خلاصه اخبار و رویدادهای بورس 13 بهمن

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس بعد از رش تا کانال 84 هزار واحدی بار دیگر با افزایش عرضه ها افت کرد و با کاهش 558 واحدی به 83،606 واحد رسید.نماد معاملاتی تاپیکو با 116 واحد و وبملت با 69 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد های اخابر و وغدیر به ترتیب با 107 و 85 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس نیز با افت 24 واحدی به 815 واحد رسید.

ارزش کل معاملات به 438.2 میلیارد تومان رسید که 289.6 میلیارد تومان آن به بازار بورس و مابقی به بازار فرابورس اختصاص داشت.حدود 30.5 میلیارد تومان از ارزش معاملات فرابورس به معامله بلوکی پتروشیمی سلمان و 10 میلیارد تومان نیز به اوراق مشارکت شیراز اختصاص داشت.در کل ارزش کل بازار به حدودا 400 میلیارد تومان رسید که قابل قبول بود

بیشترین ارزش معاملات بازار بورس نیز به نماد خودرو با 23 میلیارد تومان و وغدیر با 20.5 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز با فشار عرضه ها شروع شد که دلیل آن جو سازی های بسیاری از تحلیل گران و سهامداران مبنی بر ریزش مجدد شاخص کل و حضور نوسان گیران در برخی نمادها بود. در گزارش دیروز اشاره کردیم که متاسفانه جوسازی ها در بازار بسیار زیاد است و اگر خریدی صورت می گیرد باید با دید مجمع شرکت ها در خرداد و تیرماه باشد، ضمن اینکه باید در سهام کم ریسک و با شرایط بنیادی مناسب و با P/E های معقول سرمایه گذاری کرد.

امیدواریم روزی برسد که هیجان از بازار دور شود ما خواستار رشد شدید قیمت ها نیستیم تا ریزش ها نیز شدید نشود. مقایسه بازار در دو روز کاری قبل با بازار امروز واقعا تعجب آور است. تبدیل صف های خرید به صف فروش در بسیاری از نمادها و در کمتر از 24 ساعت در نوع خود شگفت انگیز است.

به حمایت حقوقی ها هم نمی توان اعتماد داشت آخر سال است و برنامه های آنها اجازه خرید سنگین را به آنها نمی دهد. به گفته یک دوست عزیز:

دیروز در صفوف خرید، حقوقی با عرضه هایش، ملت همیشه در صف را خوشحال کرد. همین حقوقی به اسم حمایت امروز در صف فروش بخش دیگری از ملت همیشه در صف را خوشحال خواهد کرد. فاصله خوشحالی اول تا خوشحالی دوم؛ ضرر برای حقیقی بوده و سود 8% برای حقوقی؛ آیا اسم این حمایت است!!

بازار که در چند هفته اخیر که افت قابل ملاحظه ای داشته بود در سه روز کاری اخیر تا حدودی این افت را جبران کرد ولی نه به طور کامل. این موضوع سهامداران حقیقی بسیاری را خوشحال کرد ولی متاسفانه با جو سازی تحلیل گران و حمایت کاذب حقوقی ها نمی توان اعتماد را به بازار باز گرداند

اگر در شرایط فعلی سهامداران از هیجانات کاذب دوری کنند بازار به ثبات خواهد رسید. امروز در حالی بسیاری از سهامداران حقیقی در صف های فروش برخی نمادها نشستند که بعد از یک رشد دو روزه وقت ثبات و تعادل در بیشتر نمادها بود. امیدواریم در روزهای آتی این ثبات به بازار برسد.

در مورد شاخص که امروز بار دیگر به کانال 84 هزار واحدی بازگشت نمی توان سیگنال فروش یا سقوط داد. بسیاری از تحلیل گران نقطه 85 تا 85500 واحد را نقطه شروع عرضه های شدید می دانند ولی باید به این نکته نیز توجه داشت که ممکن است با اخبار مثبت احتمالی از نرخ خوراک و بهره مالکانه و هدفمندی یارانه ها مقاومت فوق را نیز بشکند و به سمت اهداف بالاتر برسد.

در اخبار حاشیه ای؛ در اخبار سیاسی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای اعلام کرد: اولین قسط از ۴.۲ میلیارد دلار دارایی‌های محدود شده ناشی از درآمد نفتی ایران از روز گذشته  به حساب مربوطه در سوئیس واریز شده است. بانک کشاورزی عاملیت انتقال بخشی از 4.2 میلیون دلار پولهای بلوکه شده را به عهده دارد و انتقال پول به حساب کارگزاران بانک در اروپا خواهد بود.

یک هیات تجاری فرانسوی متشکل از نمایندگان شرکت‌های بزرگ فرانسه به منظور مذاکره در مورد راه‌های گسترش همکاری با ایران صبح دوشنبه هفته جاری وارد تهران خواهد شد و شامگاه چهارشنبه کشور را ترک می‌کند. پاتریک بلن، رییس کمیته خودروسازان فرانسوی و تیه‌ری کورتین، نایب رییس و مدیرعامل MEDEF اینترناسیونال که بزرگ‌ترین تشکل بخش خصوصی فرانسه است، ریاست این هیات را بر عهده خواهند داشت.

بازدید از شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی ایرانی، مذاکره با خودروسازان و قطعه‌سازان داخلی و همچنین نشست با مسوولان دولتی مرتبط از جمله برنامه‌های حضور سه روزه این افراد در ایران است. این هیات قرار است با وزیران مختلف کشور از جمله وزیران صنعت، معدن و تجارت و نفت دیدار و مذاکره کند.

در این حوزه آنگونه که سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفته ظریف و جان کری در حاشیه اجلاس مونیخ با هم دیدار داشته اند.

در اخبار اقتصادی رئیس کمیسیون انرژی مجلس( مسعود میرکاظمی) اعلام کرده: هرچند تاکنون نرخ خوراک در صحن علنی مجلس تعیین نشده است اما وزارت نفت اعلام کرده که نرخ ۱۵ سنت برای خوراک پتروشیمی ها مناسب است. رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفته: قبول دارم که نرخ خوراک پتروشیمی ها در بازار بورس تاثیراتی دارد اما این نکته مهم را نباید فراموش کرد که بخشی از افزایش شاخص بورس در ماههای اخیر غیر واقعی بود و این رشد شاخص در حالی اتفاق افتاد که رشد اقتصادی کشور منفی و وضعیت تولید مناسب نبود.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پتروشیمی ها هنوز خبری قطعی از نرخ خوراک منتشر نشده است و نرخ آن مبهم است و این موضوع بسیار خسته کننده شده است. خبر قطعی از نرخ خوراک برای کل بازار نیز مهم است. در این گروه قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرده که آن قدر که نحوه خصوصی سازی به پتروشیمی ها ضربه زده تحریم ها ضربه نزده است.

در پتروشیمی ها در دی ماه در کل 108 هزار تن صادرات داشته ایم که نسبت به ماه قبل ( 426 هزار تن ) افت قابل ملاحظه ای داشته است. صادرات متانول نیز در این ماه 43 هزار تن بوده است که نسبت به آذر ماه ( 452 هزار تن ) کاهش زیادی داشته است. علت افت صادرات این دو محصول مسلما قطعی گاز بیشتر شرکت های پتروشیمی بوده است و در ماه های آتی قابل جبران می باشد البته باید به کاهش جزئی نرخ اوره و متانول نیز در روزهای اخیر توجه داشت و روند قیمتی آن را زیر نظر داشت.

پارسان متوقف شد. شرکت اعلام کرده که ما تنها شرکت کننده ی در مزایده خرید پتروشیمی پارس هستیم که رقم 4200 میلیارد تومان را برای خرید پیشنهاد داده ایم. نتیجه این مزایده فردا اعلام می شود. غدیر با وجود جو عرضه ها در بازار مثبت  و متعادل بود و به بیش از 800 تومان نیز رسید.

پترول 15 بهمن به مجمع می رود و افزایش سرمایه دارد و امروز متوقف شد. دیروز یک بلوک شپدیس به شرکت انتقال داده شد. در کل شرایط بنیادی شرکت مطلوب است و خرید با دید بلند مدت ریسکی ندارد.

شیران به نظر می رسد در 12 ماهه واقعی 92 نیز تعدیل مثبت هر چند اندک داشته باشد و با تقسیم سود بالا شرایط خوبی دارد. برای سال آتی نیز با اینکه گزارش محتاطانه داده است اما رسیدن به سود سال 92 بسیار محتمل باشد.

شپدیس تا صف فروش نیز پیش رفت. P/E سهم به 4 رسیده است و این موضع ریسک کاهش سود شرکت ناشی از افزایش نرخ خوراک را نیز کاهش می دهد. ضمن اینکه شرکت اعلام کرده سود سال 93 شرکت با نرخ خوراک 13 سنتی هم به زیر 400 تومان نمی رسد.

در سیمانی ها در حالی مدیرعامل کارخانه سیمان لامرد از اعلام لغو مصوبه فروش ۸۰ تومانی مازوت به کارخانه‌های سیمان از دو روز پیش خبر داده و گفته: مابه التفاوت قیمت گاز و مازوت را هم نداده اند که مدیر مالی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفته: مصوبه دولت مبنی بر برابری قیمت مازوت کارخانه های سیمان با گاز هنوز پابرجاست. دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان نیز گفته : وزارت نفت طبق مصوبه دولت تعهد داده که مابه التفاوت 120 تومانی قیمت مازوت و گاز کارخانه های سیمانی را جبران کند.

به هر حال این موضوع در کنار میزان افزایش نرخ حامل های انرژی در فاز دوم سهام این گروه با آزار می دهد. در سیمانی ها شاهد کاهش صادرات این محصول در دی ماه بوده ایم.در آذر ماه صادرات 952 هزار تنی داشته ایم که در دی ماه به 682 هزار تن رسیده است.

در این گروه مجوز صادرات محصولات شرکت صنایع سیمان غرب به اروپا صادر شده است.

بانکی ها با وجود شرایط بنیادی مناسب و ریسک کم ، عرضه های زیادی را بعد از هر رشد تجربه می کنند. بعد از یک رشد 4 تا 8 درصدی به وضوح فشار عرضه ها در نماد های بزرگ گروه را می بینیم که امروز نیز این اتفاق افتاد.

وپاسار شرایط بنیادی خوبی دارد و امروز افت داشت و نتوانست از 320 تومان عبور کند. در این شرکت روابط عمومی بانک اعلام کرده: هیچ گاه تحریم نشده بودیم که بخواهیم رفع تحریم شویم.

در این گروه نمایندگان مجلس تصویب کردند، صندوق توسعه ملی می‌تواند تا 20 درصد از منابع خود را نزد بانک‌های داخلی، خصوصی و دولتی سپرده‌گذاری ارزی نماید.

در فولادی ها باید منتظر اعلام سودهای محتاطانه برای سال 93 به دلیل کاهش قیمت محصولات و همچنین اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت حامل های انرژی باشیم. فولاد برای سال جاری در 12 ماهه تعدیل مثبت خواهد داشت و این را مدیر امور سهام شرکت نیز اعلام کرده است. وی گفته :شرکت با توجه به پوشش 88 درصدی در گزارش عملکرد 9 ماهه منتهی به 30 آذر ماه سال 92 و همچنین با فرض ثابت ماندن شرایط قیمتی و هزینه بهای تمام شده مواد اولیه از جمله سنگ آهن و انرژی، تعدیل مثبت سود برآوردی هر سهم تا پایان سال دور از ذهن نمی باشد.

ذوب که به دلیل طرح توسعه و افزایش سرمایه بار دیگر از 400 تومان جدا شده و به سمت 500 تومان در حرکت است می تواند برای سال بعد شرایط دیگری داشته باشد

در گروه پالایشی نرخ نفت خام و میعانات گازی برای واحدهای جدید پالایشی و یا طرح های توسعه بین 90 تا 95 درصد قیمت صادراتی فوب خلیج فارس برای 10 سال تعیین شده است که در بلند مدت برخی شرکت های گروه را جذاب خواهد کرد. به خصوص شبندر و شپنا

در شپنا شایعاتی مبنی بر معامله بلوکی سهم توسط بانک رفاه به گوش می رسد. شبندر بازهم نتوانست در بیش از 1500 تومان تثبیت شود. اگر سهم در قیمت های بیش از 1500 تثبیت شود با توجه به شرایط بنیادی مناسب رشد خواهد کرد.

خودرویی ها بار دیگر با فشار عرضه ها روبرو شدند. شایعاتی مبنی بر تعویق فروش بلوک پارسیان توسط ایران خودرو در بازار پیچیده که یکی از دلایل افزایش عرضه ها در این گروه است. گفته می شود وصندوق نیز به مشتریان بلوک پارسیان اضافه شده است. ایران خودرو که به لیدر گروه تبدیل شده با منفی شدن سایر نمادها را نیز به قیمت های منفی و صف فروش کشاند.

خبهمن با فروش های غدیر روزهای بسیار پر فروشی را تجربه می کند و معمولا با اینکه شرایط بنیادی خوبی دارد ولی سنگین ترین صف فروش را تشکیل می دهد.

خبهمن سهم بنیادی خوبی ست شرکت کلیه تولید و فروش خود را به بهمن دیزل منتقل کرده است. باید از این به بعد شرکت را یک شرکت سرمایه گذاری بدانیم که مسلما تا پایان سال از محل افزایش سود سرمایه گذاری ها تعدیل خواهد داشت. گزارش 9 ماهه شرکت بسیار مهندسی شده ارائه شده. هزینه ها به اندازه سود سرمایه گذاری ها رشد داده شده تا سود خالص تغییری نکند. غدیر در این سهم عرضه کننده می باشد و اجازه خود نمایی به سهم را نمی دهد.

در خبهمن معاون اقتصادی و برنامه ریزی شرکت در خصوص خروج از برخی شرکت ها توسط گروه بهمن گفته: گروه بهمن هیچ سهمی را نمی فروشد و تنها جابه جایی عامل اصلی برخی از این خروج ها است.

خنصیر قصد افزایش سرمایه 1.5 میلیارد تومانی از محل سود انباشته و اندوخته دارد. سرمایه فعلی شرکت 4 میلیارد تومان می باشد.

در این گروه به دنبال لغو رسمی تحریم صنعت خودرو فعالیت‌های رنو در ایران در حد قابل توجهی افزایش یافته است. به گفته کارشناسان شرکت رنو مجددا ارسال رسمی قطعات محصولات تولیدی خود به ایران را آغاز کرده است. علاوه بر آن شرکت رنو در حال برنامه‌ریزی برای افزایش قابل توجه تیراژ تولید دو محصول تندر 90 و مگان در ایران است.

در دیگر نمادها و گروه ها:

رانفور امروز از صف فروش به صف خرید رسید. شرکت قصد افزایش سرمایه 180 درصدی از محل انباشته را دارد و در حال طی مراحل قانونی می باشد. در این سهم صندوق نفت فروشنده بود که دیگر فروشنده نخواهد بود چرا که دیگر سهمی ندارد. سهامدار اصلی شرکت در حال حاضر ملی انفور ماتیک با 94.3 درصد می باشد. یعنی کلا 5.7 میلیون سهم شرکت در دست دیگر سهامداران می باشد.

اخابر با اقبال روبرو بود که در پایان متعادل شد. اینترنت تی.وی بهانه رشد سهم می باشد. مدیر عامل شرکت نیز در مورد سود سال جاری گفته به سود 50 تومانی خواهیم رسید.

در دارویی ها تیپیکو که روز گذشته در بیش از 700 تومان با صف خرید روبرو بود امروز خیلی راحت به 3 درصد منفی رسید. روز دارو سود هر سهم خود را همان پیش بینی قبلی یعنی 411 ریال اعلام کرده است ولی در 9 ماهه موفق به پوشش 92 درصدی شده است

در قندی ها قشکر صف خرید داشت و بیشتر نمادها منفی معامله شدند.در این گروه در دی ماه در شکر واردات 134 هزار تنی داشته ایم که نسبت به ماه قبل( 146 هزار تن) کاهشی بوده است.

در سنگ آهنی ها کگل و کچاد با توجه به انتشار اوراق اختیار فروش تبعی متعادل شده اند و ریسک آنها نسبت به قبل بسیار کمتر شده است.طبق آما گمرک در سنگ آهن طی دی ماه  1938 هزار تن صادرات صورت پذیرفته که در آذر ماه 2039 هزار تن بوده است.

در ماشین آلات تکنو با فشار عرضه ها خیلی زود به صف فروش رسید. قبلا شایعاتی در مورد قرارداد احداث  1000 جایگاه CNG دولت با تکنوتار بین سهامداران پخش شده بود که باعث توجه به این سهم شده بود.در روزهای قبل خبری رسمی در مورد موافقت قطعی وزارت نفت برای احداث 1000 جایگاه عرضه سی ان جی با سرمایه گذاری بخش خصوصی در رسانه ها منتشر شد تا گمانه زنی ها در مورد تحقق این شایعه قوت بگیرد.

در نفتی ها معاون بازار شرکت بورس اعلام کرد که : عرضه اولیه نفت سپاهان در این هفته و هفته بعد انجام نخواهد شد.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب