آقای قالیباف، لطفا به سوالات ما پاسخ دهید.

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

من یک سهامدارم … من یک بورس بازم … روزگارم بد نیست …. خرده سهمی دارم … اما من سوالاتی هم دارم که بی پاسخ مانده است …. شکایت و گله ای دارم که هیچ مسئولی به آن پاسخگو نیست.

جناب آقای حسن قالیباف اصل، مدیر عامل شرکت بورس من از شما هم سوال دارم …

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، سابقه فعالیت های شما در حوزه مالی و بازار سرمایه بر هیچ یک از سرمایه گذاران و سهامداران بورسی پوشیده نیست. حسن شهرت شما نه تنها از نظر مدیریتی بلکه از نظر کارشناسی نیز قابل مشاهده است.

شما از سال 1387 تاکنون به عنوان دومین مدیر عامل شرکت بورس در بازار سرمایه نقشی فعال داشته اید. اما انتظار من سهامدار بر این است که سابقه علمی و شهرت کاری خود را در جهت حفظ منافع جامعه سهامداری و بازار سهام به کار بگیرید. انتظاری که هنوز به عنوان یک عضو کوچک در بازار سرمایه اثری از آن ندیده ام. انتظار من سهامدار از شما به عنوان فردی که از متن بورس و بطن بازار سهام هستید و همانند بسیاری از مدیران و مسئولان به حزب و گروه سیاسی خاصی وابسته نبوده اید، این است که به این نکته با دقت بیشتری توجه داشته باشید.

سوال من از جنابعالی این است که چرا همانند گذشته شاخص  قیمت را اعلام نمی کنید؟ زیرا شاخص بازده نقدی و قیمت برای من شاخصی اشتباه و ناکاراست.

لطفاً پاسخ سوال های مرا بدهید. نقش شرکت بورس چیست؟ آیا شما تنها کارمزد بگیر هستید یا وظیفه ای هم برای ارایه خدمات جدید و بهبود کیفیت در ارایه خدمات فعلی بر عهده دارید؟

اگر پاسخ شما این است که بستر معاملاتی را فراهم می کنید که جواب درستی به نظر نمی رسد. چراکه این وظیفه را شرکت مدیریت فناوری بورس تهران عهده دار است.

اگر بر اطلاعات ناشران نظارت دارید که در هنگام تأخیر در انتشار آنها و یا وجود ایرادات در محتوای این اطلاعات بارها و بارها تأکید کرده اید که این وظیفه اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس می باشد که بر اطلاعات ناشران نظارت کند.

در توقف و بازگشایی نمادها نیز که توپ را به زمین سازمان بورس می اندازید! برای رسیدگی به وضع کارگزاران هم که کانون و سپس سازمان بورس را مسئول می دانید!

شاید من و دیگر سهامداران امثال من نقش و وظایف واقعی شما را در بورس نمی دانیم. لطفاً وظایف خود و در مجموع نقش شرکت بورس را در مدیریت بازار سهام به صورت شفاف اعلام کنید.

شما پیش از این قول طراحی و اعلام شاخص های جدید و متنوع را داده بودید؛ پس چه شد؟

براساس شرایط سیاسی و اقتصادی نماگر بازار را تغییر دادید و در سال های ابتدایی همزمان با معرفی شاخص بازده نقدی و قیمت، شاخص قیمت را نیز اعلام می کردید. این در حالی است که گرچه هنوز هم رقم آن محاسبه شده و تنها در اختیار برخی افراد خاص قرار می گیرد، اما دیگر خبری از اعلام عمومی آن نیست.

همچنین لطفاً پاسخ دهید چرا میزان ورودی و خروجی پول به بازار سهام و تعداد کدهای معاملاتی جدید فعال را به صورت دوره ای و حتی روزانه اعلام نمی کنید؟

از شما به عنوان یک مدیر با این سابقه علمی انتظار می رود در زمینه گزارش دهی های روزانه پیرامون نسبت P/E کل بازار سهام نیز اقدام کنید.

آیا فلسفه وجودی شرکت بورس این نیست که در مورد اعلام اطلاعات جامع پیرامون معاملات روزانه ایفای نقش کند؟ در صورتی که انتظار می رفت شما در این رابطه عملکردی مستقل داشته باشید و گزارش هایی جامع تدوین و منتشر کنید.

این انتظارات در حالی وجود دارد که هم اکنون شما به عنوان مدیر عامل شرکت بورس به چنین مواردی عمل نمی کنید. به عنوان مثال اگر عدم اعلام شاخص بازده قیمتی به دلیل ضرورت و ایجاب شرایط سیاسی حاکم در آن زمان بوده، با توجه به حصول گشایش سیاسی، اولین قدم مثبت را بردارید و از فردا رقم آن را در راستای ایفای تعهدات خود منتشر کنید.

چنانچه به دنبال شاخص های کارشناسی تر هستید، دستور دهید تا زمان طراحی نهایی و معرفی آنها شاخص TEPIX اعلام گردد.

به هر ترتیب من سهامدار با توجه به اینکه می دانم روحیه شما چندان با این امر سازگار نیست که اطلاعات کاربردی تنها در اختیار عده ای خاص قرار گرفته و با این رویه، به نوعی عدالت از بین برود و نیز با اعتقاد به وجهه علمی شما، انتظار دارم برای یکبار هم که شده پای درد دل ما سهامداران بنشینید و در مقام مدیریت شرکت بورس سوالات بی پاسخ را که سال هاست در ذهن سهامداران قدیمی و حتی سرمایه گذاران تازه وارد شکل گرفته، مورد بررسی قرار داده و نسبت به گلایه های موجود پاسخگو باشید.

براستی تا کجا و تا چه زمانی بایستی این سوالات همچنان در ذهن سهامداران و سرمایه گذاران بی جواب بماند؟ آقای مدیر عامل لطفاً پاسخ دهید.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب