انتظار افت شاخص پس از بازگشایی نماد پتروشیمی‌ها / بورس همچنان پربازده

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

با توجه به ادامه روند نزولی شاخص بورس و تشدید این روند با مصوبه نرخ 15 سنتی خوراک پتروشیمی ها، شاخص کل در روز دوشنبه به رقم 80949 واحد نزول کرد.

در همین راستا، عباسیون، معاون سرمایه گذاری کارکنان بانک ها، در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: بازار اوراق بهادار دو جنبه دارد. بعد منطقی و فاندامنتال که معاملات براساس تحلیل ها انجام می شود و بعد رفتاری بازار.

با توجه به اینکه بعد رفتاری بازار سرمایه پس از انتخابات ریاست جمهوری نسبت به بعد منطقی وزن بیشتری پیدا کرده است و نمونه بارز این امر، رفتار هیجانی سهامداران پس از تصویب نرخ خوراک گازی در تمامی گروه ها از جمله بانک، مخابرات، رایانه و غیره می باشد در نتیجه بازار به صورت غیر منطقی و رفتاری تصمیم می گیرد و در صورت صف فروش در یک صنعت، بالا فاصله در سایر صنایع نیز صف فروش ایجاد می شود بنابراین سهامداران حقیقی با انتشار خبر منفی یا بطور مستقیم اقدام به فروش سهام خود می کنند و یا به ابطال واحدهای صندوق های سرمایه گذاری خود اقدام می کنند.

عباسیون تصریح کرد: با توجه به اینکه مصوبه نرخ خوراک پتروشیمی در بعد رفتاری تأثیر منفی گذاشته سازمان بورس در راستای بهبود وضعیت بازار با رایزنی هایی در رابطه با نرخ خوراک، باعث کاهش فشار عرضه هیجانی شد و نمادهای پتروشیمی را به منظور شفاف سازی و تأثیر نرخ خوراک بر بودجه آنها متوقف کرده است.

وی افزود: به نظر می رسد که گزارشات شرکت های پتروشیمی مطلوب نباشد و در روز بازگشایی نمادهای پتروشیمی افت شدید شاخص را شاهد باشیم که علت این افت به دو دلیل خواهد بود اول اینکه با توجه به احتمال تأثیر منفی در گزارشات شرکت های پتروشیمی و احتمال بازگشایی منفی نمادهای پتروشیمی، در بازار جو فروش حاکم می شود و سایر سهامداران برای فروش سهام هجوم خواهند آورد. همچنین دلیل دیگر افت شاخص پس از بازگشایی را می توان به دلیل رسیدن سهام پتروشیمی به قیمت های جذاب دانست که سهامداران جهت نقدینگی سایر سهام خود و تبدیل سهام به پتروشیمی اقدام خواهند کرد. در نتیجه بطور کلی در روز بازگشایی پتروشیمی ها، انتظار مثبتی از بازار نخواهیم داشت.

معاون سرمایه گذاری کارکنان بانک ها بیان کرد: روند شاخص حتی در صورت افت شاخص به کانال 77 هزار واحد نیز، صعودی خواهد بود و پیش بینی می شود تا پایان سال با رشدی متعادل به مرز 90 هزار واحد خواهد رسید.

وی در خاتمه عنوان کرد: بازار سرمایه در سال 93 برترین و سودآورترین بازار در کشور و با بازدهی 30 الی 40 درصد خواهد بود. همچنین از فلزات اساسی، برخی از شرکت های پتروشیمی، صنعت بانک، پالایشگاهی ها و همچنین صنعت خودرو نیز به عنوان صنایع پربازده می توان نام برد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب