انتشار اوراق مشارکت بانک مرکزی تاثیری بر بازار سرمایه ندارد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

حجم معاملات اوراق موجود در بازار سرمایه نشان می دهد که سرمایه گذاران تمایلی برای تغییر این اوراق به اوراق مشارکتی که بانک مرکزی منتشر کرده است، ندارند.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق‌ بهادار بدهی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان مطلب بالا گفت: انتشار اوراق مشارکت بانک مرکزی با سود سالانه 23 درصد تاثیری بر بازار سرمایه ندارد، زیرا شرایط انتشار آن کوتاه مدت است و جذابیت آن بیشتر از اوراق فعلی موجود در بازار سرمایه نیست.

مهسا رادفر با اشاره به اینکه سود روزشمار این اوراق 20 درصد است و سود روزشمار اوراق موجود در بازار سرمایه نیز 20 درصد است، تاکید کرد: بنابراین تفاوت چندانی بین سود موثری که در این اوراق دریافت می شود، وجود ندارد.

وی ادامه داد: مزیت این اوراق فقط برای کسانی است که طی 6 ماه اوراق را نگهداری می کنند، چراکه پیش از آن نمی توانند سود اعلامی را دریافت کنند. این در حالی است که در اوراق موجود در بازار سرمایه نیز چنانچه سرمایه گذاران اوراق را بلندمدت نگه دارند، سودی بیشتر از 20 درصد را به دلیل نگه داشتن اوراق، دریافت می کنند.

رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق‌ بهادار بدهی سازمان بورس در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به تغییر نرخ سود این اوراق، این سازمان نیز نرخ اوراق بازار سرمایه را تغییر می دهد، ابراز داشت: در سری قبل، شورای پول و اعتبار بسته سیاستی و نظارتی بانک مرکزی را تغییر داد و نرخ کل اوراق مشارکت از 17 به 20 درصد افزایش یافت و به دنبال آن نرخ اوراق بازار سرمایه نیز افزایش پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه با نوجه به کلی و عمومی بودن آن برای همه اوراق منتشره، سازمان بورس و اوراق بهادار هم نرخ سود اوراق مرابحه را افزایش داد، تصریح کرد: اما در حال حاضر مجوز انتشار این اوراق فقط به بانک مرکزی داده شده است و این اوراق نیز برای شرکت های دولتی منتشر نشده اند و به سایر اوراق نیز تعمیم داده نشده است.

رادفر خاطرنشان کرد: بر این اساس تغییر در نرخ فعلی اوراق بهادار نداریم، اما چنانچه تصمیم دیگری در خصوص نرخ اوراق گرفته شود که بر بازار سرمایه تاثیر داشته باشد، سازمان بورس و ارواق بهادار نیز تدابیر لازم را اتخاذ خواهد کرد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب