خلاصه اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 23 بهمن

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در معاملات امروز نیز سقوط داشت و با کاهش 1104 واحدی وارد کانال 79 هزار واحدی شدو فقط 136 واحد با کانال 78 هزار واحد فاصله دارد. ریزش بیش از 1000 واحدی در غیاب بزرگان صنعت پتروشیمی رکوردی تکرار نشدنی ست و مطمئن باشید در هیچ کجای دنیا رخ نمی دهد و نمونه آن نیز در قرن های آینده در هیچ کشوری رخ نخواهد داد، حتی اگر جنگ اتفاق بیفتد. ارزش کل معاملات بازار بورس نیز به 90 میلیارد تومان رسید که نشان از عمق رکود در بازار است.

80 روز پیش شاخص کل رکورد 80 هزار واحدی را تجربه کرد و حالا در سایه بی تدبیری مسئولان شاهد نزول شاخص به پایین تر از این محدوده هستیم. ای کاش سقوط قیمت ها نیز متناسب با سقوط شاخص بود. قیمت ها در حالی بیش از 40 الی 50 درصد افت کرده اند که شاخص 10 درصد افت داشته است که البته همین افت 10 درصدی باعث شده مسئولان به ظاهر مسئله توجه کنند و با بی مسئولیتی هر چه تمام اعلام کنند که افت 10 درصدی را نمی توان سقوط آزاد بورس نامید!

رسانه های بی کفایت تلویزیون و رادیو نیز همچون مسئولان سکوت کرده اند و متوجه نیستند که نبض تپنده اقتصاد کشور در حال ریزشی عجیب است. سهامداران حقیقی در سایه تبلیغات شما و به پشتوانه دلگرمی شما مسئولین پا به بازار سرمایه گذاشتند و به شما اعتماد کردند. مردمی که با وضعیت بد اقتصادی چند سال اخیر یک ریال یک ریال پس انداز جمع کرده اند به پپشتوانه تبلیغات مثبت تلویزیونی شما و به پشتوانه حمایت های کذایی شما سرمایه خود را به بورس وارد کرده اند و حتی با سرمایه گذاری در بنیادی ترین سهام نیز در حال از دست دادن بیش از 50 درصد سرمایه خود هستند. مسئول این نابسامانی ها شما مسئولین از رده پایین تا رده های بالا هستید، وقتی مدیریت ندارید با سرمایه های مردم نیز بازی نکنید! چرا در سخنرانی های خود از حمایت از بورس و سهامداران دم می زنید در حالی که توانایی حمایت از آن را ندارید.

کارشناسان غیر حرفه ای بازار نیز این روزها به افت بیشتر قیمت ها دامن می زنند جالب اینجاست همین کارشناسان در زمان آغاز گشایش های سیاسی اظهار می کردند که  P/E بازار نباید به کمتر از 8 برسد و حالا همین غیر حرفه ای ها می گویند بازار حتی می تواند به P/E بین 4 و 5 نیز برسد!

سقوط ادامه دار بازار سرمایه تلنگری ست به مسئولین و این نابسامانی مسلما اگر ادامه دار باشد تیتر اخبار اقتصادی رسانه های خارجی نیز خواهد شد به هر حال این گونه افت قیمت ها که شاید در زمان جنگ و شورش های داخلی اتفاق بیفتد برای دماسنج اقتصادی یک کشور اتفاق جالبی نیست و مسلما دست مایه ای برای رسانه های خارجی برای تبلیغات منفی علیه ایران خواهد شد

در روزهای آتی نگاه همه سهامداران نا امید بازار به خبرهای نرخ خوراک معطوف است امیدواریم هر چه سریعتر راه کاری برای برون رفت بورس از این وضعیت بسیار بحرانی پیدا شود که البته از این مسئولین بعید است. بازار بورس شبیه به جنگلی شده که آتش گرفته و ترو خشک در حال سوختن هستند. تصمیمات نا آگاهانه مجلس که شاید بیش از 50 درصد آنها نمی توانند در مورد تصمیمی که در باره نرخ خوراک 15 سنتی گرفته اند یک تحلیل حرفه ای داشته باشند و حتی در مورد  آن صحبت کنند ضربه مهلکی به بازار بورس وارد کرده است و لازمه خروج از این بحران دخالت دولت تدبیر و امیدی ست که همین سهامداران با هزاران امید و آروز به آنها رای داده اند.

طبق آخرین خبرها روز قبل از 22 بهمن ماه و پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ، تعدادی از مدیران و سرمایه گذاران بزرگ صنعت پتروشیمی کشور با حضور در نهاد ریاست جمهوری نسبت به مصوبه اخیر مجلس در خصوص تعیین نرخ حداقل 15 سنت برای خوراک گاز واحدهای پتروشیمی ابراز نگرانی کردند.

حاصل این جلسه واکنش محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت دریک  نشست خبری را در پی داشت.معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفته بود:”دولت اعتقاد دارد نرخ خوراک پتروشیمی‌ها به زیر 10 سنت برسد به همین منظور اعداد مختلفی را مدنظر داریم که در صورت امکان ارائه خواهیم داد.”

در عین حال خبرهای رسیده حاکی است برخی از صاحبان و سران صنعت پتروشیمی برای تدارک ملاقات حضوری با محمد باقر نوبخت در روزهای آینده به تکاپو افتاده اند تا با ارایه نامه ایی سرگشاده به وی خواستار ورود مستقیم رییس جمهور روحانی برای رفع نگرانی ها و دغدغه های فعالان صنعت پتروشیمی شوند.

فعالان بخش خصوصی صنعت پتروشیمی معتقدند برخی نماینگان مجلس و مدیران دولتی تحت تاثیر تحلیل های غیرکارشناسی و جهت دار اقدام به تصمیم گیری عجولانه و ناعادلانه نسبت به گران شدن 5 برابری نرخ خوراک پتروشیمی ها در سال اینده گرفته اند.

عمده تحلیل های موجود در این زمینه با تکیه بر فرضیات گروهی جوان موسوم به شبکه ایتان صورت گرفته که تشکلی دانشجویی است. میانگین سنی گروه ایتان از 27 سال تجاوز نمی کند و تعدادی از سران آن سابقه حضور در حزبی به نام جنبش عدالتخواه دانشجویی را در کارنامه خود ثبت کرده اند. این گروه حتی برنامه ایی با موضوع ارزان فروشی نرخ خوراک پتروشیمی را در شبکه ملی با حضور تنی چند از نمایندگان موافق و مخالف با این طرح روی آنتن برده بود. اگر خاطرتان باشد یک جوان نیز در برنامه ثریا که با حضور دو نماینده مجلس در 20 روز پیش از شبکه 1 پخش شد با تکیه بر یک سری اطلاعات، شدیدا از نرخ 18 سنتی برای خوراک دفاع می کرد. جالب اینکه مجری تلویزیون نیز که اصلا نمی دانست خوراک پتروشیمی چیست از این صحبت ها به طور علنی حمایت می کرد.

گفته می شود شورای نگهبان در حالی تا سه شنبه هفته آینده نظر خود را درباره لایحه مصوب دولت در مجلس را اعلام خواهد کرد که امیدواریم این نهاد مسئول که همواره حافظ منافع ملت و مردم می باشد این تصمیم جنجالی را لغو نماید و اجازه دهد دولت در این زمینه تصمیم گیری نماید.

در گروه های مختلف صحبت کردن از شرایط معاملات با توجه به بی تحلیلی بازار بی فایده است و اکثر نمادها بدون توجه به نوع صنعت و میزان سود سال آینده و میزان P/E با صف فروش روبرو بودند اما نگاهی کوتاه به برخی گروه ها خواهیم داشت:

در تجهیزاتی ها صف فروش در اکثر نمادها دیده شد. جالب اینکه صدرا با زیان 208 تومان به ازای هر سهم مثبت بود. واقعا باید این گونه سهام افت قیمت کنند نه اینکه بنیادی ترین سهام بازار به زیر 200 تومان هم برسند. از مپنا هم که فعلا متوقف می باشد شنیده هایی غیر موثق شنیده می شود که در حال در یافت بخشی از مطالبات خود می باشد. این گونه اخبار در مورد مپنا سالهاست که شنیده می شود.

در بانکی ها صادرات در حال سقوط به زیر 100 تومان بود که بازارگردانی شد و در همان قیمت های 100 تومان ماند. صدرا 200 تومان است و وبصادر 100 تومان!

وتجارت به زیر 320 تومان رسید، وپاسار که کسی فکرش را نمی کرد به 260 تومان سقوط کرد. جالب اینکه با صف فروش به استقبال معاملات شنبه رفتند.

روز دوشنبه خبری مبنی بر افزایش سود سالانه اوراق مشارکت براساس مصوبه بانک مرکزی به 23 درصد بودیم که گفته شد خبر منفی برای بانکی ها و بورس می باشد که در این زمینه مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی گفت: سود سالانه اوراق مشارکت بر اساس مصوبه بانک مرکزی به 23 درصد افزایش یافته اما با توجه به اینکه دوره زمانی اوراق مشارکتی که به زودی منتشر می‌شود 6 ماهه است، سود پرداختی 11.5 درصد است. وی افزود: در واقع در این روش از اصل پول خریدار اوراق مشارکت به علاوه 11.5 درصد سود در مدت 6 ماه توسط بانک مرکزی از طریق بانک‌های عامل پرداخت می‌شود.

در بانکی ها مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده،‌ گفته: برای مهار انتظار تورمی، تجدیدنظر در نرخ سود بانکی برای سال آینده ضروری است.

انفورماتیکی ها یکدشت صف فروش بودند. این گروه در سال آتی ( البته در برخی نمادها) شرایط خوبی دارند ولی فعلا باید سقوط را تجربه کنند!!

در دارویی ها گزارش های سود سال آتی تا بدین جا امیدوار کننده بوده است و هر سه شرکتی که سود سال آتی را پیش بینی کرده اند با تعدیل مثبت همراه بوده است. دکیمی هم برای تعدیل متوقف شد.

دجابر برای سال مالی 93 در اولین پیش بینی مبلغ 1645 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی ارائه شده برای سال مالی 92 رشد 12 درصدی را نشان می دهد. دجابر سومین دارویی ست که بودجه 93 خود را با تعدیل مثبت نسبت به سال 92 منتشر می کند. سود تلفیقی هر سهم نیز برای سال 93 مبلغ 2045 ریال اعلام شده است.

در فلزی ها در بازار های جهانی بار دیگر شاهد رسیدن مس به بیش از 7100 دلار و روی به بیش از 2000 دلار هستیم. سرب هم در بیش از 2100 دلار در هر تن قرار دارد. در فولادی ها ترس عجیبی در بین سهامداران مبنی بر افزایش ناگهانی نرخ حامل های انرژی به وجود آمده است. هر چند مسئولین افزایش نرخ 38 درصدی را برای حامل های انرژی اعلام کرده اند ولی اعتمادها با توجه به نرخ بهره مالکانه و نرخ خوراکی که تعیین شد از بین رفته است. در فولادی ها فجر برای اعلام سود سال 93 متوقف شد. ذوب به 385 تومان رسید. مطمئنا این شرکت در سال اتی شرایط خوبی خواهد داشت و یکی از شرکت هایی ست که سود 93 خود را در اولین گزارش با تعدیل مثبت روانه بازار خواهد کرد.

در ساختمانی ها P/E بسیاری از نمادها به 5 و کمتر از 5 رسیده اند. حتی برخی سهام که مسلما در سال اینده تعدیل مثبت نیز خواهند داشت به P/E کمتر از 4 نیز رسیده اند. این صنعت نیز امروز یکپارچه صف فروش بودند و یا بیش از 3 درصد  افت داشتند.

نمادهای تسهیلات مسکن بار دیگر مورد توجه نوسان گیران قرار گرفته اند و تمامی نمادها رشد 5 درصدی را تجربه کردند. از اول هم مسئولین عزیز باید مکانیزم معاملاتی این گروه را تغییر می دادند و محدودیت هایی برای خرید آنها اعمال می کردند. جالب اینکه کسی می گفت برای گرفتن وام از این اوراق خرید کرده و بعد از یک رشد 100 درصدی فروخته و دوباره در قیمت های منفی خریده و کلا فعلا بی خیال خرید مسکن شده است. این فرد کسی بود که برای اولین بار آن هم برای گرفتن وام مسکن سهم خرید بود و حالا تبدیل شده به یک نوسان گیر!

در سیمانی ها سدشت با 100 سهم معامله صف خرید داشت و سایر نمادها صف فروش داشتند.

در شیمیایی ها تولی پرس امروز هم مثبت بود. پارس پامچال نیز بعد از مدت ها و یک بازدهی نجومی منفی شد.

در سرمایه گذاری ها وکادو مثبت بود و سایر نمادها افت قیمت را تجربه کردند. هلدینگی های بزرگ بازار از جمله غدیر و پارسان و وصندوق نیز بسته می باشد. پارسان هم اعلام کرده که ساتا به دلیل حضور فقط یک شرکت کننده در مزایده با فروش پتروشیمی پارس موافقت نکرده است.

در غذایی ها در ادامه توقف نمادها برای تعدیل سود شاهد توقف غالبر بودیم. دوشنبه نیز غدام متوقف شده بود.

خودرویی ها و قطعاتی ها یکپارچه صف فروش بودند. خرینگ بعد از خارج شدن از زیان برای سال 93 بازگشایی شد ولی در کمتر از 250 تومان نیز بازگشایی نشد. آخرین قیمت سهم بیش از 340 تومان بوده است.

خبهمن به اندازه حجم مبنا معامله شد ولی با صف فروش به کار خود پایان داد. سهم در معاملات امروز به کمتر از ارزش دفتری هر سهم خود رسید. ایران خودرو نیز برای سقوط به کمتر از 300 تومان آماده می شود. برخی با جوسازی ها در مورد معامله بلوکی وپارس جو عجیبی در این گروه به راه انداختند. این نکته نیز لازم است گفته شود که هر آن ممکن است برخی خودرویی ها برای تعدیل مثبت سود سال 93 متوقف شوند.

برخی اظهار می کنند چرا اینقدر از خبهمن صحبت و حمایت می کنید.در جواب این دوستان باید بگوییم که از این سهم حمایت نکنیم از چه سهامی حمایت کنیم؟ از خاور و خکاوه زیان ده حمایت کنیم یا از صدرا یا تکمبا یا هر سهم دیگری که نوسان گیران قیمت های آن را نجومی کردند؟ خبهمن 35 تا 40 تومان تقسیم سود دارد. پی بر ای سهم به زیر 5 رسیده است. ارزش دفتری هر سهم شرکت بیش از 220 تومان است. حداقل سود خود را تا پایان سال به 50 تومان می رساند. حداقل بازدهی این سهم در بازار با دید مجمع 20 الی 25 درصد است که اگر شرایط بازار تغییر کند مسلما رشد بیشتری هم خواهد کرد.

ذغال سنگی ها به دلیل شایعه احتمال افزایش 20 درصدی نرخ ذغال سنگ برای سال آتی مثبت بودند که کشرق با فشار عرضه ها منفی شد.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب