پرداخت مابه التفاوت هزینه مازوت به شرکت‌های سیمانی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

گروه سیمان در چند روز اخیر در بیشتر نمادها با کاهش قیمت حداکثری مواجه شدند چراکه این گروه نگران هدفمندی یارانه ها و دریافت مابه التفاوت نرخ سوخت مازوت و گاز هستند.

دبیر انجمن سیمان پیرامون این موضوع به خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: کارخانجات سیمان برای مواقعی که با قطعی گاز رو به رو می شوند معمولاً از مخازن ذخیره مازوت خود استفاده می کنند که امسال نیز با توجه به مصوبه دولت مبنی بر ارایه سوخت مازوت به قیمت گاز خواستار پرداخت مابه التفاوت قیمت مازوت 200 تومانی با گاز 80 تومانی هستند.

شیخان با بیان اینکه اختلاف کوچکی بین کارخانجات سیمان و شرکت نفت برای پرداخت مابه التفاوت مازوت خریداری شده از گذشته است عنوان کرد: با توجه به صحبت هایی که با کارخانجات سیمانی انجام شده است قرار بر این است که این شرکت ها از ذخایر مازوت خود تا پایان مدت قطعی گاز که محدود هم می باشد استفاده کنند در پایان این مدت براساس مقدار لیتری که از ذخایر مازوت خود بر مبنای لیتری 200 تومان استفاده کردند محاسبه صورت گیرد و به آنها پرداخت شود.

دبیر انجمن سیمان افزود: وزارت نفت تعهد بازپرداخت مبلغ مابه التفاوت را اعلام نموده است و با تخمین هزینه ها مابه التفادت هزینه مازوت خریداری شده را تحویل مازوت جدید به این کارخانه ها جبران خواهد کرد.

عبدالرضا شیخان با اشاره به اینکه در حال حاضر کارخانه های سیمان در تأمین سوخت مازوت خود با مشکلی رو به رو نیستند اظهار کرد: مصوبه دولت برای تحویل سوخت مازوت به قیمت گاز به کارخانجات هیچ تغییری نکرده و کماکان در حال اجرا می باشد. همچنین انتظار داریم طی چند هفته آینده با بهتر شدن اوضاع جوی، گاز مصرفی کارخانه ها دوباره وصل گردد.

دبیر انجمن سیمان در خصوص چشم انداز وضعیت صنعت سیمان ابراز داشت: در چند سال گذشته ایران بزرگترین صادر کننده سیمان و کلینکر در دنیا بوده است که پیش بینی می کنیم با توجه به افزایش 45 درصدی صادرات سیمان و کلینکر در 10 ماهه سال جاری دوباره به این عنوان در سال میلادی جدید برسیم.

وی افزود: پیش بینی می کنیم تا پایان امسال به نرخ 17 میلیون تن صادرات دست پیدا کنیم و گامی در جهت افزایش ارزآوری برای کشور برداریم و همچنین با توجه به سهم بازاری که در جهان پیدا کردیم پتانسیل های زیادی برای رشد سودآوری و قیمت رقابتی دارا می باشیم که باید از آنها بهترین بهره را ببریم.

مشکلی برای تأمین سیمان در بازار داخلی نداریم

با توجه به اینکه سرانه تولید کشور در سیمان بیشتر از سرانه مصرف می باشد بنابراین در بازار داخلی مشکل کمبود محصولات وجود ندارد و با مازاد عرضه در بازار قیمت ها هم متعادل شده است. بنابراین مصرف کننده در وضعیت مطلوبی به سر می برد ولی تولیدکننده با توجه به بالا رفتن هزینه ها نیاز به منطقی کردن قیمت محصول دارد تا بتواند به تولید ادامه دهد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب