماه وسط زمستان بعد از چندین روز افت بالاخره مثبت شد و با رشد 783 واحدی بار دیگر به کانال 81 هزار واحد بازگشت.نماد معاملاتی اخابر با 106 واحد، پارسان با 100 واحد و تاپیکو با 96 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس نیز رشد تقریبا 31 واحدی را با کمک مارون،جم و زاگرس تجربه کرد

ارزش کل معاملات بازار به 635.2 میلیارد تومان رسید که 409.4 میلیارد تومان آن متعلق به بازار بورس و مابقی متعلق به بازار فرابورس بود البته 117.3 میلیاردتومان از ارزش معاملات بورس به شپنا اختصاص داشت که عمده آن به صورت بلوکی بوده است. تقریبا 15.5 میلیارد تومان آن نیز متعلق به اوراق بدهی شهرداری شیراز بود. در کل ارزش معاملات بورس بیش از 270 میلیارد تومان که نسبتا قابل قبول بود. مسلما در روزهای اتی اگر به تدریج اعتماد به بازار بازگردد ارزش معاملات نیز بیش از این رشد خواهد کرد.

طبق پیش بینی ها بازار امروز با توجه به افزایش تقاضا در آخرین دقایق روز گذشته ،مثبت بود. نکته مهم این بود که این بار فشار عرضه ها (بعد از رشد اولیه) کنترل شد و با افزایش تقاضای مناسب در سهام بزرگ پاسخ داده شد تا امیدواری ها به شکل گیری یک روند با ثبات در بازار افزایش یابد.

آخرین لحظات بازار امروز تقاضا مناسب بود و اگر طبق وعده مسئولین و حقوقی ها بازار در چند روز اینده به حال خود رها نشود کم کم اعتماد ها باز خواهد گشت و ترس ها نیز ریخته خواهد شد.

نکته مهم و ابتدایی بازار امروز برگزاری جلسه حقوقی ها قبل از شروع معاملات برای هم اندیشی درباره چگونگی حمایت از بازار بود.

صبح امروز سرمایه گذاری ملی ایران میزبان بیش از 50 مدیرعامل و شخص حقوقی با نفوذ بود که به دعوت عسکری مارانی، مرد خوشنام و با تجربه بازار سرمایه برای حمایت جدی از بازار سهام گرد هم آمده بودند. در این جلسه بزرگان بازار سهام بر سر  این موضوع با یکدیگر توافق کردند که چنانچه بر ارزندگی سهام شرکت ها اعتقا دارند و از طرفی شرکت های حقوقی نیز به دنبال حمایت از آن هستند، از فروش دارایی ها خودداری کنند و به اصطلاح سرشاخه نشستن و از بن بریدن را نظاره نکنند.

همچنین بر این عقیده متفق القول باشند که چشم انداز بازار سرمایه روشن بوده و شرایط فعلی همیشه در ایام بررسی بودجه دولت در مجلس بطور طبیعی وجود داشته است. از حاشیه های این جلسه شنیده شد که همراه اول ، بانک تجارت، توسعه ملی، بیمه مرکزی، سرمایه گذاری ملی، سرمایه گذاری غدیر و دیگر حقوقی ها از امروز با تجمیع نقدینگی به دنبال حمایت جدی از بازار سهام شتافته اند.

در بازار امروز حقیقی ها نیز دست به کار شدند و خریدار بودند. روز گذشته حقوقی های بالای یک درصد در بیشتر شرکت ها خریدار بودند و به نوعی سنگ تمام گذاشتند و امروز نیز مشاهده کردیم که برای اعتماد سازی ، به عرضه های سنگین سهام خود در صف خرید نپرداختند.

صحبت های دیروز رئیس سازمان بورس هم مثبت بود. رئیس سازمان بورس با بیان اینکه باکاهش شاخص خروج نقدینگی از بازار سرمایه نداشته ایم و پارک پول داریم، گفت: نمی توان انتظار داشت که بورس همواره مثبت یا منفی باشد؛ اما شرایط فعلی بورس گذراست و بازار به وضعیت تعادلی و مثبت باز می گردد، لذا جای نگرانی برای سرمایه‌گذاران وجود ندارد.

در اخبار حاشیه ای بازار؛

در اخبار سیاسی یکی پس از دیگری اخبار مربوط به لغو تحریم ها به گوش می رسد. تحریم های غذا و دارو نیز به طور کامل برداشته شده است. طبق گفته عراقچی: واردات غذا و دارو در سال حدود 18 میلیارد دلار است لذا در 6 ماهه می‌توان 9 میلیارد دلار غذا و دارو وارد کشور کرد که این قسمت سقف ندارد و می‌تواند تا 15 میلیارد دلار در 6 ماهه اتفاق بیفتد.

مشاوران کنگره آمریکا نیز اعلام کردند که تلاش برای وضع تحریم‌های جدید علیه ایران به واسطه ادامه مذاکرات تهران و ۱+۵ متوقف شده است و احتمال دارد یک قطعنامه غیرالزام‌آور علیه ایران معرفی شود.

معاون خزانه‌داری آمریکا پس از دیدار با معاون وزیر خارجه ترکیه از ادامه پرداخت پول نفت صادراتی ایران به ترکیه توسط بانک ترکیه‌ای هالک بانک خبر داد.

قبل از شروع بازار در مورد دو موضوع نرخ خوراک پتروشیمی ها و بهره مالکانه بد نیست نکته ای را ذکر کنیم. امروز در مورد نرخ خوراک پتروشیمی ها بعد از کش و قوس های فراوان شاهد انتشار اخباری بودیم.

طبق اخبار کارگروهی با حضور کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس و نمایندگانی از انجمن صنفی کارفرمایی صنایع پتروشیمی و معاونت برنامه ریزی و نظارت بر منایع هیدروکربوری وزیر نفت برای محاسبه قیمت خوراک گاز مجتمع های پتروشیمی اوره بر اساس نرخ بازگشت سرمایه (IRRE) برگزار شد و نتایج زیر بدست آمد که در نوع خود جالب است:

محاسبه شده برای خوراک گاز

اختلاف نرخ ها خیلی بالاست و مشخص است که عوامل قابل قبول و غیر قابل قبول اختلافی فرمول تعیین نرخ از سوی هر دو طرف زیاد است که این چنین نرخی تعیین شده است. به هر حال طبق اعلام برخی مسئولین هنوز نرخ قطعی مشخص نیست ولی این نکته را به شما سهامداران و کاربران یادآور می شود که دولت فعلی قصد دارد با آزاد سازی نرخ فروش محصولات شرکت ها از رانت خواری بسیاری از صنایع جلوگیری کند و هر زمان که موضوع افزایش نرخ خوراک و مواد اولیه شرکت ها پیش کشیده شده است بعد از آن از آزاد سازی و عدم دخالت در نرخ گذاری نیز صحبت شده است.

پیش بینی این است نرخی بین نرخ تعیین شده توسط مجلس و وزارت نفت و انجمن صنفی پتروشیمی برای خوراک تعیین شود که با این نرخ نیز شرایط گروه پتروشیمی در اینده مناسب خواهد بود. کسانی که نگران افزایش نرخ خوراک هستند شاید برداشتن تحریم ها  و محدودیت های حمل و نقل، آزاد سازی نرخ فروش داخلی و افزایش نرخ های جهانی را فراموش کرده اند که نه تنها جبران افزایش هزینه های نرخ خوراک را می کند بلکه سود آنها را بازهم افزایش خواهد داد.

در مورد سنگ آهنی ها نیز با اینکه شایعه شده نرخ بهره مالکانه از 30 درصد به 20 درصد کاهش می یابد ولی این نکته را نیز در نظر داشته باشید که بارها مسئولین اشاره کرده اند که در ازای افزایش نرخ بهر مالکانه قیمت سنگ اهن نیز آزاد می شود. محدودیت های قیمتی اعمال شده برای نرخ سنگ اهن در سال های گذشته این صنعت را آزار داده است و مطمئن باشید دولت با آزاد سازی نرخ فروش محصولات ضمن جلوگیری از رانت ، شرایط را برای رقابت سالم و آزادانه و افزایش سود آوری آنها در بلند مدت مهیا کرده است.

در بازار امروز چه خبر بود؟

گروه بانکی که یکی از گروه های کم ریسک و خوب بازار می باشد و از حواشی مختلف به دور است امروز روز خوبی داشتند و در بیشتر نمادها با صف خرید به استقبال معاملات فردا رفتند.

قرار است قسط اول دارایی‌های بلوکه‌شده در 12 بهمن به حساب بانک های ایرانی واریز شود. همچنین معاون وزیر خزانه داری آمریکا از موافقت کشورش با پرداخت پول نفت صادراتی ایران به ترکیه از طریق هالک بانک خبر داده و گفته: هالک بانک ترکیه فرآیند پرداخت پول نفت ایران را ادامه می دهد.

بازنگری در نرخ سود بانکی نیز در دستور کار شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی قرار دارد که باید دید در سال آینده و با کاهش نرخ تورم چه تصمیمی در این مورد گرفته خواهد شد.

گروه بانکی یکی از گروه هایی خواهند بود که گزارش های بودجه سال آتی خود را خیلی محتاطانه نخواهند داد و حتی با توجه به سرمایه گذاری های زیادی که برخی از آنها از جمله وتجارت در بورس داشته اند سودهای خوبی نیز از این محل پیش بینی نمایند.

بانک ملت که واقعا با بی مهری سهامداران به محدوده 250 تومان نیز رسیده بود امروز مورد توجه بود. این بانک فقط به اندازه قیمت فعلی سهم دارایی ارزی دارد. شرکت در روزهای آتی برای افزایش سرمایه متوقف خواهد شد. اوراق بیمه سهم نیز بازگشایی شد. قیمت اعمال 255 تومان بعد از افزایش سرمایه است .

بانک تجارت با عبور موفق از محدوده 350-355 تومان امیدواری ها برای بازگشت قیمتی را افزایش داد. شرکت اواخر همین ماه یا ابتدای ماه بعد افزایش سرمایه دارد و خرید سهم با دید مجمع افزایش سرمایه مناسب است.

پتروشیمی ها روز نسبتا خوبی داشتند. در مورد نرخ خوراک آنها صحبت کردیم .خبر افزایش نرخ متانول به بیش از 600 دلار خبر خوبی برای متانول سازان گروه است.

p/e این گروه پایین است و ریسکی ندارند و مسلما بلند مدت ها می توانند نگاه مثبتی به این صنعت داشته باشند. نکته مهم در مورد گزارش های سال آینده این گروه این است که امکان دارد با توجه به افزایش نرخ خوراک تا حدودی سود های سال بعد خود را در اولین پیش بینی ها محتاط اعلام کنند ولی با توجه به اینکه پی بر ای آنها بالا نیست نگرانی خاصی از این بابت وجود ندارد.

در این گروه مجمع شپدیس با تقسیم سود 425 تومان از 457 تومان برگزار شد. در مجمع شرکت بعضا خبرهای خوبی داده شد.گفته شد اولا نرخ خوراک بیش از از 10 سنت نخواهد شد! همچنین اگر نرخ خوراک 13 سنت هم شود سود شرکت به کمتر از 400 تومان نخواهد رسید.خبرهای مهم دیگر که در مجمع شنیده شد شروع صادرات آمونیاک از ابتدای مهر ماه سال جاری ، افتتاح طرح توسعه بزرگ شرکت در نیمه دوم سال 94، دریافت مطالبات از سازمان حمایت و سعی بر تولید با ظرفیت کامل  بود.

پارسان در برخورد با مقاومت خود پر عرضه بود ولی منفی نشد. پارسان در پیش بینی سود سال 92 تقسیمی شپدیس را 428 تومان لحاظ کرده بود که شپدیس 425 تومان تقسیم کرد.

پالایشی ها بعد از مدت ها در غیاب شبندر با اقبال روبرو شدند. طبق اخبار در بند 2 تبصره 22 بودجه در رابطه با قیمت میعانات لایحه بودجه سال 93، مقرر شده نرخ نفت خام و میعانات گازی برای واحدهای جدید پالایشگاهی و یا توسعه کمی واحدهای داخلی بین 90 تا 95 درصد قیمت صادراتی فوب خلیج فارس برای 10 سال تعیین شود.

دو نکته در این تبصره وجود دارد که برای پالایشگاهی ها و شرکت های دارای پالایشگاه مهم است:

اول اینکه قرار است تخفیف نرخ خوراک برای پالایشگاه های تازه تاسیس و دارای طرح های توسعه مهم حداقل 5 و حداکثر 10 باشد.قبلا و در حال حاضر این تخفیف فقط 5 درصد است و حالا شرکت های دارای طرح های توسعه مهم می توانند تخفیف بیشتری در دریافت خوراک داشته باشند.نمونه شرکت هایی که طرح های توسعه دارند شبندر می باشد که طرح توسعه مهمی دارد و نزدیک به 90 درصد پیشرفت داشته است.برخی شرکت ها نیز دارای پالایشگاه هستند همچون تاپیکو که با توجه به جدید بودن ستاره نفت خلیج فارس می تواند در سال های آینده با تخفیف بیشتر روی خوراک این شرکت مهم سودآوری خوبی از این محل شناسایی کند.

نکته دیگر بحث مدت زمان این تخفیف است که اعلام شده 10 سال است. با این شرایط شرکت های پالایشی از تخفیف حداقل 5 درصدی نرخ خوراک تا 10 سال آینده خیالشان راحت است و این موضوع همچنین مشوقی برای تسریع در اجرای طرح های توسعه آنها در سال های پیش رو می باشد.

بنابراین شرکت هایی که طرح های توسعه دارند اولا در نرخ خوراک تخفیف بیشتری میگیرند و ثانیا از محل افتتاح طرح توسعه مذکور نیز سودآوری خوبی خواهند داشت و با این شرایط می توان به اینده این صنعت امیدوار بود

خودروسازان با وجود عرضه ها در برخی نمادها خیلی خوب حمایت شدند.خبهمن و خودرو و خساپا بعد از چند بار عرضه صف خرید بازهم با صف خرید روبرو شدند.در این گروه خبهمن برای نگهداری گزینه خوبی ست.خزامیا با وجود سود سازی در 9 ماهه و گزارش محتاطانه مورد بی مهری قرار گرفته است و به زیر 200 تومان رسیده است

در این گروه دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور گفته: بسیاری از خودروسازان و قطعه‌سازان خارجی برای ورود به بازار ایران لحظه‌ شماری می‌کنند.

ساختمانی ها بعد از ریزش سنگین روزهای اخیر بالاخره رنگ سبز را به خود دیدند. p/e  برخی سهام گروه جذاب شده است. از جمله ثغرب و آ س پ و ثاخت

ثاخت در معاملات امروز با افت بیش از 10 درصدی بازگشایی شد و متعادل شد. این شرکت در مجمع تقسیمی پایینی داشت. به نظر می رسد افت دیگری نداشته باشد.

آ س پ از 720 تومان به محدوده ی 450 تومان سقوط کرده و امروز با توجه به خبر افزایش سرمایه 5 برابر و تعدیل مثبت تا پایان سال با اقبال و صف خرید روبرو شد.

گروه مخابرات و همراه نیز همگام با بازار افت داشته اند ولی امروز روز خوبی داشتند. اوراق بیمه همراه اول نیز منتشر شده است. اخابر صف خرید داشت. مدیر عامل شرکت اعلام کرده که تا پایان سال 515 ریال به ازای هر سهم محقق خواهد کرد.آخرین پیش بینی شرکت 465 ریال بوده است

در مورد این شرکت همچنین شنیدیم که ۱۷۰ میلیارد از بدهی ۲۲۰ میلیاردی به دولت را پذیرفته و  ۷۰ میلیارد تسویه شده است

سنگ آهنی ها بعد از روزها افت قیمت بالاخره مثبت شدند در سنگ آهنی ها جلساتی برای تغییر نرخ بهره مالکانه ادامه دارد.دولت قبول کرده که دخالتی در تعیین نرخ سنگ آهن ندارد و آنرا آزاد خواهد کرد ولی از طرف دیگر خواستار بهره مالکانه و عوارض می باشد. به هر حال باید منتظر ماند و دید چه نرخی برای بهره مالکانه تعیین می شود!

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن گفته: ما خواستار این هستیم که دولت تا 3 سال فشار به سنگ آهن را متوقف کرده و اجازه دهد تا این بخش توسعه یابد.

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه و جویبار در مجلس و عضو کمیسیون تلفیق بودجه 93 نیز گفته: بهره مالکانه که از سوی کمیسیون تلفیق برای معادن سنگ آهنی که پروانه بهره برداری آنان به نام ایمیدرو است 30 درصد عنوان شده بود از سوی این کمیسیون همچنان همان 30 درصد باقی مانده است مگر آنکه پس از مطرح شدن در صحن علنی مجلس مورد موافقت دیگر نمایندگان قرار نگیرد.

در دیگر نمادها و گروه ها

وخارزم با توجه به افزایش سرمایه در تاریخ 20 بهمن ماه مورد توجه بود.شرکت در دوره ی دی ماه از محل عرضه اولیه مفاخر ( 6.9 میلیارد تومان) و ثاخت( 2.8 میلیارد تومان) و برخی شرکت های دیگر حدودا 10.7 میلیاردتومان سود کسب کرده است که به ازای هر سهم 22 ریال خواهد شد.

در فولادی ها نگرانی خاصی بابت کاهش نرخ برخی محصولات در بورس کالا بین سهامداران ایجاد شده است و این موضوع گمانه زنی ها برای ارائه گزارش های محتاط در سال 93 را قوت می بخشد.ولی باید به طرح های توسعه این گروه نیز توجه داشته باشیم که اثرات خوبی در بلند مدت بر سود آنها خواهد داشت.

ذوب آهن به قیمت ها 400 تومان واکنش نشان داد و امروز مثبت بود.یکی از شرکت های پر سود سال های آینده ذوب آهن خواهد بود.

در دارویی ها تیپیکو با توجه به عدم رشد مناسب بعد از عرضه اولیه با اقبال روبرو شد.در این گروه خبر برداشته شدن کامل تحریم های صنعت ،خبر خوبی بود.

دفارا روز 19 بهمن مجمع افزایش سرمایه 100 درصدی را برگزار خواهد کرد.

دلقما سود هر سهم خود برای سال مالی 92 را با 19 درصد تعدیل مثبت مبلغ 497 ریال اعلام کرد . همچنین شرکت در 9 ماهه نخست سال جاری مبلغ 401 ریال این پیش بینی را که معادل 81 درصد می شود را محقق کرده است

وتوسم در دوره دی ماه از محل فروش سرمایه گذاری ها 11 میلیارد تومان سود کسب کرده است که به ازای هر سهم 35ریال بر سود هر سهم آن موثر است

وتوشه سود هر سهم سال 92 را براساس عملکرد 9ماهه با تعدیل مثبت 8 درصدی از مبلغ 555 ریال به مبلغ 602 ریال افزایش داده است و در عملکرد 9 ماهه 411 ریال (معادل 68 درصد) از این سود را پوشش داده است. علت تعدیل مثبت فوق افزايش درآمدهاي متفرقه مربوط به تفاوت تسعير نرخ ارز ناشي از تک نرخي شدن نرخ ارز در سال 92 مي باشد.

قند هکمتان سود هر سهم سال 92 را براساس عملکرد 3ماهه مبلغ 2002 ریال اعلام نموده است که نسبت به آخرین پیش بینی منتشر شده شرکت کاهشی 71 ریالی داشته  است. در عملکرد 3 ماهه 65 ریال(معادل 3 درصد) از این سود را پوشش داده است

شپارس سود هر سهم خود برای سال مالی 93 شرکت را در گزارش 3 ماهه خود بدون تعدیل مبلغ 813 ریال اعلام کرد . همچنین شرکت در 3 ماهه نخست سال مالی مبلغ 53 ریال که معادل 7 درصد می شود را محقق کرده است

 تکنو که روز گذشته با صف فروش و بدون معامله به کار خود پایان داده بود امروز با حجم عرضه های 3 میلیون سهمی متعادل شد.p/e سهم پایین می باشد.شایعاتی مبنی بر قرارداد احداث 1000 جایگاه CNG با پخش و پالایش اگر تحقق یابد سهم را رشد خوبی خواهد داد

 در گروه ماشین آلات تکمبا و تایرا همچنان با افت قیمت همراه هستند. در این گروه وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه 7500 میلیارد ریال برای ارتقای مکانیزاسیون کشاورزی اختصاص می‌یابد، گفته: مشکل تامین اعتبار کارخانجات تولید کننده تراکتور و کمباین را به شکلی عملی برطرف می‌کنیم.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خبرهای مهم بازار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب