مهمترین وظیفه شرکت بورس اطلاع رسانی دقیق به سهامداران است

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

فعالان بازار سرمایه در حالی بدترین تجربه سرمایه گذاری در بورس را پشت سر می گذارند که در این شرایط نقش شرکت بورس و صندوق توسعه بازار بسیار کمرنگ شده و هیچ گونه اقدامی از سوی این نهادها در راستای حمایت از سهامداران مشاهده نمی شود.

در همین ارتباط، دبیر کانون نهادهای سرمایه گذاری در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز، عنوان کرد: شرایط کنونی بورس به گونه ای بوده که تحلیل های بنیادی پیرامون وضعیت سودآوری شرکت های فعال بورسی جای خود را به اخبار و شایعات منتشر شده در خصوص شرکت های مذکور داده است، از این رو به نظر می رسد اطلاع رسانی و ایجاد شفافیت اطلاعاتی مهمترین اقدامی است که مسئولان شرکت بورس می توانند در راستای کاهش التهابات موجود در بازار سهام انجام دهند، به گونه ای که به سهامداران به ویژه سهامداران خرد که در حال حاضر توده وار سهام تحت تملک خود را عرضه می کنند، آگاهی های لازم را جهت شناسایی فرصت های خرید و سهام پرپتانسیل ارایه دهند.

بهروز خدارحمی به لزوم آموزش به سرمایه گذاران غیر حرفه ای از طریق شرکت بورس اشاره کرد و ابراز داشت: سرمایه گذاران بایستی چارچوب مشخص و واضحی از میزان ریسک پذیری، افق زمانی سرمایه گذاری و میزان نقدشوندگی مورد نیاز برای خود تعریف کرده سپس نسبت به سرمایه گذاری در بازار سهام اقدام کنند، این در حالی است که به نظر می رسد اغلب سهامداران حقیقی با عدم آگاهی از انتظارات خود در خصوص موارد عنوان شده نقدینگی های در اختیار خود را وارد بورس کرده اند و با تکیه بر شایعات مختلف بر روند نزولی بورس قوت می بخشند. برهمین اساس به نظر می رسد یکی از وظایف مهم شرکت بورس ارایه اطلاعات شفاف در خصوص وضعیت سودآوری شرکت های بورسی و اطلاع رسانی دقیق است تا سهامداران بر مبنای این موارد اقدام به سرمایه گذاری کنند.

وی افزود: متأسفانه در شرایطی که تمامی شاخص های کلان و اوضاع سیاسی کشور نوید بخش رونق اقتصادی و چشم انداز مناسب آن است، همچنان شاهد تداوم عرضه های سنگین از سوی سهامداران و تشدید روند منفی بورس هستیم.

این در حالی است که به نظر می رسد این سیر نزولی به دلیل وجود بسیاری از فاکتورهای اثربخش بر وضعیت سودآوری شرکت ها چندان طولانی مدت تداوم نداشته باشد. چراکه اخبار مثبت سیاسی منتشر شده لابه لای خبرهای ناگوار همچون افزایش نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی گم شده و آثار روانی اخبار منفی بیش از خبرهای مثبت منتشر شده بر بازار سهام مؤثر واقع شده است.

تعلل صندوق توسعه بازار در جذب نقدینگی

این مقام مسئول به نقش صندوق توسعه بازار در شرایط کنونی اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به رشد قابل توجه شاخص کل و ورود حجم قابل توجهی از نقدینگی به بازار سهام نبایستی انتظار داشت که این صندوق به تنهایی نقش مهمی را نسبت به حمایت از سهامداران ایفا کند، به گونه ای که به نظر می رسد انجام اقدام اساسی در این خصوص همکاری همه سهامداران حقوقی نه فقط تعداد معدودی از آنها را می طلبد تا با همیاری با این صندوق به طور مؤثر نسبت به این امر اقدام کنند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه در خصوص سرمایه اندک صندوق توسعه بازار افزود: به نظر می رسد این صندوق نسبت به افزایش سرمایه و جذب نقدینگی بسیار کند عمل کرده و در راستای تحقق برنامه های مطرح شده در این خصوص به طور کارآمد اقدام نکرده است. حال آنکه فلسفه وجودی این صندوق در تمام بورس های دنیا همچون بورس تهران حمایت از روند حرکتی تعدادی از سهام شرکت های بورسی که به صورت کوتاه مدت با افت مواجه شده اند در کنار جلوگیری از خروج نقدینگی از بورس و انتقال آن به بازارهای موازی هنگام تهدید رونق بازارهای رقیب است. برهمین اساس و با توجه به گسترش بازار سهام نبایستی توقع اقدام اساسی از این صندوق در راستای حمایت از سهامداران در شرایط کنونی حاکم بر بورس را داشت.

طراحی شاخص های مختلف راه کاری جهت کاهش حساسیت ها

دبیر کانون نهادهای سرمایه گذاری در خصوص مباحث مطرح شده پیرامون نحوه محاسبه شاخص کل بیان کرد: اوضاع حاکم بر بازار سهام در حال حاضر به اندازه ای ملتهب است که بهتر به نظر می رسد در خصوص نحوه محاسبه دماسنج اقتصادی کشور و اصلاح آن صحبتی به میان نیاید، چراکه اصلاح شاخص کل در حال حاضر راه کار درستی نخواهد بود.

خدارحمی طراحی شاخص های مختلف و ارایه آن به تمامی سهامداران را به عنوان راه چاره ای جهت کاهش حساسیت های موجود مطرح کرد و گفت: طراحی شاخص های مختلف از طریق سازمان ها و نهادهای مختلف با رعایت مسائل و قوانین از جمله راه کاری است که می توان دراین خصوص پیشنهاد کرد، به گونه ای که به نظر می رسد با فراهم آمدن امکان دسترسی همگان به این شاخص ها، سرمایه گذاران می توانند با توجه به میزان ریسک پذیری و افق سرمایه گذاری خود یکی از شاخص ها را مبنای سرمایه گذاری در بورس قرار دهند. بدین ترتیب حساسیت های موجود بر شاخص کل نیز از میان خواهد رفت.

وی در خصوص نامه اعتراضی ارسالی از سوی نهادهای سرمایه گذاری و کارگزاران به شورای نگهبان در ارتباط با نرخ خوراک 15 سنتی واحدهای پتروشیمی تصریح کرد: انتظار می رود تا صحبت ها، انتقادات و شکایات سهامداران و فعالان بازار سرمایه از طریق نهادهای مرتبط همچون کانون کارگزاران و سرمایه گذاری به مقامات رده بالا اعلام شود با همه این اوصاف اگرچه همکاری و همیاری سازمان بورس، شرکت های بورس و فرابورس در این برنامه و ارسال نامه اعتراضی از سوی آنها به شورای نگهبان بهتر به نظر می رسید، اما اعتراض به نحوه تصمیم گیری دولت به دلیل وابستگی این سه نهاد به آن، چندان خوشایند نخواهد بود و در حیطه اختیارات و وظایف آنها نیز چنین اقدامی لحاظ نشده است.

راه اندازی سامانه XBRL گامی در راستای شفافیت اطلاعاتی

این مقام مسئول همچنین در ارتباط با این سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا ارایه اطلاعات و صورت های مالی عملکرد میان دوره ای به سازمان بورس و انتشار هم زمان آن روی سامانه کدال گام مهم و اساسی در راستای شفافیت اطلاعاتی و جلوگیری از رانت اطلاعاتی است؟ عنوان کرد: این پیشنهاد در صورتی درست و منطقی خواهد بود و به طور کارآمد بر شفافیت اطلاعاتی کمک می کند که بازار سهام ما مبتنی بر تحلیل باشد نه اخبار و شایعات این در حالی است که به وضوح در روند معاملاتی بورس مشاهده می شود که بازار سهام شایعه محور است.

با همه این اوصاف راه اندازی سامانه XBRL، گام اساسی است که در این راستا از سوی نهادهای ناظر برداشته شده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: لزوم آموزش به سرمایه گذاران غیر حرفه ای

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب