صندوق‌های سرمایه‌گذاری در روند منفی بورس نقشی ندارند!

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

هجوم سرمایه گذاران برای ابطال واحدهای صندوق های سرمایه گذاری مشترک همزمان با به راه افتادن موجی از نگرانی ها در شرایط حاکمیت روند منفی در بورس همواره نقل محافل فعالان بازار سرمایه بوده است. چنانکه به اعتقاد برخی کارشناسان، مدیران صندوق ها به دلیل وضعیت ملتهب بورس و افزایش مراجعه سرمایه گذاران برای ابطال واحدها، با اقدام به فروش سهام موجود در پرتفوی خود به روند نزولی قیمت ها و بالا رفتن میزان عرضه سهام در بازار دامن می زنند.

ادعای شرکت های سرمایه گذاری

به گزارش بورس نیوز، در این شرایط شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ ها نیز مدعی هستند عملکرد صندوق ها نقش بسیار حائز اهمیتی در صعود و نزول قیمت ها داشته و معتقدند این نهادهای مالی عامل فروش حجم بالایی از سهام طی روندهای معاملاتی منفی در بورس هستند.صندوق ها در روند منفی بورس نقشی ندارند!

دریافت سیگنال خرید و فروش از صندوق ها

در این شرایط نکته مهم دیگر در خصوص سیگنال هایی است که فعالان بازار از روند صدور و ابطال واحدها به دست می آورند. بطوریکه با فزونی گرفتن روند صدور در مقایسه با ابطال ها، می توان سیگنال ورود نقدینگی جدید را دریافت کرد و در مقابل افزایش حجم ابطال نسبت به صدور واحدها را می توان به معنای خروج نقدینگی از بورس دانست.

بدین ترتیب به نظر می رسد انتشار آمار جامع از ارزش صندوق های سرمایه گذاری و اعلام دوره ای تغییرات صدور و ابطال واحدهای آنها می تواند با نشان دادن جهت حرکت نقدینگی به ویژه به صورت روزانه، اطلاعات مفیدی را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد. چراکه یکی از مهمترین لازمه های سرمایه گذاری در بورس دریافت اطلاعات شفاف با یک سرعت و همزمان با سایرین است تا در این راستا کارایی بازار سهام نیز افزایش یابد.

ارزش کل دارایی صندوق ها هزار و 300 میلیارد تومان است

در همین ارتباط مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: ارزش روز سهام موجود در پرتفوی صندوق های سرمایه گذاری رقمی در حدود هزار و 300 میلیارد تومان است که این رقم معادل ارزش کل معاملات دو روز بازار سهام است.

ادعای سرمایه گذاری ها صحت ندارد!

ایوب باقرتبار با بیان اینکه ادعای شرکت های سرمایه گذاری در خصوص تشدید فشار فروش در بازار توسط صندوق ها درست نیست، گفت: با توجه به اینکه وزن دارایی ها و معاملات صندوق ها در بازار سهام چندان بالا نیست و اکثر آنها صندوق سرمایه گذاری مشترک با درآمد ثابت هستند، برای تأمین نقدینگی مورد نیاز واحدهای ابطالی خود به منابع مختلفی دسترسی دارند، بطوریکه ابتدا از طریق موجودی نقد، سپرده های بانکی و نیز اوراق مشارکت برای تأمین نقدینگی اقدام می کنند و در صورت عدم تأمین مبالغ مورد نیاز، دست به فروش سهم می زنند که ارقام آن نیز چندان قابل توجه نیست.

یک مشت نشانه خروار نیست / سرمایه گذاری ها بر چه اساسی مدعی هستند؟

وی ادامه داد: در بسیاری از موارد حتی برخی صندوق ها که به منطقی بودن افت قیمت ها اعتقاد ندارند، با دریافت تسهیلات سعی می کنند تا در صورت امکان سهام خود را نفروشند. باید دید شرکت های سرمایه گذاری برچه اساسی این ادعا را مطرح کرده اند، چراکه در این رابطه نمی توان به دلیل وجود یک یا چند مورد خاص، موضوع را به دیگر صندوق ها نیز تسری داد.

خرید و فروش صندوق ها چهار درصد ارزش کل معاملات روزانه

باقرتبار با بیان اینکه ارزش معاملات روزانه صندوق ها در مجموع تنها حدود چهار درصد ارزش کل معاملات بازار سهام است، گفت: سرمایه گذاران صندوق های سرمایه گذاری اغلب با نگاه میان مدت و بلندمدت سرمایه گذاری می کنند و افزون بر این طبق اساسنامه صندوق ها جریمه ابطال واحد سرمایه گذاری ظرف 7 روز، حداقل پنج درصد زیر NAV آن است؛ از این رو بر مبنای برخی جرایم در نظر گرفته شده برای فروش واحدها پیش از سررسیدهای دوره ای پرداخت سود صندوق ها، هجوم قابل توجهی برای ابطال واحدها وجود ندارد.

درخواست برای تفکیک معاملات روزانه صندوق ها از حقوقی ها

مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار از ارایه پیشنهاد برای تفکیک معاملات روزانه صندوق ها از حقوقی ها خبر داد و در خاتمه سخنان خود اظهار داشت: طبق درخواست های ارسالی به شرکت مدیریت فناوری بورس، پیشنهاد دادیم معاملات روزانه صندوق ها از حقوقی ها تفکیک شود تا برخی شبهه های موجود در خصوص تشدید روند عرضه سهام توسط صندوق ها در شرایط حاکمیت روند نزولی در بورس نیز پایان یابد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب