بررسی اثرپذیری دو صنعت از افزایش تعرفه واردات محصولات

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

تصویب برنامه هایی در مجلس شورای اسلامی همچون بهره مالکانه 30 درصدی شرکت های معدنی و افزایش نرخ خوراک گاز 15 سنتی شرکت های پتروشیمی از جمله خبرهایی است که طی روزهای پایانی هفته گذشته میان فعالان بازار سرمایه منتشر شد و بازار سهام نیز تحت تأثیر این خبرها روند منفی را در پیش گرفت. این در حالی است که به نظر می رسد در لابه لای این اخبار، خبرهایی همچون افزایش عوارض پنج درصدی واردات خودروهای سواری و نیز گمانه زنی هایی پیرامون رایزنی های انجام شده در خصوص افزایش تعرفه واردات قند و شکر و در نهایت آثار مثبتی که اجرای این برنامه ها بر وضعیت سودآوری این صنایع در پی خواهند داشت، مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار نگرفته است.

عدم اثرپذیری تولید داخلی از افزایش عوارض واردات خودرو

در همین ارتباط، دبیر انجمن خودروسازان در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز پیرامون واردات خودرو طی سال جاری عنوان کرد: واردات خودروهای سواری در حالی طی 10 ماهه سال جاری به 52 هزار دستگاه رسیده که این میزان طی سال گذشته حدود 44 هزار دستگاه بوده است. برهمین اساس می توان گفت میزان واردات خودروهای سواری طی سال جاری نسبت به سال گذشته با رشد همراه بوده است.

احمد نعمت بخش در خصوص افزایش پنج درصدی عوارض واردات خودروهای سواری اظهار داشت: هم اکنون بررسی درآمدها و هزینه های دولت در حالی در برنامه کاری نمایندگان مجلس قرار دارد که به نظر می رسد افزایش عوارض واردات خودروهای سواری راهکار ارایه شده از سوی مجلس جهت کسب درآمد و نیز ایجاد تعادل میان درآمدها و هزینه ها در بودجه سال آینده کشور باشد.

وی به تعرفه 40 درصدی واردات خودرو اشاره کرد و گفت: این میزان تعرفه در حالی چندان قابل توجه به نظر نمی رسد که افزایش پنج درصدی آن بر هزینه های مربوط به واردات خودرو تأثیر بسزایی نخواهد داشت.

این مقام مسئول در خصوص آثار افزایش تعرفه واردات خودور تصریح کرد: با توجه به مطالبات عنوان شده می توان گفت که اجرای این برنامه بر وضعیت تولید و سودآوری خودروسازان داخلی آثار مثبت یا منفی در پی نخواهد داشت، به گونه ای که این مجموعه ها همچون گذشته به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

بازار فروش در انحصار تولیدکنندگان داخلی با افزایش تعرفه واردات

در ادامه معاونت مالی و اقتصادی انجمن کارخانه های قند و شکر نیز در خصوص افزایش تعرفه واردات قند و شکر اظهار داشت: این تعرفه در حالی تا پایان سال جاری حدود 16 درصد باقی می ماند که سال آینده به 30 تا 50 درصد افزایش خواهد یافت.

رحمتی به کاهش واردات قند و شکر در پی افزایش تعرفه آن اشاره کرد و گفت: در پی تحقق این امر تقاضا برای تولید داخلی افزایش می یابد و در پی آن سطح زیرکشت چغندرقند مصرفی این مجموعه ها و نیز روند تولید محصولات قند و شکر با رشد همراه خواهد شد، به طوریکه به نظر می رسد با در اختیار گرفتن بازار فروش محصولات توسط تولیدکنندگان داخلی بسترهای لازم جهت دریافت مجوز افزایش نرخ فروش محصولات از انجمن صنفی حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان فراهم می شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: تعرفه 40 درصدی واردات خودرو

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب