واکنش سرمایه‌گذاران در روز بازگشایی نماد پتروشیمی‌ها

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

در دومین روز پس از تصویب ضوابط معاملاتی جدید توسط هیأت مدیره سازمان بورس به منظور حمایت از سهامداران خرد، شاهد رشد 612 واحدی شاخص کل بورس بودیم.

در همین راستا، بوذرجمهر، کارشناس ارشد بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: تمامی بورس های دنیا و نهادهای ناظر بر بازار، در شرایطی که بازار تحت تأثیر عوامل خارجی که باعث نوسانات غیر منطقی قرار گیرد، تصمیماتی در جهت حفظ منافع سهامداران خرد اتخاذ می کنند.

وی افزود: اگرچه تصمیم اجرای ضوابط معاملاتی جدید، تصمیم مقطعی می باشد اما با توجه به اینکه بسیاری از سهامداران تصمیمات عجولانه و هیجانی می گیرند، ضوابط معاملاتی جدید می تواند از التهاب و هیجان و همچنین اتخاذ تصمیمات عجولانه جلوگیری کند. در چنین شرایطی، چنانچه اطلاعات و اخبار جدیدی منتشر شود نهاد ناظر تصمیمات جدیدی اتخاذ خواهد کرد و این محدودیت جدید را برطرف می کند اگرچه هدف اصلی از تصویب ضوابط مذکور، حمایت از سهامداران خرد و همچنین جلوگیری از نوسان بی رویه قیمت ها می باشد.

این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: به اعتقاد بنده شورای نگهبان مصوبه نرخ خوراک را رد و به مجلس عودت خواهد داد. در حال حاضر با توجه به رایزنی های انجام شده به نظر می رسد نرخ خوراک پتروشیمی ها اصلاح شود زیرا اثرات منفی مصوبه مذکور در بازار سرمایه مشهود بوده و باعث بی رغبتی سرمایه گذاران خارجی در زمینه سرمایه گذاری در کشور شده است و همچنین مغایر اصل 44 قانون اساسی می باشد. در نتیجه نرخ اعلامی خوراک پتروشیمی ها به نفع بازار سرمایه اعلام خواهد شد و بازار در روز بازگشایی پتروشیمی ها با تقاضای زیادی برای خرید مواجه می شود که علت این امر، پایین بودن قیمت سهام پتروشیمی ها و همچنین رد شدن نرخ 15 سنتی خوراک پتروشیمی ها توسط شورای نگهبان می باشد.

بوذرجمهر تصریح کرد: حتی در صورت 15 سنتی ماندن نرخ خوراک پتروشیمی ها نیز به دلیل حاشیه سود پتروشیمی ها که بالاتر از 30 درصد می باشد، صنعت پتروشیمی با مشکلی مواجه نمی شود و همچنان سودآور خواهد بود. علت افت قیمتی سهام پتروشیمی پس از تصویب نرخ خوراک گاز نیز به دلیل رفتار هیجانی و جو روانی سهامداران و همچنین بی اعتمادی سهامداران به بازار سرمایه بوده است. به نظر می رسد با توجه به پیش بینی های انجام شده نرخ خوراک پتروشیمی ها کاهش پیدا کند.

این کارشناس بازار بورس عنوان کرد: به اعتقاد بنده شاخص تا پایان سال روند صعودی و بازدهی معقول و منطقی خواهد داشت و همچنان نرخ بازدهی در بازار سرمایه بیشتر از سایر بازارها خواهد بود همچنین سال 93، بازار سرمایه با توجه به سیاست های انقباضی دولت و اینکه سایر بازارهای موازی در رکود هستند و همچنین اعتقاد دولت به حمایت از تولید که لازمه آن حمایت از بازار سرمایه می باشد، بر سایر بازارها ارجح خواهد بود و در سال 93 روند شاخص کل همچنان صعودی می باشد.

وی در خاتمه افزود: با توجه به اینکه بازارهای رقیب از جمله بازار مسکن، طلا و ارز در وضعیت رکودی هستند و از طرفی با توجه به اینکه بازار سرمایه دارای بازدهی بالاتر و نقدشوندگی بیشتر نسبت به سایر بازارهای رقیب می باشد در نتیجه بازار سرمایه همچنان برترین بازار جهت سرمایه گذاری خواهد بود. پیشنهاد بنده به سهامداران، جلوگیری از تصمیمات عجولانه و سرمایه گذاری با دید میان مدت و بلندمدت می باشد. همچنین با توجه به کاهش حداقل 15 الی 20 درصدی قیمت سهام و قیمت های پایین سهام، اخبار سیاسی مثبت و مشخص شدن وضعیت بودجه کشور، هم اکنون بهترین فرصت خرید سهام برای سهامداران حقیقی می باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خبرهای پتروشیمی ها در بورس, روند بازار بورس چگونه است

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب