خلاصه خبرها و رویدادهای بورس دوشنبه 14 بهمن

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل در بازار امروز دوشنبه افت 441 واحدی را به ثبت رساند و در 83،165 واحد ایستاد. نماد معاملاتی فارس با 41 ،تاپیکو با 40 و وغدیر با 24 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی شکف با 21 واحد و فملی با 20 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. شاخص کل فرابورس نیز افت 14 واحدی را تجربه کرد به 801 واحد رسید.

ارزش کل معاملات به 400 میلیارد تومان رسید که 256.1 میلیارد تومان آن به بازار بورس و مابقی به بازار فرابورس تعلق داشت. بیشترین ارزش معاملات بورس به معاملات خرد و بلوکی شپدیس با 44.3 میلیارد تومان و وبملت با 17.5 میلیارد تومان اختصاص داشت

بازار امروز  نیز همچون روز گذشته منفی بود. از معاملات امروز و روز گذشته می توان این موضوع را فهمید که موج های نزولی کوچکتر شده اند به عبارتی دیگر بازار متمایل به یک ثبات و حالت تعادل است. این ثبات خوشبختانه با کاهش ارزش معاملات همراه نیست و همین موضوع امیدوار کننده می باشد. مسلما اگر برخی سهامداران از هیجانات دوری کنند بازار خیلی زودتر نیز به تعادل می رسد و منفی های شاخص نیز ترسناک نخواهد شد. شاخص کل به مرز 83 هزار واحد رسید که محدوده 82300 تا 82500 حمایت بعدی آن می باشد.

دیشب در بخش «فردا بازار» اشاره داشتیم که :

بازار تا حدودی معاملات منفی را در برخی نمادها دنبال کرد و در قیمت های منفی کامل تقاضا ها بیشتر بود. امروز شاهد جمع آوری صف فروش های برخی نمادها و تعادل قیمتی مثبت و منفی سهامی بودیم که روز گذشته منفی و متعادل بودند. حتی برخی به قیمت های مثبت نیز رسیدند.

برخی اصلاح این روزها را بعد از 2 روز رشد قیمت ها و تمایل بسیاری از سهامداران برای بدست آوردن بازدهی 8 تا 10 درصدی در 3 روز مثبت اخیر منطقی می دانند و معتقدند ریزش بازار خیلی شدید نخواهد بود که البته منطقی نیز می باشد چرا که بسیاری از سهامداران که دید میان مدت و بلند مدت دارند قیمت های فعلی بسیاری از سهام را برای خرید مناسب می دانند.

بازار با توجه به شرایط فعلی افت شدید دیگری نخواهد داشت و آینده آن در میان مدت و بلند مدت مثبت ارزیابی می شود. نکته مهمی که شاید فعلا احتیاط را در دستور کار بسیاری از فعالان قرار داده بحث گزارش های بودجه 93 شرکت ها می باشد که از اواخر همین ماه منتشر خواهند شد. همه ما انتظار داریم که بودجه های سال آتی با توجه به بحث عدم رشد شدید نرخ محصولات شرکت های تولیدی و ثبات قیمت ارز و همچنین افزایش نرخ حامل های انرژی، محتاطانه ارائه شود .بنابراین سهامداران منتظرند تا اثرات این موضوع بر بازار بررسی و بعد از اتمام گزارش ها ،از اواخر سال جاری  و ابتدای سال بعد بازار رشد خوبی را تجربه کند.

پیش بینی بیشتر کارشناسان نیز همین می باشد و بسیاری معتقدند که نگهداری سهام بنیادی تا مجمع سال آینده در خرداد ماه و تیر ماه استراتژی خوبی ست. فقط باید این نکته را بازهم تکرار کنیم که همچون چند ماه قبل باید کسب بازدهی های 100 یا 200 و حتی بیشتر را بعد از این فراموش کرد. در  حال حاضر در 4  ماه آینده کسب یک بازدهی 40 -50 درصدی نیز مناسب ارزیابی می شود.

این موضوع را نیز اشاره می کنیم که سوای گزارش های بودجه سال 93 شرکت ها، مباحث مهمی دیگری نیز وجود دارند که بازار هر روز اخبار آن را با دقت زیادی دنبال می کند و اثرات با اهمیتی در گروه های مختلف دارد. بحث فروش بلوکی وپارس توسط مجموعه ایران خودرو یکی از این موضوعات مهم است که امروز اثرات خبر قطعی بودن آن تا پایان سال را در معاملات گروه خودرو مشاهده نمودید. بحث معامله بلوکی پتروشیمی پارس نیز تقریبا در حال نهایی شدن است. موضعی که بر روی شرکت های بزرگی همچون پارسان و غدیر اثرات مهمی دارد.

در مباحث دیگر باید به بحث نرخ خوراک پتروشیمی ها و بهره مالکانه اشاره کرده که هنوز قطعی نشده اند و امیدواریم هر چه زودتر با تعیین نرخ های قطعی برای آنها بازار را از دو ابهام بزرگ نجات دهند. مسلما اگر مجلس به شرایط بازار سرمایه توجه کند نرخ های بالا برای این دو تعیین نمی کند .اگر این دو موضوع منطقی تعیین شود و نهایی شود مسلما شاخص کل رشد خوبی قبل از پایان سال خواهد کرد. بحث هدفمندی نیز بسیار مهم است که به نظر می رسد یک رشد 30 الی 40 درصدی برای حامل های انرژی تصویب شود که مسلما با توجه به برنامه های دولت برای آزاد سازی نرخ محصولات شرکت های تولیدی این موضوع تاثیر زیادی در بلند مدت بر سود آنها نخواهد داشت.

در اخبار حاشیه ای، در اخبار اقتصادی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در رابطه با نرخ حامل های انرژی امروز بیان داشت : دولت و مجلس هیچ قیمتی برای حامل های انرژی تعیین نکردند و تنها در امد کل حاصل از هدفمندی یارانه ها اعلام شده است و در حال حاضر تصویر روشنی از قیمتها نخواهیم داشت.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پتروشیمی ها بحث ها و جلسات که با اختلافات نیز همراه است برای تعیین نرخ خوراک ادامه دارد. هر آن ممکن است قیمت نهایی نرخ خوراک که گفته می شود در محدوده 10 سنت می باشد، به طور رسمی اعلام شود. اتفاقی که بعد از مدت ها می تواند سهامداران این گروه را از سردرگمی نجات دهد.

دیروز رئیس کمیسیون انرژی قیمت خوراک 15 سنت را منطقی دانست و امروز یک عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان این که در کشورهای همسایه مانند قطر و عربستان قیمت گاز خوراکی پتروشیمی ها کمتر از پنج یا هفت سنت است تصریح کرد: سختگیری ها در این خصوص به جا نیست و باید این بحث به وزارت نفت که نظرش به کمتر از ده سنت است واگذار شود تا در این رابطه تصمیم گیری کند.

پتروشیمی ها با نرخ خوراک 10 سنت نیز گزارش های خود را برای سال بعد محتاط خواهند داد ولی نکته مهم در مورد آنها این است که بسیاری از آنها p/e  های جذابی دارند .در این گروه گفته می شود از هر متر مکعب گاز نیز 13 تومان عوارض دریافت می شود.

غدیر روز متعادلی داشت و در حالی روز گذشته به بیش از 800 تومان رسیده بود که امروز بار دیگر به کمتر از این رقم رسید. گفته می شود مدیرعامل غدیر و ساتا خرید بلوک 40 درصدی پتروشیمی پارس را توسط پارسان تایید کرده اند و این موضوع امروز رسما اعلام می شود. پرتفوی خوب پارسان با خرید این شرکت پتروشیمی تکمیل خواهد شد.

پتروشیمی پارس یکی از شرکت های ارزنده صنعت پتروشیمی می باشد. تولید و فروش پتروشیمی پارس در یک سال اخیر به دلیل مشکلات تحریم نسبت به سال های قبل کاهشی بوده است ولی پیش بینی می شود با توجه به افزایش ظرفیت تولیدی به سود 450 تومان در ابتدا  و بیش از 500 تومان تا پایان سال بعد دست یابد که اثرات خوبی بر پارسان خواهد داشت.

پتروشیمی کرمانشاه روز متعادلی داشت. خبر رسیده که این شرکت از بانک توسعه صادرات یک وام 250 میلیون یورویی برای فاز دوم طرح اوره –آمونیاک دریافت کرده است.

در اوره سازان نرخ اوره جهانی از 411 دلار در حالی به 400 دلار افت کرده بود که بار دیگر 5 دلار افزایش یافته است.

در این گروه در حالی شاهد افت صادرات اوره و متانول به لحاظ وزنی نسبت به ماه های قبل به دلیل قطعی گاز هستیم که پروپان مایع در دی ماه صادرات خوبی داشته است. در دی ماه امسال 245 هزار تن پروپان مایع صادر شده که که نسبت به آذر ماه ( 99 هزار تن) رشد جالبی داشته است.

در خبری خوب برای پتروشیمی ها بورس کالا در اطلاعیه ای، سقف دامنه نوسان مجاز قیمت 7 محصول شامل محصولات گروه پلی پروپیلن گروه نساجی، کوپلیمرهای پلی پروپیلن (گرید لوله)، انواع پلی اتیلن سنگین اکستروژن (گرید لوله)، گروه پلی استایرن انبساطی، جوش شیرین، دی اتیل هگزانول و منومر وینیل استات را از 5 درصد به 10 درصد افزایش داد.

خودرویی ها با خبر تایید فروش وپارس توسط مدیرعامل ایران خودرو با رشد قیمتی روبرو شدند و برای خودرو در معاملات فردا صف خرید چیده شد. مدیرعامل ایران خودرو از واگذاری بلوک 33 درصدی بانک پارسیان تا پایان سال جاری خبر داده و گفته: خریدارانی برای خرید بلوک به طور جدی با ایران خودرو مذاکره کرده اند و ما مصصم به فروش آن تا پایان سال هستیم.

خبهمن همانطور که قبلا هم گفتیم بنیادی ترین سهم گروه خودرویی ست ولی با فشار عرضه ها در این گروه اول از همه به صف فروش می رسد و در موقع افزایش عرضه ها نیز دیرتر از بقیه صف فروشش جمع آوری می شود. غدیر عامل افت زیاد این سهم با سود 42 تومانی می باشد. گزارش 9 ماهه شرکت نیز بسیار مهندسی شده ارائه شد در حالی که می توانست به راحتی 10 تا 15 درصد تعدیل مثبت بدهد.

در این گروه یک عضو ناظر شورای رقابت گفته: دستورالعمل قیمت گذاری خودرو در سال ۹۳ بر اساس کاهش نرخ تورم و رشد مثبت اقتصادی بازنگری می‌شود.

گروه انفورماتیکی و رایانه ای که در زمان افت بازار در هفته های اخیر افت زیادی نداشته اند از گروه های نسبتا مورد توجه بازار است.گروهی که از حواشی بررسی بودجه سالانه کشور و هدفمندی یارانه ها دور می باشد. رانفور با خبر افزایش سرمایه 180 درصدی امروز نیز مورد توجه بودو صف خرید خود را تا پایان حفظ کرد.حضور در افزایش سرمایه مناسب ارزیابی می شود.

در سنگ اهنی ها مجمع ومعادن امروز برگزار شد و سرمایه شرکت 146 درصد افزایش یافت.اخبار نسبتا خوبی در مجمع بیان شد.در مجمع گفته شد که مجلس به احتمال فراوان بهره مالکانه را بین 20 تا 25 درصد تعیین خواهند کرد.همچنین گفته شد وزیر صنعت نیز قول داده برای بهره مالکانه سعی می شود نرخی منطقی تعیین شود

خبر تعدیل مثبت دیگر برای ومعادن در گزارش بعدی از خبرهای مثبت دیگر بود.گفته شده سود شرکت به حق تقدم های آن نیز تعلق خواهد گرفت

قندی ها روز مثبتی را تجربه کردند. ظاهرا تعرفه واردات شکر از 10 درصد به 22 درصد افزایش پیدا کرده است که خبر خوبی برای این گروه خواهد بود.

قند مرودشت سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/4/93 خود را از 250 تومان به 274 تومان افزایش داده است.نرخ فروش شکر توسط شرکت در بودجه 1720 تومان لحاظ شده است.

در دارویی ها بیشتر نمادها منفی بودند. روز دارو با توجه به پوشش خوب در 9 ماهه صف خرید بود. p/e سهم نیز نسبتا پایین است. تیپیکو بار دیگر منفی بود. سهم در بلند مدت توصیه می شود. در روزهای آتی نیز اگر به 600 تومان نزدیک شود حجم معاملات بالاتری را تجربه خواهد کرد.

خبر لغو تحریم ها خبر خوبی برای این صنعت است ولی گزارش های محتاطانه آنها در 9 ماهه تا حدودی آنها را از دوران اوج خود دور کرده است. در کل این گروه به نظر می رسد در قیمت های فعلی ریسکی نداشته باشند و به لحاظ بنیادی نیز از بسیاری از صنایع بازار شرایط بهتری دارند.با اینکه گزارش های 9 ماهه این شرکت در پیش بینی ها محتاط بوده است ولی به نظر می رسد در 12 ماهه سود های خوبی شناسایی کنند. برای سال آتی نیز گزارش های خیلی محتاطی ارائه نخواهند کرد.

ساختمانی ها در تمامی نمادها منفی بودند. آ س پ در قیمت های کمتر از 500 تومان با دید بلند مدت سهم خوبی ست. برخی نیز که پی بر ای کمتر از 5 یا 4 دارند نیز ریسکی ندارند. ثاخت بازهم قبل از آغاز فشار عرضه ها با وجود پی بر ای پایین صف فروش شد. غدیر ضربه زیادی به این سهم زده است. جلسه معارفه مدیر عامل جدید شرکت نیز طی روز جاری برگزار می شود.

سیمانی ها که در ماه های سرد سال روزهای خوبی نداشتند امروز در بیشتر نمادها با افت قیمت روبرو بودند. مشکلات گاز بسیاری از شرکت ها روند تولیدی و صادراتی آنها را با مشکل همراه کرد. در سیمانی ها در دی ماه به لحاظ وزنی 687 هزار تن سیمان پورتلند صادر شده است که نسبت به آذر ماه ( 770 هزار تن) افت داشته است. نرخ صادراتی نیز از 61 دلار در هر تن به حدودا 60 دلار در هر تن کاهش یافته است.نرخ میانگین فروش در 10 ماهه ابتدای امسال بیش از 72 دلار در هر تن می باشد.

در حمل و نقلی ها فقط حرهشا مثبت بود.در این گروه  یک میهمان جدید وارد بازار خواهد شد. جلسه معارفه کشتیرانی دریای خزر برای فعالان بازار سرمایه شنبه هفته آینده مورخ 19 بهمن برگزار می‌شود.عرضه اولیه سهام این شرکت پس از معارفه، احتمالا در اواخر بهمن‌ماه در فرابورس ایران انجام می شود.

در این گروه حفارس برای هر سهم درسال مالی 92 مبلغ 100 ریال زیان خالص پیش بینی کرده که در مقایسه با اطلاعیه قبلی (مبلغ 52 ریال زیان) افزایش 92 درصدی داشته است.

در کانی ها غیر فلزی به جز کاذر که بعد از بازگشایی مثبت شد سایر نمادها منفی بودند.کساپا نیز در آخرین معامله مثبت شد.کاذر با فروش املاک پارک ساعی و قطعیت معامله بلوکی کسرا سود هر سهم خود را از 29 تومان به 116 تومان افزایش داده است و امروز با رشد 4-5 درصدی بازگشایی شد و پی بر ای سهم به 8.5 رسید.بازار متوجه شده که سهام با پی بر ای های بالا باید اصلاح پی بر ای داشته باشند. در کل کاذر با این نقدینگی توانایی تسویه وام های خود را دارد و از لحاظ بنیادی نیز در شرایط خوبی قرار دارد.شرکت سود عملیاتی خود را در این گزارش حدودا 26 درصد نسبت به پیش بینی قبلی رشد داده است ولی رشد سهم فعلا در بیش از 1000 تومان منطقی نیست

در بازار امروز اخابر منفی شد و همراه نیز در آخرین معامله مثبت شد.همراه سهم خوبی برای نگهدای با دید مجمع می باشد.اخابر با اینکه به گفته مدیر عامل تا پایان سال سود خود را به 50 تومان نیز می رساند ولی شفاف سازی مبنی بر عدم تغییر سود هر سهم داشته است

در شوینده ها بالاخره بعد از سه سال نماد شکف با رشد 334 درصدی بازگشایی شد. سهم سه سال بسته بود ولی در ازای این بسته بودن بازدهی نسبتا منطقی داد.

در کاشی سازها کساوه مثبت و سایر نمادها منفی بودند. کحافظ بعد از تعدیل منفی 84 درصدی چند روز پیش با افت 8 درصدی به بازار بازگشت و با پی بر ای 200 بازهم برخی سهامداران به خرید آن پرداختند.سهم امروز نیز صف فروش بود.متاسفانه برخی سهامداران حقیقی گول سهام شناور پایین برخی سهام را می خورند و بدون تحلیل و منطق به خرید برخی سهام که اصلا دلیلی برای حضور آنها در تابلوی معاملات وجود ندارد می پردازند

در تجهیزاتی ها گویی شرکت حفاری یا ورشکست شده یا تعطیل شده است. سهم صف فروش سنگینی دارد و برای تعادل نیز به گره نمی رود. حجم معاملات سهم نیز بسیار ناچیز است.

در بانکی ها در نیمه دوم بازار شاهد افزایش نسبی تقاضا بودیم. در این گروه وپارس سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس سرمایه قبلی اش را از 612 ریال به 650 ریال افزایش داده است و در 9 ماهه واقعی نیز 65 درصد پوشش داده است.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب