خلاصه اخبار و رویدادهای بورس تهران – شنبه 26 بهمن

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در اولین روز کاری هفته توانست بعد از چند هفته روند نزولی، با 16 واحد افزایش به رقم 79153 واحد برسد . نمادهای اخابر ، شبندر و وبصادر هر کدام با 30، 28 و 25 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای خودرو و فملی هر کدام با 23 و 15 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر این نماگر اقتصادی گذاشتند.

در بازار فرابورس نیز شاخص نزدیک به 7 واحد افزایش یافت و به رقم 727 واحد رسید، شاوان و ذوب از جمله نمادهایی بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص ایفکس گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز به رقم 205 میلیارد تومان رسید که 69 میلیارد تومان آن مربوط به بورس و 136 میلیارد تومان آن نیز مربوط به فرابورس بوده است در همین رابطه خودرو با 5 میلیارد و شبندر با 4.9 میلیارد تومان بیشترین ارزش معملات را به خود اختصاص دادند .

در بازارهای جهانی،  قیمت های معامله شده در روز جمعه برای مس، آلومنیوم ، سرب و روی به ترتیب 1740دلار، 1735 دلار، 2125دلار و 2025 دلار برای هر تن بوده است که همگی با افزایش قیمت روبه رو شدند، وجود برخی آمارهای اقتصادی از جمله شاخص خرده فروشی در آمریکا در این افزایش بی تاثیر نبودند. در بازار داخلی نیز دلار با افزایش جزیی به قیمت 29540 ریال معامله شد و سکه بهار آزادی با 19 هزار تومان افزایش قیمت ، 931,000 تومان داد و ستد شد.

امروز بازار را با خبری مهم در باره ی تغییر در نحوه ی معاملات که شب گذشته روی سایت های خبری نقش بست شروع کردیم طوری که قرار شده است، براساس ضوابط جدید که از امروز شنبه، 26 بهمن در بازار سرمایه و با هدف حمایت از سهامداران خرد، جلب حمایت بیشتر سهامداران حقوقی، تسهیل و افزایش مبادلات سهامداران بزرگ و فراهم ساختن امکان حمایت مستمر و مداوم از بازار سرمایه به اجرا گذاشته می شود، بین ساعت 8:30 الی 12 هر روز، حداکثر حجم سفارش های فروش وارده توسط هر کد معاملاتی (اعم از حقیقی و حقوقی) در هر نماد معادل 2 درصد حجم مبنا یا 50 هزار سهم (هرکدام بیشتر باشد) خواهد بود. براین اساس، از ساعت 12 الی 12:30، سقف مذکور اعمال نشده و کلیه سهامداران (اعم از حقیقی و حقوقی) می توانند به میزان موردنظر، سفارش فروش وارد کنند.

لازم به ذکر است در دوره زمانی 12 الی 12:30، سفارش های خرید و فروش، برمبنای قیمت پایانی بازار در ساعت 12 وارد سامانه معاملات خواهد شد. همچنین سفارش های فروش در دوره زمانی 12 الی 12:30 بصورت انجام و ابطال (Fill & Kill ) قابل ارسال خواهد بود. لازم به است سفارش های خرید در بازار کما فی السابق و بدون سقف انجام خواهد شد. در همین رابطه دبیرکل کانون کارگزاران بورس تأکید کرد تعیین ضوابط جدید معاملاتی، عطش سهامدارن خرد را که این روزها اقدام به ارائه فروش سهام خود با قیمت هایی پایین تر از ارزش ذاتی می کنند، فرو نشانده و در ایجاد ثبات و آرامش در بازار سرمایه بسیار موثر است.

این خبر که ابعاد ان هنوز به طور کامل برای سهامداران روشن نشده است بازار را در ابتدای ساعات معاملات با استقبال خوبی همراه کرد طوری که شاهد صف خرید در بعضی از گروه ها و نمادها از جمله گروه پالایشی ، ساختمانی و انفورماتیک بودیم ، گروه خودرویی نیز در ابتدا با استقبال خوبی همراه شد ولی این روند ادامه نیافت و در اواسط بازار  عرضه بر تقاضا غلبه کرد.

در این رابطه و در مورد طرح ویژه سازمان بورس برای حمایت از سرمایه‌گذاران خرد، رییس اسبق سازمان بورس اظهاراتی را داشتند که در ادامه به آن اشاره می شود:  این محدودیت‌ها در زمان طولانی نمی‌تواند ادامه یابد، نوعی مُسکن است و جلوی بازار آزاد را می‌گیرد، بازار سرمایه باید آزاد باشد و براساس عرضه و تقاضا قیمت‌ها تعیین شود . رجایی سلماسی تصریح کرد: شاید آنهایی که گذاشتند شاخص‌ها سیر غیرطبیعی مثبت به خود بگیرند از آن اتفاق پاداش می‌گرفتند و از آن روند خوشحال بودند وگرنه همان موقع باید جلوی چنین وضعیتی را می‌گرفتند نه اینکه اجازه دهند سهامداران ضرر کنند و بعد جلوی آن گرفته شود.

وی افزود: این قبیل اتفاقات ممکن است در آینده هم پیش بیاید و باید از اول جلوی رشد شتابان قیمت‌ها گرفته می‌شد. رئیس اسبق سازمان بورس در پاسخ به این سؤال که در شرایط بوجود آمده و برای جلوگیری از روند منفی شاخص‌ها راهکار چیست، گفت: زمانی که در سازمان بورس بودم پیشنهاد دادم که صندوق حمایت از بازار سرمایه تشکیل شود یعنی صندوق تشکیل شود که پول و سهم داشته باشد. رجایی سلماسی اظهار داشت: پیشنهادم به این صورت بود که با کمک این صندوق وقتی که قیمت‌ها بالا می‌رود این صندوق اقدام به عرضه سهم کند و وقتی قیمت‌ها کاهش می‌یابد صندوق اقدام به خرید سهام کند تا بدین ترتیب جلوی نوسان‌های غیرمترقبه گرفته شود که البته در آن زمان با پیشنهادم موافقت نشد .

از سوی دیگر قرار شده است امروز رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به همراهی هیأتی 50 نفره متشکل از مدیران و کارشناسان ارشد بازار سرمایه ساعت 14 روز جاری با وزیر امور اقتصادی و دارایی دیداری را جهت حمایت از بازار سرمایه داشته باشند که تا کنون خبری در این راستا درج نشده است.

با این تفاسیر امروز بعد از مدت ها شاخص توانست رنگ سبز را به خود ببیند شاید استقبال اندک امروز سهامداران رسیدن قیمت اکثر سهام ارزنده به کف حمایتی خود می باشد و یا شاید به دلیل سیاست های مربوط به محدودیت فروش، می باشد  اما این سوال پیش می آید که آیا این سیاست های دستوری در نهایت خواهند توانست آرامش را به بازار سرمایه ملتهب بازگردانند؟ شاید بتوان گفت ریسک نقدشوندگی مهمترین ریسک اضافه شده به بازار سرمایه در نتیجه این تصمیم عجولانه سازمان است.

از سوی دیگر در خبری که هفته پیش در مورد نرخ سود اوراق مشارکت منتشر شد شنیدیم که از امروز به مدت 6 روز، 30 هزار ميليارد ريال اوراق مشارکت از سوی بانک مرکزی انتشار می‌یابد و بانک‌های «تجارت»، «ملت» و «صادرات»، عاملیت فروش این اوراق را برعهده دارند. عده ای علت عدم تمایل سهامداران به بازار سرمایه را این خبر عنوان کرده اند ولی در کل و با با یک دید بلند مدت بازار سرمایه حتما سودی بیش از ابن مقدار با دید سود تقسیمی مجمع عاید سرمایه گذاران در بورس خواهد کرد.

اما خبری دیگر که امروز بازار را تحت شعاع قرار داده بود بررسی لایحه بودجه سال 93 از طرف شورای نگبهبان بود، در این رابطه اکثر سهامداران و فعالان بازار سرمایه که انتقادهایی به نرخ خوراک پتروشیمی داشتند و در همین رابطه نامه های متعددی به مسئولین نوشته بودند، امید داشتند که با مخالفت هایی که از طرف شورای نگهبان به این قانون وارد می شود اقبال به بازار سرمایه بازگردد ولی تا این لحظه هنوز خبری قطعی در باره نظر شورای نگهبان منتشر نشده است .

 و اما سخنان وزیر اقتصاد درباره حمایت از بازار سرمایه قابل توجه بود طوری که ایشان عنوان کردند که دولت و رییس جمهور توسعه بازار سرمایه و صیانت از منافع سهامداران را مدنظر دارند. وی در ادامه افزود: دولت دغدغه های فعالان بازار درخصوص ابهامات موجود در برخی صنایع، به ویژه صنایع اثرگذار در بورس را مورد رسیدگی قرار خواهد داد. وی همچنین به برنامه های سازمان بورس برای اداره بازار اشاره کرد طوری که  انتظار می رود اجرای این برنامه ها تاثیر قابل توجهی در بهبود شرایط بازار داشته باشد‏، ضمن اینکه شرکت های حقوقی نیز در حمایت از سهامداران خرد بصورت جدی وارد عمل خواهند شد.

 

در بازار چه خبر بود ؟

امروز گروه خودرویی در اوایل بازار با استقبال خوبی همراه شد، بعضی نمادها از جمله خبهمن برای مدتی به صف خرید هم رسیدند و صف فروش خودرو نیز جمع اوری شد اما در ادامه نتوانست در برابر فشار عرضه دوام بیاورد طوری که اکثر نمادهای این گروه قرمز رنگ بسته شدند. در این گروه  شرکت فنر سازی خاور ( خفنر ) سود هر سهم شرکت برای سال مالی 93 را از 143 ریال ( سال 92 ) به 167  ریال افزایش داده است. این در حالی است که عمده علت این تعدیل 17 درصدی، پيش بيني افزايش نرخ فروش در سال 93 عنوان شده است.

شرکت چرخشگر نیز تصمیم دارد سرمایه خود را از 150 میلیارد ریال  به 300 میلیارد ریال  افزایش دهد. لازم به ذکر است که 90 میلیارد ریال ( معادل 60 درصد ) این افزابش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران و 60 میلیارد ریال ( معادل 40 درصد ) از محل سود انباشته می باشد.

شایان ذکر است در خبری دیگر نیز داشتیم که فعالیت شرکت پژو در ایران شروع شده است و پس از لغو رسمی تحریم صنعت خودرو مذاکرات متعددی بین خودروسازان داخلی و خارجی صورت خواهد گرفت. در این زمینه شنیده شده که در این مذاکرات پژو با شرط سرمایه‌گذاری برای بازگشت به ایران موافقت کرده است و در صورت نهایی شدن توافقات، فعالیت‌های خود در ایران را مجددا آغاز خواهد کرد.

این وضعیت در حالی است که رقیب فرانسوی پژو (رنو) نیز اخیرا به توافق بزرگی با ایران دست یافته و قرار است با سرمایه‌گذاری خود تولید محصول جدیدی را در ایران آغاز کند و تولید محصولات فعلی را نیز افزایش دهد. موضوع بلوک بانک پارسیان بسیار مهم است که برخی شایعات حاکی است که فروش این بلوک به سال بعد موکول می شود که البته فعلا همه چیز در حد سخن است.

در این گروه معاون بازاریابی ایران خودرو گفته آزادسازی قیمتها بهترین راه برای مدیریت بازار خودرو است و پیشنهاد آزاد سازی ارائه شده است در رابطه با افزایش نرخ خودرو نیز رییس شورای رقابت درباره شایعات مطرح شده پیرامون افزایش قیمت خودرو در سال 93 گفته: در این رابطه هیچ هماهنگی با شورای رقابت صورت نگرفته است.در این گروه خودرو با 16 میلیون و خکاوه با 12 میلیون که قیمت ان به 90 تومان رسیده است بیشترین حجم معاملات را از ان خود کردند .

در گروه پتروشیمی که اکثر نمادهای این گروه به علت بلاتکلیفی در تعییین نرخ خوراک گاز بسته می باشند شرکت گروه گسترش نفت و گاز و پارسیان طی شفاف سازی اعلام کرد طبق نامه دریافتی از شرکت سرمایه گذاری ساتا، به دلیل حضور تنها یک شرکت کننده در مزایده مزبور و عدم شکل گیری رقابت جدی، براساس بند19 اسناد مزایده با پیشنهاد شرکت گروه گسترش و نفت و گاز پارسیان موافقت به عمل نیامده و فروش سهام مذکور به آینده موکول گردیده است.

امروز نیز حجم معاملات در این گروه بسیار پایین بود و اکثر نمادهای این گروه قرمز رنگ به کار خود خاتمه دادند . همچنین در خبری داشتیم که همزمان با تعلیق برخی از تحریم‌های بین‌المللی علیه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کشور، خروج نام برخی از شرکت‌های نفتی همچون شرکت ملی نفتکش، شرکت ملی نفت و 14 شرکت پتروشیمی ایران از لیست سیاه تحریم‌ها، نخستین کنفرانس ایران پس از تحریم‌ها، انرژی و محیط زیست 17 و 18 اسفند ماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود.

در گروه پالایشگاهی امروز خبری در مورد افزایش قیمت قیر از مجلس معاملات این گروه را تحت تاثیر قرار داد، رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه نرخ قیر به دلیل حذف یارانه این کالا گران شده است ، گفت: عرضه قیر در بازار بورس کالا بصورت شفاف انجام می شود بنابراین برای رسیدگی به وضعیت بزرگراه های کشور و جلوگیری از تعلل در انجام فعالیت های راه سازی باید بودجه بیشتری به وزارت راه اختصاص داده شود. در این گروه که اکثر نمادها در ساعات ابتدایی بازار با صف خرید همراه بودند در پایان بازار روند متعادل تری به خود گرفته ولی سبز رنگ به کار خود خاتمه دادند .

در گروه فولادی و معدنی که نسبت به بقیه گروه ها روند متعادل تر و بهتر ی را دنبال کردیم طوری که تعداد نماد های سبز رنگ و قرمز رنگ برابری می کرد در این گروه نیز حجم معاملات بسیار پایین بود طوری که فملی با 2 میلیون بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داده است. در این گروه بیشتر نمادها از دید بنیادی قیمت های جذابی برای ورود و خرید با دید بلند مدت  می باشد.

همچنین در خبری داشتیم  رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران از آغاز به فعاليت یکی از بخش‌هاي ۷ طرح فولادی از روز شنبه خبر داده است و عنوان کرده است که : قرارداد مشارکت در ساخت و راه‌اندازی طرح فولاد نی‌ریز که بین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و یکی از واحدهای شرکت سرمایه‌گذاری غدیر در اواخر ماه گذشته امضا شده بود، از روز شنبه شروع به کار خواهد کرد.اما در معدنی ها شنیده شد که نایب رئیس انجمن سنگ آهن عنوان کرده است عوارض ۱۰ درصدی، ۵ میلیون تن از صادرات سنگ آهن کم می‌کند. ایشان با اشاره به این که عوارض ۱۰ درصدی، ۵ میلیون تن از صادرات سنگ آهن کم می‌کند گفت: در این صورت ۱۳۰ معدن کوچک تعطیل می‌شود و ۲۰۰ هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم از دست می‌رود.در این گروه کگل و کچاد در قیمت هایی نزدیک به صفر تابلو معملات خود را پایان رساندند .

گروه بانکی که قیمت های بسیار مناسبی برای خرید می باشند اکثرآ مثبت به کار خود خاتمه دادند. در این گروه بانک صادرات که بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داده بود در قیمت های بیش از 100 تومان با افزایش تقاضا مواجه شد. معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی از تاسیس صندوق تثبیت ریالی با استفاده از منابع سازمان بورس و سایر نهادهای مالی در آینده نزدیک خبر داده است شاپور محمدی هدف از تاسیس این صندوق را تثبیت بیشتر بازار سرمایه عنوان کرد و افزود: ساز و کار راه اندازی این صندوق در معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد با همکاری سازمان بورس در حال بررسی است. وی اظهار داشت: عملکرد صندوق تثبیت ریالی مشابه عملیات بازارگردانی خواهد بود و مزایایی برای صندوق مشابه با بازارگردانان، در کشورهای دیگر در نظر گرفته خواهد شد. محمدی در مورد نحوه عملکرد این صندوق تصریح کرد: این صندوق در شرایطی که نیاز به حمایت از سهامداران خرد در بورس احساس شود، وارد عرصه شده و با خرید بخشی از سهام آنها، موجب افزایش قدرت نقدشوندگی بازار می شود.

در گروه دارویی که پیشتاز ارایه اولین پیش بینی سود برای سال 93 شده اند با  افزایش تقاضا همراه شدند و اکثر نمادها سبز رنگ معاملات امروز را به پایان رساندند ارایه پیش بینی های همراه با تعدیل مثبت برای سال 93 می تواند علت این استقبال سهامداران از این گروه عنوان کرد در همین رابطه دالبر به عنوان چهارمین شرکت دارویی سود سال 93 خود را در اولین پیش بینی اعلام کرده است.

قبلا سه شرکت داروپخش، دجابر و دیران نیز سود سال 93 خود را با تعدیل مثبت نسبت به سال 92 اعلام کرده بودند شرکت در حالی در پیش بینی اخیر خود برای سال 92 مبلغ 2020 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده که برای سال 93 در اولین قدم 2541 ریال پیش بینی کرده است که نسبت به سود سال 92 رشد 26 درصدی را نشان میدهد. رشد 24 درصدی فروش ( ناشی از تغییر در ترکیب فروش) و افزایش 19 درصدی بهای تمام شده و افزایش 19 درصدی هزینه های عمومی نسبت به سال 92 باعث رشد 32 درصدی سود عملیاتی نسبت به سال 92 شده است مهمترین محصول شرکت فرآورده های تزریقی می باشد که نرخ آن در سال 93 نسبت به سال 92 با رشد 69 درصدی پیش بینی شده است. نرخ مجصولات جامدات و مایعات نیز به ترتیب با رشد 11 و 16 درصدی نسبت به سال قبل پیش بینی شده است.مرجع قیمت گذاری سازمان غذا  و دارو می باشد.

در گروه انفوماتیک نیز مفاخر بدليل تغيير با اهميت پيش بيني سود هر سهم سال 93، متوقف گرديد. سایر نمادها نیز در این گروه روند معاملات متعادلی را داشتند در این گروه مداران که بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داده است با قیمت 325 توان به کار خود خاتمه داد .

اخابر امروز در قیمت 300 تومان با اقبال خوبی همراه شد طوری که توانست صف خرید خود را تا پایان ساعات معملات نگه دارد در این گروه شرکت ارتباطات سیار ایران دراولین پیش بینی سود هرسهم سال مالی منتهی به اسفند 93 خود را با تعدیل مثبت 18 درصدی نسبت به آخرین پیش بینی سال 92 از مبلغ 10653 ریال به 12622 ریال افزایش داده است.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خبرهای روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب