خلاصه خبرها و رویدادهای بورس تهران – دوشنبه 28 بهمن

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در معاملات امروز رشد 917 واحدی را تجربه کرد و بار دیگر به کانال 80 هزار واحدی بازگشت.نماد معاملاتی شبندر با 124 واحد و اخابر با 109 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس در معاملات امروز بورس داشتند.شاخص کل فرابورس نیز 16 واحد افزایش را تجربه کرد.

ارزش کل معاملات بازار به 367 میلیارد تومان رسید که امیدوار کننده بود.مبلغ 211.2 میلیارد تومان ارزش معاملات به معاملات بازار بورس و مابقی به بازار فرابورس تعلق داشت. بیشترین ارزش معاملات بورس به معاملات شبندر با 35.9 میلیارد تومان و فملی با 13.3 میلیارد تومان اختصاص داشت.

امروز روز حساسی برای بازار به لحاظ تصمیم دوباره مجلس در تعیین نرخ خوراک پتروشیمی و رفع ابهام وارد شده به ایراد شورای نگهبان در این مورد بود. نمایندگان مجلس از امروز ساعت 9 به بعد بیش از 2 ساعت روی خوراک پتروشیمی ها بحث کردند. اول از همه پیشنهاداتی مبنی بر واگذاری نرخ گذاری به دولت شد که تصویب نشد و نمایندگان موافق محول کردن نرخ گذاری به دولت بارها از اثرات مخرب این تصمیم بر بازار بورس صحبت کردند ولی برخی نمایندگان اصرار زیادی بدون توجه به منافع سهامداران خرد بر مسئله رانت در صنعت پتروشیمی داشتند و برخی نیز اظهار می کردند که بازار بورس عمدا و با دست کاری به این شرایط گرفتار شده است.

پیشنهاد دیگری نیز برای تعیین نرخ خوراک شد و آن اینکه نرخ خوراک به گونه ای تعیین شود که شرایط رقابتی با کشورهای منطقه از بین نرود که این پیشنهاد نیز تصویب نشد و در نهایت نرخ 13 سنت تصویب شد. طبق این مصوبه : قیمت پایه خوراک گاز واحدهای پتروشیمی در چهارچوب قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به گونه‌ای تعیین می‌گردد که از 13 سنت در هر مترمکعب کمتر نشود. همچنین به منظور تحریک و تشویق واحدهای پتروشیمی و فعالان اقتصادی به توسعه سرمایه گذاری در صنایع تکمیلی و پایین دست و واحدهای پتروشیمی و فعالان اقتصادی به توسعه سرمایه گذاری در صنایع تکمیلی وپایین دست و اشتغالزایی بیشتر با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته و رعایت مکان یابی وزارت نفت، قیمت خوراک گاز را به صورت پلکانی به گونه‌ای تخفیف دهد که نرخ بازده داخلی ارزی سرمایه گذار تا سی درصد (30٪) باشد.

بازار بورس به این مصوبه واکنش سریعی نشان داد و شاهد افزایش یکباره عرضه ها در حالی که بیشتر سهم ها صف خرید بودند، بودیم. ولی بعد از آن بازار نشان داد که به خرید بازهم راغب است و شاهد برگشت قیمتی برخی نمادهای مهم بودیم. به هر حال بازار باید با این موضوع کنار بیاد و راه صنایع و گروه های مختلف باید از هم جدا شود.

از روزهای اینده سهامداران باید با تحلیل دقیق و بدون هیجان زدگی معامله کند. تکلیف هدفمندی و نرخ خوراک نیز مشخص شده است و همین که رفع ابهام شده می توان با تحلیل های دقیق به خرید و فروش پرداخت و این خود نکته مثبتی ست. خوشبختانه بازار به تدریج این موضوع را درک کرده که باید بر اساس تحلیل معامله کند .

در بحث هدفمندی یارانه ها در حالی که گفته شده بود فاز دوم از تیر ماه سال بعد اجرایی می شود. دیروز در مجلس گفته شد دولت می تواند فاز دوم را از ابتدای سال اجرایی کند. در جلسه عصر دیروز کمیسیون، 59 هزار و 200 میلیارد تومان، کل منابع برای اجرای هدفمندی یارانه‌ها به‌مدت یک سال در سال 93، تعیین شد.از این 59 هزار و 200 میلیارد تومان، 11 هزار و 300 میلیارد تومان از محل افزایش قیمت نان و برق تأمین خواهد شد و مابقی هم از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی تأمین خواهد شد. طبق این مصوبه کمیسیون، مبلغ مصوب شده برای اجرای هدفمندی یارانه‌ها در سال 93 است و طبق آن دولت می‌تواند فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را در سال آینده با میزان افزایشی قیمت‌ حامل‌ها که خودش درباره آن تصمیم‌گیر است، اجرا کند.این طرح امروز صبح در مجلس تصویب شد.

گزارش های سال 93 شرکت ها با سرعت بیشتری در روزهای پایانی بهمن و اوایل اسفند بر روی کدال خواهند نشست و امروز نیز شاهد انتشار گزارش چند شرکت دیگر بودیم. بسیاری از شرکت های منتظر تعیین نرخ خوراک و میزان افزایش نرخ حامل های انرژی در سال 93 بودند تا بر این اساس سود خود را برای سال بعد پیش بینی نمایند و در روزهای اینده با انتشار گزارش های بیشتر این موضوع نیز تمام خواهد شد و بازار مسیر خود را بهتر خواهد شناخت.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

بانکی ها در حالی صف خرید بودند که با اخبار مجلس صف خرید خود را از دست دادند ولی تقاضا در آنها حتی در قیمت های مثبت نیز بالا بود. به نظر می رسد در روزهای آینده راه این گروه از پتروشیمی ها نیز جدا شود. به هر حال توجه داشته که این گروه نه از بحث هدفمندی و نه از بحث نرخ خوراک هیچ تاثیری نمی پذیرند و حتی برای سال بعد امکان افزایش نرخ سود بانکی نیز وجود دارد.

درحالی که عملاً بانک‌های دولتی و خصوصی با دریافت حداقل ۲۶ درصد سود به متقاضیان وام پرداخت می کنند وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه جلسه امروز کمیسیون تلفیق به نمایندگان گفت،”بانک مرکزی دیروز افزایش نرخ سود را رد کرده و این ملاک است”.

اما عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه موضوع افزایش 26 درصدی نرخ سود بانکی ، فردا در کمیسیون اقتصادی مورد بررسی قرار خواهد گرفت، گفته: تا زمانی که نرخ تورم ماهیانه و سالیانه از سوی بانک مرکزی اعلام نشده است، بانک ها حق افزایش سود بانکی راندارند.

وتجارت به بیش از 340 تومان بازگشته است و قیمت های احتمالی و مثبت فردا محدوده مقاومتی سهم می باشد که باید دید می تواند از آن عبور کند یا خیر. سود هر سهم شرکت 46 تومان می باشد و هنوز گزارش 9 ماهه را منتشر نکرده است. برای سال آتی نیز پیش بینی می شود 38 تا 40 تومان را در اولین قدم اعلام نماید. بحث افزایش سرمایه شرکت نیز در پیش است که فعلا خبری از انتشار رسمی آن نیست.

سایر شرکت های اینگروه نیز امروز مثبت بودند که  صف های خرید خود را از دست دادند.

بانکی ها در کنار گروه انفورماتیکی و ساختمانی و مخابرات و برخی گروه های دیگر از بحث هدفمندی یارانه ها تاثیر نمی پذیرند و خرید آنها با دید بلند مدت و میان مدت ریسک کمی دارد. در گروه انفور ماتیکی فقط مرقام منفی بود و سایر نمادها با اقبال رو برو بودند. رانفور رشد بیش از 2 درصدی را تجربه کرد.

ساختمانی ها همچون دیروز مثبت بودند که بیشتر به دلیل P/E پایین مورد توجه هستند. نمی توان به رشد ادامه دار این گروه خیلی امیدوار بود ولی سهام با P/E کمتر از 5 این گروه ریسکی ندارند ضمن اینکه برخی همچون آ س پ ، وساخت و ثباغ شرایط بنیادی خوبی نیز دارند.

در سنگ اهنی ها روز گذشته کگل برای اعلام سود احتمالا بین 100 تا 110 تومانی برای سال 93 متوقف شد. امروز هم کنور سود هر سهم سال مالی آتی خود را 1469 ریال اعلام کرده است که نسبت به سود سال 92 با افت 7 درصدی پیش بینی شده است. نکته مهم در مورد شرکت این است که برای سال 93 کنسانتره و سنگ آهن ریز دانه نیز به محصولات فروشی خود اضافه کرده است.20 درصد مبلغ ریالی خود را نیز برای فروش داخلی در نظر گرفته .سال های قبل کل فروش صادراتی بوده .نرخ تسعیر دلار را نیز 2650 تومان لحاظ کرده است

پالایشی ها با وجود افزایش عرضه ها معاملات مثبتی داشتند.شبندر در قیمت پایانی به بیش از 1500 تومان رسید.مسلما با وجود طرح توسعه مهم این شرکت شرایط بنیادی خوبی برای سال آتی خواهد داشت.40 درصد خریداران امروز سهم حقوقی ها بودند.

در این گروه پالایش نفت کرمانشاه برای دومین بار درج شد تا برای عرضه اولیه آماده شود.البته شرکت سود هر سهم امسال خود را از 5873 ریال به 5119 ریال کاهش داده است و در 9 ماهه امسال نیز 69 درصد آن را محقق کرده است

در فلزی ها نماد معاملاتي نورد آلمينيوم با توجه به اعلام پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 1393/12/29، متوقف شد.شرکت برای سال 93 در اولین گام 435 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده که نسبت به سود 578 ریال سال 92 افت 25 درصدی را نشان می دهد.با وجود رشد تولید و فروش افزایش بهای تمام شده باعث کاهش سود شرکت شده است

فخاس سو هر سهم سال مالی اتی خود را در اولین گام مبلغ 498 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که نسبت به سود 551 ریالی سال 92 افت 10 درصدی داشته است. با توجه به رشد 36 درصدی فروش و 45 درصدی بهای تمام شده و 18 درصدی هزینه های عمومی اداری ،سود عملیاتی شرکت رشد 4 درصدی نسبت به سال 92 داشته است ولی اتمام دوره معافیت مالیاتی باعث کاهش 10 درصدی سود خالص شرکت در سال 93 شده است.

نرخ میلگرد در بودجه سال 92 حدودا 1632 تومان در هر کیلو می باشد که این نرخ برای سال 93 مبلغ 1700 تومان پیش بینی شده است.نرخ فروش آهن اسفنجی نیز در سال 92 مبلغ 1529 تومان می باشد که برای سال 93 مبلغ 1550 تومان پیش بینی شده است. در کل بودجه شرکت معقول پیش بینی شده است. نکته های مثبت شرکت افزایش سرمایه 1400 میلیارد ریالی شرکت در سال آینده از محل مطالبات و آورده نقدي و سود انباشته و طرح توسعه شرکت می باشد. به منظور افزايش ظرفيت توليد و تنوع بخشي محصولات توليدي، طرح توسعه واحد فولادسازي با ظرفيت 720 هزار تن بیلت و به مدول يك و دو احياء مستقيم، ايجاد واحد گندله سازي با ظرفيت 2.5 میلیون تن در سال در دست اجرا می باشد

خودرویی ها همچون روز گذشته در اواخبر وقت با عرضه های زیاد روبرو شدند. ایران خودرو با اخبار مجلس به صف فروش نیز رسید ولی بار دیگر با افزایش تقاضا روبرو و تا 310 تومان نیز بالا رفت. با توجه به افت محسوس سایر نمادهای گروه نباید انتظار رشد زیادی از ایران خودرو داشت و اگر شرایط بازار با روند مثبت فعلی ادامه ندهد احتمال افت قیمت نیز وجود دارد. خبهمن نیز با افزایش عرضه ها در خودرویی ها پر عرضه ظاهر شد و صف خرید 20 میلیون سهمی خود را از دست داد. فردا باید دید سهم در برخورد با محدوده های مقاومتی چه واکنشی خواهد داشت.

در این گروه رئیس شورای رقابت از ارائه طرح کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی تعرفه واردات خودرو از سوی این شورا به هیأت دولت خبر داده و گفته: دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو نیز تا پایان سال بازنگری می‌شود.

نماد معاملاتي خنصیر با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم، متوقف شد.اتفاقی که ممکن است برای برخی شرکت های گروه باز هم اتفاق بیفتد و برای تعدیل مثبت در سود سال آینده متوقف شوند.

دارویی ها فعلا با توجه به گزارش های قابل قبول سال 93 در بیشتر نمادها مورد توجه هستند. تیپیکو تا صف خرید و آستانه قیمتی 700 تومان پیش رفت ولی با فشار عرضه ها تا 650 تومان نیز افت کرد. در پایان و از ساعت 12 به بعد نیز در قیمت پایانی( 6929 ریال) با صف فروش 267 هزار سهمی به کار خود پایان داد.

در این گروه سبحان دارو برای سال 93 در اولین پیش بینی مبلغ 6298 ریال اعلام کرده است که نسبت به پیش بینی اخیر سود سال 92 ( 4576 ریال به ازای هر سهم) رشد 38 درصدی را نشان می دهد.سهامداران عمده سبحان ،دسبحا با 62 درصد ، والبر با 29 و بانک تجارت با 2.7 درصد مالکیت می باشند.

پخش البرز که ماهیت تولیدی ندارد و در حوزه پخش فعالیت دارد برای سال آتی در اولین پیش بینی 783 ریال پیش بینی کرده است که نسبت به سود 809 ریالی سال 92 کاهش 3 درصدی را نشان می دهد

دزهراوی نیز برای سال اتی 7225 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است که نسبت به سود هر سهم 6173 ریالی سال 92 رشد 17 درصدی داشته است. با این سود بار دیگر P/E سهم به کمتر از 5 می رسد.سهامداران اصلی دزهراوی تیپیکو با 26.5 درصد و درازک با 22.5 درصد هستند

در شیمیایی ها شدوص برای تعدیل عایدی متوقف شد. شپمچا و شپارس و کازرو در این گروه صف فروش بودند.

در پتروشیمی ها با تعیین نرخ خوراک 13 سنتی به تدریج گزارش های 93 منتشر خواهد شد.به نظر در ابتدا شاهد کاهش سودهای آنها نسبت به سال 93 خواهیم بود لیکنP/E پایین آنها اجازه افت زیادی به آنها نخواهد داد ضمن اینکه سهامداران عمده نیز حمایت های خود را از این گروه نشان خواهند داد.

پارسان که روز 8 اسفند ماه مجمع خود را با سود 204 تومانی برگزار می کند قرار است سود سهامداران را نیز از روز 17 اسفند به حساب آنها واریز نماید.

در سیمانی ها سقائن نیز سود هر سهم سال 93 خود را نسبت به سال 92 با کاهش 7 درصدی اعلام کرد. شرکت 4435 ریال اعلام کرده که سود سال 92 مبلغ 4783 ریال به ازای هر سهم بوده است. شرکت برای سال آتی از خرداد ماه افزایش نرخ 20 درصدی را برای سال آتی در نظر گرفته است. ضمنا خريد برق مصرفي با 30 درصد افزايش از مبلغ 400 ريال براي هرکيلووات به 520 ريال وخريد مازوت و گاز نيز با 30 درصد افزايش به ترتيب از مبلغ 2003 ريال و 800 ريال به 2604 ريال و 1040 ريال پيش بيني شده است در ضمن حمل مازوت با افزايش 15درصدي از730 ريال به 836 ريال برآورد گرديده است.

بر خلاف سقاین و سمازن ، سفار سود هر سهم سال آتی خود نسبت به سال 92 را با رشد اعلام کرده است.سود هر سهم سال 92 مبلغ 614 ریال بوده که برای سال آتی 744 ریال ( رشد 21 درصدی) اعلام کرده است.علت اصلی افزایش سود شرکت افزایش سود سرمایه گذاری ها بوده است.سود عملیاتی شرکت نسبت به سال 92 رشد 5 درصدی را نشان می دهد. نرخ حامل هاي انرژي و سوخت بر اساس نرخ هاي اعلام شده ،شامل هر کيلووات برق مصرفي به ارزش 560 ريال، هرمتر مکعب گاز مصرفي به ارزش 1040ريال وهر ليتر مازوت مصرفي 1151 ريال پيش بيني گرديده است

در قندی ها گزارش اولین شرکت برای سال آتی نسبتا امیدوار کننده بوده است. قند اصفهان برای سال مالی آتی در اولین پیش بینی مبلغ 760 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است که نسبت به سود 722 ریالی سال 92 رشد 5 درصدی را نشان می دهد.محصول اصلی شرکت شکر تولیدی از چغندر قند و  از شکر خام می باشد.نرخ شکر برای سال آتی 2250 تومان در نظر گرفته شده است( نرخ سال 92 حدودا 1770 تومان در هر کیلو می باشد) بنابراین نرخ شکر در سال 93 نسبت به سال 92 با رشد 27 درصدی و مقدار فروش آن نیز برای شکر چغندری با رشد 49 درصدی و برای شکر تولیدی از شکر خام با رشد 83 درصدی لحاظ شده است.

نرخ خرید چغندر قند برای سال 93 نسبت به سال 92 با تصمیم وزارت جهاد کشاورزی با رشد 17 درصدی لحاظ شده است.نرخ خرید شکر خام نیز با توجه به پیش بینی عرضه و تقاضا با رشد 28 درصدی نسبت به سال 92 پیش بینی شده است.

مقدار جذب چغندر برای سال آتی 350 هزار تن پیش بینی شده که این مقدار برای سال 92 بیش از 248 هزار تن می باشد.مقدار خرید شکر خام نیز 70 هزار تن لحاظ شده که نسبت به مقدار سال 92 رشد 100 درصدی دارد.

در غذایی ها نماد معاملاتي شركت شير پاستوريزه پگاه خراسان با توجه به اعلام پيش بيني درآمد هر سهم سال 93 متوقف شد.غسالم برای سال آتی در اولین گزارش مبلغ 187 ریال اعلام کرده است که نسبت به سود 170 ریالی سال 92 رشد 10 درصدی را نشان می دهد.

در دیگر نمادها :

اخابر صف خرید خود را از دست داد ولی در ساعت 12 به بعد و در قیمت های پایانی با افزایش تقاضای خوبی روبرو شد. حقوقی ها فروشنده سهم بودند.

کپشیر با P/E حدودا 10 از صف خرید به صف فروش رسید. شرکت برای سال آتی سود 970 ریالی را اعلام کرده که نسبت به سود سال 92 رشد 8 درصدی داشته است.

در برقی ها امروز در مجلس تصویب شد که منابع حاصل از افزایش قیمت برق توسط شرکت‌های ذی‌ربط به حساب خاصی که توسط خزانه‌داری کل کشور تعیین می‌شود واریز گردد و صددرصد آن پس از دریافت از حساب مذکور برای طرح‌های توسعه‌ای به مصرف برسد.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب