اقبال دوباره به بازار بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، با گذشت سه روز از اجرای ضابطه جدید سفارش گیری، بازار سهام می رفت که به نوعی با بازگشت اقبال سرمایه گذاران همراه شود.

بطوریکه صف های خریداران نه همانند روزهای گذشته نا پایدار و بدون پشتوانه بود که با اندک تلنگری واگذار شود و نه آنقدر ناچیز که کمتر از حجم مبنا باشد.

به عنوان مثال در نماداخابر که روزهای قبل در بهترین حالت صف خریداران آن به 10 میلیون سهم نیز نمی رسید، امروز حتی با 96 میلیون تقاضای خرید سهم رو به رو شد و این یعنی اقبال سرمایه گذاران دوباره به سمت بورس برگشته است.

در این میان ردپای سرمایه گذاران حقوقی نیز به عنوان خریدار در برخی نمادها همچون “شبندر” و “اخابر” و بانک هایی از جمله صادرات و پاسارگاد مشاهده شد و به نظر می رسید می توان امید بازگشت تمایل خریداران را در بازار داشت تا در ادامه این اقبال و به همت مدیران دولتی و جلسات برگزار شده، تمام انتظارات سرمایه گذاران برای بهبود بازار سهام جامعه عمل بپوشد.

اما آنچه که به تمام این امیدها پشت پا زد، تصمیم مجلس درباره نرخ خوراک پتروشیمی ها بود. تصویب نرخ 13 سنتی برای خوراک گازی امروز در حالی مصوب شد که نوبخت به نمایندگی از دولت مخالفت خود را در صحن علنی مجلس به نرخ پیشنهادی نمایندگان خانه ملت عنوان کرد.

اما به هر ترتیب تصویب این نرخ با اعمال شوک منفی به بازار، واگذاری صف های خرید سهام را موجب شد. هرچند در پایان روز معاملاتی بسیاری از سهم ها باز هم توانستند با دوری سرمایه گذاران از فضای هیجانی در حالی به تعادل رسیده و مثبت شوند که با انتشار خبر تصویب نرخ خوراک، قیمت آنها حتی تا درصدهای منفی نیز پیش رفته بود.

نکته ای که بایستی به آن توجه داشت این است که گرچه در حال حاضر از حوزه سیاست خارجی اخبار مطلوب متعددی منتشر شده و می تواند بر اقتصاد کشور آثار مثبتی اعمال کند که متأسفانه بهانه گیری مجلسی ها و لج بازی آنها با دولت، به مصوبه امروز اعضای خانه ملت منتهی شد و این تصمیم آنها قبل از هر چیز به اقتصاد کشور ضربه وارد می کند.

اما نکته مهم دیگر پیرامون مصوبه مذکور این است که پیشنهاد دولت برای نرخ خوراک 8 تا 10 سنت بود و این پیشنهاد در حالی به صورت صریح از زبان نوبخت اعلام شد که نشان داد نظر دولت نیز همانند نظر مردم است. هرچند مجلسی ها بدون بررسی کارشناسی با این مصوبه با نظر دولت و مردم مخالفت کردند و نرخی را به تصویب رساندند که نه تنها نظر آنها را تأمین نکرد، بلکه به نظر می رسد با این تصمیم به ایرادات مورد نظر شورای نگهبان نیز پاسخ منطقی داده نشد.

حال آنکه انتظار می رود نمایندگان مردم به این امر توجه داشته باشند که چشم امید سهامداران و نیز آینده کلیت اقتصاد کشور به تصمیمات آنها بوده و شرایط بر لزوم همکاری آنها با دولتی تأکید می کند که منتخب مردم است. زیرا نمایندگان مجلس بایستی بدانند که لج بازی با دولت و بی توجهی به نظرات آن به نوعی لج بازی با مردم است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب