آیا مجلس سپر بلای دولت شده است؟!

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

نمایندگان خانه ملت با تصویب افزایش پنج برابری نرخ خوراک پتروشیمی‌ها این روزها با نارضایتی بسیاری از فعالان این صنعت و نیز سهامداران و سرمایه گذاران بورسی مواجه شده و آماج اعتراضات آنها قرار گرفته اند.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، این تصمیم مجلسی ها در حالی برای جلوگیری از رانت و کسب سودهای به اصطلاح باد آورده مجتمع های پتروشیمی از محل دریافت خوراک ارزان قیمت به تصویب رسید که سهامداران حقیقی و حقوقی بورس، نمایندگان مردم را مقصر اصلی می دانند.

اما نکته حائز اهمیت این است که پیشنهاد نرخ 15 سنتی برای خوراک گازی پتروشیمی ها از سوی دولت ارایه شده و در حالی نسبت به این موضوع اعتراض های متعددی از سوی انجمن صنفی صنعت پتروشیمی، فعالان این حوزه و نیز سهامداران و سرمایه گذاران صورت گرفته که تاکنون کمتر مقامات دولتی از جمله وزرای نفت و اقتصاد و نیز معاونین رییس جمهور نسبت به چنین مصوبه ای اظهارنظر کرده و در مقابل تبعات منفی ناشی از اجرای آن سخنی گفته اند.

حال آنکه اگر دولتی ها مخالف این موضوع بودند، می توانستند اعتراض خود را به تصویب چنین نرخی بسیار صریح اعلام کنند؛ اما به نظر می رسد خواسته دولت نیز همسو با مجلس، در این راستا بوده تا چنین موضوعی تصویب و عملی شود.

بدین ترتیب دولت با استفاده از این روش تصمیم خود را برای افزایش نرخ خوراک از زبان مجلس مطرح کرده و با این روش توانسته حرفش را به کرسی بنشاند.

بطوریکه با این رویه دولت می تواند در مقابل اعتراضات همگان نسبت به این موضوع توپ را به زمین مجلس بیاندازد و خود را بی تقصیر نشان دهد.

این عملکرد دولت و عدم واکنش نسبت به اعتراض های صورت گرفته در مقابل افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها، منجر به این شده که کمان این اعتراضات تنها بدنه مجلس را نشانه رفته و تیر و ترکش آن به نمایندگان خانه ملت اصابت کند. به گونه ای که دولت در این خصوص مجلس را سپر بلای خود قرار داده است.

در نتیجه، گرچه تاکنون بارها و بارها دیده شده که دولت و مجلس در موارد متعددی با هم اختلاف نظر داشته باشند و مشکل را به دوش دیگری بیاندازند، اما قابل مشاهده است که آنها این بار در خصوص نرخ خوراک با یکدیگر همراه بوده و به طور کامل اتفاق نظر دارند.

در پایان انتظار فعالان بازار سرمایه بر این امر استوار است که مسئولان دولت تبعات منفی ناشی از چنین مصوبه ای را با دقت بیشتری در نظر داشته باشند؛ چراکه این امر نه تنها به صنعت پتروشیمی بلکه به کلیت اقتصاد کشور می تواند ضربه های مهلکی وارد کرده و فرصت های طلایی و مزیت سرمایه گذاری در این صنعت را با مخاطرات جدیدی مواجه سازد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب