مهم‌ترین تحولات بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از خبرگزاری فارس، نگاهی به فعالیت 46 ساله بورس تهران و دوران طلایی آن، آینده بازار از نگاه فعالان حقوقی، تأکید دوباره رئیس‌جمهور به ورود مجدد نقدینگی‌ها به بورس و نگاه ویژه به بازار، واکنش رئیس سازمان خصوصی‌سازی به نقل و انتقال غیر قانونی سهام عدالت، نگاهی به فعالیت 46 ساله بورس تهران و دوران طلایی آن، آینده بازار از نگاه فعالان حقوقی، تأکید دوباره رئیس‌جمهور به ورود مجدد نقدینگی‌ها به بورس، واکنش رئیس سازمان خصوصی‌سازی به نقل و انتقال غیر قانونی سهام عدالت، پس‌لرزه‌های مصوبه مجلس درباره نرخ خوراک 15 سنتی پتروشیمی‌ها در بورس و تلاش بورس‌های کالایی و انرژی برای توسعه و رونق معاملات از مهم‌ترین اخبار هفته در بازار سرمایه بود.

دوران طلایی بورس/ از معامله یک میلیون تومانی تا روزهای چند صد میلیاردی

بازار سرمایه نسبت به اوایل انقلاب اسلامی ایران دستخوش تغییر بسیاری شده است؛ از معامله یک میلیونی چند نماد تا معاملات چند صد میلیاردی در سال‌جاری از اتفاقات بورس است.

همچنین ارزش مبادلات در بورس از 15 میلیون ریال در سال 1346 به بیش از 34 میلیارد ریال طی سال1357 افزایش یافت.

در سال‌های پس از انقلاب اسلامی و تا پیش از نخستین برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی، دگرگونی‌های چشمگیری در اقتصاد ملی پدید آمد که بورس اوراق بهادار تهران را نیز در برگرفت.

معاملات بورس کالای ایران

در رینگ‌های پتروشیمی، فلزات و فرآورده‌های نفتی تا به امروز 34 هزار و 600 میلیارد تومان معامله انجام شده که سال گذشته این میزان 22 هزار و 700 میلیارد تومان بود.

معاملات بورس انرژی ایران

تاکنون 310 میلیارد تومان معامله در بورس انرژی ایران انجام شده است؛ این میزان با توجه یک ساله بودن آن رقم قابل توجهی است که همواره در حال افزایش است.

نظرسنجی کارگزاری تدبیرگران فردا از فعالان حقوقی‌ بازار سهام درباره آینده بورس

سؤال 1: کدام صنایع در سال آینده بیشترین پتانسیل را برای رشد دارند؟

با توجه به ارائه و بررسی بودجه سال آینده در صحن علنی مجلس و مشخص شده بسیاری از ابهامات مرتبط با صنایع و همچنین اجرایی شدن توافق ژنو از نظر مشارکت‌کنندگان در نظرسنجی هفته سی و دوم کارگزاری تدبیرگران فردا صنایع بانکداری، خودرو، رایانه (انفورماتیک) و پالایشگاه از پتانسیل بیشتری برای رشد برخوردار بوده‌اند. صنعت پتروشیمی نیز به واسطه افزایش نرخ خوراک با چالشی جدی مواجه شده است.

سؤال 2: با توجه به شرایط موجود بازار در هفته آینده چه عملکردی خواهد داشت؟

با توجه به شرایط موجود در بازار و همچنین مصوبات بودجه سال 93 و نیز با توجه به نوسانات شدید، حدود 70 درصد از مشارکت‌کنندگان در این نظرسنجی همچنان معتقد به نگهداری سهام خود هستند.

برخی از همین افراد تنها خروج از پتروشیمی‌های خوراک گاز را پیشنهاد کرده‌اند و خروج از پتروشیمی‌های خوراک مایع را جایز نمی‌دانند. 19 درصد نیز معتقدند ورود به سهام در این بازار منفی به نفع آنها خواهد بود.

سؤال 3: وضعیت کلی بازار (شاخص) در یک هفته آینده؟

به منظور دریافت پاسخ دقیق‌تر، حدود مثبت، متعادل و منفی را برای پاسخ به این سؤال مشخص کرده‌ایم. (مثبت: رشد شاخص بیش از 2 درصد، متعادل: تغییر شاخص از منفی 2 درصد تا مثبت 2 درصد، منفی: کاهش شاخص بیش از 2 درصد)

با توجه به نوسانات اخیر بازار و مصوبات مجلس در مورد نرخ گاز پتروشیمی‌ها، حقوق دولتی معادن، هدفمندی یارانه‌ و همچنین وضعیت امروز بازار فعالان بازار معتقدند هفته آینده نیز شاخص با افت مواجه خواهد شد و بازار سهام وضعیت مناسبی را به خود نخواهد دید.

سؤال 4: صنایع پیشنهادی برای ورود در بازه یک ماهه؟

افت محسوس بازار در روزهای گذشته، مصوبات مربوط به نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و حقوق دولتی سنگ آهنی‌ها و همچنین کاهش تحریم‌ها موجب شده است که مشارکت‌کنندگان در نظرسنجی کارگزاری تدبیرگران فردا به سمت صنایعی با ریسک کمتر مانند بانکها، رایانه (انفورماتیک) و پالایشگاهها جلب شوند و صنعت خودرو نیز که همچنان با ریسک‌هایی مواجه است به واسطه اخبار حواشی صنعت و نیز اثر کاهش تحریم‌ها بر روی آن مورد توجه بازار باشد.

سؤال 5: سهام پیشنهادی برای ورود در بازه یک ماهه؟

براساس صنایع منتخب فعالان بازار شرکت‌های ایران خودرو، بانک پاسارگاد، پالایشگاه بندرعباس،‌تجارت الکترونیک پارسیان، مخابرات ایران، بانک ملت و ذوب‌آهن سهام منتخب با بیشترین رأی بوده‌اند.

سؤال 6: سهام پیشنهادی برای خروج در هفته آینده؟

با توجه به وضعیت کنونی بازار و مصوبات اخیر مجلس در مورد بودجه سال آینده در این نظرسنجی فعالان بازار خروج و یا کاهش در سهام پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی پردیس، نفت و گاز پارسیان و سرمایه‌گذاری غدیر را مناسب دانسته‌اند.

* رئیس جمهور در برنامه تلویزیونی دیشب خود درباره بورس چه گفت؟

« امروز شاهد این هستیم که اولین قدم مهم این بود که نقدینگی در یک مسیر درستی قرار بگیرد. امروز بورس خیلی فعال است.

در مجموع حرکت خوبی را در داخل شاهدیم اما در بخش اقتصاد تنها حرکت داخلی کافی نیست. ما نیاز به تعامل با بیرون هم داریم. فضای سرمایه گذاری فضای بسیار بزرگی است. من در داووس اعلام کردم که چقدر سرمایه گذاری خواهیم داشت. در این 6-7 ماه اخیر حدود 4 میلیارد سرمایه گذاری خارجی را توانستیم جذب کنیم. رفتن داووس برای این بود که به دنیا اعلام کنیم فضای جدیدی در اقتصاد به وجود آمده. در واقع یک طلوع مجدد در اقتصاد ایران بوجود آمده».

این سخنانی بود که رئیس جمهور درباره لزوم ارتقای بازار سهام و ورود نقدینگی‌ها به این سمت، اشاره کرد.

* واکنش رئیس‌سازمان خصوصی‌سازی به نقل‌وانتقال غیرقانونی سهام عدالت

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه هرگونه نقل و انتقال برگه‌های ثبت‌نام مشمولان سهام عدالت در شرایط فعلی غیرقانونی است، گفت: این سازمان پس از آزاد‌سازی سهام عدالت تنها افراد مشمول سهام را می‌شناسد.

سید‌ میر علی‌اشرف عبدالله پوری حسینی معاون وزیر اقتصاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سوال که آیا امکان نقل و انتقال سهام مشمولان سهامدار عدالت وجود دارد یا خیر اظهار داشت: قطعا این دست نقل و انتقالات قانونی نیست.

وی در واکنش به این مطلب که برخی در شهرستان‌ها برای سوءاستفاده از سهام با ارزش عدالت به خریداری آن از مشمولان به کمترین قیمت و از طریق وکالتی اقدام می‌کنند، تاکید کرد: افرادی که ثبت‌نام شده‌اند، طبق قانون سهامشان به نسبت میزان بدهی‌ که دارد، بر اساس میزان آزاد شده در آینده قابل خرید و فروش خواهد بود.

وی ادامه داد: در این صورت اگر این افراد فوت کنند، در شرایط فعلی امکان انتقال سهام به وراث انها نیز وجود ندارد، چه برسد به زمانی که نقل و انتقال بین افراد به صورت غیرقانونی انجام پذیرد.

* پس‌لرزه‌های مصوبه مجلس درباره نرخ خوراک 15 سنتی پتروشیمی‌ها در بورس

بنابراین گزارش بسیاری از کارشناسان معتقدند با تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌های گازی و بهره مالکانه معادن ابهامات مالی این گروه از بین رفته و اکنون در فضای شفاف قیمت‌گذاری خواهند شد و بر مبنای میزان سودآوری و اتفاقات پیش رو معامله می‌شوند.

همچنین برخی دیگر از کارشناسان معتقدند با وجود افزایش نرخ خوراک و بهره مالکانه صنایع مرتبط با آن همچنان سودآور بوده و با تغییر شرایط، امکان تعدیل در نرخ فروش آنان نیز دور از ذهن نیست.

* تخصیص ردیف اعتبار در لایحه بودجه 93 برای افزایش سرمایه تنها بانک دولتی در بورس

طبق لایحه پیشنهادی دولت، پست بانک ایران تنها بانک دولتی بورسی به حساب می‌آید که از محل تخصیص ردیف بودجه‌ای دولت تا پایان شهریور 93 در کنار دیگر بانک‌های دولتی افزایش سرمایه اعمال خواهد کرد.

این بانک طبق بررسی‌‌های خبرنگار فارس، تا پایان سال طبق مصوبه مجمع پست بانک، از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها (طبق وعده مدیرعامل 700 درصد) افزایش سرمایه داده و با توجه به مجوز کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری‌ استانی امکان افزودن سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران را نیز خواهند داشت.

* معامله «هگزان» پالایش نفت کرمانشاه در بورس انرژی برای اولین بار

در هفته‌ای که گذشت، معامله گاز مایع صنعتی، هگزان و میعانات گازی، روز پررونق گازها را در بورس انرژی رقم زد.

* پای کشاورزان به بورس کالای ایران باز شد/ تأمین مالی از طریق قرارداد سلف

در نشست هم‌اندیشی که با حضور مدیران ارشد بورس کالای ایران و خانه کشاورز برگزار شد، توافق اولیه برای همکاری صورت گرفت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آینده بورس تا پایان سال 92, چه سهامی بخریم

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب