نقدینگی آمده به بورس، هنوز پشت درهای بازار سرمایه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

هادی احمدی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص وضعیت نزولی این روزهای بازار سرمایه گفت: در مجموع بازار سرمایه به لحاظ بنیادی و شرایط و چشم‌اندازهای سیاسی و اقتصادی مشکلی ندارد؛ اما کش و قوس‌های خارج از بازار و نیز شایعات و احتمالات مربوط به تغییر مدیران بازار سرمایه روند حرکت بورس را نزولی کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: تصمیمات بودجه‌ای مجلس که به نظر می‌رسد بیشتر شبیه لجبازی است تا تصمیم اقتصادی، از دیگر عوامل تاثیرگذار بر شرایط این روزهای بازار سرمایه است.

احمدی تاکید کرد: مدیریت نادرست مدیران بورس در شرایطی که بازار با رشد همراه بود و در آن شرایط نه حقوقی‌ها عرضه می کردند و نه از عرضه اولیه خبری بود هم پیش زمینه روند کاهشی این روزهای بورس است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به عرضه‌های اولیه‌ای که در زمان نامناسب در بورس صورت می‌گیرد گفت: خصوصی‌سازی نیز با عرضه‌های بدون برنامه خود، نفس بازار سرمایه را گرفت.
احمدی در ادامه فرمول محاسبه شاخص را دارای اشکال عنوان کرد و افزود: در برخی موارد شاهد این هستیم که تمامی نمادهای بازار در حال افت هستند اما شاخص بورس با رشد یک نماد، مثبت نگه داشته می شود.

وی با اشاره به این که در چند ماه گذشته پول غیرحرفه ای به بازار سرمایه سرازیر شد گفت: مدیران اقتصادی و بازار سرمایه باید شرایطی را تدبیر کنند که این پولها در بورس حفظ شود و در غیر این صورت نقدینگی از بازار سرمایه خارج می شود و دیگر بازنخواهد گشت.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: در حال حاضر بازار سرمایه نیاز به شوک مدیریتی دارد و تصمیمات کلی برای بازار، شرایط منفی را بهبود نمی‌بخشد.
احمدی با اشاره به تاثیر مشکلات مدیریتی بورس در بوجود آمدن شرایط فعلی بازار گفت: مدیران بورسی، بیشتر تصمیمات متناقض و مقطعی برای بهبود بازار می‌گیرند و این در حالی است که بازار سرمایه بیشتر از هر چیزی در شرایط فعلی نیاز به اعتمادسازی دارد.

وی با اشاره به این که نقدینگی آمده به بورس، هنوز پشت درهای بازار سرمایه است تاکید کرد: مدیران بورس باید با اعتمادسازی، شرایطی را بوجود آورند تا این پولها از بورس خارج نشوند.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص مصوبه مجلس در مورد نرخ خوراک پتروشیمی‌ها نیز گفت: تصویب نرخ 15 سنتی باعث ایجاد شک به بازار سرمایه شد و از همه جالب‌تر این که با اعلام این نرخ نماد شرکتهای غیرمرتبط با گروه پتروشیمی مانند ایران خودرو هم صف فروش شد که نشان می دهد این روزها، بورس به دنبال بهانه‌ای برای نزول است.

احمدی اضافه کرد: در حال حاضر تمامی خبرهای منتشر شده به ویژه موضوعات سیاسی خبرهای مثبتی برای بازار سهام هستند اما جای سوال دارد که چرا تلاشی برای بهبود شرایط بورس نمی‌شود.

وی در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی ها گفت: بازار سرمایه با دو برابر شدن قیمت فعلی نرخ خوراک در پایه 7 و 8 سنت مشکلی ندارد و بهتر بود نمایندگان مجلس این افزایش قیمت را به صورت پله‌ای در یک دوره زمانی تعریف و تصویب می کردند؛ چرا که افزایش ناگهانی نرخ خوراک به ویژه در شرکتهای متانولی موجب کاهش سودآوری این شرکتها می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه تاکید کرد: در حال حاضر بازار سرمایه منتظر خبر است و در شرایط فعلی در یک سیکل باطل گذران می‌کند.
احمدی با اشاره به این که در مقطع کنونی بازار سهام با یک خبر منفی به شدت ریزش خواهد کرد و یا یک خبر مثبت و حمایتی باعث رشد شدید بورس می‌شود گفت: به نظر می‌رسد شرایط فعلی بازار در صورت عدم اتفاقی خاص، تا نیمه اسفند ادامه داشته باشد.

وی همچنین فرهنگ سهامداری و فرهنگ‌سازی را مهره گم شده بازار سرمایه عنوان کرد و افزود: در کشور آمریکا از هر 5 نفر، 3 نفر سهامدار هستند، اما این آمار در کشور ما عدد چشمگیری نیست.
مدیر معاملات کارگزاری راهبر در پایان به سهامداران توصیه کرد: سرمایه گذاران بازار سرمایه به شدت از رفتارهای هیجانی برای خرید و فروش سهام جلوگیری کنند و همیشه سرمایه گذاری طولانی مدت بازدهی خوبی را نصیب سهامداران کرده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب