توافق ژنو حماسه اقتصادی باید بدنبال بیاورد اما دولت دنبال درآمد است!

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

درمورد دلیل روند نزولی بازار سهام و ادامه دارشدن آن باید به این نکته توجه کرد که دولت جدید در طی چند ماه گذشته اعلام کرد که فضا را برای تحقق حماسه اقتصادی در جهت سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار آماده خواهد کرد ولی با اعلام بودجه سال 93 و مشخص شدن درآمدها و هزینه های دولت به تغییرات زیاد و تناقض های فراوان بر می خوریم.

مدیر عامل سبدگردانی سرمایه ایرانیان با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: تناقض در زبان و عمل دولت مردان در بودجه 93 یکی از اصلی ترین دلایل ادامه دار شدن اصلاح بازار سهام می باشد چراکه برخلاف صحبت هایی که در جهت تشویق افراد به سرمایه گذاری شد عملاً شاهد رفتار دیگری از طرف دولت هستیم از طرفی مجلس هم اصل ثبات سازی قوانین و شرایط را در تصمیم گیری لحاظ نکرده است بنابراین ترس بازار به این صورت که می بینیم خودش را نشان می دهد.

سیاست هایی غیر همسو با اصل 44

مصطفی صفاری ابراز داشت: با توجه به رفتاردولت مردان و مجلس به نظرمیرسد که دولت بیشتربه دنبال منابع درآمدی است تا ثبات شرایط اقتصادی چراکه برخلاف اصل 44 قانون اساسی که هدف اصلی آن کوچک سازی دولت و واگذاری شرکت ها به بخش خصوصی بوده است قوانین و سیاست هایی به اجرا گذاشته می شود که برخلاف اهداف اصل 44 می باشد.

وی خاطر نشان کرد: افزایش 2 درصدی مالیات برارزش افزوده که قراربود سالی یک درصد باشد و افزایش نرخ خوراک و بهره مالکانه بالاتر ازمتوسط قیمت منطقه با وجود ریسک بالای سرمایه گذاری درکشوری با شرایط ایران ازجمله این قوانین، ضد توسعه اقتصادی است که فقط اهداف کوتاه مدت در جهت افزایش درآمد دولتی مدنظر قرار داده و به آسیب وارده در بلندمدت برای دولت توجهی نگردیده است.

صفاری افزود: نتیجه اقدامات این چنینی اینست که جذابیت سرمایه گذاری ازطرف بخش خصوصی کاهش یابد و بخش خصوصی کوچکتر گردد که این روند باعث کاهش رشد اقتصادی میگردد که صراحتا برخلاف فرمایش مقام معظم رهبری درجهت خلق حماسه اقتصادی است.

این کارشناس بازارسرمایه پیرامون راهکارهایی که میتوان استفاده کرد اظهارداشت: دولت باید در جهت کاهش هزینه بخش خصوصی حرکت کند و شرایط ثبات اقتصادی را حاکم گرداند و از اضافه کردن قوانین ضد اقتصادی به بودجه پرهیز کند و به جای سکوت در این شرایط حساس اقدام به شفاف سازی نماید.

صفاری افزود:دولت اقدامات بسیارخوبی هم درتوافقات ژنو انجام داد ولی توافق ژنو اگر منجر به حماسه اقتصادی نگردد و از فرصت ها استفاده بهینه نشود در واقع برای کشور ما عایدی به همراه نداشته است.

مدیرعامل سبدگردانی سرمایه ایرانیان خاطر نشان کرد: اقتصاد ترسو است بنابراین باید برای افزایش اعتماد و ایجاد شرایط با ثبات اقتصادی برای توسعه کسب و کارها تصمیمات صحیحی گرفته شود و این پیام به صنایع بخش خصوصی مخابره نگردد که اگر افزایش سودآوری داشته باشید و کاراتر عمل کنید دولت برای کنترل شما از سیاست های تنبیهی استفاده خواهد کرد چه در پتروشیمی چه معادن وچه سایر صنایع بلکه توصیه اکثر اقتصاددان ها اینست که دولت باید بادادن امتیازهای بیشتردرجهت تشویق بخش خصوصی به سرمایه گذاری اقدام کند تا کشوربتواند با استفاده ازتوان این بخش درمسیرتوسعه ورشد هرچه بیشتر قرار گیرد.

مصطفی صفاری پیرامون چشم انداز بازارسرمایه بیان کرد: بالاخره بودجه بزودی به تصویب شورای نگهبان میرسد و شرکت ها باید تأثیرات بودجه را بیشتر در پیش بینی بودجه برآوردی اعمال کنند و آن را در اسفند ماه به سازمان بورس اعلام کنند.

پایان یافتن شوک بودجه در اسفند ماه

با اعلام پیش بینی بودجه شرکت ها در اسفند انتظارداریم بازاردرجهت تعادل حرکت کند و روند بازارسرمایه به تدریج صعودی گردد و شاید با یک بازار مثبت وروبه رشد مواجه باشیم.

مدیر عامل سبدگردانی سرمایه ایرانیان درخصوص بازارسرمایه درسال آینده وصنایع پرپتانسیل اظهارداشت: سال آینده سال حرفه ای عمل کردن بازار سرمایه براساس عملکرد واقعی می باشد بنابراین باید با دقت بیشتری اقدام به سرمایه گذاری کرد. سرمایه گذاری درصنایع مزیت دار در کشور همچون نفت و گاز پتروشیمی و پالایشگاهی، شیمیایی، معادن و فلزات اساسی و همین طور کشاورزی مناسب ارزیابی می شود.

وی افزود: بودجه سال 93 به فرض ثبات شرایط همچون سال های قبل تنظیم شده است بنابراین درصورت گشایش های بیشتر درسال آینده آزاد شدن هرچه بیشترپتانسیل های اقتصادی کشور و تغییر منابع درآمدی دولت میتوان شاهد سال های طلایی و روزهای شکوفایی بازار سرمایه در آینده بود.

در خاتمه این کارشناس بازار سرمایه به سرمایه گذاران گفت: رمز موفقیت در بازارسرمایه بالا بردن دانش مالی برای سرمایه گذاری درصنایع دارای مزیت وصبراست. صفاری ادامه داد: دوره رونق بازارسرمایه به اتمام نرسیده بلکه 3 تا 4 سال دیگر هم ادامه دارد بنابراین می توان با استفاده از تجربه افراد حرفه ای و سبدگردان ها از این فرصت ها استفاده کرد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب