سه عامل صعود قیمت ها / پرهیز مسئولان بورس از اظهارنظر شخصی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

جلب توجه سرمایه های خرد به سمت بورس طی ماه های گذشته بستر مناسبی را برای سازمان بورس و اوراق بهادار فراهم ساخت تا با معرفی ابزارهای متنوع سرمایه های جدید را به سمت بخش های واقعی اقتصاد هدایت کند.

فرصت سوزی سازمان بورس

سعید اسلامی بیدگلی با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: این ابزارها شامل افزایش سرمایه شرکت های فعال در بازار سهام، بالا بردن میزان سهام شناوری آزاد، پذیرش شرکت های جدید و نیز صندوق های زمین و ساختمان است، اما سازمان بورس و اوراق بهادار این فرصت را از دست داد.

مدیر عامل شرکت مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی افزود: با توجه به ورود حجم بالای نقدینگی به بازار طی سال جاری، اقدامی که بایستی از سوی سازمان بورس صورت گیرد، تدوین این قبیل ابزارها برای چنین مواقعی است تا با افزایش تقاضا سرمایه ها به بخش های واقعی اقتصاد جذب شود، نه بخش های مالی؛ چراکه نبود ابزارهای متنوع پدیده ای را همانند آنچه طی چند ماه اخیر شاهد آن بودیم، رقم می زند.

این کارشناس بازار سرمایه همچنین بر لزوم تحول و اصلاح زیر ساخت های فنی موجود تأکید کرد و گفت: سازمان بورس سال ها است برنامه کاهش هزینه معاملات را در نظر دارد. گرچه در دوران حاکمیت رکود در بورس کاهش کارمزدها براحتی امکان پذیر نیست، اما از شرایط رونق اخیر در معاملات نیز برای تحقق این برنامه استفاده نشده و این فرصت هم طی سال جاری به نوعی از دست رفت.

عدم شفافیت صد درصدی در بورس

وی به عدم شفافیت اطلاعاتی شرکت های بورسی اشاره کرد و اظهار داشت: با وجود آنکه بایستی شرکت های بورسی از شفاف ترین بخش های اقتصادی کشور باشند، اما به صورت کامل شفاف نیستند. بخشی از این عدم شفافیت به خود شرکت ها، بخشی به سازمان بورس و بخشی به اقتصاد کلان کشور بر می گردد. چراکه برنامه های کلان بلندمدت اقتصادی همچون نرخ خوراک پتروشیمی و بهره مالکانه معدنی بایستی برای یک دوره پنج ساله تدوین شود تا ریسک ناشی از تصمیم گیری دولت و مجلس و سایر نهادهای سیاست گذار در رابطه با این قبیل مسایل بر سرمایه گذاران تحمیل نشود. اما در حال حاضر این ابهام خود اتفاق تلخی محسوب می شود که هم اکنون سایه آن بر سر بورس سنگینی می کند.

سه عامل اصلی صعود قیمت ها

اسلامی بیدگلی رشد قابل توجه قیمت ها در بازار سهام طی سال جاری را ناشی از سه عامل اصلی دانست و افزود: در هفته های اخیر این امکان وجود نداشت که همانند ماه های گذشته بتوان به بهانه رشد بهای دلار، نرخ تورم و چشم انداز مثبت اقتصادی برای بورس روند صعودی قابل ملاحظه ای متصور بود. از این رو چندی پیش برخی کارشناسان و فعالان بازار با اصطلاحات مختلف از جمله اصلاح قیمت ها، سقوط و یا ترکیدن حباب قیمتی همگی افت شاخص و قیمت سهام را پیش بینی کرده بودند. در این شرایط سرمایه گذاران غیر حرفه ای نیز همانطور که دیرتر وارد بازار می شوند، زودتر نیز اقدام به خروج می کنند. در نتیجه بخشی از نقدینگی سرازیر شده به بورس با خروج از بازار به روند منفی معاملات دامن زد.

وعده حمایت از بازار و دامن زدن به بی اعتمادی ها

این کارشناس بازار سرمایه پیرامون وعده های حقوقی ها برای حمایت از بورس و افزایش بی اعتمادی سرمایه گذاران به دلیل عدم تحقق این وعده ها تأکید کرد: یکی از مشکلات بازار سرمایه ایران در همین ارتباط است. چراکه هر شخص مسئولی در بازار دو نقش بر عهده دارد. نقش کارشناسی و نقش حقوقی. اگر فرد از بستر شخصیت حقوقی خود اظهار نظر کند، در واقع اقدام به خبر رسانی کرده است که نباید اطلاعاتی مخدوش ارایه کند. اما اظهار نظر شخصی وی در آن جایگاه حقوقی تخلف محسوب می شود.

اسلامی بیدگلی تأکید کرد: براین اساس بهتر است مسئولان سازمان بورس و مدیران ارشد بازار سرمایه از اظهار نظرهای شخصی پیرامون روند معاملات پرهیز کرده و تنها اقدام به مدیریت ریسک کنند. چراکه به عنوان مثال در این راستا به نظر می رسد برای صندوق های سرمایه گذاری ساز و کار مناسبی در نظر گرفته نشده و در حال حاضر به نوعی برای ابزاری نوین راهکاری کهنه استفاده می شود. چرا که وجود تعداد بالای صندوق ها با ساز و کار فعلی، خود برای دوره های رکود و سقوط بازار سهام خطرناک بوده و مدیران آنها به دلیل نگرانی از افزایش میزان تعداد واحدهای ابطالی، مجبور می شوند در چنین شرایطی بهترین سهام خود را بفروشند. همچنین لازم به نظر می رسد تا در راستای مدیریت ریسک در بورس در کنار طراحی ساز و کارهای دقیق تر، امکان استفاده از اوراق مشتقه نیز فراهم شود، هرچند در این رابطه نیز هنوز موفقیتی حاصل نشده است.

پایان دوره انتخاب کورکورانه سهام

اسلامی بیدگلی در خاتمه سخنان خود گفت: در مجموع گرچه قیمت سهام طی سال جاری رشد زیادی را تجربه کرده است، اما باز هم در بورس سهام ارزنده و مناسب جهت سرمایه گذاری وجود دارد، هرچند دوران انتخاب کورکورانه سهام گذشته و بایستی با تحلیل و دقت نظر بیشتر اقدام به خرید سهام کرد. اما با توجه به نقدینگی حاضر در بورس همچنان ورود سهام جدید می تواند جهت پایداری سرمایه ها در بازار کمک کننده باشد. چراکه طبق اخبار و آمارهای موجود به نظر می رسد بخش های موازی بورس نیز کم کم شروع به فعالیت کرده اند و آغاز تحرک آنها به ویژه در بخش مسکن می تواند منجر به جذب بیشتر سرمایه ها به سمت محل های امن تر و خروج آن از بورس شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب