سیستم معاملاتی جدید بورس چگونه است؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

فعالان بازار سرمایه از امروز نحوه جدید معاملات در بورس را تجربه می کرد، به گونه ای که اولین روز معاملاتی بورس طی هفته با ضوابط و قوانین جدیدی آغاز گردید.

براساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس به منظورحمایت از سهامداران و معامله گران به ویژه سهامداران خرد که در اوضاع نابسامان حاکم بر بورس بیشترین ضرر و زیان را متحمل شده اند، ضوابط جدیدی را در قوانین مربوط به معاملات در بازار سهام وضع کرده است.

اگرچه قوانین تعیین شده به طور قطع معایب و مزایای خاص خود را به همراه دارد، اما در این گزارش تنها در نظر داریم روش جدید اعلام شده از سوی سازمان بورس را به صورت مبسوط شرح دهیم. چراکه قضاوت در خصوص پیامدهای مثبت یا منفی اجرای این طرح در بازار سهام بر عهده کارشناسان و تحلیلگران خواهد بود.

براساس ضوابط جدید، حداکثر حجم سفارش های فروش ثبت شده از سوی هر کد معاملاتی از مرحله پیش گشایش تا ساعت 12 هر روز به میزان دو درصد حجم مبنا یا 50 هزار سهم با دامنه نوسان مجاز روزانه تعیین شده است.

این در حالی است که محدودیت های عنوان شده از ساعت 12 الی 12:30 هر روز برداشته می شود و تمامی سهامداران می توانند نسبت به خرید یا فروش سهام شرکت های فعال بورسی به میزان دلخواه خود و البته براساس قیمت های پایانی تعیین شده تا ساعت 12، اقدام کنند.

علاوه بر این، سفارش های فروش طی 30 دقیقه پایانی معاملات روزانه در بورس به صورت انجام و ابطال (Fill & Kill) از قابلیت ثبت در سیستم معاملات برخوردار است.

این سیستم سفارش دهی که امکان ثبت آن در مرحله پیش گشایش وجود ندارد، به گونه ای است که سفارش فروش در صورت وجود تقاضا در سیستم معاملاتی ثبت خواهد شد، در غیر این صورت سفارش به کلی حذف می شود و حتی در حالت سفارش در حال انتظار نیز قرار نخواهد گرفت. به عبارت دیگر این نوع سفارش دهی طی مدت زمان مذکور در سیستم معاملاتی پایدار نیست. به عبارت دیگر سهامداران نمی توانند در صف فروش قرار گیرند و تنها زمانی قادر به فروش سهام خود می باشند که خریدار در سیستم معاملات دستور خرید وارد کرده باشد.

در پایان این گزارش می افزاید، بدین ترتیب و با اجرای روش مذکور از پیدایش صف های سنگین فروش در نمادهای معاملاتی شرکت های فعال بورسی جلوگیری به عمل می آید، به گونه ای که دیگر شاهد صف های فروش سنگین از سوی فروشندگان بزرگ حقیقی و حقوقی نخواهیم بود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
4 نظر
 1. 6- مثلا در صورتی که برای یک سهم فقط به اندازه 100 سهم سفارش خرید وجود داشته باشه و ما بخوایم به اندازه 101 سهم سفارش فروش بگذاریم چی میشه؟

  1. مثل سابق، مقداری از سفارش انجام میشه و اگه تا پایان بازار خریدار دیگه‌ای وجود نداشته باشه، سفارش شما حذف میشه.

 2. 1- چرا امروز در حالی که اکثر نماد ها صف فروش بودن بازار مثبت شد!؟
  2- حالا که زمانی که سفارش خرید وجود نداشته باشه نمیشه سفارش فروش داد، و از حد اکثر بازه مجاز روز هم نمیشه پایین تر سفارش خرید داد، این چجوری میشه؟ یعنی ایندفعه به جای صف فروش، باید شاهد نماد هایی بدون صف خرید و فروش باشیم!؟
  3- اگر از ساعت 12 تا 12 و نیم فقط میشه طبق قیمت پایانی در ساعت 12 خرید و فروش کرد، پس چرا امروز بعد از ساعت دوازده قیمت ها در محدوده قیمت پایانی ساعت دوازده دائما بالا و پایین میرفت!؟
  4- سفارش هایی که قبل از ساعت 12 داده میشن، امکان ثبتشون برای چند روز وجود داره؟
  2- سفارش هایی که بعد از ساعت 12 داده میشن، در پایان ساعت معاملات در صورت انجام نشدن و یا انجام شدن بخشی از اونها لغو میشن و یا به روز بعد منتقل میشن تا بالاخره انجام بشن؟ ( اگر به روز بعد منتقل بشن که دوباره امکان ایجاد صف فروش وجود داره!)

  1. برای من هم ابهاماتی وجود داره.
   1 – شاخص خیلی وقته دستکاری میشه
   2 – این مورد رو خودمم نمیدونم چطور باید بشه
   3 – برخی سهم‌ها نوسانات خیلی کوچکی در نیم ساعت آخر بازار داشتن و به نظر میاد نوسانات جزیی رو باز گذاشتن
   4 – اطلاعی ندارم.
   5 – درصورتی که سفارشی انجام نشه حذف میشه. اگرم ناقص انجام شده باشه، بازم هرچقدر سفارش باقی مونده باشه حذف میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب