تاثیر اندک مصوبه مجلس بر سنگ آهنی‌ها

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل سهام

هرچند سرمایه گذاران احتمالا در روز جاری در واکنش به مصوب شدن نرخ بهره مالکانه معادن به میزان 30 درصد برای سال مالی 1393 ؛ احتمالا سهام شرکتهای سنگ آهنی را تحت نوسان قرار می دهند ؛ اما گمان می رود که با تفاهم نامه داخلی ایمیدرو ، اندکی از نگرانی سرمایه گذاران در باب سهام این شرکتها ترمیم شود.

براین اساس با عنایت به نرخ 160 هزار تومانی هر تن کنسانتره ؛ مبلغ بهره مالکانه برابر با 48 هزار تومان به ازای هر تن می باشد. این در حالیست که در بودجه سال 92 این مبلغ برابر با 5 درصد نرخ فروش فولاد خوزستان یعنی 75 هزار تومان در هر تن کنسانتره بود. حال در صورت برقرار ماندن تفاهم نامه پرداخت 60-40 شرکتهای سنگ آهنی و فولاد سازی برای رقم مذکور ، اکنون شرکتهای سنگ آهنی تنها 28.8 هزار تومان از مبلغ مذکور را می پردازند، در حالی که در بودجه سال 92 موظف به پرداخت 45 هزار تومان بودند ، هر چند که این عدد را برای سال 1392 نیز پرداخت نکرده اند.

در این شرایط برای نمونه برای شرکت گل گهر با ظرفیت تقریبی 8 میلیون تن تولید سالانه در حدود 230 میلیارد تومان حق انتفاع خواهد شد که به ازای هر سهم برابر با 23 تومان می باشد. ا

ما باید در نظر داشت که اکنون با تغییر نرخ بهره مالکانه ، تغییر نرخ فروش سنگ آهن نیز به قیمت صادراتی اجتناب ناپذیر شده است.

در این صورت فروش کنسانتره هم بجای اعداد 160 هزار تومان کنونی به اعدادی در محدوده 315 هزار تومان به ازای هر تن نیز تغییر خواهد یافت که این مهم در صورت اجرایی شدن به سود همان شرکت گل گهر در محدوده 1240 میلیارد تومان و یا 124 تومان سود به ازای هر سهم خواهد افزود.

حسین خزلی خرازی

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار سنگ آهن

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب