عدم تأثیرپذیری پتروشیمی جم از نرخ خوراک گاز 15 سنتی / افزایش سرمایه 100 درصدی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

در چند روز گذشته با توجه به مصوبه 15 سنتی نرخ خوراک پتروشیمی و تأثیر مصوبه مذکور بر شرکت های پتروشیمی شاهد افت قیمتی سهام شرکت های پتروشیمی بودیم.

در همین راستا، علیفری، مدیر سهام پتروشیمی جم در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: مصوبه 15 سنتی نرخ خوراک، هیچ تأثیری بر بودجه “جم” نخواهد داشت و علت آن این است که در وهله اول پتروشیمی جم اتان مصرف می کند و از متان در ترکیب خوراک مصرفی استفاده نمی کند در وهله دوم، چنانچه اتان هم افزایش قیمت پیدا کند، به ازای هر تن، 240 دلار می شود.

وی افزود: “جم”، در بودجه بندی سال 91، اتان را به میزان 240 دلار در نظر گرفته بود و به دلیل عدم اعمال این میزان توسط سایر پتروشیمی ها، پتروشیمی جم نیز در سال 92، اتان را به میزان 140 دلار در بودجه بندی لحاظ کرد. حال در صورت اعمال اتان 240 دلاری نیز که از سال 93 لازم الاجرا خواهد شد و با توجه به بودجه بندی سال 93 و همچنین با توجه به 7 ماه در سال 91 که با احتساب اتان 240 دلاری به عنوان اصلاح مثبت داشتیم، مصوبه مذکور هیچگونه تأثیری بر بودجه “جم” نخواهد گذاشت.

علیفری تصریح کرد: بطور کلی “جم” تعداد 10 کوره در خطوط تولیدی خود دارد که یک کوره در حالت Standby و 4 کوره از خطوط تولیدی، خوراک گازی مصرف می کنند و سایر کوره ها با مصرف خوراک مایع در حال تولید هستند. همچنین از 4 کوره با خوراک گازی، 3 کوره قابل تبدیل به خوراک مصرفی مایع نیز هستند در نتیجه “جم” در صورت تأثیر منفی نرخ 15 سنتی خوراک گازی توان تبدیل تمامی کوره ها غیر از یک کوره را به خوراک مصرفی مایع خواهد داشت. بنابراین “جم” تا پایان سال 92 بودجه برآوردی را به طور کامل پوشش خواهد داد و همچنین هیچگونه تأثیری از مصوبه 15 سنتی نرخ خوراک نیز نخواهد پذیرفت.

وی در خاتمه بیان کرد: “جم” با توجه به رفع تحریم ها و افزایش صادرات و همچنین با توجه به طرح های توسعه ای از جمله طرح ABS/Rubber که احتمالاً در سال 94 به بهره برداری خواهد رسید و سایر طرح های توسعه ای که طی 2 ماه آتی به اطلاع عموم خواهد رسید، برای سال 93 افزایش چشمگیر تولید را خواهد داشت. همچنین “جم” تا پایان سال 92 قصد افزایش 100 درصدی سرمایه از محل آورده نقدی را دارد و در حال حاضر در مرحله ارایه گزارشات توجیهی می باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: پتروشیمی جم

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب