چگونه حسابرس می‌تواند اطلاعات را بهتر افشا کند؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

یکی از مباحثی که در شئون مختلف ساختار ها و یا نظام های گوناگون مورد بررسی قرار می گیرد بحث آسیب شناسی آن است و پس از شناخت آسیب های مترتب به آن، به بکارگیری راهکارهای مؤثر و عملی سعی در رفع آسیب ها می نمایند به عنوان مثال در ساختارهای اداری، فساد اداری یکی از آسیب های مترتب به این ساختار است که قانونگذار ابتداً اقدام به تدوین قانون می نماید تا زمینه های بروز فساد را ازبین ببرد و حتی در ادامه با بازرسی های مختلف با بروزآوری قوانین تلاش مضاعفی در از بین بردن فساد اداری می نماید.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، در بازار سرمایه نیز قوانین مختلفی برای حفظ سلامت این بخش تدوین شده است و در سال های اخیر نیز با پیشرفت تکنولوژی روز به روز شرایط بهتری را شاهد هستیم. ولی این به معنا عدم وجود مشکل در این بازار نیست و در حال حاضر نیز می توان شرایط بهتری را شاهد باشیم که نیل به این هدف در گروی به روز آوری قوانین است.

گفتنی است شرکت های پذیرفته شده در بورس به موجب قانون موظفند اطلاعات مالی خود را در قالب های استاندارد و در بازه های زمانی مشخص بصورت رایگان در اختیار کسانی که قصد سرمایه گذاری در بورس را دارند قرار می دهند که این قانون در یک بعد بسیار مطلوب و موجب شفافیت اطلاعاتی در بورس می باشد. به عبارت دیگراین قانون گامی مؤثر در جهت افزایش آگاهی در بین فعالان بورس تلقی می شود. یکی دیگر از قوانین تکمیلی در این بخش تأیید این اطلاعات مالی توسط یک حسابرس مستقل و مورد اعتماد سازمان بورس می باشد که به این ترتیب با اجرای این قانون بطور قطع این گزارش ها بیش از پیش قابل اعتماد می شوند به عبارت دیگر اعتبار گزارش های مالی را به سطح قابل قبولی می رساند.

ولی اگر نگاهی دقیق تر به این روند داشته باشیم هنوز می توان با به روز آوری قوانین شرایط بهتری را برای افزایش اعتبار این گزارش ها بوجود آورد که در ادامه با بیان آسیب های احتمالی پیشنهادی را در این زمینه ارایه خواهیم نمود پیش از پرداختن به این موضوع لازم است تأکید کنیم این بحث صرفاً جنبه پیش گیرانه دارد و تهمتی را متوجه هیچ کدام از طرفین ماجرا یعنی شرکت ها یا حسابرسان مستقل نمی کنیم.

به گزارش بورس نیوز یکی از آسیب هایی که به ساختار نظارت بر اظلاعات شرکت ها در این مقطع می توان به آن اشاره کرد این است که منافع حسابرسان در گروی عقد قرارداد با شرکت هاست و طبیعتاً شرکت ها نیز اصولاً به دنبال حسابرسی هستند که منافع آنها در حالت حداکثری تأمین نماید. شرایط مذکور به راحتی می تواند زمینه بروز انواع فساد مانند تبانی را فراهم سازد. چراکه حسابرس برای تداوم حیات اقتصادی خود چاره ای ندارد که با این شرکت ها دست کم کجدار و مریز مدار کند!

اما پیشنهادی که برای از بین رفتن این زمینه می توان داشت بسیار ساده است و در حال حاضر نیز در برخی نهادها مورد استفاده قرار می گیرد که با الگو برداری از آن می توان شرایط بهتر و قابل اعتماد تری را بوجود آورد یا در واقع بیشتر از گذشته بتوان به سلامت گزارش هایی اطلاعات ارایه شده اعتماد نمود.

گفتنی است در بحث نظارت بر ساخت مسکن در کشور پس از آنکه وجود ناظر مورد اعتماد سازمان نظام مهندسی اجباری گردید پس از مدتی شرایط مشابهی بوجود آمد و برخی شایعات و حتی برخی اخبار مستند حاکی از تبانی ناظر و کارفرما بود. چراکه ناظر حق نظارت خود را از کارفرما می گرفت و برای اینکه ناظر بتواند تداوم کاری داشته باشد باید منافع کار فرما را در نظارت خود لحاظ می کرد که گاهی این منافع حتی در تضاد با اصول مصووب ساخت و ساز در کشور بود خاطر نشان می شود این گونه اخبار درست یا نادرست در وهله اول چهره بخش عمده ای از کارفرمایان و ناظرانی که طبق ضوابط قانونی عمل می نمودند را نیز مخدوش می کردکه با اصلاحی ساده تا حد زیادی زمینه بروز این آسیب گرفته شد که این اصلاح به اینگونه بود که از دو سال گذشته کارفرمایان بخش ساخت و ساز موظف شده اند که حق الزحمه ناظر را به سازمان نظام مهندسی واریز کنند و سازمان نیز بصورت رندوم یا تصادفی اقدام به معرفی ناظر نماید و قوانین سختگیرانه ای را هم برای تغییر ناظر اعمال نمود.

در ساختار بازار سرمایه در حال حاضر جای خالی این نهاد حس می شود و باید هرچه زودتر رابطه غلط فعلی بین حسابرس ها و شرکت های بورسی اصلاح شود لذا به مسئولین و قانون گذاران پیشنهاد می کنیم که هرچه زودتر با الگو برداری از این روش و کالیبره کردن آن با شرایط بازار سرمایه اقدام قابل قبولی را برای از بین بردن این زمینه آسیب را بردارند و نگذراند بیش از این روند فعلی ادامه یابد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب