خلاصه خبرها و رویدادهای بازار بورس – چهارشنبه 9 بهمن

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته رشد خوبی داشت و با ثبت افزایش 1153 واحدی از کانال 81 هزار به کانال 82 هزار واحدی پرش کرد.نماد معاملاتی وغدیر با 94 واحد، تاپیکو با 92 واحد و فارس با 81 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند.شاخص کل فرابورس نیز با رشد 32 واحدی بار دیگری به بیش از 800 واحد رسید.

ارزش کل معاملات بازار به بیش از 554 میلیارد تومان رسید که بیش از 392 میلیارد تومان آن به بازار بورس و مابقی به بازار فرابورس تعلق داشت.بیشترین ارزش معاملات بورس به معاملات بلوکی و خرد شپنا با 121.6 میلیارد تومان و خودرو با 17.3 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز بازار بسیار خوبی بود. قبلا نیز اشاره کردیم که فردا روز مهمی برای بازار است و اگر حمایت ها ادامه پیدا کند می توان به رشد قیمت ها و جبران افت اخیر امیدوار بود. در حالی در یک ساعت اول معاملات همه در خرید ها شک و تردید داشتند و خیلی محتاطانه خرید می کردند که خبر حضور نائب رئیس مجلس در تالار بورس و صحبت های مثبت وی بازار را دلگرم کرد و به یکباره نقدینگی خوبی وارد بازار شد و شاهد صف خرید اکثر نمادها بودیم.

لازم به ذکر است که محمد حسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس امروز از تالار بورس اوراق بهادار تهران بازدید کرد. این اقدام به منظور اطمینان بخشی بیشتر به سرمایه‌گذاران مبنی بر اهمیت دادن مسئولان به بازار سرمایه کشور صورت گرفت و وضعیت بورس مورد بررسی قرار گرفت. حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن ابوترابی‌فرد در دیدار خود از بورس گفت: حمایت از بازار سرمایه تصمیم استراتژیک نظام و راهبرد خلل ناپذیر مجلس بوده و در همین راستا مجلس شورای اسلامی هر نوع اقدام اصولی و منطقی به منظور افزایش حجم سرمایه و نقدینگی در کشور را یک گام بلند در راستای تولید ثروت و کاهش فاصله های طبقاتی و مشارکت اقشار مختلف مردم در فعالیت اقتصادی می‌داند.

در گزارش های قبلی اشاره کرده بودیم که افت بازار دائمی نیست و با توجه به از بین رفتن ریسک سیستماتیک ، می توان با خیالی راحت در قیمت های منفی خرید کرد. متاسفانه در روزهای پیش با اینکه قیمت بسیاری از سهم های بنیادی و خوب بازار افت قابل توجهی داشتند ولی بازهم شاهد فروش سهام توسط حقیقی ها و صندوق های سرمایه گذاری بودیم. توصیه اکید داشتیم که با جوزدگی و هیجان زدگی سهام خود را بعد از یک افت 20 الی 30 درصدی از دست ندهید. کسانی که سهام خود را با قیمت های پایین فروختند مسلما بسیاری از آنها همین امروز با قیمت های بالاتر خرید کردند. امیدواریم اتفاقات بورس تجربه ای برای همه سهامداران باشد تا کمتر با هیجانات بی دلیل باعث ضرر و زیان خود و دیگران شوند.

به هر حال افت اخیر بازار یک تلنگر برای کسانی بود که بدون تحلیل به خرید سهام می پردازند و یا بر اساس شایعات دنباله رو سفته بازان می روند . اصلاح اخیر هر چند که شدت داشت ولی ضروری بود. بسیاری از سهام کوچک بازار در دستان برخی سرمایه داران رشد های نجومی کردند ولی شاهد بودیم که در گزارش های 9 ماهه حرفی برای گفتن نداشتند و بی دلیل P/E های بالا گرفتند.

حال سهامداران تازه وارد تا حدود زیادی به این درک رسیده است که بورس با کسی شوخی ندارد  و وقتی بی دلیل رشد کند خطرناک می شود. حال بازار و سهامداران درک کرده اند که بعد از این بر اساس تحلیل به سراغ سهام شرکت های بروند که آینده بنیادی خوبی دارند و P/E بالایی هم ندارند. از این جهت خوشحال هستیم که سهامداران به این موضوع پی بردند اما از ضرر و زیانی که متحمل شدند خوضحال نیستیم که البته با توجه به پتانسیل های بازار سرمایه ، معتقدیم که با صبر این ضرر و زیان ها جبران و حتی در بلند مدت به سود خوبی نیز خواهند رسید

بازار از هفته بعد وارد ایام دهه فجر می شود و انتظار داریم روز اول هفته بازهم صعودی باشد. مسلما اگر نقدینگی ها بازهم به بازار وارد شوند و برخی بی دلیل جو زده نشوند و حقوقی ها نیز پای حرف ها و قول های خود بمانند ایام دهه فجر ایام سبزی برای بازار خواهد بود و شاخص بار دیگر به محدوده های قبلی بازخواهد گشت

در اخبار مهم حاشیه ای بازار

در اخبار اقتصادی کلیات لایحه بودجه به رای نمایندگان گذاشته شد که با 130 رای موافق، 59 مخالف،‌10 ممتنع از مجموع 209 نماینده حاضر در جلسه نمایندگان به کلیات رای مثبت دادند.

طبق اخبار مجوز افزایش ٣٣ درصدی قیمت حامل‌های انرژی با تصویب کمیسیون تلفیق به دولت داده شده است.

بر اساس تبصره هدفمندی یارانه‌ها بودجه ۶۳۲هزار میلیارد ریال برای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و ۱۰۰ هزار میلیارد ریال برای کمک به تولید اختصاص می‌یابد که خبر خوبی برای بنگاه های تولیدی ست.

جهانگیری به وزیر اقتصاد دستورداد دخالت بی‌مورد در امور بورس نشود که هدف وی از این دستور ظاهرا عدم مداخله در قیمت گذاری های بورس کالا ست و این مهم در راستای هدف مهم دوبت یعنی آزاد سازی نرخ محصولات می باشد.

در اخبار سیاسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از معدن گچین بندر عباس بازدید کردند. توافق 6 ماده ای رئیس سازمان انرژی اتمی و دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی که 20 آبان ماه در تهران به امضا رسید شامل امکان بازرسی آژانس از معدن گچین بندر عباس و تأسیسات اراک و همچنین 4 بند دیگر برای دریافت اطلاعات از سوی آژانس بود.دور آتی مذاکرات ایران و آژانس 19 بهمن ماه خواهد بود.

در خبر دیگر باراک اوباما برای پنجمین بار در دوران ریاست‌جمهوری خود به کنگره رفت و نطق سالانه خود را ایراد کرد؛ نطقی که بخش‌ عمده‌ای از آن به مسائل اقتصادی اختصاص یافت. اوباما در این سخنرانی به مسأله ایران نیز اشاره کرد و گفت که در شرایط کنونی تحریم‌های کنگره را علیه تهران وتو خواهد کرد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

گروه خودرویی استارت رشد خوب بازار را زدند که دلیل اصلی آن انتشار شایعات مربوط به فروش بلوک بانک پارسیان توسط ایران خودرو بود که ظاهرا به زودی محقق خواهد شد.

اخبار مربوط به فروش بلوک پارسیان خودرو و خگستر و خاور را با صف خرید همراه کرد که صف خودرو سنگین بود.

در رابطه با فروش این بلوک  معاونت مالی و اقتصادی خگستر گفته: فروش بلوک 33 درصدی بانک پارسیان از ماه های گذشته در برنامه کاری شرکت ایران خودرو قرار داشته، به گونه ای که این مجموعه خودروساز قصد فروش این بلوک را دارد ولی فعلا نهایی نشده است. طبق گفته وی :برنامه فروش بلوک مذکور در مرحله انجام مذاکراتی با خریداران و بررسی شرایط معامله توسط مدیریت ایران خودرو است که هنوز نهایی نشده است.

در این گروه دبیر انجمن خودروسازان ایران از حمایت خودروسازان داخلی از طرح رییس‌جمهوری در سوئیس مبنی بر واگذاری بخشی از سهام خودروسازان داخلی به خودروسازان خارجی خبر داد. گفته شده ایران خودرو و سایپا می‌توانند بخشی از سهام در اختیار خود را به شرکت‌های خارجی واگذار کنند که اگر این اتفاق بیفتد تحولی مهم در این دو شرکت رخ خواهد داد

یک مقام رنوی فرانسه نیز از آغاز ارسال قطعات خودروی تولیدی این شرکت به ایران خبر داده و گفته: لغو موقت تحریم ها به ما اجازه داده صدور قطعات خودرو به ایران را از سر بگیریم. از 10 روز گذشته که توافق ژنو اجرایی شده است محموله قطعات خودروی ال 90 از رومانی بارگیری و به مقصد ایران ارسال شده است.

خبهمن و زامیاد که وضعیت بنیادی مناسب تری نسبت به بقیه دارند نیز صف خرید شدند. خبهمن در قیمت های فعلی و نگهداری با دید مجمع توصیه می شود. زامیاد می توانست در 9 ماهه تعدیل مثبت خوبی داشته باشد ولی بنا به دلایلی نامعلوم بودجه محتاطانه ای ارائه کرد

پتروشیمی ها هم بعد از مدت ها روز مثبتی داشتند. در گروه پتروشیمی نرخ خوراک تعیین شده ولی انجمن کارفرمایان یک نرخ و دولت و مرکز پژوهش ها یک نرخ دیگر را برای خوراک بدست آورده اند که اختلاف فاحشی بین آنهاست ولی به نظر می رسد نرخ 10-12 سنت در نهایت قطعی شود و این برای شرکت های مختلف با توجه به طرح های توسعه، کمتر نیز خواهد بود. مهم این است که با آزاد سازی قیمت محصولات داخلی و افزایش قیمت های جهانی این نرخ باعث تعدیل منفی آنها نخواهد شد.

 در جلسه امروز کمیسیون انرژی نیز  فرصت یک ماهه‌ای به وزیر نفت داده شد تا نسبت به تعیین قیمت واقعی خوراک در سال ۹۲ برای دریافت از واحدهای پتروشیمی اقدام کند.

شپدیس بعد از تقسیم سود 425 تومانی در مجمع دیروز با قیمت نسبتا مناسب 1950 تومان و P/E حدودا 4.4 بازگشایی شد. شاید بازگشایی پایین سهم به دلیل این است که شرکت در بودجه 93 نرخ خوراک را همان 70 تومان سال قبل در نظر گرفته است. در این مورد مسئولان شرکت اعلام کرده اند که با خوراک 13 سنت نیز سود ما کمتر از 400 تومان نخواهد شد، بنابراین اگر نرخ گاز کمتر از 13 سنت تعیین شود با توجه به اوره 400 دلاری و خبرهای خوب شرکت در مجمع مبنی بر افزایش ظرفیت تولید مسلما کاهش سود شرکت جزئی خواهد بود.

بانکی ها روز خوبی در معاملات امروز داشتند. شش بانک خارجی و بانک‌های ایرانی که مشمول تحریم نیستند برای ورود دارایی‌های بلوکه شده ایران در یک اقدام مشترک مشارکت می کنند.  بانک های غیرتحریمی ایران که سابقه مشارکت در تبادلات بین المللی دارند از جمله پاسارگاد،‌ پارسیان،‌ سامان، سرمایه و بانک‌های کشاورزی،‌ کارآفرین، مسکن ،ملت می‌توانند در تبادلات بین‌المللی بانکی و پولی تعریف شده در اجرای گام اول برنامه أقدام مشترک ژنو مشارکت کنند.

این خبر خبر خوبی برای این گروه است. دیروز در مورد وبملت صحبت کردیم که قیمت های فعلی سهم فقط قیمت دارایی های ارزی شرکت به ازای هر سهم است. بنابر این در این قیمت ها ریسک بسیار کمی دارد.

وبصادر این روزها توسط حقیقی ها و حقوقی ها عرضه می شود ولی ریسک کمی دارد و کم کم به سطوح بیش از 115 تا 120 تومان هدایت می شود.

وتجارت به قیمت های حمایتی واکنش نشان داد تا به قیمت های کمتر از 330 تومان نرسد و امروز با اقبال روبرو شد و به بیش از 370 تومان رسید. سهم توانایی رشد تا 400 تومان را نیز دارد. گزارش 9 ماهه شرکت مهم است و اگر با تعدیل مثبت همراه شود و وعده مدیرعامل نیز مبنی بر افزایش سرمایه در اواخر همین ماه محقق شود مسلما در بیش از 400 تومان تثبیت خواهد شد.

در تجهیزاتی ها صدرا و حفاری صف فروش داشتند. حفاری ظاهرا برای تعادل نیاز به گره و افت بیشتر دارد. گفته می شود اورهال یکی از دکل های حفاری در سه ماه اخیر باعث صف فروش سهم شده است.

مپنا شفاف سازی کرد ولی بازگشایی نشد چند روز قبل سهم را به بهانه شفاف سازی متوقف کردند در صورتی که سهم صف فروش بود و تحت فشار عرضه ها قرار داشت که در نامه‌ای به سازمان اعلام کرده: پیش‌بینی درآمد هر سهم شرکت برای سال مالی منتهی به پایان اسفندماه 92 تغییر نکرده و همان 493 ریال برای هر سهم است. این در حالی ست که قبل از توقف گزارش 9 ماهه شرکت اعلام شده بود.

گفته می شود به زودی و تا پایان همین ماه برق عسلویه مپنا نیز عرضه اولیه خواهد شد. در نیروگاه ها خبر افزایش نرخ برق تا 40 درصد در سال آتی خبر نسبتا خوبی ست که این برای مپنا نیز مهم است. در حال حاضر ارزش جایگزینی نیروگاه برق  عسلویه 1400 میلیارد تومان معادل 350 میلیون یورو است. در سال 91 مبلغ فروش آن معادل 195 میلیارد تومان بوده و بنا به آخرین آمار رقم فروش برق سال جاری تا پایان آذر ماه معادل 235 میلیارد تومان شده و پیش بینی می شود که میزان فروش شرکت در سال 92به 310 میلیارد تومان برسد

در دیگر نمادها و گروه ها

پالایشگاهی ها که امروز (چهارشنبه 9 بهمن) مثبت بودند هم خبر خوب داشتند و آن دریافت تخفیف 10 درصدی برای خوراک شرکت هایی ست که جدید هستند و یا طرح های توسعه مهم دارند. شبندر و شپنا طرح های توسعه خوبی دارند.

در این گروه شبندر که متوقف می باشد اعلام کرده که با توجه به ابهام در نرخ خرید نفت خام و عدم پذیرش اعلامیه های واصله شرکت پخش و پالاییش و عدم تکلیف کیفی سازی فرآورده ها ،شرکت قادر به ارائه صورت های مالی 9 ماهه نمی باشد

وضعیت سنگ اهنی ها مبهم است. رئیس انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان سنگ اهن اعلام کرده که ما خواستار این هستیم که دولت تا 3 سال فشار به سنگ اهن را متوقف کرده و اجازه دهد این بخش توسعه یابد.

امروز نائب رئیس مجلس نیز در تالار بورس بر لزوم حمایت از معادن با کاهش نرخ بهره مالکانه تاکید کرد که باعث شد سهام این گروه نیز سبز رنگ شوند.

در سرمایه گذاری ها خعتبار در دوره ی دی ماه از محل فروش سرمایه گذاری ها 2.5 میلیارد تومان سود کسب کرده است که به از ای هر سهم 6 تومان بر سود شرکت موثر است.

وغدیر که پتانسیل های بنیادی خوبی هم از جهت مالکیت در نیروگاه و برخی شرکت های بورسی و غیر بورسی دارد از پارسان جلو زد و زودتر با اقبال روبرو شد. غدیر در دوره دی ماه از محل فروش خبهمن 25.2 میلیارد تومان و فروش ثاخت 1.7 میلیارد تومان سود کسب کرده است.

در قندی ها قشرین سود هر سهم سال مالی منتهی به 31 شهریور 93 خود را از 218 ریال به 304 ریال افزایش داده است.

با ارائه صورت های مالی 9 ماهه نفت سپاهان احتمال عرضه اولیه سهم زیاد شده است. این شرکت در 9 ماهه امسال 2343 ریال به ازای هرسهم محقق کرده است که نسبت به 9 ماهه سال قبل 168 درصد رشد داشته است.

اخابر که افت زیادی در زمان اصلاح بازار داشته مجددا به قیمت های بیش از 300 تومانی بازگشت و امروز صف خرید داشت. تاکنون مخابرات 50 میلیارد تومان از بدهی خود را به دولت پرداخت کرده ، اکنون 170 میلیارد از مجموع 220 میلیارد بدهی را پذیرفته و پس از ارائه یک چک 70 میلیاردی، وزارت ارتباطات بار دیگر فروش پهنای باند به مخابرات را از سر گرفته است.

ساختمانی ها با توجه به اینکه افت زیادی داشته اند کمتر مورد عرضه های سنگین قرار می گیرند. امروز صف خرید آ س پ توسط حقوقی داده شد ولی بازهم صف خرید شد. خبر افزایش سرمایه 500 درصدی سهم را با اقبال روبرو کرده است. سهمی که بعد از مجمع از 490 تومان تا 720 تومان نیز رشد کرد ولی مجدد تا 450 تومان ریزش داشت.

ثاخت در روز صف خرید اکثر نمادهای گروه روز متعادلی داشت. این سهم از یک جهت با عرضه های حقوقی ها ( غدیر) و حقیقی ها افت زیادی داشت که با تقسیم سود بسیار پایین شرایط را برای خود سخت تر کرد.

در این گروه رئیس مشاوران املاک گفته که بازار سهام جذابیت خود را هنوز دارد و نگرانی از بابت خروج نقدینگی از بازار سهم به بازار مسکن وجود ندارد و هنوز بازار مسکن این قدرت را ندارد.

سیمانی ها و فلزی ها تا حدودی نگران افزایش نرخ حامل های انرژی هستند اما اخبار مربوط به تعویق در اجرای فاز دوم هدفمندی و عدم افزایش یکباره نرخ حامل های انرژی تا حدودی خیال آنها را راحت میکند.

رتکو که با بهره برداری کامل ستاره نفت خلیج فارس سودآوری خوبی خواهد داشت امروز منفی بود. این شرکت افزایش سرمایه سنگینی نیز دارد که فعلا زمان قطعی آن مشخص نیست.

لیزینگی ها نیز امروز یکپارچه صف خرید بودند. سهام این گروه افت زیادی داشته اند و با رشد خودرویی ها فعلا رشد می کنند.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب