سایپا در خکاوه چه برنامه ای دارد ؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

نماد سایپا دیزل در 3 ماه گذشته تنها توانسته به بازدهی 20 درصدی دست یابد که در مقایسه با سایر خودرو ساز ها کمترین میزان بازدهی را بخود اختصاص داده است.

از اواخر دی ماه ارزش سهام شرکت سایپا دیزل روند نزولی را تجربه می نماید البته در این مدت هم وضعیت بازار سرمایه بگونه ای بود که این روند طبیعی قلمداد می شود اما نکته ای که این روز ها ذهن فعالان بازار سرمایه را بخود مشغول ساخته عرضه های ممتد سایپا در این نماد که تا پیش از آن به عنوان سهامدار عمده “خکاوه“شناخته می شد، می باشد و جالب اینکه حقیقی ها جای سهامدار عمده را گرفته اند .

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، این شرکت برای سال جاری 866 ریال زیان پیش بینی نموه که در آخرین گزارش که مربوط به عملکرد 6ماه می شود میزان پوشش زیان خود را 68درصد اعلام کرده است که از همین منظر می توان دریافت که شرکت در وضعیت خوبی قرار ندارد.

البته سایر خودرویی ها نیز تقریبا همین شرایط را تجربه می نمایند اما نکته ای که وضعیت را درباره این نماد جالبتر از بقیه نمایش می دهد خروج تدریجی سایپا ( قبل از ثبت افزایش سرمایه )از ترکیب سهامداری این شرکت می باشدکه بیشتر به نفع سایپا بوده چون احتمالا در صورتهای مالی تلفیقی دیگر خبری از زیان هرساله خکاوه  نیست اما معلوم نیست قرار است چه کسی این شرکت را مدیریت کند  .

گفتنی است در روزهای گذشته حجم عرضه در این نماد افزایش یافته که با توجه به عدم انجام معامله بلوکی می توان دریافت که سایپا به گونه ای در حال عرضه سهام تحت مالکیت خود در این شرکت است و با توجه به ترکیب خریداران در این نماد طی روز های گذشته که عمدتا نیزاز حقیقی ها تشکیل شده اند برنامه آتی خکاوه مشخص نیست .

خاطر نشان می شود معمولا این نوع واگذاری ها در غالب معاملات عمده انجام می پذیرفت که در این شرایط نهاد های نظارتی نیز طبق قانون می توانستند نظارت بر صلاحیت خریدار داشته باشند اما همانطور که گفته شد معامله عمده یا بلوکی در این نماد صورت نگرفته است .

صحرایی : سرمایه گذاران دقت کنند !

برای روشن تر شدن موضوع ابتدا به سراغ علی صحرایی مقام ناظر بازار رفتیم وی در گفتگوی کوتاه به خبرنگار بورس نیوز گفت :در حال حاضر شرکت سایپا برای پرداخت بدهی های خود سهام برخی از شرکتهای خود را بصورت توافقی واگذار می نماید اما در خصوص این نماد اطلاع چندانی در دسترس نیست وی به سهامداران حقیقی نیز توصیه کرد با توجه به اینکه طبق قانون نمی توان نظارت خاصی بر این نوع معاملات داشت با دقت معامله  نمایند.

مدیر ارتباطات خکاوه : مشکلی نیست ، ولوو بازمی گردد

اما با توجه به اظهارات این مقام ناظر در گام بعدی به سراغ حیدری مدیر ارتباطات شرکت سایپا دیزل رفتیم. حیدری در این گفتگو به خبرنگار بورس نیوز گفت:درخصوص مسئله مورد نظر مدیران سایپا باید پاسخگو باشند اما در خصوص وضعیت شرکت باید گفت نگرانی جدی وجود ندارد و حتی با کاهش سطح تحریمها بخصوص در صنعت خودرو و با تعاملی که با شرکت ولوو انجام داده ایم بزودی شاهد بازگشت ولوو پس از سی سال به جاد های شرکت از طریق سایپا دیزل خواهیم بود که این موضوع می تواند شرایط مطلوبی را برای شرکت رقم زند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار شرکتهای بورسی, خکاوه

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب