رقم پشنهادی انجمن صنعت پتروشیمی برای نرخ گاز

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

افزایش نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی به حداقل 15 سنت به ازای هر مترمکعب در حالی طی 15 بهمن ماه جاری از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که این مصوبه در مرحله بررسی توسط شورای نگهبان طی 20 بهمن ماه جاری مورد تأیید قرار نگرفت، به گونه ای که دو ایراد اساسی از سوی این شورا بر این مصوبه وارد شده است.

براساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، شورای نگهبان اظهار داشته که در این مصوبه از یک سو قیمت پایه خوراک واحدهای پتروشیمی بایستی براساس نرخ بازدهی سرمایه گذاری 25 درصد تعیین شود حال آنکه این امر را مشروط بر این دانسته که از 15 سنت به ازای هر مترمکعب کمتر نشود که از این نظر بند مذکور دارای ابهام بوده و بایستی شفاف سازی شود. از سوی دیگر رییس کمیسیون نظارت دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام بعضی از بندها و اجزاء مصوبه مذکور را خلاف سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی تشخیص داده است. حال این سوال مطرح است که رویه تعیین نرخ خوراک مجموعه های پتروشیمی از این پس چگونه پیش خواهد رفت.

در همین ارتباط، دبیر انجمن صنعت پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز، عنوان کرد: ایرادات وارد شده بر این مصوبه کاملاً درست و به جا بوده است، چراکه انجمن صنعت پتروشیمی و کارشناسان حوزه نفت، گاز و پتروشیمی نیز چنین اشکالاتی را عنوان کرده بودند.

احمد مهدوی ابهری به آثار منفی انتشار خبر افزایش نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی بر روند معاملات بورس اشاره کرد و اظهار داشت: به نظر می رسد اگر وزارت نفت به وظایف خود در این ارتباط به خوبی عمل می کرد، شاهد حاکمیت چنین اوضاع نامناسبی بر بازار سهام و ایجاد التهابات فراوان در آن نبودیم. چراکه در صورت اجرای این مصوبه در شرکت های پتروشیمی توجیه اقتصادی در این صنعت دارای مزیت رقابتی از میان خواهد رفت و در نتیجه به ثبات وضعیت اقتصادی که یکی از اهداف اصل 44 قانون اساسی است، دست نخواهیم یافت.

وی در خصوص نحوه پیگیری مراحل تعیین نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در حال حاضر دو راهکار وجود دارد، به گونه ای که تبصره مذکور می تواند از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به کلی حذف گردد و در اختیار دولت قرار بگیرد تا دولت با انجام کارهای کارشناسی و با لحاظ کردن پارامترهایی همچون مزیت رقابتی صنعت و درآمدهای صادراتی آن، نرخ گاز طبیعی این واحدها را تعیین کند.

این مقام مسئول اصلاح تبصره افزایش نرخ خوراک مجموعه های مذکور توسط نمایندگان خانه ملت را به عنوان راهکار دوم پیش روی مطرح کرد و گفت: در نهایت کمیسیون تلفیق برنامه و بودجه در این خصوص تصمیم گیری خواهد کرد به طوریکه تعیین پیگیری یکی از دو راهکار عنوان شده از سوی این کمیسیون تعیین خواهد شد.

دبیر انجمن صنعت پتروشیمی افزود: طبق روال عادی، کمیسیون تلفیق برنامه و بودجه بایستی امروز نظر خود را اعلام کند، اما به نظر می رسد به منظور بررسی ایرادات وارد شده از سوی شورای نگهبان به مصوبه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در بودجه سال آینده، این امر طی روز جاری انجام نپذیرد.

مهدوی در خاتمه نرخ پیشنهادی خوراک پتروشیمی ها را هشت سنت به ازای هر مترمکعب اعلام کرد و ابراز داشت: اگرچه نرخ پیشنهادی بیش از متوسط قیمت حوزه خلیج فارس می باشد، اما با توجه به نرخ تورم و شرایط اقتصادی حاکم بر کشور نرخ مذکور نسبت به قیمت 15 سنت بهتر به نظر می رسد و آثار منفی کمتری را بر وضعیت سودآوری صنعت پتروشیمی در پی خواهد داشت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب