جشن ۴۶ سالگی بورس در هیاهوی بازار گم شد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

سفر دو کارشناس هلندی و بلژیکی به ایران در سال 1315 به منظور بررسی امکانات قانونی تشکیل سازمان بورس کافی بود تا مقدمات مطالعات اتاق صنایع و معادن، بانک مرکزی و وزارت بازرگانی فراهم و در سال 1341 با تشکیل کمیسیونی موضوع تاسیس بورس اوراق بهادار به صورت جدی دنبال شود.

سرانجام در سال 1345 بود که قانون و مقررات تشکیل بورس اوراق بهادار تهران تهیه و به مجلس ارائه گردید و تصویب شد؛ و درست 46 سال و چند روز پیش بود که با عرضه و معامله سهام بانک توسعه معدنی و صنعتی در ساعت 11 صبح پانزدهمین روز بهمن سال 1346، بورس ایران متولد شد و شروع بکار کرد.

پس از گذر دوران و کسب تجربیات مختلف، حالا بورس اوراق بهادار کشور به میان سنی رسیده و از آن سالها تاکنون بی‌مهری‌ها، تلخی‌ها، شیرینی‌ها، لبخندها و اشک‌های زیادی را نیز به خود دیده است.

کودک سال‌های دور اقتصاد ایران حالا به قدری بزرگ و با تجربه شده که عرضه‌های بزرگی چون واگذاری یک میلیارد سهمی هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس را نیز به عنوان بزرگترین عرضه تاریخ بورس و خصوصی‌سازی کشور به خود دیده است.

در تمامی این سالها بورس اوراق بهادار و تالار شیشه‌‌ای آن، در کنار سهامدارانی بود که با سود اندکی خوشحال می‌شدند و با اندک ضرری ناراحت، و بورس را از یاد می‌بردند؛ اما تالار شیشه‌ای همیشه در کنارشان بود و نفرین‌هاشان را به خاطر نمی‌سپرد.

بگذریم از این که سرد و گرم روزگار را بورس کشید و این اواخر، دیگران از مرارتهای بازار سرمایه مدالی ساختند و بر گردن انداختند و گفتند که، عملکردشان بازدهی بورس در این سال‌ها بویژه سال 92 را بسیار استثنایی کرد و ارزش بازار را به 406 هزار میلیارد تومان رساند و رشد 138 درصدی را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان آورد.
همچنین در آمارهاشان آوردند که شاخص بورس را نیز در سالجاری از 38 هزار واحدی که بود، با افزایش 130 درصدی به 89 هزار واحد رساندیم.

اما حالا که این روزها بورس حال خوشی ندارد و تب کرده، کسی از او سراغی نمی‌گیرد و جشن 46 سالگی‌اش هم میان بحث و جدل‌ها، و کم شدن سود و ضرر دیدن‌ها گم شده است. یادش بخیر چند سال پیش بود که طرح ایده “روز ملی بورس” مطرح شد و با بی‌مهری تمام، مورد بی‌توجهی قرار گرفت.

دلتنگی‌های بورس زیاد است اما یادمان باشد نبض اقتصاد کشور در تالار شیشه‌ای می‌زند، اگر بورس سرحال باشد یعنی حال اقتصادمان هم خوب است و اگر تب‌دار باشد اقتصادمان …
و ای کاش در هیاهوی این روزهای سرد و تب‌دار بازار سرمایه، به سراغ بورس می‌آمدیم و با روشن کردن شمعی 46 سالگی‌اش را جشن می‌گرفتیم.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب