آیا در بازار بورس شگفتی دیگری رقم خواهد خورد؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

در هفته گذشته و در ادامه بحران افت شاخص چند اقدام توسط مسئولین بازار سرمایه برای کنترل بحران انجام شد که اعمال برخی محدودیت ها در خصوص عرضه ها و بستن نمادهای گروه پتروشیمی از جمله این اقدامات بود. یادآور می شود موضوع افت شاخص از آنجا کلید خورد که دولت در بودجه سال آتی کشور در دو تبصره خواستار افزایش درآمد خود از محل نرخ خوراک پتروشیمی ها و حق انتفاع معادن کشور شد که در ابتدا نگرانی ها را به وجود آورد. اما در ادامه با رایزنی های به عمل آمده فعالان بازار نسبت به تعدیل نظر دولت توسط مجلسی ها امیدوار شدند اما در عمل نظر دولت در مجلس تصویب شد و کابوس بورسی ها به حقیقت پیوست. از آن موقع شاخص افت بیش از 10 درصد را تجربه و ارزش سهام اغلب شرکت های بورسی نزدیک به 30 درصد کاهش یافت.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، مسئله نرخ بهره مالکانه معادن نیز در هیاهوی بازار تحت شعاع قرار گرفت و البته این نکته نیز باید مورد نظر قرار گیرد که فرمول جدید برای این نرخ از سوی کارشناسان منصفانه و کم تأثیر در حاشیه سود این شرکت ها ارزیابی شد اما بحث نرخ خوراک که آن هم تنها برای تعداد معدودی از نمادهای گروه پتروشیمی تأثیرگذار بود و حتی در روزهای اخیر با ایراد شورای نگهبان مواجه شد و به تبع آن به نظر می رسد در آینده شاهد تعدیل نظر دولت در این خصوص نیز خواهیم بود.

این موارد باعث شد تا کلیه نمادهای مطرح بورس تنها به دلیل موضوعی که هیچگاه عملی نشد افت قابل ملاحظه ای را تجربه نمایند و از آن جالب تر اینکه نمادهای گروه پتروشیمی پس از آن به صلاحدید مسئولین ذیربط بازار سرمایه با استدلال جلوگیری از افت شاخص متوقف شدند. یعنی به عبارت ساده تر اینکه نمادهایی که باید بیشتر از همه چوب تصمیم دولت را می خوردند ایزوله شدند. اما با خروج نمادهای پتروشیمی شاخص همچنان افت کرد. افتی که در ابتدای هفته جاری هم ادامه داشت و هنوز هم نمی توان به جرأت گفت سایه این بحران بصورت کامل از سر بازار برطرف شده است. ولی جای پتروشیمی ها خالی است که ببینند نرخ خوراکشان چه سرنوشتی را برای گروه های مختلف بازار سرمایه رقم زد.

این روزها شایعات جالب توجهی به گوش می رسد که به اعتقاد کارشناسان و با توجه به تجارب گذشته چندان هم دور از واقعیت نخواهد بود. بطوریکه شنیده می شود در آینده نزدیک و با حصول اطمینان از شرایط مناسب به تدریج نمادهای گروه پتروشیمی این تافته های جدا بافته، مجدداً بازگشایی خواهند شد و بعید هم نیست که در اینصورت حتی با رشد قیمت نیز مواجه شوند.

چراکه با بازی به اصطلاح “به مرگ بگیر تا به تب راضی شود” و لزوم تغییر در تبصره نرخ خوراک پتروشیمی ها در پی ایراد شورای نگهبان به لحاظ روانی شرایط مناسبی برای این گروه رقم خواهد خورد تا تنها نمادهای گروه پتروشیمی که مسبب اصلی افت ارزش سهام فعالان بازار سرمایه در این مدت محسوب می شوند و مقایسه با دیگر نمادها کمترین آسیب را ببیند. حتی افزایش قیمت را نیز تجربه نمایند که در اینصورت شگفتی دیگری در بازار سرمایه ایران که بارها ثابت کرده فارغ از تمام پیش بینی های علمی راه خود را می پیماید مجدداً رقم بخورد. البته این بحث تنها در حد شایعه بوده اما تجربه نشان داده در بازار سرمایه همواره این شایعه ها هستند که سرنوشت ها را تعیین می کنند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
2 نظر
  1. بااین تفاسیروباتوجه به تصویب نرخ خوراک ۱۳سنتی ایافردادوباره باافت شاخص مواجه میشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب