شرکت‌ها از اتهام کاهش شاخص بورس تبرئه شدند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

به نظر می رسد وضعیت بازار سرمایه در حال خروج از شرایط بحرانی است و برخی معتقدند در روزهای آینده بورس به روال عادی خود باز خواهد گشت طبیعی است که در این مدت تمرکز فعالان بازار سرمایه بیشتر به رفع مشکل اصلی بورس که همان افت شدید شاخص بود معطوف شده باشد و سایر تحولات بازار کمتر مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز اما در این مدت شرکت های بورسی همچنان به ارایه گزارش هایی از عملکردهای خود اقدام نمودند که در یک نگاه کلی همانطور که پیش از این نیز جسته و گریخته به آن اشاره کردیم اکثر گزارش های اعلام شده حاکی از عملکرد قابل قبول شرکت های مختلف هستند و حتی وضعیت در شرکت های زیان ده نیز کمی بهبود از خود نشان می دهد. در این بین شرکت هایی نیز بودند که پا را فراتر از پیش بینی ها نیز نهادند که برخی از نمادهای گروه سیمانی، دارویی و حتی قندی ها از جمله آنها به شمار می روند.

ولی همانطور که اشاره شد وضعیت بازار سرمایه بگونه ای بود که گزارش ها کمتر مورد توجه قرار گرفت و به دلیل شرایط خاص به وجود آمده حتی شرکت هایی که گزارش های مطلوبی را هم ارایه نموده بودن با افت قیمت سهام مواجه شدند. ولی باید گفت در این افت اخیر عملکرد شرکت های بورسی و گزارش های آنها هیچ تأثیری نداشته و حتی اگر قرار بود این گزارش ها ملاک عمل قرار می گرفت شاید وضعیت دیگری رقم می خورد. البته شکل گیری این نوع از بازار علمی یا همان کارا مستلزم افزایش میزان فعالان حرفه ای بورس است که امیدواریم در آینده بیشتر شاهد فعالیت حرفه ای در بورس باشیم و نوسان گیری آنهم توسط افراد غیر حرفه ای به کمترین سطح ممکن برسد.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیور، در گروه پتروشیمی که تحولات آن مسبب بروز بحران افت شاخص در این مدت بود شرکت هلدینگ خلیج فارس در گزارشی که ابتدای بهمن ماه منتشر ساخت پیش بینی سود سال مالی جاری خود را 1406ریال اعلام نمود که نسبت به پیش بینی قبل از رشد چشمگیری برخواردار شده است. در نماد “تاپیکو” نیز شرایط مشابه حکم فرماست. البته فعالان بازار سرمایه بیشتر منتظر گزارش های آتی این شرکت ها هستند که عملاً تأثیر نرخ خوراک را در عملکرد سال مالی آتی این شرکت ها در آن مشخص گردد البته این نکته را هم باید مد نظر داشت که موضوع نرخ خوراک گاز تنها در برخی نمادهای این گروه موثر است.

در گروه معدنی نیز در نمادهایی همچونکبافق” و “کروی و برخی دیگراز آنها مانندومعادن گزارش هایی با موضوع تعدیل به ثبت رسید و سایر نمادهای دیگر این گروه نیز در حال طی کردن روال عادی خود هستند. نمادهای گروه فلزات اساسی نیز همین شرایط را تجربه می کنند و در نمادهایی مانند “فایرا” و “فنوال” اتفاقات مثبت قابل توجهی رخ داد. البته در خصوص معدنی ها نیز بحث مهم نرخ بهره مالکانه وجود دارد که با فرمول جدیدی که مجلس در بودجه 93 کشور برای آن تعیین کرد هرچند در ابتدا نگرانی هایی بوجود آمد اما گزارش ها حاکی از آن است که فشار چندانی به نمادهای این گروه از این محل وارد نخواهد شد.

در گروه خودرویی هم علی رغم اینکه گفته می شود وضعیت بنیادی نمادهای اصلی این گروه چندان مناسب نیست اما در همین نمادها نیز نشانه های بهبود در گزارش های جدید آنها دیده می شود و حتی برخی نمادهای این گروه مانند خرینگ” و”خفنر با تعدیل قابل توجهی هم مواجه شده است.

در پایان گفتنی است در این مدت بانکی ها نیز گزارش های استانداردی را ارایه نمودند و در نمادهای گروه مواد غذایی اعم از قند و شکری ها و سایر نمادهای دیگر مواد غذایی نیز گزارشات حاکی از رشد پیش بینی ها در نماد های مطرح آنها بود. لذا همانطور که اشاره شد در افت اخیر شاخص عملکرد شرکت ها کمترین نقش را داشته و حتی در روزهای آتی می تواند موجب رشد بازار نیز شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب