رفتار بی‌منطق سهامداران خرد در بازار بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

معمولاً عملکرد بازارهای مالی در دنیا مبتنی بر بررسی های علمی همراه با تحلیل عملکرد واقعی می باشد در واقع برای رفتار این گونه بازارها باید از مبنای تحلیلی و علمی وارد شد.

بنابر گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، با توجه به اتفاقاتی که طی چند هفته اخیر در بازار سرمایه کشور شاهد آن هستیم گویا رفتار حاکم بر بازار سهام کشور ما فارغ از همه مسایل اعم از خبرهای مثبت موجود و تحلیلی و حتی گزارش های عملکردی حرکت می کند به گونه ای که در واقع در چند روز اخیر همه اتفاقات مثبتی که می توانست در جهت کاهش ریسک سیستماتیک بازار سرمایه اتفاق بیافتد در حال تحقق است، از برداشته شدن بسیاری از تحریم ها گرفته تا واریز پول های بلوکه شده و غیره.

با این حال رفتاری که در بورس شاهد آن هستیم به گونه ای است که گویا فعالان این بازار اصلاً هیچ واکنشی به آنها ندارند بنابراین با رفتار فله ای در بازار سرمایه اقدام به معامله می کنند.

حال سوال اینجاست که با وجود این همه شرکت های مشاوره سرمایه گذاری و کلاس های آموزش تحلیل گری و اعطای مدارک حرفه ای بازار سرمایه چرا خروجی همه این فعالیت ها در بازار چیز دیگریست؟ انتظار از این بازار به گونه ای است که اگر کسی وارد آن می شود بتواند بر مبنای منطق حاکم بر روند حرکتی آن تصمیم گیری کند و هیچ فاکتور دیگری از قبیل شانس و یا تاس در آن تأثیر نداشته باشد ولی در صورتیکه در بازار این روزها حتی جفت هفت آوردن هم گویا نمی تواند شرایط را به سمت برنده بودن عوض کند.

به نظر می رسد بازار سرمایه کشور بیشتر دستخوش حوادث داخلی و مدیریت هاست تا حوادث بین المللی حاکم بر کشور ، بنابراین سردی و رخوت موجود در بازار سرمایه از هیچ منطق و دلیل درست و حسابی پیروی نمی کند و کماکان با رفتارهای هیجانی و کاملاً غیر حرفه ای به حرکت ادامه می دهد.

بنابراین تا مشکلات داخلی و درونی سازمان بورس و عدم حمایت های وعده داده شده محقق نگردد نمی توان به رفتار منطقی و ثبات در بازار سرمایه امیدوار بود. این مشکلات باعث ادامه رشد بی اعتمادی در بازار سرمایه و به وجود آمدن ترس و اضطراب سرمایه گذاران سرگشته است.

در ادامه فارغ از همه بحث های اقتصادی و غیر اقتصادی انتظار از دولت این است که در جهت حمایت از سرمایه گذاران و ساماندهی مهمترین بازار مالی کشور و جلوگیری از فرار سرمایه ها اقدامات جدی صورت دهد.

در حال حاضر چیزی که در بازار سرمایه مشهود است این است که در واقع حقوقی های بزرگ که در صبحانه کاری برای حمایت از بازار دور هم جمع شدند و تصمیم برای ساماندهی گرفتند، فقط تصمیم گرفتند و کار به خصوصی انجام نمی دهند.

لازم به تذکر است که متولیان بازار سرمایه کشور می بایست تبعاتی که صحبت هایشان دارد را بپذیرند و اگر حرف هایی که می زنند محقق نگردد باعث افزایش بی اعتمادی سرمایه گذاران خواهد شد.

نکته آخر اینکه بازار سرمایه تنها مختص به سهامداران بزرگ و عمده نمی باشد و بسیاری از سرمایه گذاران خرد از همه اقشار در آن حضور دارند و به امید اندک تدبیر بزرگان هستند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: رفتار هیجانی سهامداران بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب